Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Insurance companies accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Drawing conclusions one may find out that a contemporary insurer designing his management accounting system depends on using its modern tools being tested and confirmed mainly in non-insurance spheres. Adaptation of modern attitudes outlined above and being more and more applied introduction and commercial business undertakings in relation to insurance companies is by all means not only advisable but also desired.(fragment of text)
Wynik finansowy zakładów ubezpieczeń posiada odmienne od pozostałych podmiotów zasady jego tworzenia i podziału, co nie oznacza, że nie odnosi się do podstawowych zasad rachunkowości, przewidzianych w ustawie. Odmienność ta dotyczy: • osobnego ujmowania wyniku finansowego zakładów ubezpieczeń funkcjonujących w dziale I i II, • prezentacji wyniku finansowego w dwóch sprawozdaniach finansowych. Głównymi czynnikami determinującymi wynik finansowy są przychody, koszty, a także w końcowym etapie polityka jego podziału. Celem opracowania jest wskazanie czynników determinujących wynik finansowy zakładów ubezpieczeń, a w szczególności przychodów i kosztów, oraz przedstawienie polityki jego podziału na przykładzie zakładów ubezpieczeń funkcjonujących w latach 2005-2008.(abstrakt oryginalny)
Wdrożenie Dyrektywy Wypłacalność II, zgodnie z którą zakłady ubezpieczeń zostały zobligowane do wprowadzenia skutecznego systemu zarządzania, przyczynia się do wzrostu znaczenia mechanizmów kontrolnych. Celem opracowania jest przedstawienie wpływu rozwiązań przyjętych w Dyrektywie Wypłacalność II na zasady funkcjonowania zakładów ubezpieczeń, a także przedstawienie zasad ich wdrożenia. Rozważania zostały ujęte w dwóch zasadniczych grupach: korporacyjne mechanizmy kontrolne, gdzie przedstawiono zasady i skutki wdrożenia zarządzania ryzykiem, kontroli wewnętrznej i audytu wewnętrznego, oraz kultura korporacji, gdzie odniesiono się do kodeksów etycznych występujących w ubezpieczeniach oraz wymagań przewidzianych w dyrektywie w odniesieniu do osób pełniących kluczowe funkcje w zakładzie ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Zakłady ubezpieczeń jako instytucje finansowe mają odmienny od pozostałych jednostek gospodarczych sposób ustalania wyniku finansowego wynikający ze specyfiki ich działalności wpływającej na przyjęte rozwiązania w zakresie rachunkowości. Także podział wyniku finansowego w dużej mierze zdeterminowany jest względami bezpieczeństwa finansowego zakładów ubezpieczeń. Opracowanie wskazuje na podobieństwa i różnice w polityce rachunkowości zakładów ubezpieczeń w odniesieniu do pozostałych podmiotów w obszarze wyniku finansowego, tj. w odniesieniu do zasad jego ustalania oraz podziału. Przedstawia także politykę podziału zysku w zakładach ubezpieczeń funkcjonujących na polskim rynku ubezpieczeniowym w latach 2005-2008.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę i klasyfikację lokat w zakładach ubezpieczeń, zasady wyceny tych pozycji w księgach rachunkowych zakładu ubezpieczeń i prezentacji w sprawozdaniu finansowym, z uwzględnieniem rozbieżności w polskim prawie bilansowym dotyczącym ogółu jednostek oraz przewidzianym wyłącznie dla zakładów ubezpieczeń. Tekst uzupełniono o ewidencyjne przykłady wyceny lokat. (abstrakt oryginalny)
Działalność lokacyjna pełni niezwykle istotną rolę w każdej instytucji finansowej, również i w zakładach ubezpieczeń. Wyniki uzyskiwane z obrotu lokatami mają znaczący wpływ na końcowy wynik finansowy ubezpieczyciela. Dlatego też bardzo ważnym elementem zarządzania zakładem ubezpieczeń są decyzje w zakresie tworzenia i zarządzania portfelem lokat, które są uwarunkowane w dużym stopniu poziomem ich kosztów. Zasady klasyfikacji kosztów stosowane przez rachunkowość finansową wynikające z regulacji prawnych nie muszą stanowić jedynego źródła informacji dla potrzeb zarządzania. Można je uzupełniać kalkulacją kosztów opartą na danych generowanych według zasad obowiązujących w rachunkowości zarządczej. Oba systemy powinny tworzyć spójną całość, uzupełniać i stanowić pełne źródło informacji o kosztach. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wszystkich możliwych źródeł o kosztach działalności lokacyjnej będących elementem zarówno rachunkowości finansowej jak i rachunkowości zarządczej, które mogą wspomóc proces podejmowania decyzji w zakresie nie tylko zarządzania lokatami, ale przede wszystkim zarządzania całym zakładem ubezpieczeń. W szczególności zostaną zaprezentowane informacje o kosztach znajdujące się w sprawozdaniu finansowym oraz propozycja zarządczej kalkulacji kosztów, którą menedżerowie mogą wykorzystać przy podejmowaniu decyzji operacyjnych (rachunek kosztów zmiennych) i strategicznych (rachunek kosztów cyklu życia produktu, czyli tu lokaty). Artykuł został uzupełniony również o dane rzeczywiste dotyczące wielkości poszczególnych kosztów działalności lokacyjnej z podziałem na różne grupy zakładów ubezpieczeń. Tezą postawioną w artykule jest stwierdzenie, że istnieją instrumenty rachunkowości zarządczej wykorzystywane w innych podmiotach gospodarczych, które można zastosować w zakładach ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Przedstawiono pojęcie, strukturę i zasady wyceny inwestycji, wpływ inwestycji na strukturę sprawozdań finansowych ubezpieczyciela oraz zarządzanie inwestycjami ubezpieczyciela poprzez zachowanie ich płynności.
Rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji opiera się - co do ogólnej zasady - na ustawie o rachunkowości. Ze względu na specyfikę ich działalności szereg zagadnień z zakresu rachunkowości zostało uregulowanych odrębnym Rozporządzeniem Ministra Finansów. Jednakże poza aktami prawnymi ściśle związanymi z rachunkowością znaczący wpływ na jej kształt ma również ustawa regulująca prawne podstawy funkcjonowania tych podmiotów oraz samą działalność ubezpieczeniową. W 2015 r. weszła w życie ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej26, zastępująca "starą" ustawę 0 działalności ubezpieczeniowej z 2003 r.27 Wprowadzenie jej związane jest z dostosowaniem polskich rozwiązań w zakresie ubezpieczeń do rozwiązań unijnych oraz implementacją nowego systemu wypłacalności określanego w skrócie jako "Solvency II". Nowa ustawa nie tylko uporządkowała wiele rozwiązań wprowadzanych do starej ustawy na przestrzeni lat, ale również wprowadziła liczne zmiany, z których część będzie miała wpływ na rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Nowa ustawa zawiera tak dużą ilość zmian, że omówienie ich przekracza ramy pojedynczego opracowania. Dlatego też w niniejszym opracowania skupiono się jedynie na zasygnalizowaniu niektórych z nich, tych, które zdaniem autora, będą również oddziaływać na rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie niektórych nowych rozwiązań zawartych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej "interesujących" z punktu widzenia rachunkowości. Dla lepszego zobrazowania omawianych problemów zastosowano metodę analizy aktualnie obowiązujących aktów prawnych oraz dostępnej literatury przedmiotu, jak również metodę porównań zastosowaną do aktów prawnych (porównanie rozwiązań zawartych w starej i nowej ustawie). (fragment tekstu)
Przejawem stosowania zasady ostrożności w zakładach ubezpieczeń jest tworzenie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Rezerwy te służą pokryciu bieżących i przyszłych zobowiązań zakładów ubezpieczeń, wynikających z zawartych umów ubezpieczenia. Tworzy się je według ściśle określonych zasad i metod tworzenia. Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe stanowią gwarancje wypłaty odszkodowań i świadczeń w przypadku realizacji ryzyka ubezpieczeniowego. (abstrakt oryginalny)
Dla polskich zakładów ubezpieczeń omawiana koncepcja może być zupełnie nowa, jej stosowanie może budzić wiele obaw, w szczególności wobec faktu braku jakichkolwiek wzorców w tym zakresie. Dla zakładów odważnych, niebojących się nowych rozwiązań (skądinąd mających już 20-letnią praktykę w sferze poza ubezpieczeniowej, w tym też usługowej), prawidłowe zastosowanie tej koncepcji w praktyce może w istotny sposób, w stosunkowo krótkim czasie przyczynić się do zyskania przez zakład ubezpieczeń poważnej przewagi nad konkurencją. Sama koncepcja rachunku kosztów działań jest dość oczywista. Jej powodzenie zależeć jednak będzie od gruntownego poznania metodyki porządkowania i przetwarzania informacji kosztowej, od przestrzegania w praktyce procedur związanych z przypisaniem zużywanych zasobów do działań je konsumujących.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Koszty działalności zakładów ubezpieczeń na Białorusi i w Rosji
63%
Przejście od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki wolnorynkowej spowodowało rozwój rynków ubezpieczeń w takich krajach, jak Białoruś i Rosja. Pomimo upływu czasu oraz stopniowej implementacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) rachunek kosztów i ich klasyfikacja na potrzeby rachunkowości i sprawozdawczości charakteryzuje się szczególnymi cechami. W przypadku Białorusi koszty te podlegają również szczególnym regulacjom prawnym. Powoduje to wątpliwości co do wiarygodności informacji prezentowanych w sprawozdaniach finansowych. Celem artykułu jest analiza różnic w klasyfikacji kosztów według standardów krajowych (Rosji i Białorusi) i klasyfikacji zgodnej z MSSF. Dokonano przeglądu literatury, ustawodawstwa tych krajów oraz analizy informacji sprawozdawczych dwóch wybranych zakładów. Jako metody badawcze zastosowano analizę i dedukcję.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano cechy sprawozdań finansowych jednostki ubezpieczeniowej oraz specyfikę sporządzania rachunku zysków i strat zakładu ubezpieczeń w odróżnieniu od rachunku zysków i strat jednostek prowadzących działalność pozaubezpieczeniową.
W związku z prowadzaniem Dyrektywy Solvency II i zmianami w MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" niezbędnym jest zrozumienie natury i różnic nowych regulacji obowiązujących w zakładach ubezpieczeń. Ubezpieczyciele muszą ocenić wpływ nowych regulacji na sytuację i wyniki finansowe, procesy i systemy, jak i zaplanować jak najbardziej spójne wdrożenie nowych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Ryzyko badania sprawozdania finansowego zakładu ubezpieczeń
63%
Sprawozdanie finansowe zakładu ubezpieczeń podlega obowiązkowemu badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Z uwagi na szczególny charakter działalności ubezpieczeniowej w rachunkowości ubezpieczycieli występują niespotykane w innych jednostkach rozwiązania dotyczące pomiaru i ewidencji zdarzeń oraz odmienny układ sprawozdania finansowego. Specyficzny charakter rachunkowości ubezpieczeniowej powoduje, że badanie sprawozdania finansowego niesie znaczne ryzyko wydania opinii, która nie odzwierciedla właściwie rzeczywistej sytuacji finansowej ubezpieczyciela. Artykuł przedstawia pojęcie i istotę ryzyka badania oraz elementów go tworzących, czyli ryzyko istotnego zniekształcenia i ryzyko przeoczenia, wskazując na czynniki mające wpływ na ich wielkość. Prezentuje także procedury szacowania ryzyka badania oraz próbę identyfikacji rodzajów obszarów ryzyka badania sprawozdania finansowego zakładu ubezpieczeń. Analizowane są konsekwencje przyjęcia określonego poziomu ryzyka badania na poprawność przeprowadzonego audytu.(abstrakt oryginalny)
Audyt występuje w zakładach ubezpieczeń w formie audytu zewnętrznego, wewnętrznego oraz komitetów audytu. Zasadniczym celem ich funkcjonowania jest usprawnianie procesów zarządzania ryzykiem w zakładzie ubezpieczeń, a także zapewnienie prawidłowego generowania informacji w obszarze finansów i rachunkowości. Znaczenie wymienionych mechanizmów kontrolnych wzrośnie wraz z wdrożeniem Solvency II, choć ich funkcjonowanie wynika także z prawa bilansowego. Jak pokazują badania zakłady ubezpieczeń posiadają w swoich strukturach wymienione mechanizmy kontrolne, jednak zasady ich funkcjonowania wymagają usprawnienia, na co wskazują nie tylko regulacje Dyrektywy Solvency II, ale także same zakłady ubezpieczeń. Ze względu na podobieństwo celów realizowanych w zakładzie ubezpieczeń audytów, a także w znacznym stopniu ich zakresu celowe jest także zapewnienie odpowiednich zasad ich wzajemnej współpracy w celu zwiększenia efektywności oraz usprawnienia procesu realizacji zadań audytowych.W artykule zaprezentowano funkcjonowanie audytu w praktyce zakładów ubezpieczeń, występującego w formie audytu wewnętrznego oraz komitetów audytu, a także zasady współpracy audytu wewnętrznego z audytem zewnętrznym w świetle badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
Celem badawczym niniejszego opracowania jest analiza poziomu wynagrodzeń z tytułu sprzedaży ubezpieczeń jako wyznacznika strategii rozwoju banków komercyjnych opartych na modelu współpracy z zakładami ubezpieczeń. Zmiany parametrów finansowych banków zbadano na tle czynników zewnętrznych, do których zaliczono w szczególności dwa strategiczne elementy wpływające na współpracę banków i ubezpieczycieli: Rekomendację U wydaną przez KNF oraz zmiany poziomu stóp procentowych wynikające z realizacji celów polityki pieniężnej RPP. Badaniu poddano sprawozdania finansowe banków giełdowych za lata 2011-2014, czyli okres, w którym KNF wdrażała nowe regulacje, a RPP podejmowała decyzje o sukcesywnym obniżaniu stóp procentowych. Analiza sprawozdań finansowych wskazała, iż poziom wynagrodzeń z tytułu sprzedaży produktów ubezpieczeniowych był skrajnie odmienny dla poszczególnych banków. Wybrane podmioty realizowały zatem swoje strategie w oparciu o znaczącą współpracę z zakładami ubezpieczeń, jak i kładąc nacisk na inne rodzaje produktów. Wyniki przedstawione w kolejnych rozdziałach analitycznych pokazały różnorodność sektora bankowego i odmienne sposoby na zdobycie silnej pozycji konkurencyjnej. Analiza wskazała na bieżące trendy w sektorze bankowym, ukazując wpływ badanych czynników i parametrów na zmiany zachodzące aktualnie na rynku finansowym.(abstrakt oryginalny)
Największy udział w przychodach technicznych mają obecnie składki z ubezpieczeń na życie (grupa 1). Struktura kosztów w dziale I jest proporcjonalna do przychodów, i to dla wszystkich pozycji kosztowych. W dziale II wygląda to nieco inaczej. Największe znaczenie w składce mają ubezpieczenia komunikacyjne, ale struktura kosztów jest wyrównana dla wszystkich grup ubezpieczeniowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.