Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment promotion
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Znaczenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) dla rozwoju ekonomicznego zwiększa zainteresowanie przyciąganiem BIZ do kraju oraz tworzenie programów promocji inwestycji. Programy te są przeważnie realizowane przez agencje promocji inwestycji. Region Azji-Pacyfiku jest bardzo atrakcyjny do lokowania inwestycji. Liderem w regionie są Chiny, które absorbują lwią część światowych inwestycji. Inne kraje przyciągają mniej kapitału zagranicznego, ale również są popularne pośród inwestorów. Wszystkie z krajów stworzyły programy promocji realizowane przez agencje promocji inwestycji. Celem artykułu jest identyfikacja oraz charakterystyka rozwiązań stosowanych przez agencje z regionu. Wiele z nich uważanych jest za jedne z najlepszych na świecie, a stosowane przez nie rozwiązania służą jako przykłady dla innych krajów, również Polski.(abstrakt oryginalny)
Przybliżono działalność Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Omówiono główne problemy wymagające rozwiązania. Przedstawiono projekt ustawy o Polskiej agencji Handlu i Inwestycji.
W literaturze przedmiotu promocja gospodarcza definiowana jest w dwóch aspektach, jako: - promocja firm i ich produktów, - promocja napływu inwestycji krajowych i zagranicznych. Promocja firm i ich markowych produktów na rynku międzynarodowym określana jest też mianem promocji eksportu. Z kolei promocja napływu inwestycji jako promocja inwestycyjna, co z pewnością najbardziej odzwierciedla jej istotę. Celem promocji gospodarczej jest: - poprawa międzynarodowej konkurencyjności wyrobów krajowego przemysłu i rolnictwa, - promocja polskich towarów, - napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych proeksportowych i innowacyjnych, - wzrost polskich inwestycji bezpośrednich za granicą. Rozważania zawarte w opracowaniu dotyczą właśnie promocji napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). (fragment tekstu)
W dniach 26-27 czerwca 2007 roku w Warszawie odbyła się białoruska wystawa gospodarcza. Przyjechało ponad 100 firm różnych branż, a także przedstawiciele 20 białoruskich placówek naukowych. Zaprezentowano dorobek przemysłu chemicznego, motoryzacyjnego oraz spożywczego Białorusi. W ostatnich 4 latach obroty handlowe Białorusi i Polski zwiększyły się czterokrotnie i ocenia się, że obecnie sięgają 2,3 mld USD. W 2006 roku polskie inwestycje na Białorusi podwoiły się, a od 2002 roku zostało tam zainwestowane 160 mld USD. Dane statystyczne podają, że z Białorusi Polska importuje 18 grup towarowych, a eksportuje 33 – kupujemy duże ilości olejów, ropy naftowej, nawozów potasowych, drewna, cementu.
5
75%
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne z krajów wschodzących stały się faktem. Coraz więcej przedsiębiorstw podejmuje działania za granicą, a jednym z czynników zachęcających je do tego jest aktywna promocja inwestycji krajowych za granicą. Głównym celem artykułu jest przedstawienie rozwiązań instytucjonalnych oraz stosowanych narzędzi w zakresie promocji inwestycji. Analiza rozwiązań wykorzystywanych na rynkach wschodzących wskazuje, że nie ma jednego rozwiązania, które funkcjonowałoby we wszystkich warunkach. Kraje wykorzystują różne instytucje, które w różnym zakresie zajmują się promocją inwestycji krajowych za granicą. Do najczęściej stosowanych instrumentów odpowiadających potrzebom inwestorów należą: dostarczanie informacji na temat rynków zagranicznych oraz możliwości podejmowania tam działalności gospodarczej, konsultacje, pomoc w wyszukiwaniu partnerów gospodarczych, pomoc finansowa oraz ubezpieczeniowa w szczególności od ryzyka politycznego. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych dla rozwoju gospodarczego wzmaga konkurencję o ich przyciąganie, a także stwarza konieczność przygotowania programów promocji, które realizowane są przeważnie przez agencje promocji inwestycji. Jednym z przykładów bardzo skutecznej agencji jest irlandzka IDA (Industrial Development Agency). Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja oraz charakterystyka czynników sukcesu IDA Ireland. Agencja uważana jest za jedną z najlepszych na świecie dzięki elastyczności w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych, odpowiadania na potrzeby klientów - inwestorów, sposobu organizacji czy spektrum wykonywanych zadań. Jej rozwiązania służą za przykład również polskiej agencji promocji inwestycji zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
Muszą być spełnione dwa warunki, aby zagraniczne inwestycje bezpośrednie przyczyniły się do wzrostu gospodarczego i łagodzenia ubóstwa w krajach rozwijających się oraz w tych krajach, których gospodarki przechodzą transformację. Pierwszy z tych warunków polega na zwiększaniu atrakcyjności tych państw dla zagranicznych inwestorów, drugi zaś na wspomaganiu przez otoczenie, w którym działa zagraniczny inwestor, pozytywnych efektów zagranicznych inwestycji bezpośrednich w zakresie ogólnych warunków inwestowania czy wzrostu przychodów. (oryginalne streszczenie)
Scharakteryzowano agencje promocji inwestycji (API) - instytucje powołane do promocji inwestycji, a dokładnie do promocji kraju jako atrakcyjnego miejsca do lokalizacji inwestycji. Do zadań API należy również pozyskiwanie inwestorów czyli namierzanie firm poprzez kierowanie wysiłków promocyjnych w stronę konkretnych inwestycji. Wymieniono instrumenty wykorzystywane przez API w dotarciu do inwestora. Należą do nich m.in. telemarketing; newsletters; udział w wystawach międzynarodowych; seminaria inwestycyjne oraz wizyty w konkretnych firmach. Polskimi odpowiednikami API są Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz nowo powstały podmiot Polska Agencja Handlu i Inwestycji (PAHI)
Opisano makro- i mikroekonomiczne czynniki wpływające na bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Przeanalizowano wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Czechach oraz przedstawiono największych inwestorów zagranicznych z podaniem sektorów inwestycji. Oceniono, że Czechy są krajem, który od początku lat 90. znajduje się w czołówce krajów przyciągających BIZ w regionie Europy Środkowowschodniej.
Intensywna konkurencja o bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) na świecie sprawia, że w większości krajów funkcjonują agencje promocji inwestycji zagranicznych (API). Sprawna agencja może być sporym atutem w przyciąganiu kapitału zagranicznego do kraju. API można oceniać pod kątem liczby zrealizowanych projektów, ich jakości czy opinii w oczach inwestorów, a także partnerów biznesowych. W artykule zaprezentowano wyniki badań jakościowych przeprowadzonych wśród partnerów polskiej agencji promującej BIZ - Centrów Obsługi Inwestora - na temat współpracy z tym podmiotem. (abstrakt oryginalny)
Pozytywny wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na gospodarki krajów goszczących sprawia, że w chwili obecnej stały się one elementem krajobrazu każdego kraju na świecie. Kraje konkurują o przyciągnięcie inwestorów liberalizując politykę wobec BIZ, eliminując bariery ich napływu, stosując bodźce zachęcające, w postaci ulg podatkowych czy niskooprocentowanych pożyczek i kredytów. Podobne rozwiązania stosowane przez wiele krajów sprawiają, że państwa muszą się w jakiś sposób wyróżnić i wskazać na unikatowe zalety swojej lokalizacji. Ważnym narzędziem w osiągnięciu powyższych celów może być skuteczna promocja inwestycji zagranicznych. Działania promocyjne koncentrują się na budowaniu wizerunku w umysłach potencjalnych inwestorów, "sprzedaży" kraju jako lokalizacji pod inwestycje i przekonaniu firm do zainwestowania, obsłudze inwestorów - dostarczaniu im informacji, przeprowadzeniu przez proces inwestycyjny, pomocy w momencie, gdy są już zlokalizowani w danym kraju, monitorowaniu doświadczeń inwestorów oraz wykorzystaniu ich uwag w orędownictwie na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego (policy advocacy). (fragment tekstu)
Przedstawiono podstawy prawne i promocję inwestycji zagranicznych w Polsce, kierunki inwestowania, ranking krajów inwestorów wg zaangażowanej sumy, uprzywilejowane przez partnerów zagranicznych sektory gospodarki polskiej oraz listę największych firm inwestujących w Polsce.
Przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) są istotnym elementem gospodarki globalnej. Znaczenie BIZ dla rozwoju kraju wzmaga zainteresowanie ich przyciąganiem oraz tworzeniem programów promocji inwestycji. Te programy zwykle realizowane są przez agencje promocji inwestycji (API). Celem artykułu jest ukazanie specyfiki funkcjonowania polskiej agencji promującej inwestycje zagraniczne w porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi na świecie. Analizie zostanie poddany sposób organizacji agencji, a także metody i zakres realizowanych przez nie funkcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano inwestycje polskich firm w Europie Wschodniej. Polscy przedsiębiorcy docenili możliwości, jakie otwierają przed nimi wschodnie rynki. Po latach zastoju ponownie chętnie lokują swoją produkcję i usługi za wschodnią granicą.
W artykule przedstawiono inwestycje polskich firm w krajach Europy Środkowej. Inwestycjom sprzyja otwarcie granic między Polską a krajami UE, umacniający się złoty i doskonałe wyniki polskich firm.
Przedstawiono przykłady dwóch firm, które zdecydowały się na inwestycje w Europie Zachodniej. Rodzime firmy są jednak zbyt słabe na walkę za światowymi gigantami, nie mają znanych marek i brak im wiary we własne możliwości. Polski produkt nadal kojarzy się w Europie z czymś gorszym, niegodnym zaufania.
W prezentowanej monografii można rozróżnić trzy główne płaszczyzny problemowe. Rozważania teoretyczne koncentrują się na niemieckim modelu Społecznej Gospodarki Rynkowej. Wiele miejsca poświęcono roli polityki rynku pracy w tym modelu. Następnie poddano krytycznej ocenie transformację gospodarki wschodnioniemieckiej, konsekwencje zatrudnieniowe przyjętej strategii wysokiej płacy i promocji inwestycji, a także zwrócono uwagę na ofensywę polityki rynku pracy w części wschodniej Niemiec. Trzecia płaszczyzna problemowa obejmuje kwestie dotyczące przejścia od aktywnej do aktywizującej polityki rynku pracy, implementacji reform Hartza i ich społeczno-ekonomicznych skutków. (abstrakt oryginalny)
Wartość oszczędności zgromadzonych przez gospodarstwa domowe w czerwcu 2007 roku wzrosła do poziomu 673,9 mld zł. Osoby posiadające oszczędności jako miejsce ich zdeponowania wybierają lokaty bankowe. Inne możliwości inwestowania to fundusze inwestycyjne, nieruchomości, giełda. Jednak wciąż niepokojącą jest tendencja do trzymania oszczędności w domu - nie jest opcja ani bezpieczna ani efektywna.
Autorka informuje, że dla małych i średnich przedsiębiorstw planujących realizację nowych inwestycji zwiększyły się szanse na uzyskanie dotacji z poddziałania 2.2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2004-2006. Przedstawione w artykule źródła finansowania zaplanowanych przedsięwzięć dotyczą w zasadzie tylko i wyłącznie inwestycji innowacyjnych. Nacisk na realizację tego typu działań będzie kontynuowany, między innymi, poprzez współfinansowanie projektów z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, którego początek wdrażania został wstępnie określony na drugą połowę 2007 roku.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.