Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indirect costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zmiana w strukturze kosztów, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, stała się jedną z podstawowych przyczyn przesądzających o nieprzydatności tradycyjnych rachunków kosztów w kalkulacji kosztów i ocenie rentowności produktów i usług. Krytyka tradycyjnych rachunków kosztów doprowadziła do opracowania nowej metody rozliczania kosztów pośrednich nazywanej rachunkiem kosztów działań (ABC - Activity Based Costing). W artykule omówiono tą metodę.
Artykuł poświęcono krzywym bezpośrednich, pośrednich i całkowitych kosztów projektu. Zwrócono przede wszystkim uwagę na postać tych krzywych (położenie, nachylenie) oraz na modele optymalizacyjne służące do generowania punktów krzywej kosztów bezpośrednich. W uzyskaniu rozwiązań należących do tej krzywej mogą pomóc nie tylko metody programowania matematycznego, lecz także specjalne algorytmy optymalizacji czasowo-kosztowej przedsięwzięć. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł poświęcony jest dwóm podstawowym kategoriom kosztów wytworzenia, tj. kosztom bezpośrednim i kosztom pośrednim. Zostanie w nim przedstawiona charakterystyka wymienionych kosztów z uwzględnieniem specyfiki kosztów w zakładzie drobiarskim. (fragment tekstu)
4
Content available remote Metoda rozliczania kosztów pośrednich produkcji brojlerów kurzych
75%
Celem niniejszego opracowania jest analiza kształtowania się poziomu kosztów pośrednich obciążających produkcję brojlerów kurzych w zależności od podstawy ich rozdziału.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono techniki i metody rozliczania kosztów pośrednich wydziałów podstawowych stosowanych w dużej firmie produkcyjnej. Spółka dzieli zgromadzone koszty pośrednie na każdy wydział podstawowy, przy czym podział ten nie ma wpływu na sposób obciążania zleceń kosztami pośrednimi. Klasyfikacja ta służy do przeprowadzania analiz rentowności i wydajności poszczególnych wydziałów i ma znaczenie czysto kontrolne. Pomimo dużych zmian, jakie zaszły w polskiej gospodarce rynkowej, spółka nadal stosuje tradycyjny rachunek kosztów, bardziej dostosowany do potrzeb sprawozdawczości finansowej niż konieczności dostarczania szybkich i trafnych informacji.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Optymalizacja struktury sprzedaży w spółdzielni mleczarskiej
75%
Celem badań było określenie optymalnej struktury kwartalnej wielkości sprzedaży w wybranej spółdzielni mleczarskiej. Obiekt do badania został wybrany jako "typowy", z czterdziestu celowo dobranych spółdzielni mleczarskich. We wszystkich trzech przyjętych wariantach rozliczania kosztów pośrednich na wyroby, optymalna struktura sprzedaży pozostawała bez zmian. Przyczyną takiej sytuacji mógł być fakt, iż w produkcji mleczarskiej koszty pośrednie stanowią niewielki odsetek ogółu kosztów całkowitych, co wpływa marginalnie na zyskowność w skali pojedynczego produktu, a tym samym na strukturę sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
Leasingobiorcy ponoszą różnego rodzaju opłaty w związku z podpisaniem umowy leasingowej, w tym opłaty wstępne. W orzecznictwie przyjmuje się, że są one opłatami samoistnymi, nieprzypisanymi do poszczególnych rat leasingowych, dlatego nie powinny być rozliczane w czasie, a zaliczane do kosztów podatkowych jednorazowo. W artykule wskazano cechy umowy leasingowej oraz zaprezentowano zależności, jakie istnieją pomiędzy poszczególnymi ratami leasingowymi a wysokością kosztów. Wystąpienie wstępnej opłaty leasingowej wpływa na poziom pozostałych opłat, dlatego nie jest to opłata samoistna, a współzależna od pozostałych. W celach analitycznych wykorzystano pięć umów leasingowych, których przedmiotem były samochody użytkowe.(abstrakt oryginalny)
W artykule rozważano, czy racjonalność ekonomiczna wydatku, rozumiana jako uzasadnione oczekiwanie podatnika, że jego poniesienie doprowadzi do osiągnięcia przychodu w kwocie przekraczającej wartość wydatku, stanowi na gruncie podatków dochodowych przesłankę rozpoznania kosztu podatkowego przez podatnika. Autor, posługując się przykładami, wykazuje, że przyjęcie takiego wymogu naruszałoby istotę podatku dochodowego jako obciążenia należnego od faktycznego przyrostu majątku podatnika. Opowiadając się za szerokim sposobem rozumienia związku wydatku z przychodami, wskazuje, że bez znaczenia dla możliwości rozpoznania kosztu pozostaje również ocena prawdopodobieństwa, z jakim jego poniesienie będzie się wiązało z osiągnięciem w przyszłości przychodu. W efekcie stawia tezę, że na podstawie ogólnej definicji kosztu podatkowego organy podatkowe nie mają prawa weryfikacji wydatku z punktu widzenia jego racjonalności oraz adekwatności.(abstrakt oryginalny)
Wzrastająca konkurencja spowodowała, iż zapotrzebowanie na nowoczesne narzędzia pozyskiwania informacji o kosztach nabrały dużego znaczenia. Dotychczas w większości spółdzielni mleczarskich stosowany byt rachunek kosztów pełnych służący głównie do celów sprawozdawczych. (abstrakt oryginalny)
Temat artykułu dotyczy warunków wdrażania koncepcji Activity-Based Costing (rachunku kosztów działań), która określa nową strukturę i zasady kalkulacji kosztów pośrednich oraz służy do dokładnego ustalenia wielkości kosztów pośrednich przypadających na dany produkt. Autor zaproponował typy działań w firmie wytwórczej i ich charakterystykę oraz swoje przemyślenia w związku z zaproponowanymi działaniami, które mogą być podstawą do dalszej dyskusji na temat podziału procesu produkcyjnego w firmie na pojedyncze działania według koncepcji ABC
Celem opracowania jest opis procedur obliczeniowych stosowanych w rachunku kosztów działań w przedsiębiorstwie branży elektronicznej, produkującym odbiorniki telewizyjne. Omawiany przypadek może stanowić wzorzec wykorzystywany przy projektowaniu i implementacji rachunku kosztów działań w przedsiębiorstwie montażowym, dążącym do skutecznego zarządzania kosztami i osiągania zadawalających wyników. (oryg. streszcz.)
Rachunek kosztów standardowych umożliwia nie tylko określenie przyszłej wartości kosztów, ale również efektywną kontrolę procesów przebiegających w banku i ustalenie przyczyn i miejsc powstawania odchyleń od określonych wzorców (ustalone z wyprzedzeniem standardy różnią się zwykle od kosztów rzeczywistych). Stosowanie tego rachunku zakłada systematyczne sprawdzanie raz ustalonych standardów, a w przypadku konieczności ich uaktualnienie. Ich zmiany mogą nastąpić na skutek trwałych zmian warunków organizacyjnych i technicznych - zmiana technologii, procedur czy efektów przeprowadzanych rewizji i przeglądów norm. Zmiany przejściowe natomiast powodują odchylenia - dodatnie lub ujemne. Odchylenia dodatnie (koszt rzeczywisty jest wyższy od standardowego) sygnalizują zakłócenia powstałe w procesie świadczenia usług i w związku z tym z chwilą ich ujawnienia konieczne jest podjęcie środków zaradczych, zmierzających do eliminacji lub ograniczenia występowania tych zjawisk. W określonych wypadkach odchylenia te mogą być również sygnałem, że za podstawę ustalenia kosztu standardowego przyjęto zbyt napięte normy, a więc nie nadające się do realizacji w istniejących warunkach organizacyjnych i technicznych. W takiej sytuacji odchylenia będą wskazywały na konieczność rewizji norm. Natomiast odchylenia ujemne (koszt rzeczywisty jest niższy od standardowego) sygnalizują zazwyczaj pozytywne zjawiska, gdyż są wyrazem oszczędności w procesie świadczenia usług. Jednak mogą one również sygnalizować zjawiska niekorzystne np. obniżenie jakości świadczonych usług. Wysokość odchyleń, miejsca i przyczyny ich powstawania oraz zakres odpowiedzialności poszczególnych jednostek organizacyjnych za wysokość tych odchyleń podlega szczegółowej analizie. Stanowi ona podstawę podejmowania środków zaradczych zmierzających do ograniczenia możliwości powstawania odchyleń w przyszłości. (fragment tekstu)
Poniesione w ciągu okresu sprawozdawczego koszty pośrednie, które nie mogą być wprost odniesione na podstawie dokumentów źródłowych na określone jednostki ewidencyjne, zostają rozliczone na te jednostki za pomocą pewnych wielkości pomocniczych, nazywanych kluczami podziałowymi. W artykule przedstawiono metody stosowania takich kluczy i zweryfikowano je empirycznie.
Celem opracowania jest przedstawienie zasad rozliczania kosztów pośrednich i przypisania ich jednostkom kalkulacyjnym. Prawidłowe - zdaniem zarządzającego - przypisanie kosztów pośrednich do odpowiednich jednostek kalkulacyjnych wskazuje obszary rentownej i nierentownej działalności, a często przesądza też o dalszym istnieniu zakładu opieki zdrowotnej na rynku usług medycznych. (fragment tekstu)
Koszty personalne w przedsiębiorstwie zajmujących się sprzedażą samochodów stanowią jedną z najistotniejszych pozycji w rachunku zysków i strat tych podmiotów. Opracowanie przedstawia charakterystykę kosztów personalnych na przykładzie Honda Poland.
W artykule poruszono problematykę rozliczania kosztów pośrednich na projekty. Omówiono istotę projektów oraz podstawowe struktury organizacyjne, w ramach których mogą być one realizowane. Zwrócono uwagę na znaczenie wiarygodnego przyporządkowania kosztów pośrednich do projektów, w kontekście zarówno oceny ich opłacalności, jak i motywowania członków zespołu projektowego. Wskazano podstawowe dylematy występujące przy podziale kosztów pośrednich oraz możliwe rozwiązania z uwzględnieniem podejścia tradycyjnego oraz wybranych metod nowoczesnych, tj. rachunku kosztów działań oraz analizy wartości kosztów ogólnych.(abstrakt oryginalny)
Oddziaływanie chorób i ich leczenia na gospodarkę i społeczeństwo odbywa się za pomocą skomplikowanych mechanizmów transmisji. Zalicza się do nich koszty leczenia, czyli bezpośrednie oraz koszty pośrednie, czyli niewytworzony PKB. Ponadto trzeba uwzględnią ich wpływ na dochody i wydatki finansów publicznych. Ze względu na rangę problem, jakim jest zdrowie i jakość oraz efektywność funkcjonowania ochrony zdrowia, uwzględniane są dodatkowe mierniki, jak strata dobrobytu oraz pogarszanie się jakości życia. Nie można pominąć skutków wzajemnego oddziaływania zdrowia i wzrostu gospodarczego. Złożoność zachodzących procesów dodatkowo komplikuje się na skutek oddziaływań sektora publicznego i prywatnego, między którymi nie można w sposób jednoznaczny wyznaczyć granicy w ochronie zdrowia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sposób planowania i kontroli kosztów pośrednich, powiązany ze schematem organizacyjnym przedsiębiorstwa, który oprócz właściwej informacji o ewentualnych odchyleniach może dostarczyć zarządzającemu danych sygnalizujących potrzebę restrukturyzacji firmy.
Wykorzystywany w jednostce rachunek kosztów powinien zaspokajać zarówno potrzeby sprawozdawcze, jak też dostarczać niezbędnych informacji dla celów decyzyjnych. W artykule ukazano różnicę między tradycyjnym podejściem do rozliczania kosztów pośrednich a rozliczaniem kosztów w systemie rachunku kosztów działań. Celem artykułu jest przedstawienie podstawnych założeń systemu rachunku kosztów działań, etapy rozliczania kosztów oraz sposobu kalkulacji jednostkowego kosztu produktu przy zastosowaniu koncepcji rachunku kosztów działań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.