Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 550

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innowacyjność gospodarki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Głównym celem proinnowacyjnej polityki państwa jest intensyfikacja wdrożeń nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w sferze produkcji materialnej, eksploatacji i usług. W Komitecie Badań Naukowych opracowano w listopadzie 1994 r. założenia polityki proinnowacyjnej opublikowane w niniejszym artykule.
Celem artykułu jest określenie, w jakim stopniu i z jakim opóźnieniem czasowym nakłady na działalność badawczo-rozwojową determinują efekty działalności innowacyjnej. Przyjęto hipotezę badawczą stanowiącą, że pozytywny wpływ nakładów na działalność badawczo-rozwojową na jej wyniki uwidacznia się już po roku lub dwóch latach od ich poniesienia. W celu empirycznej weryfikacji zaproponowanej hipotezy zbadano zależność korelacyjną między wybranymi zmiennymi odnoszącymi się do nakładów na działalność badawczo-rozwojową w latach 2013-2017 a wybranymi zmiennymi określającymi efekty działalności innowacyjnej w 2018 r. w gospodarkach unijnych. Uzyskane wyniki pozwoliły na pozytywną weryfikację postawionej hipotezy, potwierdzając ważną rolę nakładów na działalność badawczo-rozwojową w kontekście kreowania innowacyjności gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem środków finansowych sektora prywatnego.(abstrakt oryginalny)
W referacie zaprezentowano kwestie dotyczące poziomu innowacyjności Polskiej gospodarki. Analizy dokonano opierając się na danych zawartych w najnowszym European Innovation Scoreboard. Celem publikacji było określenie sytuacji innowacyjności polskiej gospodarki w odniesieniu do innych krajów Unii Europejskiej, w tym w szczególności do pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono poziom innowacyjności Polski na tle innych państw Unii Europejskiej na podstawie łącznego rankingu innowacyjności SII (summary innovation index) w latach 1998-2004. Scharakteryzowano ranking innowacyjności 2005 biorąc pod uwagę 26 wskaźników zgrupowanych w pięć kategorii. Dane pochodzą z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską w ramach projektu EIS (European Innovation Scoreboard).
Omówiono kombinacje J.Schumpetera: wytworzenie nowego produktu lub wprowadzenie na rynek towarów o nowych właściwościach; posłużenie się nową metodą produkcyjną; znalezienie nowego rynku zbytu; zdobycie nowych źródeł surowców; wprowadzenie nowej organizacji. Przedstawiono role menedżerów w gospodarce rynkowej: przedsiębiorca-inwestor; odkrywca okazji; założyciel firmy i organizator; innowator.
W artykule przedstawiono zmianę poziomu innowacyjności polskiej gospodarki na przestrzeni lat 2007-2016 oraz dokonano porównania poziomu innowacyjności polskiej gospodarki z gospodarkami unijnymi w latach 2010-2016. Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie co jest przyczyną tak niskiego poziomu innowacyjności polskiej gospodarki w kontekście innych krajów. Należy podkreślić, że w roku 2016 wśród krajów EU zajmujemy czwarte miejsce od końca, osiągając niespełna 55% poziom innowacyjności dla średniej unijnej z roku 2010. W pierwszej części artykułu nacisk został położony na pomiar innowacyjności gospodarki Polski przy wykorzystaniu wskaźników opisywanych w raportach Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast w dalszej części opisano poziom innowacyjności wszystkich krajów UE a następnie dokonano porównania innowacyjności polskiej gospodarki z innowacyjnością gospodarek: Szwecji (SE), Republiki czeskiej (CZ), Słowenii (SI) oraz Litwy (LT). Analiza została przeprowadzona na podstawie danych zamieszczonych w European Innovation Scoreboard 2017. Wykorzystana metodyka opiera się na podręczniku Frascati OECD. W ostatniej części została dokonana ocena innowacyjności polskiej gospodarki poprzez podkreślenie pozytywnych bądź negatywnych tendencji. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ekoinnowacje w regionie Morza Bałtyckiego
100%
Ekoinnowacje są elementem łączącym konkurencyjność oraz rozwój zrównoważony. Ich tworzenie i wprowadzanie pozwala zarówno na poprawę stanu środowiska, jak i poziomu zaawansowania technologicznego. Istnieją różne rankingi przedstawiające innowacyjność gospodarek narodowych. W artykule zaprezentowano wyniki dotyczące ekoinnowacji w krajach RMB, zgodnie z rankingami i raportami EIO.(abstrakt oryginalny)
Wchodząc do Unii Europejskiej, kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEEC) uzyskały szanse na przyspieszone przekształcenie się w społeczeństwa oparte na wiedzy, mające nowoczesne, proinnowacyjne gospodarki, które swoją siłę i konkurencyjność budzą na rozwoju rodzimej myśli technicznej. Osiągnięcie tego wymaga jednak dużego wysiłku i radykalnych oraz głębokich zmian w porównaniu ze stanem dotychczasowym: sformułowania nowych priorytetów oraz celów strategicznych i sposobów ich realizacji (w tym strategii innowacyjnych), dokonania realokacji zasobów finansowych i rzeczowych, rozbudowy i unowocześnienia infrastruktury społecznej i technicznej. Są to wyzwania trudne, ale ich skuteczna realizacja jest niezbędna, aby CEEC uniknęły marginalizacji i stały się równoprawną częścią UE. Dane statystyczne przedstawione w artykule wskazują, że pozycja innowacyjna CEEC jest ciągle niekorzystna i relatywnie słaba, z wyjątkiem Słowenii i Estonii. W szczególnie trudnej sytuacji jest Polska, w której występuje najwięcej (obok Bułgarii i Rumunii) oznak stagnacji innowacyjnej na niskim poziomie. (abstrakt oryginalny)
Badania porównawcze przeprowadzone jesienią 2001 r. przez Komisję Europejską w sześciu krajach kandydujacych do Unii Europejskiej (na Cyprze, w Czechach, Estonii, Polsce, Słowenii i na Węgrzech), wykazały dużą rozbieżność między kandydatami a członkami Unii w poziomie innowacyjności oraz wadze przywiązywanej do polityki na rzecz innowacyjności. Innowacyjność jest tymczasem jednym z podstawowych czynników determinujących konkurencyjność i możliwości długofalowego rozwoju gospodarczego.
Artykuł podejmuje problematykę transferu technologii jako mechanizmu stwarzającego potencjalne możliwości rozwoju krajów spoza czołówki technologicznej oraz domykania luki technologicznej między gospodarkami. Punktem wyjścia rozważań jest wyjaśnienie pojęcia „transfer technologii" oraz przybliżenie podstawowych sposobów, za pomocą których jest on realizowany w praktyce gospodarczej. Centralnym elementem artykułu jest przedstawienie teoretycznych interpretacji przyczyn, przebiegu i skutków tego procesu, dokonanych na gruncie teorii wymiany międzynarodowej. Następnie, konfrontując wnioski z badań teoretycznych z podstawowymi tendencjami w obszarze transferu technologii do polskiej gospodarki, podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy realizowana w Polsce ścieżka rozwoju technologicznego jest racjonalna oraz jakie działania sprzyjałyby optymalizacji tego procesu. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Finansowanie innowacji w turystyce ze środków unijnych
100%
Artykuł stanowi próbę empirycznej weryfikacji zależności występującej pomiędzy kreowaniem innowacji w turystyce a możliwościami ich finansowania ze środków Unii Europejskiej (UE). Autor w opracowaniu wskazuje na możliwości finansowania innowacji w turystyce przy wykorzystaniu środków finansowych Unii Europejskiej. Badaniami empirycznymi został objęty subregion południowy województwa śląskiego, a w ramach badań dokonano analizy kierunków wykorzystania funduszy UE w projektach turystycznych oraz wpływu tych środków na innowacyjność podmiotów turystycznych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest proces ukształtowania narodowego systemu innowacji w Polsce, z uwzględnieniem konieczności dostosowywania polskich struktur instytucjonalnych do ich światowych, a przede wszystkim unijnych wzorców. W podjętej analizie przyjmuje się podejście ekonomii instytucjonalnej ponieważ umożliwia ona badanie zjawisk i działań w ujęciu dynamicznym.
W opracowaniu dokonano oceny innowacyjności gospodarki województwa podkarpackiego w latach 2001-2003. W pracy uwzględniono różne aspekty innowacyjności gospodarki województwa oraz omówiono główne czynniki mające wpływ na kształtowanie zachodzących w tej sferze zjawisk.
Innovation is an important determinant of development that is of particular importance in developing and emerging economies. For this reason, the aim of this research is to analyze innovation in the countries of Central and Eastern Europe from a long-term perspective, covering 2015-2022, and to classify the studied economies taking into account the dynamic approach to the development of innovation. The article uses data from the European Innovation Scoreboard (EIS), descriptive statistics, and cluster analysis as a method of unsupervised learning. The research results indicate the existence of five innovation development paths in the analyzed region: (1) very low average innovativeness, regressive or low rate of innovation change, very large distance to the EU average; (2) low average innovativeness, high pace of innovation changes, large distance to the EU average; (3) medium average innovation, low rate of innovation change, large distance to the EU average; (4) high average innovation, high rate of innovation change, small distance to the EU average; and (5) very high average innovation, low rate of innovation change, zero distance to the EU average. (original abstract)
17
100%
Celem artykułu jest ocena innowacyjności polskiej gospodarki na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Zakres badań obejmuje analizę przestrzenno-czasową wartości Syntetycznego Indeksu Innowacyjności określonego przez Komisję Europejską. Zakres przestrzenny to 28 państw członkowskich UE, a zakres czasowy to lata 2007-2014. W niniejszym artykule do badania poziomu innowacyjności gospodarki wykorzystano opis parametryczny i graficzny oraz miary dynamiki. Przeprowadzono również rangowanie i klasyfikację państw UE ze względu na poziom innowacyjności gospodarki(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Innowacyjność polskiej gospodarki - ocena skuteczności polityki innowacyjnej
100%
Celem artykułu jest wskazanie roli polityki innowacyjnej we wspieraniu innowacyjnych przedsięwzięć oraz ocena skuteczności podejmowanych działań.(...) Polska należy do grupy najmniej innowacyjnych krajów w Europie. Na taki stan złożyło się kilka czynników, między innymi strategia rozwoju kraju w przeszłości, powolne procesy dostosowawcze w sferze nauki, niski priorytet podejmowania działań innowacyjnych przez polski rząd, absorbowanie przez przedsiębiorstwa gotowych rozwiązań w miejsce działalności badawczo-rozwojowej, zacofanie kraju pod względem gospodarczym i innowacyjnym w stosunku do innych państw. Obecny kształt polityki innowacyjnej Polski należy uznać za niesatysfakcjonujący - podejmowane działania są niewystarczające, tempo przemian zbyt wolne, a instrumenty wspierania innowacyjności nie zawsze dobrane do potrzeb podmiotów.
19
100%
Celem artykułu jest przeanalizowanie roli czynnika społecznego w kontekście innowacyjności gospodarki. W literaturze przedmiotu innowacyjność analizuje się zazwyczaj w odniesieniu do mierników nakładowych oraz uzyskiwanych efektów działalności badawczo-rozwojowej, nie uwzględnia się natomiast znaczenia czynnika społecznego, który może przyczyniać się do tworzenia krajowego środowiska sprzyjającego absorpcji i dyfuzji wiedzy, intensyfikacji pro-cesów innowacyjnych oraz komercjalizacji ich rezultatów. W pracy wykorzystano przede wszystkim metody analizy porównawczej oraz normalizacji danych. Wyniki badań wskazują, że czynnik społeczny, analizowany w oparciu o wskaźnik rozwoju społecznego, wskaźnik percepcji korupcji oraz wskaźnik zaufania, wywiera wyraźnie pozytywny wpływ na poziom innowacyjności gospodarki, a ewentualne wyjątki wiążą się ze specyfiką danej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono definicje pojęcia „ innowacyjność” Przybliżono pomiary innowacyjności w statystyce unijnej. Pokazano miejsce Polski w UE pod względem innowacyjności. Na końcu zamieszczono analizę poziomu innowacyjności w rozszerzonej Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.