Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Katolicka nauka społeczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Artykuł niniejszy przedstawia sobą analizę i krytykę etyczną obsługi spersonalizowanej wedle tradycji katolickiej nauki społecznej (KNS) mającej charakter zarówno katolicki jak i personalistyczny. Dotyka on kwestii etycznych związanych z sytuacją, gdy świadczenie obsługi ma charakter spersonalizowany, a więc kwestii odnoszących się zarówno do klientów, jak i świadczących usługi. Artykuł skupia się na usługach nie mających charakteru profesjonalnego (w wysublimowanym znaczeniu tego słowa), świadczonych przez nisko wykwalifikowanych pracowników wykonawczych w ramach podmiotów powstałych w celu zapewniania efektywnej obsługi szerokim rzeszom konsumentów. Obsługa klientów oznacza intersubiektywność, to jest interakcję pomiędzy dwiema osobami traktowanymi podmiotowo. Etyka zaś w kontekście obsługi to nie tylko traktowanie klientów sprawiedliwie; równie istotne są zagrożenia dla osobowości tych, którzy świadczą usługi, bowiem ich pracy nie da się oderwać od samego ich istnienia. Skupiając się na problemach etycznych pracy emocjonalnej i konsumeryzmu obsługi, zapewnianej człowiekowi, studium to dowodzi, że interakcja między ludźmi w procesie obsługi spersonalizowanej pociąga za sobą ryzyko oddzielania nas od naszego prawdziwego "ja" i separowania nas wzajemnie od siebie. Jeśli celem takiej obsługi jest stworzenie, w ramach stykania się ludzi ze sobą w biznesie, autentycznej relacji międzyludzkiej, ta ostatnia powstać może nawet w granicach obsługi niespersonalizowanej. Aby stworzyć autentyczną interakcję między ludźmi, nie musimy personalizować naszych działań. Musimy natomiast traktować się wzajemnie jako osoby. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Encyklika Populorum progressio o popieraniu rozwoju ludów
100%
Prezentowany tekst stanowi kontynuację cyklu prezentującego dokumenty Katolickiej Nauki Społecznej, jako dorobek ważnego nurtu myśli ekonomicznej. Poprzednie ukazały się w numerach: Zeszyt 1-4 Tom I, Zeszyt 3-4 Tom III i 1-4 Tom IV Rocznika i dotyczyły tak zwanej kwestii robotniczej, totalitaryzmu i pokoju. Tym razem podjęty został temat stanowiska Kościoła katolickiego w sprawie niedorozwoju, który po odsunięciu zagrożenia totalnym konfliktem jądrowym, jest obecnie największym problemem ludzkości. Temat ten jest słabiej opracowany w literaturze krajowej, o czym świadczy chociażby fakt pominięcia go przez W. Stankiewicza (2007) w jego pracy poświęconej historii myśli ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
W kolejnej (48) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy teksty dwóch wybitnych popularyzatorów dorobku Katolickiej Nauki Społecznej - tj. dra Franciszka Stefczyka, pioniera spółdzielczości wiejskiej i finansowej oraz prof. Leopolda Caro, pioniera solidaryzmu chrześcijańskiego w Polsce - które ukazały się w latach 20. XX w. Zarówno solidaryzm, jak i nawiązująca do jego ideowych podstaw ("miłuj bliźniego jak siebie samego") koncepcja spółdzielczości miały stanowić trzecią drogę rozwoju społecznego, łącząc niejako w wyższej syntezie zalety liberalizmu gospodarczego i niektóre idee socjalizmu; dbać o rozwój inicjatywy prywatnej i interes poszczególnych osób, ale też uwzględniać interes publiczny, budować dobro wspólne. Przypominany tu artykuł prof. Caro pt. "Szkoła solidarystyczna i Kościół katolicki o kwestii społecznej" ukazał się w miesięczniku "Ateneum Kapłańskie" w 1927 r(abstrakt oryginalny)
Początki rozwoju nauki ekonomii przypadają w myśli europejskiej na połowę XVIII wieku, ale ich genezy można się doszukiwać już jakieś 200 lat wcześniej. Wynika to niewątpliwie ze szczególnej roli, jaką w historii cywilizacji odegrał okres późnego średniowiecza w Europie Zachodniej. Dokonał się tam wówczas przełom społeczno-gospodarczy, który nieodwracalnie wprowadził świat na całkiem nowe tory. Rozpoczął się okres dynamicznego i ciągłego rozwoju gospodarczego oraz towarzyszących mu szybkich przemian ogólnocywilizacyjnych. Ówczesne szybkie przemiany polityczne i społeczne usunęły instytucjonalne przeszkody stojące na drodze rozwoju handlu i przemysłu. Po pewnym czasie pojawiła się też społeczna świadomość kierunkowego ruchu oraz zmian w sferze ekonomicznej i społecznej. Powstał więc kulturowy i naukowy problem wyjaśnienia przyczyn, a także wskazania kierunku przemian gospodarczych, które - po raz pierwszy w dziejach - dokonywały się już naocznie, w ramach życia jednego pokolenia. (fragment tekstu)
5
75%
Podpisana piętnastego sierpnia 1990 roku Konstytucja Apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II Ex corde Ecclesiae, choć skierowana bezpośrednio do uniwersytetów katolickich i ich dotycząca, pośrednio niesie w sobie treści istotne nie tylko dla tego rodzaju instytucji i osób z nimi związanych. Choć wiele z tych uczelni zostało założonych przez zgromadzenia zakonne, i część z nich nadal jest przez nie prowadzona, to trzeba zauważyć, że społeczność akademicka tych instytucji składa się dziś głównie z osób świeckich, które w coraz większym stopniu biorą udział w zarządzaniu i administrowaniu nimi. To od ich kompetencji i wielkodusznego zaangażowania - jak mówi niniejszy dokument - w wielkiej mierze zależy przyszłość tych uniwersytetów. Stanowi to zdaniem autora potwierdzenie faktu, że "powołanie laikatu w Kościele i świecie jest niezastąpione". Konstytucja Ex corde Ecclesiae jest jednocześnie skierowana do katolickich pracowników naukowych zatrudnionych na uniwersytetach niekatolickich i wyraża uznanie dla ich pracy wykładowców wykonywanej w świetle wiary chrześcijańskiej. (fragment tekstu)
Podczas badań analizowano papieskie teksty mówiące o jedności Europy, których podczas całego pontyfikatu było prawie 700, nie różnicując ich wagi pod kątem adresata i formy wypowiedzi. Pozwoliło to odzwierciedlić wizję Europy obecną w myśli Jana Pawła II. W wypowiedziach dotyczących jedności europejskiej Papież odnosił się także do roli środków społecznego przekazu (odnaleziono ok. 20 bezpośrednich wzmianek). Te teksty stanowią podstawowe źródło niniejszego opracowania. Drugim, pośrednim źródłem wiedzy na temat papieskiej koncepcji roli mediów jest fakt, że w tekstach dotyczących Europy poruszane są tematy, które równolegle były przedmiotem głębszej refleksji w wydawanych corocznie Orędziach na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (27 orędzi w latach 1979-2005): rodzina, wolność, pokój, solidarność, współpraca między wiarą i kulturą, współdziałanie narodów. Uprawniona wydaje się teza, że wypowiedzi te można ze sobą zestawić, ukazując szerszy horyzont myśli na temat roli mediów w procesie jednoczenia Europy. (fragment tekstu)
7
Content available remote Prawda ekonomiczna według Jana Pawła II
75%
Wobec różnorakich niesprawiedliwości, które przynosi światu dzisiejsza cywilizacja, Jan Paweł II promował bardzo, postulowaną już przez papieża Pawła VI, cywilizację miłości. W Polsce istnieje nawet ruch zainicjowany przed laty przez nieżyjącego już dzisiaj działacza społecznego, Stanisława Pruszyńskiego, kontynuowany przez jego żonę Annę, pod tą nazwą - Cywilizacja Miłości. Zasady tego ruchu, niezależnie od formy instytucjonalnej, z całą pewnością stanowią część składową prawdy zarówno w dziedzinie ekonomicznej, jak i społecznej w ogóle. Warto je przypomnieć w zakończeniu jako swego rodzaju podsumowanie naszych rozważań. Oto one: Osoba przed rzeczą, więcej być przed więcej mieć, etyka przed techniką, miłosierdzie przed sprawiedliwością. Zło dobrem zwyciężaj. Ciesząc się, że wiele podmiotów gospodarczych próbuje wcielać je w życie, nie możemy naiwnie zamknąć oczu na obszary, w których ich brutalne gwałcenie powoduje gwałtowne konflikty i grozi nowymi, na skalę społeczną czy międzypaństwową, wprost niewyobrażalną. Każde przeciwdziałanie takiej sytuacji jest nie tylko wskazane, ale wprost konieczne. Sprawa jest ważna i pilna, aby - jak powiedział już papież Leon XIII w Encyklice Rerum novarum - odwlekanie leczenia nie uczyniło zła nieuleczalnym. (fragment tekstu)
8
Content available remote Model szkoły w świetle pedagogiki chrześcijańskiej
75%
We współczesnej debacie publicznej na temat roli pedagogiki, w tym kształcenia i wychowania, nie można pomijać roli Instytutu Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja, którego twórcy i wiodący wykładowcy stanowią od przeszło 10 lat formację intelektualną dla reform w obszarze oświaty, wdrażanych w latach 2005-2007 przez polityków i rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zmiana władzy politycznej w kraju jesienią 2007 r. nie spowodowała przecież ani upadku tej pedagogiki, ani zawieszenia fundamentalnych dla niej założeń, które są nadal realizowane, choć już w ograniczonym zakresie, bo bez poparcia Premiera RP i jego administracji. Warto przyjrzeć się argumentacji ideowej tego środowiska społeczno-politycznego i religijnego, aby dostrzec w projektowanych zmianach ich rzeczywiste (wartościowe, ale i kontrowersyjne) źródła, wiodące autorytety, wskazywane cele kształcenia i stosunek do dotychczasowych nurtów ideowych w edukacji publicznej i niepublicznej. Podejmuje ono bowiem w swoich działaniach problematykę wychowania, kształcenia i reform oświatowych, a także prowadzi spór z dotychczasowymi założeniami i praktykami przemian oświatowych dotyczący modelu szkoły wychowującej i roli nauk pedagogicznych w społeczeństwie. (fragment tekstu)
9
Content available remote Antropologiczny optymizm w nauce społecznej Kościoła
75%
W artykule omówiono założenia antropologiczne nauki społecznej Kościoła. Zwrócono uwagę, że ich wymowa jest jednoznacznie optymistyczna - o ile katolicka nauka społeczna uznaje brak możliwości osiągnięcia "nieskończenie szczęśliwego życia na ziemi", to jednak w naturze człowieka, jego kulturze i historii, dostrzega "niezłomną nadzieję" na "przemianę świata". Kluczową rolę w tym zadaniu przyznaje Kościół swojemu nauczaniu społecznemu, które przedstawiane jest jako spełnienie intelektualnych i duchowych oczekiwań człowieka, i przeto jako mądrość zdolna ukierunkować ludzkie działania ku "cywilizacji miłości". Antropologia filozoficzna, będąca podstawą nauki społecznej Kościoła, nie korzysta jednak ze współczesnych osiągnięć empirycznych nauk społecznych, które, niestety, w zupełności przeczą jej tezom. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono tezy encykliki Laudato si' papieża Franciszka, zaliczonej do katolickiej nauki społecznej - nurtu myśli ekonomicznej, rozwijającego się od końca XIX w. W prezentowanej encyklice papież odniósł się do problemu trwałego (zrównoważonego) rozwoju świata. Opracowanie stanowi kontynuację cyklu prezentującego na tych łamach najważniejsze dokumenty KNS. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Social Security in Poland - Cultural, Historical and Economical Issues
75%
Artykuł rozpoczyna analiza tła historyczno-kulturowego zjawisk związanych z zabezpieczeniem społecznym w Polsce. Ze względu na znaczącą rolę religii katolickiej w naszym kraju, przedmiotem opisu jest najpierw nauczanie społeczne Kościoła katolickiego dotyczące tej materii. Następnie przedstawiono skróconą historię prawodawstwa związanego z zabezpieczeniem społecznym w Polsce w okresie od 1918 do 1997 r. oraz analizę sytuacji obecnej. Przeprowadzona analiza wskazuje, że system zabezpieczenia społecznego w Polsce jest rozbudowany. Szeroki zakres świadczeń przeznaczonych dla różnych grup społecznych odpowiada zarówno ogólnym oczekiwaniom obywateli, jak i idei solidaryzmu społecznego wynikającej m.in. z katolickiej nauki Kościoła. (abstrakt oryginalny)
Nową ekonomię można zdefiniować jako zespół nowych zjawisk, procesów i zależności ekonomicznych, finansowych oraz kulturowych opierających się na nowych technologiach informacyjnych i automatyzacji (komputer, Internet, telefon komórkowy, WAP itp.) (Kołodko i Piątkowski, 2002). Dzięki e-ekonomii możliwy jest skok jakościowy w dziedzinie przetwarzania i przesyłania danych, a co za tym idzie większa dostępności informacji. Te wszystkie procesy dzieją się w ramach globalizacji, która w XXI wieku jest ogólnoświatowym trendem. Ekonomia potrzebuje etyki jako nauki, która wartościuje (ocenia) działanie człowieka. Zasady wypracowane przez liderów biznesu w latach 80. XX wieku w szwajcarskim hotelu Palace pragną odpowiednio ukształtować hierarchię wartości, podnieść kulturę biznesu i doprowadzić ludzkość do etycznego kapitalizmu. Zasady prowadzenia biznesu, określane często jako Zasady Okrągłego Stołu z Caux, obecnie powszechnie nazywane są zasadami CRTP. Podobne zasady, wartości i wskazówki wypracował Kościół katolicki, które publikuje w oficjalnych dokumentach. Zasady CRTP oraz katolicka nauka społeczna to cały szereg konkretnych rozwiązań, propozycji, których celem jest dobro wspólne, sprawiedliwość społeczna i odpowiedzialne prowadzenie działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Bogactwo. Przyczynek do katolickiego ujęcia tej kategorii
75%
Problem pracy człowieka był wielokrotnie analizowany na gruncie różnych systemów filozoficznych, religijnych, ekonomicznych czy socjologicznych. Istnieje też wiele różnorodnych koncepcji i ocen dotyczących tego zjawiska. Począwszy od tego, że deprecjonuje się pracę, twierdząc, że jest w życiu człowieka ciężarem i należy jej unikać, aż do pełnej jej afirmacji, przy założeniu, że człowiek poprzez nią tworzy rzeczywistość, w której żyje. Ocena pracy jest uzależniona od wielu czynników wykraczających poza ramy gospodarcze, problem pracy może zatem dawać możliwość pełniejszego poznania danej kultury społecznej. Najważniejszym czynnikiem skłaniającym człowieka do podejmowania pracy jest chęć zdobycia pewnego zasobu dóbr materialnych. Stosunek do pracy zarówno jednostek, jak i społeczeństw oraz ich postawa wobec bogactwa może stanowić punkt wyjścia do dokonywania oceny danej kultury. Stanowisko odnośnie do dóbr materialnych może być też pomocne w poznaniu kondycji człowieka doby globalizacji. Samo pojęcie bogactwa nie jest jednolite i zależy od kręgu kulturowego, w którym się je rozpatruje. Dobra materialne, będące wyznacznikiem bogactwa, stanowią jeden z jego aspektów. W niniejszym tekście przybliżę katolickie stanowisko wobec bogactwa zawarte w wybranych encyklikach społecznych. (fragment tekstu)
Postawione zagadnienie wpływu kard. Stefana Wyszyńskiego na społeczeństwo polskie zawiera wiele kwestii. Jedni będą tu widzieć kierunki oddziaływania kard. Wyszyńskiego na społeczeństwo stające wobec socjalistycznej rzeczywistości. Inni chcieliby dostrzec problem zainteresowania jego osobą Polaków, którzy wyrastali do swej dojrzałości w czasie pełnienia przez Prymasa Tysiąclecia godności kościelnej, albo także skalę przeniesienia postulatów przez niego głoszonych w obręb postępowania współczesnych mieszkańców. Z tych problemów skupię uwagę na drugiej sprawie. W prowadzonej analizie korzystano z kwerendy ówczesnej prasy katolickiej, ale gównie z rozmów przeprowadzonych z osobami zaangażowanymi w różne formy życia Kościoła katolickiego. Rozmówcami byli księża, siostry zakonne, osoby wspierające życie parafii. (fragment tekstu)
15
Content available remote Leadership in Catholic Social Teaching
75%
The material subject of Catholic social science is man and his actions taken in the fields of politics, the economy and society. According to its rules each person should be engaged in building the world through the realization of his or her vocation. One kind of vocation might be leading people by acting in accordance with the Gospel and teachings of the Church. The most important values for the leader in this case would be: respect for human dignity and human rights, freedom, justice, the subsid-iarity principle and cooperation due to creating the common good. The listed rules are realized by servant leadership, the idea functioning in the field of management that derives its origins from Christ's speech: whosoever will be chief among you, let him be your servant (Mt 20:27). (original abstract)
16
Content available remote Terroryzm i wojna sprawiedliwa Josepha Ratzingera
75%
Według chrześcijańskich teologów wojna jest skutkiem grzechu ludzkiego. Tak samo jak Kościół poucza wiernych, jak zwalczać grzech i jego skutki, tak też do jego zadań należy pouczanie, jak zapobiegać wojnie i jej unikać, ukazując jednocześnie warunki, w jakich jest ona możliwa. Czym jest terroryzm a czym wojna sprawiedliwa według Kardynała Josepha Ratzingera? Chrześcijaństwo głoszące szacunek i miłość wobec ludzi zderza się z hasłem "świętej wojny" głoszonym przez islamskich ekstremistów. Człowiek ma prawo do słusznej obrony i stawia sobie pytanie o to, w jaki sposób ma reagować na skierowaną ku niemu przemoc i agresję. Kardynał Joseph Ratzinger stara się zgodnie z myślą Kościoła wskazywać drogi poszukiwania, by terroryzm nie doprowadził do zniszczenia cywilizacji.(abstrakt oryginalny)
Zagadnieniami praw i obowiązków człowieka Prymas Wyszyński zajął się już w czasie zawieruchy II wojny światowej. Od tej chwili stały się one niezwykle ważnym elementem Jego duszpasterskiej posługi. Społeczny wymiar tych przemyśleń został podkreślony przez uznanie prymatu niezbywalnych i powszechnych praw człowieka zakorzenionych w ludzkiej naturze i godności. W nauce Prymasa odnajdujemy przesłanie, że żadna władza ziemska nie ma i nigdy nie będzie miała kompetencji do dokonywania zmian, ograniczania i uchylania któregokolwiek z osobowych, naturalnych praw człowieka. Zadaniem państwa jest niewątpliwie tworzenie pozytywnych warunków społecznych, w których każdy człowiek bez przeszkód będzie mógł korzystać z praw jemu przysługujących. Tak więc koncepcja praw człowieka w świecie współczesnym była ścisłym odzwierciedleniem koncepcji prymatu osoby ludzkiej w życiu społecznym. Była więc spójna z głównym rysem przesłania zaczerpniętego z prawodawstwa światowego i społecznej nauki Kościoła. W ujęciu Prymasa Wyszyńskiego prawa człowieka to nie mgliste ideały, wartości lub wzory do realizowania w życiu społecznym ale zupełnie konkretne i ściśle określone uprawnienia przysługujące jednostce w życiu społecznym z tytułu prawa naturalnego. U szczytu hierarchii praw osobowych człowieka Prymas umieścił prawo do życia, szczególnie dużo miejsca poświęcił jednemu z jego aspektów - prawu do życia nienarodzonych. Według Prymasa prawo do życia jest potężne mocą swego Stwórcy i ludzkiej natury, której służy; jest uświęcone i niezmienne. Każde kształtujące się życie to wynik działań Bożej wszechmocy, mądrości i woli. Jednym z najcenniejszych darów jest również wolność, którą Bóg złożył człowiekowi, istocie rozumnej i podobnej do Siebie. To właśnie ten dar miał człowieka wywyższyć, nadać mu niepowtarzalne miejsce w hierarchii innych bytów stworzonych. Prymas łączy pojęcie i istotę wolności z obowiązkami i odpowiedzialnością. Stwierdza bowiem, że otrzymana wolność nie może być nigdy wykorzystana do swawoli, nieładu i anarchii. Ma budować dobro, prowadzić do miłości, prawdy i wzajemnej służby. Tylko korzystanie z prawdziwej wolności może doprowadzić do szerszego wymiaru stosowania sprawiedliwości społecznej w codziennym życiu. Należy stwierdzić, że szanowany i akceptowany katalog podstawowych praw człowieka i ściśle odpowiadających im obowiązków to niewątpliwie pewny krok na drodze prowadzącej społeczność do ładu i porządku społecznego. Prymas uznał, że usankcjonowanie najważniejszych praw wypływających z natury człowieka, będzie gwarantem uszanowania jego godności i osobowości. Tylko prawo, które jest stanowione w oparciu o zasady sprawiedliwości i miłości społecznej oraz źródła prawa naturalnego, może zapewnić porządek społeczny. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano poglądy wybitnych przedstawicieli katolickiej nauki społecznej na kwestie partycypacji pracowniczej. Artykuł kończy konkluzja, iż właściwymi metodami rozwijania osobowości pracowników są różne formy uczestnictwa i współodpowiedzialności pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Tekst stanowi próbę syntezy wypowiedzi polskich mówców kościelnych przełomu XIX i XX wieku, dotyczących działaczy społecznych, zaznaczających swą aktywność na różnorakich płaszczyznach oddziaływania społeczno-gospodarczo-ekonomicznego. W gronie licznych aktywistów przywoływanych przez kaznodziejów odnajdujemy nie tylko osoby świeckie, ale także postaci duchownych, zaangażowanych w dzieło budowania tożsamości społeczeństwa polskiego zwłaszcza doby niewoli narodowej. Na podstawie tekstów źródłowych wyodrębniono kilka wiodących kategorii aktywistów społecznych. Wśród nich prym wiedli zwłaszcza działacze wielkopolscy, propagujący kasy zapomogowo-pożyczkowe, stowarzyszenia czy spółdzielnie o charakterze ekonomicznym. Wyrazicielami inicjatyw o profilu społecznym byli także ci, którzy podejmowali zabiegi zmierzające do rozwijania rodzimego rzemiosła i przemysłu. Równie istotną rolę w dziele podnoszenia polskiej racji stanu odegrali animatorzy kultury oraz przedstawiciele oświaty i szkolnictwa zarówno wyższego, jak też niższych szczebli. Obraz społecznika dopełniają Polacy, angażujący się na gruncie dobroczynnym, stosunkowo licznie rekrutujący się z szeregów przedstawicieli zamożniejszych rodów polskich.(abstrakt oryginalny)
20
75%
Celem artykułu jest ukazanie wpływu twórczości i aktywności biskupa śląskiego Stanisława Adamskiego reprezentanta Katolickiej nauki społecznej na rozwój spółdzielczości kredytowej w Polsce rozumianej jako forma gospodarowania występująca współcześnie w gospodarce rynkowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.