Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International trade theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Problematykę międzynarodowej integracji gospodarczej Jan Tinbergen przedstawił jako jedną z wielu dziedzin międzynarodowych stosunków ekonomicznych, powiększając jednocześnie zakres teorii handlu międzynarodowego o rozważania dotyczące przemieszczania się czynników produkcji i koordynacji polityki gospodarczej tj. zagadnień, które zwykle nie są omawiane w ramach tradycyjnej teorii.
W artykule przedstawiono podstawy teoretyczne badań nad specjalizację i konkurencyjnością w handlu międzynarodowym. Porównano kategorie konkurencyjności i międzynarodowej specjalizacji oraz porównano stosowane w literaturze mierniki oceny zmian specjalizacji i konkurencyjności. Przedstawiono wyniki przeprowadzonych w światowej literaturze badań empirycznych nad relacjami między specjalizacją i konkurencyjnością.
Celem artykułu jest empiryczna analiza determinantów handlu wewnątrzgałęziowego Polski z krajami Unii Europejskiej nawiązująca do koncepcji wyrastających z nowych teorii handlu zagranicznego. W części teoretycznej omówiono zależność między wielkością udziałuwymiany wewnątrzgałęziowej w bilateralnych obrotach handlowych a różnicami w relatywnym wyposażeniu w czynniki produkcji między krajami. Zależności te stanowią punkt wyjścia badań empirycznych. W drugiej części artykułu przedstawiono metodologię ekonometryczną i dane wykorzystane w badaniu, a następnie wyniki uzyskane na podstawie oszacowanych równań regresji.
Celem artykułu jest poddanie szczegółowej analizie handlu zagranicznego Polski z Niemcami, biorąc pod uwagę wyposażenie obu tych krajów w czynniki wytwórcze. Przybliżono teorię obfitości zasobów E. Heckeschera, B. Ohlina, P.A. Samuelsona. Zastosowano teorię obfitości zasobów do wymiany handlowej Polski z Niemcami. Przybliżono strukturę pracochłonności i kapitałochłonności wymiany handlowej Polski z Niemcami.
Według najnowszych dostępnych danych statystycznych obroty handlu zagranicznego Polski w roku 2016 wyniosły 405720,1 mln dol. amerykańskich i były ponad dwukrotnie większe w porównaniu z rokiem 2004, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej [GUS 2017]. Obecnie ponad 70% całości obrotów handlowych Polski przypada na kraje członkowskie Unii Europejskiej, spośród których głównym partnerem handlowym są Niemcy, na które przypada ponad 1/3 całości obrotów. Z tego względu celem niniejszego artykułu jest zbadanie czynników określających wielkość bilateralnej wymiany handlowej Polski ze szczególnym uwzględnieniem roli integracji europejskiej przy użyciu technik ekonometrii danych panelowych. Badanie to jest prowadzone w odniesieniu do tzw. nowej teorii handlu międzynarodowego, która służy do wyprowadzenia na jej podstawie szeregu empirycznie testowalnych hipotez badawczych dotyczących między innymi roli relatywnej oraz absolutnej wielkości ekonomicznej partnerów handlowych, relatywnego wyposażenia w zasoby czynników produkcji, a także kosztów transakcyjnych związanych z handlem zagranicznym. Hipotezy te testowane będą przy użyciu uogólnionego modelu grawitacyjnego, wyprowadzonego bezpośrednio z teorii, w którym zagnieżdżone będą różne modele handlu.(fragment tekstu)
Opisano całokształt współpracy gospodarczej z zagranicą, cel oraz czynniki wpływające na jej kształt. Przedstawiono zagadnienie polityki proeksportowej i zwrócono uwagę na rozróżnienie działań związanych ze wspieraniem eksportu i tych dotyczących wspierania potencjału eksportowego. Omówiono wskaźniki opisujące strukturę gospodarki pod względem udziału eksportu oraz produkcji na eksport. W ostatniej części wyszczególniono rodzaje instrumentów, jakimi dysponuje państwo przy regulacji obrotu z zagranicą. Scharakteryzowano też podstawowe narzędzia służące do wspieraniu eksportu przez administrację rządową.
W artykule przedstawiono wyniki badań udziału pracy i nakładów kapitałowych w konkurencyjnym imporcie i eksporcie pięciu krajów RWPG: Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier, Polski i Rumunii.
Artykuł jest próbą hipotetycznego efektu kreacji handlu w wymianie Litwy z Unią Europejską na przykładzie towarów rolno-spożywczych w oparciu o zaprezentowaną w opracowaniu metodę analizy.
Zasadniczym celem artykułu jest próba uzyskania przybliżonej odpowiedzi na pytanie: czy intensywność czynnikowa eksportu KGP [krajów o gospodarce planowej] jest adekwatna do ich wyposażenia w czynniki wytwórcze? (fragment tekstu)
W artykule poddano krytycznej ocenie teorie handlu międzynarodowego z punktu widzenia ich roli w tworzeniu teorii internacjonalizacji przedsiębiorstwa.
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie jak będzie kształtował się w przyszłości polski eksport towarów do Niemiec, a także jakie czynniki decydują o tym, że firmy wybierają Niemcy jako rynek zbytu swoich towarów. Rozważania oparto na studiach literaturowych, jak również na rezultatach badań empirycznych wykorzystujących jako narzędzie badawcze ankietę. Pierwszym etapem w konstrukcji prognozy była empiryczna analiza czynników wpływających na eksport polskich towarów do Niemiec - analiza mikroekonomiczna. W tym celu autor posłużył się badaniem ankietowym wśród polskich eksporterów. Zdaniem autora z punktu widzenia celów badania - ankieta wśród firm eksportujących towary do Niemiec jest wystarczająca. Główne wnioski z przeprowadzonej analizy są następujące: (i) Poza czynnikami makroekonomicznymi (dynamika PKB Niemiec oraz realny kurs walutowy) na eksport polskich towarów do RFN również wpływ mają czynniki mikroekonomiczne, takie jak: ceny produktów, jakość, wzornictwo. (ii) Pomimo kryzysu perspektywy rozwoju polskiego eksportu towarów do Niemiec wydają się dość optymistyczne, a zaprezentowana prognoza pokazuje wzrost eksportu na ten rynek. Zwraca uwagę fakt, że ankietowane polskie przedsiębiorstwa planują systematycznie zwiększać swój eksport na rynek niemiecki. (iii) Ankieta zawierała również pytanie o wykorzystanie narzędzi wspierających polskich eksporterów. Zdecydowana większość firm (95%) odpowiedziała, że nie korzysta z dostępnych form wspierania eksportu, ponieważ albo są zbyt drogie, albo firma nie zna ich. Wydaje się, że istotne byłoby zrewidowanie polityki proeksportowej, tak aby ona była bardziej użyteczna i przyjazna dla polskich firm eksportujących swoje towary na rynek niemiecki. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano cechy współczesnej gospodarki światowej i ich kompatybilność z założeniami tradycyjnej i nowej teorii handlu międzynarodowego. Omówiono argumenty przemawiające za protekcjonizmem w handlu. Należą do nich: cło wychowawcze (umożliwienie rozwoju procesu uprzemysłowienia w gospodarce); cło optymalne (możliwość podniesienia dobrobytu danego kraju) oraz teoria strategicznej polityki handlu międzynarodowego (w warunkach rynku niedoskonałego zastosowanie instrumentów polityki handlowej doprowadzi do podniesienia dobrobytu danego kraju). Przedstawiono model strategicznej polityki handlu międzynarodowego na przykładzie modelu Brandera-Spencer.
Dotychczasowe teorie internacjonalizacji nie tłumaczą w satysfakcjonujący sposób zjawiska firm globalnych od początku. Ich nieprzydatność może wynikać stąd, że nie pasują one do aktualnych warunków rynkowych. Zarówno model uppsalski, jak i koncepcja oparta na procesach innowacyjnych w firmie powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku na podstawie obserwacji zachowań internacjonalizujących się przedsiębiorstw. Jednakże zmiany w otoczeniu rynkowym oraz rozwój nowoczesnych technologii, metod komunikacji i środków transportu, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach, mają ogromny wpływ na charakter i szybkość internacjonalizacji. (fragment artykułu)
14
Content available remote The Importance of Firm Location for Exports Activity - Literature Review
63%
The leading authors of the "new" new trade theory literature point out that globally, export potential is highly concentrated among few, biggest firms [Mayer, Ottaviano 2008]. Exporting firms are more competitive and productive and they provide more employment than non-exporting companies. They also generate more profit in comparison and boost the economic growth significantly. Therefore a question is often asked whether it is possible to advance the growth of export by successfully encouraging companies to enter foreign markets. The firmlevel determinants of export activity should be identified beforehand in order to indicate which firms are potential exporters. It would provide a valuable insight for trade policy and export support programs allowing to sustain the desired level of exports. In the recent years a great deal of attention has been dedicated to geography in regard to spatial distribution of firms activity. The resurgence of interest in spatial aspects of international trade led to combining firm-level determinants with the characteristics of the host location of exporters.(original abstract)
Głównym przedmiotem rozważań opracowania są korzyści skali, definiowane w teorii ekonomii jako redukcja jednostkowych kosztów wytwarzania związanych ze wzrostem skali produkcji. Korzyści ze skali produkcji i zbytu występują wtedy, gdy rozmiary produkcji i zbytu rosną szybciej niż nakłady czynników wytwórczych. Prawo rosnących przychodów w miarę wzrostu produkcji działa wtedy, gdy coraz pełniej jest wykorzystywana zdolność zakładów produkcyjnych, włącznie z przekraczaniem potrzeb krajowych, czyli maksymalne jej wykorzystywanie jest możliwe dzięki eksportowi. Omawianie znaczenia efektów skali (zwłaszcza korzyści ze skali produkcji) jest uzasadnione, gdyż korzyści te wiążą się z uwarunkowaniami techniczno-technologicznymi i w konsekwencji z rozwojem wymiany międzynarodowej, a w szczególności - wymiany wewnątrzgałęziowej dobrami zróżnicowanymi. Ten rodzaj handlu ma współcześnie istotne znaczenie w ogólnych międzynarodowych obrotach handlowych. (fragment tekstu)
Przedstawiono tendencje protekcjonistyczne i wolnorynkowe w praktyce gospodarczej i wymianie handlowej. Omówiono regulacje światowego systemu handlu i eksportu w świetle teorii wolnego handlu i protekcjonizmu. Przybliżono doktrynalne założenia polityki proeksportowej.
17
Content available remote Determinanty bilateralnych obrotów handlowych Polski
63%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie czynników określających wielkość bilateralnej wymiany handlowej Polski, nawiązując do tradycyjnych oraz nowych teorii handlu zagranicznego. Jak dotąd nie ma jednej, powszechnie akceptowanej teorii handlu, która miałaby zastosowanie do wszystkich krajów, sektorów oraz okresów. Zamiast tego mamy do czynienia raczej z grupą różnych modeli teoretycznych podkreślających znaczenie rozmaitych czynników mogących mieć wpływ na wielkość międzynarodowej wymiany handlowej. Z tego względu ważne staje się określenie, które z tych teorii w najlepszy sposób są w stanie wytłumaczyć wymianę handlową Polski z zagranicą. Ponadto interesujące jest również udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy determinanty handlu zagranicznego Polski z krajami rozwiniętymi różnią się znacząco od determinant handlu z krajami rozwijającymi się. Z teoretycznego punktu widzenia oczekiwać można, że wyposażenie w zasoby powinno w większym stopniu kształtować handel Polski z krajami rozwijającymi się niż z krajami rozwiniętymi. Struktura pracy jest następująca: w następnych częściach omówione zostaną kolejno przesłanki teoretyczne, metoda badawcza i dane statystyczne, a także uzyskane wyniki badań empirycznych. Wnioski końcowe oraz potencjalnie owocne kierunki przyszłych badań omówione zostaną w zakończeniu (fragment tekstu)
Przeprowadzono syntetyczną analizę teoretycznych i praktycznych aspektów zastosowania cła wychowawczego i cła optymalnego jako silnych argumentów na rzecz protekcjonizmu. Bazę oceny obu tych koncepcji stanowi wpływ na dobrobyt kraju wprowadzającego dany instrument polityki handlu oraz na dobrobyt światowy.
W artykule przedstawiono kilka teoretycznych refleksji na temat oddziaływania regionalnej integracji ekonomicznej na dobrobyt gospodarki światowej. Inspiracją ich zaprezentowania była swoista sprzeczność w spojrzeniach na konsekwencje w sferze dobrobytu procesów integracyjnych z punktu widzenia gospodarki światowej oraz krajów członkowskich porozumień regionalnych.
20
63%
W opracowaniu przedstawiono najważniejsze argumenty ekonomiczne, uzasadniające wykorzystywanie pomocy państwowej jako instrumentu interwencjonizmu państwa oraz zagrożenia z tym związane. Zagadnieniem tym zajmują się przede wszystkim: 1) ekonomia dobrobytu, 2) teoria konkurencji i 3) teoria handlu międzynarodowego. Autorka próbowała także ocenić pomoc państwową udzielaną przez kraje członkowskie UE pod względem jej efektywności gospodarczej i potencjalnego wpływu na zakłócenia konkurencji na wspólnym rynku. Unia Europejska w coraz większym stopniu stara się stosować w swojej polityce pomocy państwowej argumenty ekonomiczne. Dąży więc zarówno do obniżenia ogólnego poziomu pomocy (w wartościach absolutnych i w relacji do PKB), jak i do zmiany jej struktury, w taki sposób, aby kraje członkowskie udzielały coraz więcej pomocy na cele horyzontalne, wspierające konkurencyjność gospodarki UE i by ograniczały najbardziej szkodliwą dla funkcjonowania wspólnego rynku pomoc dla wybranych sektorów gospodarki (gałęzi przemysłu) i przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.