Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informacyjna funkcja bilansu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Znaczenie rachunkowości jako systemu informacyjnego, a przede wszystkim sprawozdań, które generuje dla potrzeb różnych odbiorców, nieustannie wzrasta. Wśród sprawozdań finansowych najdłuższą historię ma bilans, informujący o stanie majątkowym i finansowym każdej jednostki gospodarczej, będący statycznym rachunkiem opartym na metodzie bilansowej i zarazem okresowym sprawozdaniem, zwanym dziś „produktem” systemu rachunkowości. Bilans, informujący o wysokości majątku i kapitału, ewoluował w ciągu wieków. Rozwój dokonywał się zarówno w płaszczyźnie merytorycznej, jak też technicznej, zwiększając jego jakość. Wartość informacyjna bilansu wzrastała dzięki poszukiwaniu właściwej terminologii, odpowiednich metod wyceny pozycji bilansowych, adekwatnych do potrzeb form prezentacji oraz technik sporządzania tego sprawozdania. Znaczący wkład w tym zakresie mają polscy teoretycy rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Omówiono sprawozdania finansowe grup kapitałowych będące znaczącym instrumentem informacyjnym dla potencjalnych adresatów. Wartość informacyjna rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych zależy od funkcjonującego prawa. Różnice wynikają ze struktury i zawartości skonsolidowanych sprawozdań finansowych
Efektywne zarządzanie aktywami i pasywami przedsiębiorstwa jest jednym z warunków realizacji strategii jego rozwoju. Decyzje podejmowane w tym obszarze wymagają przeprowadzenia szczegółowej oceny wielkości i struktury posiadanego majątku i źródeł jego finansowania. Analiza sytuacji majątkowej i kapitałowej przedsiębiorstwa może być przeprowadzona na podstawie danych bilansowych uzupełnionych informacjami dodatkowymi. Zgodnie z definicją, bilans to statyczny element sprawozdania finansowego zawierający zestawienie stanu aktywów przedsiębiorstwa oraz źródeł ich finansowania w określonym dniu (dzień bilansowy). Dane prezentowane w bilansie nie tylko umożliwiają przeprowadzenie analizy sytuacji finansowej w poprzednich okresach (ujęcie retrospektywne), ale stanowią także podstawę przygotowania prognozy na kolejne okresy działania oraz opracowania symulacji skutków różnych decyzji przedsiębiorstwa (ujęcie prospektywne). Aby jednak bilans mógł spełniać swoje zadania (sprawozdawcze, dokumentacyjne i informacyjne), musi mieć takie cechy jakościowe, jak zrozumiałość, przydatność, wiarygodność i porównywalność. Natomiast wycena bilansowa i pomiar wyniku finansowego powinny być przeprowadzane zgodnie z zasadami rachunkowości: jasnego i rzetelnego obrazu, ciagłości działania, memoriału oraz ostrożnej wyceny.(fragment tekstu)
Polityka bilansowa nakierowana jest na bilans oraz rachunek zysków i strat. W artukule zdefiniowano politykę bilansową, przedstawiono pojęcia polityki bilansu handlowego i podatkowego oraz jej cele. Szczególną uwagę poświęcono prezentacji instrumentów polityki bilansowej oraz możliwościom ich wykorzystania.
Celem niniejszego artykułu jest analiza form prezentacji bilansu. W opracowaniu stawia się hipotezę, że celem prowadzenia rachunkowości jest nie tylko dostarczenie informacji o poziomie danego zasobu lub procesu, ale również powinno być wyjaśnienie, dlaczego jest taki ich poziom. Dla weryfikacji niniejszej hipotezy zostały omówione zagadnienia związane z: - klasyfikacją sposobów prezentacji aktywów i pasywów, - prezentacją aktywów i pasywów zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, - przykładami prezentacji bilansu dla różnych celów.(abstrakt oryginalny)
Jako finał procesu transformacji danych liczbowych, bilans jest powszechnie uznawany za źródło informacji do różnego rodzaju badań analitycznych, w tym także do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Jednym z załączników sprawozdania finansowego powinien być rachunek przepływu kapitału, którego celem jest przedstawienie źródeł tworzenia i kierunków wykorzystania kapitałów. W artykule przedstawiono sposób opracowania takiego rachunku.
W artykule rozpatrywana jest kwestia przydatności informacji zawartych w bilansie rocznym danego przedsiębiorstwa dla celów controllingowych. Autor proponuje, aby wartość informacyjną bilansu dla controllingu upatrywać w możliwości prowadzenia analizy w dłuższych odcinkach czasu i wnioskować w zakresie zamierzeń perspektywicznych.
W artykule skoncentrowano rozważania na zagadnieniu oceny wartości przedsiębiorstwa. Przedstawiono nowe miary wartości firmy oraz rolę, jaką odgrywają w tych metodach przepływy pieniężne. Omówiono sposoby odwzorowywania w bilansie kapitałów i przepływów pieniężnych, pojęcie płynności, a także przydatność bilansu do oceny wartości i płynności przedsiębiorstwa.
Robiąc roczne podsumowanie, jako marketerzy osiągamy dwa cele. Po pierwsze - zbieramy i opracowujemy wiedzę rozproszoną po firmie. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie wnioski i wskazówki, wiążące się ze zrealizowanymi (z sukcesem lub nie) akcjami i kampaniami promocyjnymi. Drugi pozytywny aspekt podsumowań polega na tym, iż tą drogą - wbrew pozorom, dostarczamy także dodatkową wartość swoim klientom. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.