Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje gminne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Realizacja przedsięwzięć gminnych z środków unijnych sprowadza się przede wszystkim do inwestycji rzeczowych dotyczących infrastruktury. Najczęściej inwestycje realizowane przez gminy dotyczą budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków, kanalizacji, budowy dróg, mostów. Bardzo istotną, choć może nie do końca docenioną inwestycją jest podnoszenie jakości kapitału ludzkiego. W obecnym okresie programowania, tj. 2007-2013, wśród badanych gmin złożono wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, część z nich została już pozytywnie rozpatrzona. Działania w tej dziedzinie obejmują szkolenia, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży czy też integrację lokalnej społeczności. Również projekty, których efekty widoczne są dopiero po kilku latach cieszą się małą popularnością. Do projektów takich należy zaliczyć projekty dotyczące badań i innowacji, rozwoju technologicznego, budowy społeczeństwa informacyjnego oraz inwestycji w nowoczesne technologie. Niewiele gmin wykorzystuje także inwestycje w infrastrukturę otoczenia biznesu, czyli parki technologiczno-przemysłowe czy inkubatory przedsiębiorczości.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest dokonanie analizy źródeł finansowania inwestycji gmin polskich. Zakres przestrzenny obejmuje całą Polskę, a okres badawczy dotyczy lat 1999-2003. Aby osiągnąć cel pracy, zweryfikowano dwie tezy badawcze. Pierwsza z nich zakłada, że dla finansowania inwestycji gminy mogą, a nawet powinny, korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Druga hipoteza opiera się na przekonaniu, że gminy polskie do sfinansowania swoich inwestycji w latach 1999-2003 wykorzystywały różnorodne źródła środków, w tym pochodzenia obcego. (fragment tekstu)
Omówiono funkcje i cele polityki inwestycyjnej oraz wyjaśniono podstawowe pojęcia z nią związane.
W niniejszym opracowaniu podjęto dociekania naukowe w zakresie oceny wskaźnikowej działalności inwestycyjnej samorządów terytorialnych w Polsce. W oparciu o rozważania teoretyczne ocenie poddano wybrane wskaźniki finansowe. Tu w szczególności zbadano strukturę i dynamikę wydatków inwestycyjnych samorządów terytorialnych, a także poniesione nakłady inwestycyjne na mieszkańca oraz udział nadwyżki operacyjnej i dochodów majątkowych w wydatkach majątkowych. Okres badawczy obejmuje latach 2004-2008.(abstrakt oryginalny)
W roku 1995 wartość inwestycji poczynionych przez gminy szacowano na 1,5 miliarda dolarów. Rok później wielkość ta wzrosła do 2, a w 1997 roku przekroczyła 2,5 miliardów dolarów. Oznacza to, że co roku inwestycje władz samorządowych zwiększają się o około 30 procent.
Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce w latach 2004-2006 wykazywały zróżnicowaną aktywność inwestycyjną, przeznaczając na ten cel zarówno środki własne, jak i pochodzące ze źródeł zagranicznych. Nowa perspektywa finansowa, obejmująca lata 2007-2013, przewiduje zwiększenie wielkości środków finansowych pochodzących z unijnych funduszy. Są one przeznaczone również dla polskiego samorządu terytorialnego. Jednak ich pozyskanie jest obwarowane różnymi wymogami, w tym także spełnienia warunku programowania zawierającego elementy strategii lokalnego i regionalnego rozwoju.(fragment tekstu)
Inwestycje gminne wymagają dużych nakładów finansowych, stąd konieczność zaciągania kredytów bankowych. W artykule przedstawiono poglądy przedstawicieli kilku gmin na temat współpracy z bankami.
W artykule autor skupił uwagę na ocenie, czy zachodzą zmieniające się w czasie zależności między sytuacją dochodową 19 miast-gmin o statusie powiatów grodzkich województwa śląskiego a ich skłonnością do ponoszenia nakładów inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest pokazanie wybranych zagadnień z zakresu inwestycji samorządowych, zwłaszcza zasygnalizowanie dylematów towarzyszących tworzeniu i realizacji programów inwestycyjnych. Omawiane dylematy mają charakter teoretyczno-praktyczny, a ilustracją empiryczną są doświadczenia samorządu Polkowic. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena przestrzennego zróżnicowania zaangażowania inwestycyjnego gmin województwa śląskiego.
11
Content available remote Kształtowanie się wydatków inwestycyjnych w gminach powiatu strzeleckiego
75%
W pracy podjęta została problematyka wydatków inwestycyjnych ponoszonych przez gminy. Głównym celem było przeprowadzenie badań nad istotą wydatków inwestycyjnych w strukturze wydatków gmin, na podstawie gmin powiatu strzeleckiego. Konstrukcję pracy tworzą dwie części. Pierwsza z nich obejmuje rozważania dotyczące znaczenia wydatków inwestycyjnych w gminie. Natomiast w drugiej części zaprezentowane zostały wyniki badań empirycznych dotyczących kształtowania się wydatków inwestycyjnych w badanych gminach.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę przybliżenia problemów, z którymi spotykają się decydenci w zarządzaniu projektami inwestycyjnymi w gminie. Można przyjąć tezę, iż w badanej gminie w analizowanym okresie wydatki budżetowe dokonywane są w sposób przypadkowy, co w dłuższym czasie negatywnie wpływa na politykę inwestycyjną. Ustalenie rang i struktury tych problemów powinno lepiej ukształtować proces zarządzania finansami lokalnymi, a przez to wpłynąć na efektywność działalności inwestycyjnej gminy. (fragment tekstu)
Aktywność inwestycyjna gmin determinowana jest uwarunkowaniami finansowymi oraz czynnikami o charakterze pozafinansowym, w tym przede wszystkim prawnym i organizacyjnym. W opracowaniu dokonano oceny zdolności inwestycyjnej samorządów gminnych w ujęciu finansowym. Analizie poddano możliwości finansowania inwestycji oraz zakres realizowanej działalności inwestycyjnej gmin województwa podkarpackiego na tle pozostałych polskich gmin. Ponadto zwrócono uwagę na rolę inwestycji w rozwoju lokalnym, scharakteryzowano również czynniki warunkujące możliwości finansowania przez samorząd gminny działalności inwestycyjnej.(abstrakt oryginalny)
Wiedza na temat czynników oddziałujących na zdolność inwestycyjną gminy jest elementem rozstrzygającym w procesie podejmowania decyzji finansowych oraz decyzji inwestycyjnych na szczeblu lokalnym. Jednocześnie, właściwa identyfikacja determinant kształtujących zdolność gmin do inwestowania, ma zasadnicze znaczenie dla diagnozowania dysfunkcji i wąskich gardeł we wszystkich fazach procesu inwestycyjnego, przez co przyczynia się do minimalizowania ryzyka inwestycji komunalnych. Diagnoza i analiza czynników kształtujących zdolność inwestycyjną gmin nie może być dokonywana bez poprawnego rozpoznania podjęcia "zdolności inwestycyjnej". Niniejszy artykuł przybliża dyskusję pojęciową w tym zakresie oraz identyfikuje determinanty kształtujące zdolność inwestycyjną gmin.(abstrakt oryginalny)
Środki pomocowe otrzymywane z UE niewątpliwie przyczyniają się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego. Środki na realizację projektów podjętych na przykład przez gminy pochodzą zarówno z budżetu UE, jako środki o charakterze bezzwrotnym, jak i ze źródeł własnych samorządu terytorialnego. Z prognoz wynika, że gminy w Polsce w najbliższej perspektywie 2014-2020 będą miały ograniczone możliwości absorpcji środków z funduszy UE. Brakować będzie w większości gmin przede wszystkim środków na tzw. wkład własny. W tej sytuacji jednostki samorządu terytorialnego będą w ograniczonym zakresie wykorzystywać środki z funduszy UE i prawdopodobnie w strukturze wszystkich planowanych inwestycji ograniczą swoje inwestycje tylko do tych współfinansowanych z funduszy pomocowych, chociaż w mniejszym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Działania inwestycyjne w obszarze sportu i rekreacji są bardzo pożądane społecznie. Niemniej działania w tym obszarze odznaczają się wysokimi kosztami budowy infrastruktury oraz znacznymi kosztami utrzymania. W wymiarze finansowym realizacja takich przedsięwzięć jest nieopłacalna. Natomiast z punktu widzenia społeczno-ekonomicznego, gminy posiadające odpowiednią ilość obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej odznaczają się wyższym poziomem jakości życia mieszkańców. Artykuł prezentuje analizę uwarunkowań jakie mają wpływ na podejmowanie decyzji przez gminy w zakresie realizacji przedsięwzięcia z obszaru infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Ukazuje złożoność problemów jakie powinien rozwiązać decydent podejmując się budowy tego typu obiektów. (abstrakt oryginalny)
W artykule na podstawie wybranych wskaźników finansowych dokonano oceny działalności inwestycyjnej gmin ośmiu podregionów województwa śląskiego w latach 2008-2014. W szczególności zbadano skalę ich aktywności inwestycyjnej oraz przeanalizowano udział wydatków o charakterze inwestycyjnym w wydatkach ogółem. Poddając analizie poziom nadwyżki operacyjnej, określając jej udział w dochodach ogółem oraz w oparciu o wskaźnik samofinansowania, oceniono finansowe uwarunkowania rozwoju samorządów gminnych w województwie śląskim w przyjętym okresie badawczym. (abstrakt oryginalny)
Wybrane aspekty analizy społeczno-gospodarczej badanych jednostek oraz ich aktywności w różnych wymiarach wskazują na tendencję do pogłębiania się dysproporcji pomiędzy jednostkami o wyższym poziomie rozwoju oraz jednostkami o najniższym poziomie rozwoju. Wyraża się to między innymi w małej aktywności oddalonych gmin wiejskich w aplikowaniu o dofinansowanie projektów, których realizacja właśnie tam byłaby najbardziej potrzebna. Co więcej, w jednostkach o wyższym poziomie rozwoju przy przygotowywaniu projektów korzystano z usług firm wyspecjalizowanych w tym zakresie oraz tworzono specjalne wydziały w strukturze urzędu gminy, podczas gdy w gminach o niższym poziomie rozwoju przyznano, że opracowywanie wniosków powierza się pracownikom bez odpowiedniego doświadczenia, co z pewnością wpływa na jakość przygotowywanych projektów, wskazywano także na brak środków finansowych niezbędnych do współfinansowania inwestycji. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest zbadanie i ocena roli obligacji komunalnych w finansowaniu inwestycji podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Z przeprowadzonej w niniejszym opracowaniu analizy wynika, że samorządy terytorialne dostrzegły szansę, jaką daje możliwość pozyskania kapitału drogą emisji obligacji. W ciągu kilkunastu lat funkcjonowania ustawy regulującej emisję obligacji komunalnych wartość dokonywanych w kolejnych latach emisji rosła w szybkim tempie i w 2009 r. była ona kilkunastokrotnie wyższa niż w 1996 r. Jest to szczególnie ważne w warunkach konieczności pozyskania przez samorządy środków na współfinansowanie inwestycji realizowanych przy wsparciu ze środków unijnych. (abstrakt oryginalny)
Jednostki samorządu terytorialnego chcące finansować realizację inwestycji ze zwrotnych źródeł powinny opracować wieloletni plan finansowy i wieloletni plan inwestycyjny oraz systematycznie oceniać swoją kondycję finansową, minimalizować koszty i ryzyko związane z korzystaniem z instrumentów zwrotnego finansowania. W tym też celu powinny one dążyć do dywersyfikacji fonu długu, a więc nie zadłużać się jedynie poprzez zaciąganie kredytów bankowych, lecz również przeprowadzać emisję obligacji komunalnych. W dobie kryzysu na rynkach finansowych i zaostrzeniu przez banki komercyjne warunków udzielania kredytów powinno wzrosnąć zainteresowanie emisją obligacji komunalnych, co byłoby korzystne dla JST poszukujących kapitału na realizację inwestycji samorządowych, między innymi współfinansowanych ze środków unijnych, jak również dla inwestorów poszukujących bezpiecznych form lokowania nadwyżek finansowych.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.