Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencyjność przemysłowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The purpose of this article is to find a relationship between the organizational architecture and technological architecture for Small and Medium Enterprises (SMES) in Tehuacán city, which is a medium size town at southeast of México city, according to two aspects, the first is to know how much the businessmen are educated to apply tactics for industry 4.0 on order to gain competitiveness, based in their perceptions; and the second is, what have they done to make some implementation in their facilities to reach better productivity. The methodology used in this work is a survey for 574 business, through a questionnaire with answer options in Likert scale. The results exhibit that there is high knowledge about the industry 4.0, and the most of the firms which are made implementations are related to Trade, Manufacturing, Construction and Restaurants. This works a good view on the practices for make modern business in a medium size town. (original abstract)
Autor omawia rezultaty analizy międzynarodowej konkurencyjności polskiego przemysłu przetwórczego w latach 1986-1996 przy zastosowaniu metody DRC (Domestic Resource Cost) - kosztów zasobów krajowych. Badania przeprowadzono w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.
Przedmiotem artykułu jest prezentacja nowych nurtów badawczych teorii handlu, teorii integracji, geografii ekonomicznej oraz badań strukturalnych wykorzystywanych do oceny konkurencyjności przemysłowej Wspólnoty Europejskiej.
|
|
nr 2
13-15
W artykule porównano ceny energii w Unii Europejskiej, USA, Chinach i Japonii i podkreślono istotny wpływ tych różnic na konkurencyjność. Przedstawiono główne cele polityki UE zmierzające do osiągnięcia konkurencyjności przemysłu i efektywności energetycznej. Na podstawie opracowanego przez Komisję Europejską raportu o cenach energii i kosztach porównano ceny energii dla sektorów ceramiki budowlanej i płytek ceramicznych. Przedstawiono główne kwestie stanowiska Unii Ceramicznej w sprawie pakietu odnoszącego się do klimatu i energii 2030 opracowanego przez Komisję Europejską. (abstrakt oryginalny)
|
2002
6-7
Autor zwraca uwagę na zmiany jakie nastąpiły w przemyśle spożywczym w latach 90. oraz na sytuację w ostatnich trzech latach. Omawia tzw. druga falę restrukturyzacyjną i efekty jej działania, które już ujawniają się w wynikach finansowych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Podejmuje problem zbliżającej się integracji z UE, co wymaga restrukturyzacji sektorów wrażliwych, w których konieczne jest dostosowanie zakładów do standardów weterynaryjnych. Dotyczy to szczególnie sektora mleczarskiego, mięsnego i utylizacyjnego, a w mniejszym stopniu także rybnego i drobiarskiego.
Scharakteryzowano przemysł tekstylny i odzieżowy w Polsce w latach 1993-2000 oraz politykę wobec tego sektora. Autorka nawiązując do pierwszej części tego artykułu (Wspólnoty Euroopejskie 2002/11) sugeruje, że można byłoby skorzystać w celu poprawy konkurencyjności przemysłu tekstylnego i oddzieżowego w Polsce z doświadczeń państw członkowskich UE.
Omówiono sytuację w przemyśle tekstyno-odzieżowym w Unii Europejskiej oraz przedstawiono główne wytyczne strategii Unii na lata 1997-2000 dla tego sektora oraz priorytetowe działania mające na celu poprawę jego konkurencyjności.
|
1997
|
nr 44
45-47
Przekształcenia systemowe w przemyśle spożywczym wymusiły jego modernizację. W tym sektorze w krótkim okresie odtworzony został rynkowy mechanizm regulacji, a prywatne inwestycje i przekształcenia własnościowe przedsiębiorstw państwowych szybko doprowadziły do płynnej i zróżnicowanej podmiotowej struktury przetwórstwa. Były to czynniki, które sprzyjały rozwojowi konkurencji.
|
|
nr 1
121-143
Nasilające się procesy globalizacyjne i integracyjne w gospodarce światowej, dynamiczne zmiany rynkowe oraz rosnące wymagania społeczne powodują, że poszczególne sekcje i działy gospodarki oraz przedsiębiorstwa w nich funkcjonujące, stają się coraz częściej uczestnikami walki konkurencyjnej. Zdaniem M. Portera uzyskanie przewagi konkurencyjnej jest możliwe tylko poprzez działania innowacyjne, a zdolność przemysłu do innowacji i do podnoszenia poziomu technologicznego decyduje o konkurencyjności całej gospodarki. Dlatego we współczesnych badaniach ekonomicznych tak ważnym zagadnieniem jest określenie powiązań pomiędzy konkurencyjnością a działalnością innowacyjną przedsiębiorstw. Celem artykułu jest próba ilościowego opisu wpływu nakładów na badania i rozwój oraz nakładów na innowacje na trzy wybrane charakterystyki określające konkurencyjność przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego. Charakterystykami tymi są: wartość dodana brutto, produkcja sprzedana i wydajność pracy. W badaniu wykorzystano publikowane dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego o wysokości poszczególnych typów nakładów w podziale na poszczególne działy przetwórstwa przemysłowego (sekcja D PKD) w latach 1999-2008. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem modeli panelowych, gdzie podstawowym okresem jest rok kalendarzowy, zaś obiektami są działy przetwórstwa przemysłowego na dwucyfrowym poziomie agregacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.