Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość infrastruktury
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest przekazanie podstawowych informacji o standardzie IRIS oraz próba ujęcia trudności mogących towarzyszyć jego wdrożeniu. Opisano przesłanki konieczności doskonalenia zarządzania organizacjami w przemyśle kolejowym oraz zmiany w kolejnictwie. Przedstawiono charakterystykę standardu IRIS oraz system oceny wymagań IRIS. Omówiono łańcuch powiązań producentów i ich dostawców w przemyśle kolejowym oraz potencjalne trudności związane z procesem wdrażania standardu IRIS.
W artykule przedstawiono próbę określenia rozwiązań infrastrukturalnych dla Polski w perspektywie 30-letniej. Rozwiązania te dotyczą czterech różnych rodzajów infrastruktury, które mają podstawowe znaczenie dla poprawy spójności społeczno-ekonomicznej w kraju: autostrad, kolei dużych prędkości, sieci lotnisk oraz infrastruktury morskiej. Mimo odmienności szczegółowych, wszystkie rodzaje infrastruktury mają wspólne cechy, które pozwalają na zastosowanie jednego podejścia przy ich projektowaniu. W celu określenia najbardziej racjonalnego układu infrastrukturalnego we wszystkich czterech obszarach zastosowano strategiczne podejście fazowe. To podejście wykorzystywane jest do modelowania układów przy określaniu przyszłego rozwoju infrastruktury. W dalszej kolejności omówiono możliwe rozwiązania dla wszystkich czterech układów infrastruktury. Wybór rodzajów infrastruktury wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, z konieczności intensywnego ich rozwijania w przyszłości. Z tymi rodzajami związane są duże oczekiwania społeczne. Po drugie, mają one zasadnicze znaczenie dla osiągania celów rozwojowych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ocena stanu uzbrojenia technicznego terenu w powiecie krośnieńskim
100%
Opracowaniem objęto zagadnienia związane z istniejącym stanem infrastruktury technicznej na obszarze powiatu krośnieńskiego. Podjęto też próbę ustalenia propozycji kierunków przestrzennych działań w zakresie rozbudowy tej infrastruktury w zależności od istniejących czynników demograficznych oraz geograficznych na podstawie wyznaczonych wartości poszczególnych wskaźników. Znajomość tej problematyki ma istotne znaczenie dla planowego rozwoju obszarów i potrzeby rozbudowy lub modernizacji elementów infrastruktury technicznej. (abstrakt oryginalny)
Podsumowując przeprowadzone badania ankietowe, należy zwrócić uwagę na pięć płynących z nich wniosków: 1. Odsetek UM w województwie zachodniopomorskim korzystających z chmury obliczeniowej w porównaniu do organizacji w Unii Europejskiej jest niemal o połowę niższy. Ponadto UM wykorzystują chmurę obliczeniową w dużo mniejszym zakresie.2. Podstawową przyczyną niskiego poziomu wykorzystania chmury obliczeniowej w UM są, zdaniem ankietowanych, istniejące dziś bariery. 3. Osoby odpowiedzialne za informatyzację urzędów są ostrożne w szacowaniu korzyści ekonomicznych płynących z wykorzystania chmury obliczeniowej, dostrzegają natomiast tkwiący w niej potencjał (wśród już zaobserwowanych korzyści respondenci najczęściej wymieniają wzrost liczby obsługiwanych spraw oraz poprawę produktywności). 4. Ankietowani stosunkowo jednoznacznie wskazują też działania mogące podnieść poziom wykorzystania chmury obliczeniowej: a) jasne zasady dotyczące odpowiedzialności w zakresie bezpieczeństwa dostawców rozwiązań przetwarzania w chmurze bez względu na kraj ich pochodzenia; b) dofinansowanie lub inne formy wspierające wdrożenie rozwiązań przetwarzania w chmurze; c) certyfikowanie dostawców przetwarzania w chmurze przez Unię Europejską w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych oraz d) wspólne dla Unii Europejskiej zasady określające, że polskie i tylko polskie prawo stosuje się do danych przetrzymywanych przez polskie organizacje w innych krajach Unii Europejskiej. 5. Poziom wiedzy osób odpowiedzialnych za informatyzację badanych urzędów w zakresie zarówno barier, jak i działań potrzebnych do podniesienia poziomu wykorzystania chmury obliczeniowej można uznać za wysoki. (fragment tekstu)
W krajach Afryki Środkowej transport kołowy odgrywa kluczową rolę. Sprawne dostawy towarów i surowców na rynki zagraniczne odbywają się przy znacznym udziale transportu samochodowego. Również tą drogą dociera pomoc międzynarodowa. Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, iż stan infrastruktury transportu kołowego w państwach Afryki Środkowej wpływa na sytuację ekonomiczno-społeczną w regionie i poszczególnych krajach. Kraje te stoją przed koniecznością istotnych zmian zarządzania infrastrukturą transportu kołowego, ponieważ dotychczasowe reformy nie przyniosły spodziewanych efektów.
Przez długie lata infrastruktura należała do dziedzin niedocenianych i to przede wszystkim w praktyce gospodarczej a zwłaszcza inwestycyjnej. Częściowo wynikało to z braku rozpoznania zasobów i stanu posiadanego majątku infrastrukturalnego. Wyniki stosunkowo późnego i niepełnego zainwestowania majątku infrastrukturalnego nie zostały bowiem należycie wykorzystane do celów eksploatacyjnych i inwestycyjnych. Głównie jednak zaniedbania w sferze infrastrukturalnej stanowią jedną z konsekwencji priorytetów nadawanych w sferze produkcyjnej. Narastające zaniedbania w sferze infrastrukturalnej ujawniają się coraz dotkliwiej również w sferze produkcyjnej i społecznej, których prawidłowe funkcjonowanie jest w znacznym stopniu uzależnione od należytej obsługi infrastrukturalnej. Poprawa stanu infrastruktury wymaga w pierwszym rządzie należytego rozpoznania poszczególnych członów infrastruktury. Punktem wyjścia identyfikacji empirycznej jest z kolei określenie istoty poszczególnych elementów składowych infrastruktury. Istotą tą określa nam pojęcie i skład danej dziedziny infrastruktury oraz jej cechy i funkcje. Podjęcie odpowiednich opracowań warunkuje, zarówno wypełnienie luk literaturowych, jak i prowadzenie badań nad stanem infrastruktury, jako warunku niezbędnej jego poprawy. W niniejszym artykule zamieszczono wyniki prac nad określeniem istoty. infrastruktury wodociągowej, jaka stanowi ważki element infrastruktury ekonomiczno-technicznej, na tyle zaniedbany, na ile ważny dla zaopatrzenia w wodą ludności i różnych dziedzin gospodarki. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych badań była ocena zmian wybranych parametrów wytrzymałościowych oraz wartości użytkowej murawy boiska piłkarskiego w wiosennym i jesiennym terminie pomiarowym. Analizowano wilgotność i zwięzłość podłoża oraz maksymalne naprężenia ścinające. Określono również skład gatunkowy murawy. Wyższe wartości tych parametrów stwierdzono w terminie jesiennym dla niższej wilgotności podłoża. Wykazano również, że zwięzłość oraz maksymalne naprężenia ścinające miały najniższe wartości w warstwie najpłytszej. Intensywne użytkowanie murawy w środkowej części boiska skutkowało większym zagęszczeniem gleby i wzrostem wartości parametrów wytrzymałościowych. W tej części boiska zaobserwowano również słabsze jakościowo zadarnienie o większej podatności na choroby. (abstrakt oryginalny)
Partnerstwo publiczno-prawne (Public Private Partnership - PPP) jest coraz częściej wykorzystywanym instrumentem finansowania inwestycji publicznych w zakresie rozwoju i poprawy jakości infrastruktury oraz usług publicznych. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych szans i zagrożeń związanych z realizacją projektów w ramach PPP, które zostały omówione w kontekście zmian w zakresie działania brytyjskiej administracji publicznej od końca lat 70. Omówiono sposób wykorzystania oraz rozpowszechniania programów PPP w Wielkiej Brytanii oraz zaprezentowano opinie dotyczące efektywności stosowania tego instrumentu w kontekście sfinansowania projektu rozwoju londyńskiego metra.
Celem artykułu jest ocena stanu oraz zróżnicowania przestrzennego obszarów wiejskich pod względem ich infrastruktury wodno-ściekowej. Przedmiotem analizy są: sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna i oczyszczalnie ścieków. Badaniami objęto obszary wiejskie wchodzące w skład 314 powiatów ziemskich (stan na koniec 2009 r.). Przeprowadzone obliczenia oparto na danych statystycznych Banku Danych Lokalnych GUS (BDL). (fragment tekstu)
10
Content available remote Ocena stanu parku maszyn technologicznych w przedsiębiorstwie
67%
Jednym z ważnych problemów każdej organizacji jest stan posiadanej infrastruktury technicznej, na którą składa się park maszyn technologicznych (PMT) oraz różne instalacje. Stan infrastruktury technicznej wywiera bezpośredni wpływ na decyzje i działania organizacji, umożliwiając lub ograniczając możliwości konkurencyjne organizacji. Znajomość tego stanu konieczna jest z następujących powodów:od stopnia dopasowania struktury PMT do wytwarzanych produktów i usług zależą wynikowe własne koszty jednostkowe produktów dostarczonych na rynek, od produktywności, wydajności i "wąskich gardeł" zależą cykle realizacji zamówień, od stanu technicznego i struktury PMT zależy stopień spełnienia wymagań jakościowych wytwarzanych produktów, stan i wykorzystywanie PMT zależą również od stosowanego systemu obsługi tych maszyn oraz organizacyjnych umiejętności zapewnienia synchronicznych przepływów produkcji.Skuteczne i efektywne zarządzanie jakimkolwiek obiektem lub systemem możliwe jest w przypadku, gdy obiekt jest zidentyfikowany oraz opisany za pomocą charakterystyk liczbowych i częściowo jakościowych. Samoocena stanu PMT powinna być dokonywana okresowo i stanowić podstawę do przebudowy struktury PMT do stanu zbliżonego do optymalnego. (fragment tekstu)
Potrzeba lepszego, efektywniejszego gospodarowania zarówno w bieżącej działalności produkcyjnej i usługowej, jak i inwestycyjnej, jest powszechnie dostrzegana. Rzadziej zwraca się uwagę na realizację postulatu efektywniejszego gospodarowania poprzez lepsze dostosowanie tych dwóch sfer działania, a w tym - procesu inwestycyjnego do rzeczywistych potrzeb wynikających m.in. z określonego stanu potencjału majątkowego. Koncepcje rozwoju gospodarczego kraju i poszczególnych jego regionów oraz działów i gałęzi, choć opierają się m.in. na analizie stanu wyjściowego gospodarki, to nie uwzględniają na ogół tak ważnego elementu, jakim jest poziom wyposażenia majątkowego. Na skutek tego, planuje się i realizuje działalność inwestycyjną zmierzającą do wzrostu i przekształceń potencjału majątkowego - w oderwaniu od posiadanego zasobu tego potencjału. W ślad za tym, wśród środków, które. mają wieść do celu, nie docenia się na ogół możliwości pełniejszego wykorzystania aktualnych zasobów środków trwałych. Braki te wynikają z faktu, że majątek trwały, jako istotny składnik zasobów odgrywających poważną rolę w całokształcie życia gospodarczego, należy do elementów mało rozpoznanych. Nieznajomość ta dotyczy zarówno wielkości masy, jak i jej struktury wewnętrznej oraz przestrzennej. Wiąże się z tym stosunkowo mały dorobek teoretyczny na temat majątku trwałego, zwłaszcza z punktu widzenia kompleksowego ujęcia zagadnienia w aspekcie działowo-gałęziowym i przestrzennym. Dotychczasowy stan wiedzy w omawianej dziedzinie wydaje się zwłaszcza niewspółmiernie mały w stosunku do roli, jaką odgrywają środki trwałe w życiu gospodarczym oraz w stosunku do korzyści, jakie może osiągnąć gospodarka narodowa w wyniku uwzględnienia wniosków wypływających z bliższego poznania problematyki środków trwałych. Wydaje się to szczególnie istotne w świetle aktualnej sytuacji gospodarczej, której węzłowy problem stanowi oparcie wzrostu o pełniejsze wykorzystanie rezerw i wzrost efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych. Ważnej ku temu przesłanki dostarczyć może bliższe rozpoznanie istniejących zasobów majątkowych i określenie międzydziałowych współzależności w masie środków trwałych, jako podstawy ustalenia typowych proporcji i wysunięcia na tym tle sugestii odnośnie występowania rezerw i efektywnych kierunków inwestowania w przyszłości. Praktycznie, oznacza to potrzebę koncentracji badań w omawianym zakresie. Do tej pory bowiem, badania takie znajduję się dopiero w stadium początkowym. Należy tu mieć na uwadze, że majątek trwały, a zwłaszcza jego część infrastrukturalna należy do tych kategorii ekonomicznych, które stosunkowo późno stały się przedmiotem zainteresowania ekonomistów. Od lat sześćdziesiątych bieżącego stulecia zainteresowanie to znacznie się ożywiło i rozszerzyło na różne aspekty powiązań infrastruktury z gospodarką. Głównie jednak koncentruje się na: roli infrastruktury w procesach wzrostu gospodarczego, zwłaszcza krajów rozwijających się, co odzwierciedla makroekonomiczne i makroprzestrzenne podejście do zagadnienia; roli infrastruktury jako czynnika lokalizacji (w nauce burżuazyjnej) i rozmieszczenia sił wytwórczych (w literaturze ekonomicznej państw socjalistycznych) i uwzględnienia go w rachunku efektywności inwestycji i lokalizacji. W tym zakresie dominuje mikroekonomiczne i mikroprzestrzenne podejście do zagadnienia. Prace poświęcone roli infrastruktury w podanych wyżej zakresach - mają głównie charakter teoretyczny, w mniejszym stopniu metodyczny, a w minimalnym zakresie - empiryczny. Wyróżnić jeszcze trzeba trzeci nurt zainteresowań, zwłaszcza w literaturze państw socjalistycznych, które przeprowadziły inwentaryzację środków trwałych. Uzyskany tą drogą materiał statystyczny umożliwił pogłębione studia nad majątkiem trwałym w ujęciu działowym i przestrzennym. W Polsce ukazało się kilka prac o charakterze empirycznym, poświęconych charakterystyce majątku trwałego poszczególnych działów gospodarki (głównie jednak produkcyjnych, a nie infrastrukturalnych) i regionów (bądź województw). Brak natomiast opracowań, które by traktowały o współzależnościach występujących w masie majątkowej, a w szczególności między majątkiem produkcyjnym poszczególnych gałęzi, branż i rodzajów przemysłu, a angażowanym przez nie majątkiem infrastrukturalnym. Podobnie brak jest opracowań, które by charakteryzowały zapotrzebowanie poszczególnych przemysłów na różnego typu usługi infrastrukturalne. Tymczasem poznanie prawidłowości występujących w tym zakresie warunkuje zarówno efektywniejsze wykorzystania zainwestowania infrastrukturalnego jak i efektywniejszą działalność lokalizacyjną i inwestycyjną w przemyśle. Odnosi się to także do prawidłowości, jakie występują między wyposażeniem infrastrukturalnym a produkcyjnym w aspekcie przestrzennym, czym zajmiemy się w trzeciej części naszych rozważań. Poznanie prawidłowości związanych z występowaniem infrastruktury w aspekcie działowo-gałęziowym i przestrzennym wymaga w pierwszym rzędzie określenia roli, jaką odgrywa infrastrukturę w obu tych układach. W pierwszej kolejności przedstawiamy koncepcję metodyczną wyznaczenia roli infrastruktury w przemyśle i wyniki próbnego badania, jakie przeprowadzono przy użyciu proponowanej metody. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.