Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koleje lokalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W pracy przedstawiono zagadnienia związane ze sterowaniem ruchem kolejowym na liniach regionalnych. Są to linie o małym natężeniu ruchu, sterowane z lokalnego centrum i wymagające specyficznych rozwiązań w zakresie systemów stacyjnych, liniowych i przejazdowych. Przedstawiono dwa rozwiązania systemów dla takich linii - jeden będący modyfikacją typowego systemu stacyjnego i drugi, przyszłościowy oparty na otwartej transmisji bezprzewodowej.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwujemy w Polsce znaczący wzrost zainteresowania tworzeniem kolei miejskich i regionalnych. Część tego typu systemów utworzono już dawno, część właśnie się rozwija, zaś część z nich istnieje dopiero w sferze planów czy też nawet marzeń lokalnych aktywistów. Stąd z zainteresowaniem recenzent przyjął pojawienie się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn recenzowanego naukowo opracowania dra Macieja Kruszyny zatytułowanego Koleje miejskie i regionalne w Polsce. Inkryminowane dzieło podzielone zostało na wstęp, trzy rozdziały merytoryczne oraz zakończenie. Układ ten jest skutkiem przyjętego przez autora książki podziału systemów kolei miejskich i regionalnych na: dojrzałe, większe sieci (w trakcie kształtowania lub z potencjałem) oraz te stanowiące dopiero ambicje innych ośrodków (oraz związanych z nimi aktywistów). (fragment tekstu)
3
100%
Praca ma na celu ukazanie problematyki zagospodarowania terenów nieczynnych linii kolejowych na przykładzie linii "O" relacji Wołów - Lubiąż. Badaniami objęto: rozpoznanie stanu istniejącego zagospodarowania trasy nieczynnej linii kolejowej, określenie projektowanego przeznaczeniem terenów w obowiązujących dokumentach planistycznych oraz wskazanie możliwości realizacji projektowanych inwestycji. Dolny Śląsk jest obszarem najbardziej zagęszczonym przez sieci kolejowe w kraju. Początki kolei dolnośląskich datuje się na połowę XIX w. Prawdziwy rozwój kolei nastąpił na początku XX w., niestety w wyniku działań II wojen światowej wiele połączeń zlikwidowano. Większość z rozebranych linii kolejowych nigdy nie została odbudowana, a o ich istnieniu świadczą jedynie nasypy, budynki i obiekty inżynieryjne. Linia kolejowa relacji Wołów - Lubiąż także zniszczona w czasie wojny, uruchomiona została ponownie w 1950 r., a po 11 latach wstrzymano ruch pociągów pasażerskich na tej trasie. Do tej pory tereny linii pozostają niezagospodarowane.(abstrakt oryginalny)
The article presents the problem of the possibility of adapting the Karlsruhe model in selected three tram systems in Poland. In the first part of the work, there are discussed: the genesis of the model and the possible technical-technological and organizational solutions in the field of tram-train system operation. There have been also identified: the barriers that obstruct the full integration of typical tram and railway systems, taking into account legislative, organizational and technical conditions. The second part of the article is devoted to the analysis of preliminary projects for the implementation of the tram-train system in selected Polish cities. The analysis was preceded by a short systematization of examples of historical solutions combining rail and tram transport systems. The proposals for the application of the Karlsruhe model quoted in the paper, showed that there is a relatively low level of advancement of this model and it is not included in the overall transport policy of the discussed cities. Actions that aimed at improving and increasing the attractiveness of tram transport are focused on the development of the classical system. (original abstract)
Zapoczątkowana w 1989 r. w Polsce transformacja systemowa dokonuje się m.in. przez przekazanie części uprawnień rządu lokalnym samorządom. Dotyczy to także Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) w Trójmieście, która ma szansę stać się kluczowym elementem zintegrowanego systemu transportowego w gdańskiej konurbacji.
Celem artykułu jest wykazanie, iż kolejowy transport aglomeracyjny ma szansę generować wartość zarówno publiczną, jak i dla klienta. Artykuł przybliża pojęcie wartości publicznej w odniesieniu do transportu w ramach aglomeracji przez pryzmat teorii efektów zewnętrznych. Następnie wprowadza czytelnika w kontekst preferencji komunikacyjnych podróżnych, których uwzględnienie jest kluczowe, by można było uznać transport publiczny za publicznie wartościowy. Wartość publiczna jest pojęciem obecnym w dyskursie naukowym od lat dziewięćdziesiątych. Rozumiana przez analogię do wartości dla klienta, jest ona tworzona w drodze działania organizacji publicznych. Działania te uwidaczniają się przez efekty zewnętrzne. Kolej aglomeracyjna stanowi źródło efektów zewnętrznych i pod pewnymi warunkami może być źródłem wartości publicznej. Rozważania zobrazowano na przykładzie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zmiany zachodzące w dostępie do regionalnego transportu kolejowego w woj. zachodniopomorskim. Przeanalizowano liczbę pociągów na dobę na poszczególnych odcinkach linii kolejowych, dostępność czasową pociągami regionalnymi ze Szczecina oraz wielkość przewozów pasażerskich w 2014 r. Dostępność transportowa pociągami regionalnymi w badanym okresie uległa znacznej poprawie pod względem czasu przejazdu, liczby połączeń oraz jakości taboru. Analizując dane wielkości potoków pasażerów, można zaobserwować, że regionalny ruch kolejowy koncentruje się wokół Szczecina oraz w mniejszym stopniu wokół Koszalina. Zmiany w regionalnym transporcie kolejowym w województwie były spójne, tj,: w taborze oraz modernizacji tras, co wpłynęło na pozytywną zmianę funkcjonowania transportu zbiorowego w regionie. W 2015 r. zachodniopomorski regionalny transport kolejowy był jednym z najlepiej funkcjonujących w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wybrane przypadki konstruowania podłoża gruntowego dróg kolejowych, wymagające szczególnych rozwiązań, zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu i wymaganego na poziomie europejskim komfortu jazdy. Uwagę skupiono na odcinkach toru: w otoczeniu obiektów mostowych; posadowionych na gruntach słabych; na terenach szkód górniczych i zalewowych oraz zagrożonych de-formacjami.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi podsumowanie przeprowadzonego w Polsce w latach 1996-97 przez brytyjską firmę konsultingową Transport for Leisure programu doradczego, dotyczącego promocji przewozów regionalnych na wybranych liniach kolejowych o charakterze turystycznym.
Sukcesy reaktywacji czy modernizacji linii kolejowych w Polsce powodują wzrost zainteresowania opinii publicznej oraz świata polityki tym tematem. W 2019 r. podjęte zostały dwie kluczowe decyzje dla rozwoju systemu kolejowego w Wielkopolsce. Rząd przyjął założenia programu "Kolej Plus", w ramach którego może dojść do podłączenia do sieci kolejowej Śremu, Gostynia i Turku, a władze województwa przystąpiły do aktualizacji planu transportowego zakładającego przywrócenie ruchu do Międzychodu przez Pniewy i przez Sieraków, a także przywrócenie ruchu do Czarnkowa. W artykule przedstawiono wybrane uwarunkowania transportowe tych inwestycji. Aby inwestycje odniosły sukces, konieczne jest znaczące podniesienie maksymalnych prędkości w stosunku do historycznych parametrów oraz dopasowanie sieci stacji i przystanków do struktury osadniczej. Istniejąca oferta autobusowa służy zaspokojeniu popytu na transport uczniów. Kolej może więc pozyskać osoby korzystające na co dzień z samochodów(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie (na wybranych przykładach) sposobu, okoliczności, czynników planowania sieci kolejowych oraz ich realizacji na podstawie sytuacji w Polsce (według granic z 1945 r.), Czechosłowacji (według granic z 1938 r.), Austro-Węgrzech (w granicach od 1867 do 1918 r. i ich bezpośrednich następców), a więc XIX-wiecznych częściach Prus (później Niemiec), Rosji i Austrii. Pośrednim celem będzie także przedstawienie różnic i podobieństw zachodzących między tymi krajami, aby ostatecznie wskazać obszary relacji między koleją a nowoczesnością. Przedmiotem analizy są także nadzieje towarzyszące owym planom (głównie) i emocje bezwzględnie obecne podczas realizacji. Wszyscy wnioskujący o kolejne inwestycje kolejowe wyrażali w swoich petycjach nadzieje na cudowny wpływ kolei na życie gospodarcze i społeczne (w tej kolejności). Tymczasem ów wpływ miał swoje różne oblicze również w zależności od czasu realizacji inwestycji. Z pewnością zdawano sobie sprawę z istnienia tego zjawiska (i związanego z tym niebezpieczeństwa przeinwestowania) już w siódmej i ósmej dekadzie XIX w., podnosząc w trakcie analiz przedkładanych projektów, że nie zapewnią one zwrotu zainwestowanych sum. Mimo to nie zawsze rezygnowano z takich projektów. Podobnego namysłu w wielu wypadkach brakowało w międzywojennej Polsce. Czechosłowacja po 1918 r. realizowała w zasadzie już tylko projekty uwarunkowane politycznie (gdyż sama mierzyła się z wcześniejszym przeinwestowaniem i inwestowała w nowoczesną motoryzację) - w tym zwrócone ku integracji dwóch części kraju. Z kolei polscy decydenci (i społeczności) w znacznej mierze nadal w tym czasie pokładali nadzieję w dobroczynnym wpływie kolei na rozwój gospodarczy.(abstrakt oryginalny)
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą nowo wybudowaną linią kolejową w Polsce od 1979 r., kiedy oddano do użytku Linię Hutniczo-Siarkową. Jej celem jest poprawa obsługi komunikacyjnej peryferyjnych dzielnic Gdańska i Gdyni, a także zdecydowanie lepsze skomunikowanie Trójmiasta z Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. W zakresie infrastrukturalnym istotną częścią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest stworzenie węzłów integracyjnych umożliwiających przesiadki z pociągów regionalnych i szybkiej kolei miejskiej, komunikacji miejskiej (tramwajów i autobusów), a także rowerów i samochodów prywatnych. Ale Pomorska Kolej Metropolitalna jest też istotnym elementem zmieniającym filozofię kształtowania komunikacji w aglomeracji gdańskiej. Głównym elementem tego nowego podejścia jest ograniczenie liczby samochodów wjeżdżających do centrum aglomeracji. Tym samym projekt ten wpisuje się w działania zmierzające do tworzenia miasta dla ludzi, a nie dla samochodów. (abstrakt oryginalny)
Jeszcze niedawno cała Polska usiana była sieciami kolejek wąskotorowych. Małe, sapiące parowoziki ciągnęły pracowicie pociągi pełne towarów i pasażerów. Sznury wagoników wyładowanych węglem, drewnem, burakami cukrowymi i w ogóle wszystkim, co można załadować do wagonu, turkotały na kolejnych zakrętach wijącego się przez pola wąskiego toru. Każda z takich linii i sieci była odrębnym światem żyjącym własnym życiem. Miała własne lokomotywy, warsztaty i stacje. Dziś w nielicznych już tylko zakątkach Polski można znaleźć miejsca, gdzie czas zatrzymał się na chwilę, zaklęty w kolejowych zegarach. Tory, po których jeździ się wolniej niż w wielkim świecie, i kolejarzy, którzy znają swoją pracę tak dobrze jak podróżnych oczekujących co dzień na kilku mijanych stacjach. I choć kolejki, które w większości istnieją już ponad sto lat, dni swojej świetności mają daleko za sobą, to wciąż wożą podróżnych i towary, spełniają pracowicie swoje małe - wielkie zadania.(abstrakt oryginalny)
14
63%
Celem artykułu było przedstawienie możliwości wykorzystania systemu kolei regionalnych w procesach równoważenia transportu i mobilności w polskich aglomeracjach w kontekście poszukiwania dróg zmniejszenia uzależnienia funkcjonowania aglomeracji i życia jej mieszkańców od samochodu. Na tle wzorców mobilności omówiono mankamenty obecnego systemu kolei regionalnych, jak również ich potencjał zmian. Pomimo tego, że obecnie stan kolei nie sprzyja równoważeniu gałęziowej struktury transportu aglomeracyjnego, w artykule pokazano możliwość wykorzystania przewozów regionalnych jako instrumentu mogącego przybliżyć polskie aglomeracje do odpowiadającego potrzebom nowoczesności stanu zrównoważonej mobilności na ich obszarze.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na skutki regionalizacji przewozów kolejowych w świetle problemu dostępności transportowej.(fragment tekstu)
Z inicjatywy Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Fundacji Wieku Pary, a także przy udziale Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz PKP 23.11.1999 r. odbyła się konferencja na temat "Regionalny transport kolejowy - szanse i zagrożenia". Naczelną zasadą postulowanych zmian powinno być wprowadzenie konkurencji i atrakcyjności kolei regionalnej, co uratowałoby wiele linii przed likwidacją.
W ramach przeprowadzonych badań zebrano opinie różnych grup interesu w zakresie modernizacji i włączenia Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej (PKW) do sieci komunikacji podmiejskiej miasta Warszawy. Badania przeprowadzono wśród potencjalnych pasażerów, władz lokalnych, właściciela PKW, Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej oraz konserwatora zabytków.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ocena działania Warszawskiej Kolei Dojazdowej w perspektywie całego sektora kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce. Autorzy wyjaśniają również przyczyny znaczących różnic pomiędzy ogólną jakością przewozów pasażerskich a jakością usług świadczonych przez Warszawską Kolej Dojazdową.(abstrakt oryginalny)
Liberalizacja i prywatyzacja rynku transportu zbiorowego w Polsce przyczyniła się do gruntownych zmian w ustawodawstwie i strukturze działalności organizacyjnej w dawnym PKP. Obecne unormowania prawne są zgodne ze wskazaniami Unii Europejskiej. Otwierają one drogę do wolnego rynku kolejowego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie wpływu przekształceń organizacyjnych polskiej kolei na funkcjonowanie regionalnego transportu kolejowego i jego rolę w systemach komunikacyjnych wybranych województw. Zapoczątkowane pod koniec XX wieku reformy kolei, wynikające głównie z dostosowywania polskiego prawa do ustawodawstwa unijnego, doprowadziły m.in. do przejęcia odpowiedzialności za regionalny transport kolejowy przez samorządy wojewódzkie, a w dłuższej perspektywie pociągnęły również za sobą poważną przebudowę własnościową. W pracy przeanalizowano zmiany, jakie zaszły między 2005 a 2017 rokiem, w zakresie obsługi regionalnym transportem kolejowym, w czterech wybranych województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim i podlaskim. Przebadano liczbę czynnych stacji i przystanków oraz zatrzymań pociągów osobowych, wyszczególniając połączenia do miasta wojewódzkiego i stolic sąsiednich regionów. Z niniejszej analizy wynika, że przekształcenia organizacyjno-własnościowe przyniosły zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu transportu kolejowego na poziomie regionalnym. Zarysowują się odmienne kierunki rozwoju kolei w poszczególnych województwach, co ma wpływ na zróżnicowanie przestrzenne funkcjonowania regionalnego transportu kolejowego. O zwiększeniu lub zmniejszeniu roli kolei regionalnej decyduje splot wielu czynników, wśród których istotną rolę odgrywa poziom dotacji i generalne zainteresowanie władz samorządowych transportem kolejowym, przejawiające się inicjatywami mającymi na celu poprawę istniejącej sytuacji. Powoływanie do życia własnych przewoźników przez samorządy, jak również otwieranie rynku na zewnętrzne firmy jest bardzo ważnym, jednak nie jedynym czynnikiem tych zmian. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.