Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Housing finance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Prowadzenie aktywnej polityki mieszkaniowej przez gminy jest i będzie w przyszłości zadaniem trudnym, przed którym nie będą mogły się one uchylić bez poważnych konsekwencji społecznych. Realizacja tej polityki wymagać będzie precyzyjnego sformułowania celów i narzędzi. W procesie tym jednostki samorządu terytorialnego nie mogą pozostać same, bez wsparcia budżetu centralnego i środków stawianych do dyspozycji samorządów w ramach programów społecznych WE. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza powoduje, że JST zmuszone będą nie tylko do poszukiwania nowych źródeł finansowania polityki mieszkaniowej, ale i jeszcze lepszego niż dotąd wykorzystywania niewystarczających środków, którymi dysponują.(fragment tekstu)
W budownictwie mieszkaniowym ubiegły rok przyniósł poprawę - po raz pierwszy od wielu lat w 1997 roku wybudowano więcej mieszkań niż rok wcześniej. Optymiści prognozują, że w tym roku nastąpi prawdziwy przełom, a za dwa lata będziemy świadkami od dawna nie notowanego boomu mieszkaniowego.
Autor podejmuje próbę określenia niektórych barier i warunków oddziałujących na kształtowanie się kosztów i cen w budownictwie. Omawia również rolę, jaką w sektorze mieszkaniowym odgrywają banki. Stwierdza, że rynek mieszkaniowy stanie się podstawowym źródłem dochodów dla banków.
Niniejsze opracowanie ma za zadanie przybliżyć ideę, główne założenia zasady systemu oszczędnościowo-kredytowego, odgrywającego w Niemczech szczególną rolę wśród systemów kredytowania budownictwa mieszkaniowego. Zasadniczym powodem skupienia uwagi właśnie na tym systemie, wchodzącym w obszar szeroko rozumianego finansowania celów mieszkaniowych jest wysoka jego efektywność - zarówno społeczna, jak i gospodarcza. Wyboru Niemiec, jako kraju reprezentującego ten system dokonano nie tylko wykorzystując fakt skromniejszego jego znaczenia przy finansowaniu potrzeb mieszkaniowych w innych państwach, w których można zaobserwować występowanie tego systemu, ale przede wszystkim wyrażono uznanie niemieckiego system oszczędnościowo-kredytowego za wzorcowy dla innych krajów.
Omówiono takie zagadnienia jak: wpływ zmiany systemu kredytowania spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego na wykorzystywanie oszczędności na książeczkach mieszkaniowych, ustalenie realnej wartości środków zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych objętych premiami gwarancyjnymi, wykorzystanie premii gwarancyjnych w latach 1990-1998 w porównaniu z sytuacją na rynku mieszkaniowym. Na koniec przeanalizowano przeznaczenie środków z likwidowanych książeczek mieszkaniowych w PKO BP w 1998 r. i I półroczu 1999 r.
Inwestycje mieszkaniowe, obejmujące zarówno budowę nowych domów, jak i modernizację starej substancji mieszkaniowej, są kołem zamachowym całej gospodarki oraz czynnikiem stabilizującym koniunkturę. W krajach wysoko rozwiniętych poziom inwestycji mieszkaniowych oraz handlu nieruchomościami jest wyznacznikiem służącym ocenie stanu gospodarki narodowej oraz bogactwa społeczeństwa. W Polsce z inwestycjami mieszkaniowymi wiąże się szereg problemów utrudniających dynamiczny rozwój tego sektora gospodarki. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt dużej rozbieżności w relacji cen mieszkań i dochodów osiąganych przez gospodarstwa domowe oraz brak zakumulowanych kapitałów inwestycyjnych na cele mieszkaniowe - w Polsce buduje się głównie za gotówkę przyszłych użytkowników. Rozwiązanie problemu rozwoju budownictwa mieszkaniowego wymaga przede wszystkim znalezienia skutecznych źródeł finansowania inwestycji w tym sektorze gospodarki. (fragment tekstu)
Założeniem reformy polskiego mieszkalnictwa jest wzmocnienie roli budownictwa społecznego. Jednocześnie zastrzec należy, że o powodzeniu realizacji planowanej reformy mieszkalnictwa będzie decydować w głownej mierze stopień wprowadzonych zmian, który determinwać będzie skuteczność działań zmodyfikowanych towarzystw budownictwa mieszkaniowego, spółdzielni mieszkaniowych, firm developerskich i fundacji mieszkaniowych. Przy sprzyjających uwarunkowaniach prawno-ekonomicznych implementacja rozwązań z pewnością przełoży się na zmniejszenie luki mieszkaniowej w grupie nisko- i średniozamożnych gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
8
Content available remote Źródła finansowania budownictwa mieszkaniowego w Polsce
75%
Brak wystarczających środków finansowych, jak również niewystarczająca zdolność kredytowa obywateli to obecnie dwa największe problemy finansowania budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Podstawowym celem artykułu jest prezentacja wybranych źródeł finansowania budownictwa mieszkaniowego. Autor swoje rozważania, ze względu na objętość artykułu, skoncentrował wyłącznie na wybranych źródłach finansowania budownictwa mieszkaniowego w Polsce, mając jednocześnie świadomość, że wybrane instrumenty finansowe nie wyczerpują całości zagadnienia, to jednak ich znaczenie jest pierwszorzędne, bowiem są to instrumenty najczęściej wybierane przez obywateli(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Rola sektora publicznego w rozwoju budownictwa mieszkaniowego
75%
W artykule wskazano barierę dochodowo-popytową, która nie pozwoli zrealizować zapowiedzianego programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego w ramach dotychczasowej polityki liberalnej. Przypomniano inne sprawdzone możliwości rozwojowe. Przedstawiono realny związek działalności gospodarczej z dochodami publicznymi i sformułowano warunki samofinansowania budżetowego przedsięwzięć gospodarczych. W oparciu o dane statystyczne opracowano przybliżone tablice przepływów między głównymi sektorami gospodarczymi i przetestowano dynamikę tego systemu. Wskazano, że system ten, przy pewnych dodatkowych warunkach, może zapewnić samofinansowanie programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego, a zapewne także drogowego i wodnego, oraz znaczny wzrost zatrudnienia. Podano podstawowe warunki ekonomiczne tego procesu oraz warunki organizacyjne budownictwa. Na tej podstawie zarysowano ramowy program rozwoju masowego budownictwa mieszkaniowego w kraju. W końcu przeprowadzono krytyczną analizę przedstawionego podejścia oraz wnioski teoretyczne i praktyczne dla władz. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia cel i filozofię krakowskiego programu wspierania inicjatyw mieszkaniowych.
Europejska i amerykańska bankowość korporacyjna wypracowała produkty kredytowe dostosowane do specyfiki działalności firm, których dochody pochodzą z budowy i wynajmu nieruchomości określanych mianem IPRE’s (Income Producomg Real Estate). Filozofia IPRE’s wywodzi się z pragmatycznego podejścia do oceny zdolności kredytowej, koncentrującego się bezwzględnie na istnieniu pewnego źródła spłaty w postaci gotówki umożliwiającej terminową obsługę spłaty pożyczonego kapitału i odsetek, czyli przede wszystkim „cash flow”. (abstrakt oryginalny)
1 stycznia 1998 r., po niespełna dwóch latach od uchwalenia ustawy powołującej do istnienia kasy mieszkaniowe i zaledwie kilku miesiącach od otwarcia pierwszej tego typu instytucji (Kasa Mieszkaniowa Pekao S.A.), weszła w życie Ustawa z dnia 5 czerwca 1997 r. o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe (Dz.U. nr 85, poz. 538). Artykuł omawia zasady funkcjonowania tych kas.
Wprowadzenie bankowości hipotecznej jest ważnym krokiem w ewolucji finansowej budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Artykuł omawia problematykę debat i dyskusji, jakie się toczą w związku z tym tematem.
W artykule opisano rozwój i zasady działania kas oszczędnościowych (Bausparkasse) oraz przedstawiono dane o liczbie zawieranych umów na oszczędzanie, wpływach i wydatkach oraz stanie oszczędności tych kas. Informacje te zostały poprzedzone podstawowymi danymi o rozwoju mieszkalnictwa w Niemczech.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Współczesne problemy rozwoju bankowości hipotecznej w Polsce
75%
Bankowość hipoteczna w wielu krajach odgrywa zasadniczą rolę w finansowaniu rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Polski model finansowania budownictwa mieszkaniowego opiera się w głównej mierze na kredytach bankowych. Jednak ponad 95% kredytów przeznaczonych na finansowanie rynku nieruchomości pochodzi z banków uniwersalnych. Banki hipoteczne, które mogą funkcjonować w polskiej gospodarce od dziesięciu lat wciąż odgrywają niewielką rolę w finansowaniu budownictwa mieszkaniowego.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania była analiza dotycząca wypełniania przez gminę Kraków jej prawnych zobowiązań, wynikających z lokalnego prawa samorządowego odnośnie budownictwa mieszkaniowego. Głównym kryterium oceny były: zasoby przeznaczone dla budownictwa mieszkaniowego przez gminę Kraków, wskaźniki mieszkalnictwa, inicjatywy i przedsiębiorczość gminy Kraków, efektywność używania zasobów nieruchomości, udzielane wsparcie w formie dodatków mieszkaniowych.
Celem pracy jest przedstawienie czynników, które w tożsamych warunkach finansowania budownictwa spółdzielczego i indywidualnego, wskazują na korzyści wyboru indywidualnej formy budownictwa mieszkaniowego. Przeglądu czynników hamujących i pobudzających indywidualne budownictwo mieszkaniowe dokonam w rozbiciu na fazę przygotowania inwestycji, realizacji, oddania do użytkowania i eksploatacji. Pomijam tu ogólne motywy budowy domów jednorodzinnych, wynikających z powszechnie znanych zalet zabudowy jednorodzinnej, a więc wyższy standard powierzchniowy, funkcjonalność, intymność zamieszkania itp. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.