Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 129

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information media
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Posługując się Kwestionariuszem Optymizmu, przeprowadzono dwie serie eksperymentów, które miały być próbą odpowiedzi na pytanie o możliwości zmian poziomu optymizmu pod wpływem wydarzeń zewnętrznych. Wykazano, że dramatyczne wydarzenie o skali ogólnoludzkiej (zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku w USA) nie zmienia znacząco poziomu ogólnego optymizmu, ale wpływa na te jego obszary, które są treściowo związane z wydarzeniem. Sześciotygodniowe "medialne obcowanie" z negatywnością lub pozytywnością codziennych wydarzeń ogólnych u około 2/3 badanych osób nie wywołuje istotnych zmian w poziomie optymizmu. U 1/3 badanych osób pojawiają się zmiany poziomu optymizmu jako wynik "medialnego obcowania" z negatywnością lub pozytywnością. Podjęto próbę wyjaśnienia uzyskanych rezultatów. Podkreślono także konieczność dalszych badań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy szkic prezentuje w ujęciu chronologicznym powstanie i ewolucję programów informacyjnych w pierwszym i drugim programie Telewizji Polskiej. Z przyczyn oczywistych najwięcej miejsca zajmuje wątek głównego wydania "Dziennika Telewizyjnego", najbardziej kontrowersyjnego programu TYP, najgłośniejszej "tuby" propagandy PRL. Artykuł powstał w oparciu o dokumenty Sekretariatu KC PZPR, archiwa cenzury, roczniki tygodników "Radio i Telewizja", "Ekran", wydawnictw specjalistycznych takich jak: "Biuletyn telewizyjny" i "Aktualności radiowo-telewizyjne" oraz wspomnień dziennikarzy(fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę wykazania, że polityka medialna rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) po 2015 roku ma charakter systemowy. Jej celem jest zmiana zasad organizacji i funkcjonowania mediów w Polsce, która umożliwi ich instrumentalne wykorzystywanie w polityce informacyjnej rządu. Wnioski te wynikają z porównania skonstruowanego w oparciu o teorię zarządzania klasyfikatora celów z koncepcjami interesu publicznego, jako wytycznymi polityki medialnej przyjętymi w różnych rodzajach demokracji i odpowiadających im różnych doktrynach medialnych.(abstrakt oryginalny)
The present article is concerned with the Russian narrative of the Ukraine war in Arabic versions of Sputnik and Russia Today Arabic (RT Arabic). The tragic war in Ukraine has affected different media sources in the world, including Russian and pro-Russian media. However, Sputnik and RT Arabic's media reports combine the Ukraine conflict with Arabic context addressed to different audiences in the Arab world. This study also argues that the Russian narrative relies on propaganda devices such as ad hominem, card stacking and agenda setting, as well as testimonial and glittering generalities. These techniques affect the audience and enable to express Kremlin's political objectives on the Ukraine war and foreign policy. Moreover, the research demonstrates that the media coverage released by RT Arabic and Sputnik aims at creation of two opposite images, which blame the West and endorse Russian policy. (original abstract)
Cel: opis mechanizmów ramowania, identyfikacja konkurujących ram i pomiar wyników rozgrywki narracyjno-interpretacyjnej (framing contest) na przykładzie ramowania ataku na biuro poselskie Prawa i Sprawiedliwości 19 października 2010 roku. Metody badań: interpretatywna strategia analizy ramowania polegająca na indukcyjnej, jakościowej rekonstrukcji ram z wykorzystaniem homeostatycznego modelu narracji. Przeanalizowano lokalizację ram w strukturze analizowanych tekstów i związane z nią zabiegi metakomunikacyjne (przeramowujące). Obliczono relatywną ekspozycję ram, a także jednorodność (homogeniczność) i przechylenie ramowania z wykorzystaniem wskaźnika koncentracji Herfindahla-Hirschmanna i na tej podstawie stworzono mapę wyników rozgrywki interpretacyjnej. Badaniu z zastosowaniem oprogramowania do analizy danych jakościowych MaxQDA12 poddano artykuły informacyjne czterech wiodących dzienników opublikowane w dzień po relacjonowanym incydencie. Wyniki i wnioski: analizowana rozgrywka interpretacyjna była silnie spolaryzowana. W badanym przypadku zidentyfikowano tylko dwie dominujące i jedną marginalną ramę. W artykułach informacyjnych występowała znacząca jednostronność i tendencyjność ramowania przejawiająca się wysokimi wartościami wskaźników homogeniczności i przechylenia ramowania. Tylko jeden z czterech dzienników eksponował konkurujące ramy w zbalansowany sposób. Dzienniki stosowały dwie wzorcowe strategie forsowania wybranej ramy: otwartą stronniczość ("Nasz Dziennik") i subtelną metakomunikacyjność ("Gazeta Wyborcza"). Oryginalność i wartość poznawcza: zaproponowana konceptualizacja ramowania przywraca pojęciu narracyjne i metakomunikacyjne pierwiastki. Przyjęta strategia indukcyjnej rekonstrukcji ram unika powszechnego w analizie ramowej problemu niejasnego związku między ramami a materiałem empirycznym. Badanie realizuje postulat zwiększenia szczegółowości analizy ramowej poprzez redukcję jednostki kodowania do zdania. Tekst proponuje narzędzia precyzyjnego pomiaru ekspozycji ram i wizualnego mapowania rozgrywki interpretacyjnej i tendencyjności ramowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie mankamentów systemu finansowania mediów publicznych w Polsce i możliwych zmian w jego obrębie. Od lat brak jasnych decyzji politycznych, a w konsekwencji - rozstrzygnięć ustawowych. Utrudnia to transparentne zarządzanie mediami publicznymi. Ustawa o radiofonii i telewizji sankcjonuje szczególną pozycję mediów publicznych, nie gwarantując stabilnego finansowania. W artykule przedstawiono systemy finansowania mediów publicznych w wybranych państwach UE i możliwe rozwiązania w Polsce. Tym samym pokazano ścieżkę dojścia do efektywnego sytemu finansowania, zarządzania i podnoszenia jakości w mediach publicznych, która dla wielu medioznawców jest warunkiem niezbędnym do funkcjonowania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.(abstrakt oryginalny)
Atak na WTC, a następnie wojna z terroryzmem, której podjęły się USA i ich sojusznicy zmieniła zasadniczo obraz mediów, sposób informowania o świecie, a także pozycję odbiorcy wobec komunikowania. Nieoczekiwanie zaczęliśmy odbierać jako "prawdziwe" nawet takie informacje, które dotąd uznawaliśmy za fikcję. Jednym ze składników tego nowego sposobu wyjaśniania i rozumienia rzeczywistości stała się metafora. Artykuł wykorzystuje dwie metafory: "krucjaty" (przy jej pomocy działania polityczne tłumaczą zarówno politycy koalicyjni, jak też świat islamu) oraz "oblężonej twierdzy" (jest ona, w przekonaniu autorów, odpowiednikiem obecnej sytuacji wszystkich mediów). Mimo prób zracjonalizowania naszego obrazu świata, dziś, jak nigdy dotąd, jesteśmy świadkami zacierania się granic między szaleństwem i normalnością. Prowadzi to do swoistego zablokowania skuteczności informowania o świecie, a media - zwłaszcza telewizja - są coraz częściej producentem rozrywki informacyjnej, a nie źródłem wiedzy o ludzkiej rzeczywistości. (abstrakt oryginalny)
Wiele wskazuje na to, że ze względu na nadmierną ilość tekstu w newsach, a także zbyt szybkie tempo werbalnego przekazu informacji, dominującym źródłem rozumienia wiadomości w telewizyjnym programie informacyjnym staje się obraz. Przestaje on wówczas pełnić tylko funkcję uzupełniającą, ale staje się podstawą przetwarzania treści zawartych w programie. Wyniki badań referowanych w niniejszym artykule jednoznacznie wskazują na to, że sens wydarzenia może być znacząco zmodyfikowany przez sposób jego zobrazowania. Modyfikacja ta może dotyczyć zarówno zakresu szczegółowej wiedzy na jego temat, sposobu rozumienia głównej myśli zawartej w wiadomości, a także relacji przyczynowo-skutkowych między elementami składowymi zdarzenia oraz postaw wobec treści wiadomości. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie Telewizji Polskiej S.A. w czerwcu 2008 r., na 1000-osobowej grupie dorosłych Polaków. (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest ukazanie dyskursów pojawiających się w mediach społecznościowych, których głównymi tematami były opisy osób reprezentujących określone partie polityczne i środowiska ideologiczne, a które to osoby przedstawiano w innego rodzaju mediach jako autorytety. Założono, że cel zostanie osiągnięty przez wykorzystanie metody studium przypadku czterech profili Facebook`owych: , "Żelazna Logika", "Raz prozą, raz rymem - walczymy z propagandowym reżimem" oraz "SokzBuraka" i "Prawicowa Rzeczpospolita Ludowa". Metody badań: Jako metodę badawczą wykorzystano jakościową analizę dyskursu przeprowadzoną na podstawie wybranych danych uzyskanych dzięki zastosowaniu programu komputerowego Atlas.ti. Wyniki i wnioski: Uzyskane wyniki wskazywały na obecność dyskursów krytycznych wobec: 1) osób uznawanych przez mainstremowe media za autorytety osobowe, 2) autorytetów instytucjonalnych. Na ich podstawie wnioskowano o możliwym usytuowaniu wspomnianych profili w procesie komunikacji politycznej. Wartość poznawcza: Podejmowany problem dostarcza wartości poznawczej dyskursów polityczno-ideologicznych obecnych w mediach społecznościowych będących w opozycji wobec mediów masowych, wspomagających jedynie wybrane autorytety osobowe i instytucjonalne. (abstrakt oryginalny)
Przyszłość mediów publicznych w kontekście ich zadań oraz finansowania w warunkach gospodarki rynkowej to jeden z najbardziej istotnych obszarów spornych związanych z funkcjonowaniem mediów w Europie. Unia Europejska traktuje nadawców publicznych jako ważne instytucje społeczeństwa demokratycznego, przynajmniej od Protokołu amsterdamskiego, jednocześnie zaś Komisja Europejska uważnie przygląda się kwestii ich finansowania przez państwa członkowskie, jako beneficjentów tzw. pomocy publicznej. W Polsce sposób funkcjonowania mediów publicznych stanowi także główną oś sporu środowisk politycznych w obszarze mediów. Spór ten, aczkolwiek formalnie związany jest z instytucją abonamentu oraz określania tzw. misji, faktycznie dotyczy ich autonomii oraz pozycji wobec nadawców prywatnych. Dyskusja skoncentrowana wokół nadawców publicznych zawsze więc ekstrapoluje problemy całego rynku nadawców. (fragment tekstu)
This article attempts to determine the degree of bias in Polish general-information newspapers ("Gazeta Polska Codziennie", "Nasz Dziennik", "Gazeta Wyborcza" and "Rzeczpospolita"), based on selected determinants. They include: thematic agenda, political pluralism and media coverage, degree of directives and persuasiveness of messages. The author used the method of content analysis of press, analysis method and synthesis method.(original abstract)
Dynamiczny rozwój nowych mediów i technologii zmienił sposoby odbioru, tworzenia i dzielenia się informacją. Dotyczy to w szczególności przedstawicieli pokolenia Z - to znaczy osób urodzonych po 1996. Młodzi ludzie korzystają głównie z urządzeń mobilnych, aplikacji, mediów społecznościowych, często pomijając tradycyjne media, takie jak prasa, radio i telewizja. Stanowi to ogromne wyzwanie dla mediów publicznych, które - ze względu na pełnioną misję - muszą poszukiwać nowych sposobów dotarcia do coraz bardziej wymagających użytkowników mediów. Dwudniowe wydarzenie w formie warsztatów "MAKE: The BBC of the Future" 8 czerwca 2017, a także dyskusji panelowej "THINK: Public Service Media Futures" i prezentacji innowacyjnych projektów (SHOW) w ramach zakończenia roku akademickiego na LSBU w dniu 9 czerwca 2017, zostało zorganizowane przez dr. hab. Michała Głowackiego (Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Lizzie Jackson (London South Bank University). (fragment tekstu)
13
Content available remote Rol' informacionnoj kul'tury v formirovanii sociokul'turnyh orientacij molodeži
61%
Research of vital self-determination of youth became topical in the conditions of system transformation of a modern Belarus society. Information culture which influences a choice of youth course of life urged to play a considerable role in this process. The basic approaches of research and the analysis of an information society are analyzed. The basic components of information culture that necessary for young men for successful adaptation and socialization in a modern society are allocated. Conclusions and recommendations about increase of youth information culture in the conditions of innovative development of modern Belarus society are formulated. (original abstract)
W artykule przedstawiono warunki funkcjonowania ukraińskich mediów informacyjnych w latach 2014-2016. W oparciu o literaturę oraz międzynarodowe raporty dokonano analizy czynników wpływających na ich funkcjonowanie. Ponadto podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania: czy media informacyjne należycie pełniły funkcję edukacyjną oraz jaki miały wpływ na wzrost świadomości odbiorców na temat procesów politycznych zachodzących na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Cel: zasadniczym celem badań było sprawdzenie, czy w obrębie serwisów regionalnych jednej grupy medialnej (Agory SA) narracja na temat Ukraińców jest spójna, czy też dostrzec można w niej jakieś odmienności. Metody badań: podstawę metodologiczną stanowiła analiza zawartości, która objęła nagłówki zapowiadające teksty o Ukraińcach w dwóch portalach regionalnych "Gazety Wyborczej" - www.wroclaw.wyborcza.pl oraz www.rzeszow.wyborcza.pl - w latach 2015-2019. Zbadano zarówno aspekty formalne, m.in. długość nagłówków, sposób ich formułowania (relacje między twierdzeniami, pytaniami i wykrzyknieniami), jak i elementy treściowe, m.in. zasadnicze funkcje spełniane przez nagłówki, środki językowe, jakie się w nich pojawiają, oraz występowanie stereotypów. Wyniki i wnioski: uzyskane wyniki wskazują na wielowymiarowy wizerunek Ukraińców kształtowany przez regionalne serwisy "Gazety Wyborczej". Między serwisami podkarpackim i dolnośląskim dostrzeżono wyraźne różnice, przede wszystkim w samej ekspozycji tematu (wyższej na Podkarpaciu) oraz w waloryzacji Ukraińców i Polaków, wzmacnianej przywoływanymi stereotypami. Podobny był natomiast rozkład funkcji nagłówków (dominacja funkcji ekspresywnej) oraz udział nagłówków, w których wzmiankowano o ważnej osobie lub instytucji. Autorzy tekstów korzystali również ze zbliżonych środków językowych (m.in. kolokwializmów, kontrastowych zestawień, pytań retorycznych). Zakodowane w nagłówkach medialne wizerunki Ukraińców na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, pomimo formalnych cech wspólnych, różnią się pod zasadniczym, treściowym względem, na co wpływa prawdopodobnie specyfika wydarzeń relacjonowanych przez dziennikarzy w każdym z tych regionów. Oryginalność i wartość poznawcza: przeprowadzona analiza wypełnia lukę w badaniach nad wizerunkiem Ukraińców w regionalnych internetowych portalach informacyjnych. Wskazanie podobieństw oraz różnic, występujących w nagłówkach jednej grupy medialnej w dwóch województwach, inspirować może do dalszych, bardziej obszernych badań dotyczących lidów oraz zasadniczej treści przekazów, kształtujących medialny obraz migrantów z Ukrainy w Polsce.(fragment tekstu)
16
Content available remote Wojna : media i propaganda
61%
Wojna wciąż nas przeraża. Jest okrutna, krwawa i niesie zniszczenia. Wiadomości z pola walki nacechowane są ogromnym ładunkiem emocjonalnym, wywołują skrajne uczucia, gniew, współczucie, rozpacz. Przekazywanie wiadomości o wojnie uległo istotnej ewolucji w ciągu minionych 150 lat. Zasadne wydaje się postawienie pytania: w jaki sposób informacje o wojnie i sposób ich przekazywania wpływają na opinię społeczną oraz decyzje polityków? Można także postawić pytanie, czy informacje przekazywane przez media prowokują konflikty zbrojne, czy też im przeciwdziałają? Także na czasie pozostaje pytanie: gdzie przebiega granica pomiędzy informacją o wojnie i propagandą wojenną?(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza semiologiczna karykatury politycznej przedstawiającej Władimira Putina na okładkach tygodnika "NIE" Jerzego Urbana. Zakres czasowy wyznacza dzień wybuchu wojny (24 lutego 2022 r.) i koniec sierpnia 2023 r. Metody badań: przeprowadzono analizę semiologiczną 4 spośród 76 okładek tygodnika. Wyniki i wnioski: prezydent Federacji Rosyjskiej był przedstawiany w sposób karykaturalny z wykorzystaniem trzech motywów: poszukiwanego bandyty, despotycznego tyrana oraz zalęknionego dziecka. Na okładkach dominowały ukraińskie i rosyjskie barwy narodowe, które były uosobieniem stron wojennego konfliktu. Wartość poznawcza: artykuł uzupełnia lukę w badaniach współczesnej prasy satyrycznej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zastosowanie teorii framingu do analizy newsów w serwisach informacyjnych dwóch polskich stacji: Fakty TVN i Wiadomości TVP. Autor dokonuje operacjonalizacji podstawowych ram newsa: "konfliktu", "ludzkiego interesu", "odpowiedzialnooeci", "ekonomii" i "moralności". Każda z ram jest "interpretacyjnym pakietem", nadającym znaczenie prezentowanym sprawom i wydarzeniom. Z przeprowadzonych przez autora Z badań wynika, że najczęściej stosowanymi ramami newsów w polskiej telewizji są ramy "konfliktu" i "ludzkiego interesu". Pokazuje to, że w wiadomościach telewizyjnych dominuje tzw. personalny punkt widzenia i prezentacja świata jako miejsca konfliktów, sporów i kontrowersji. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie działań wpływających na status mediów w Polsce, podejmowanych na forum Sejmu w latach 2015-2022.PROBLEM I METODY BADAWCZE: Głównym problemem badawczym jest określenie, w jakim kierunku zmierza polityka medialna ugrupowania rządzącego w Polsce w latach 2015-2022, oraz w jakim stopniu postępowanie to jest zgodne z zasadami systemu demokratycznego i założeniami programowymi PiS. Jako podstawową metodę badawczą obrano analizę dokumentów (stenogramów z posiedzeń sejmowych), natomiast w celu udzielenia odpowiedzi na zasadnicze pytanie wykorzystano analizę porównawczą założeń normatywnych (programowych) i modelu rzeczywiście realizowanej w Sejmie polityki medialnej. PROCES WYWODU: Omówione zostały następujące kwestie, będące istotnymi elementami polityki medialnej PiS: reforma mediów publicznych i utworzenie Rady Mediów Narodowych, spór o finansowanie mediów publicznych, próba zmiany ustawy o radiofonii i telewizji mająca na celu eliminację TVN z polskiego rynku medialnego. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Działania podejmowane przez PiS na forum sejmowym odbiegały od założeń programowych tej partii i w praktyce zmierzały one do podporządkowania mediów publicznych interesom partii lub do zneutralizowania działań innych mediów - tych, które nie sprzyjały ugrupowaniu rządzącemu. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Należy uważnie obserwować dalsze działania dotyczące mediów podejmowane na forum Sejmu.(abstrakt oryginalny)
Rolą eksperta medialnego jest analizowanie bieżących wydarzeń. Ten artykuł jest analizą instytucji eksperta medialnego w amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News i roli, jaką odgrywa w kształtowaniu dyskursu publicznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.