Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrakty długoterminowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
T. 6, Nr 1
511-520
Jedną z naczelnych zasad kształtujących stosunek prawny między stronami jest zasada swobody umów. Pomimo iż strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według własnego uznania, jego treść lub cel nie mogą sprzeciwiać się właściwości (naturze) stosunku pracy, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Powinny zatem istnieć uzasadnione lub racjonalne przesłanki do zatrudnienia pracownika w ramach długotrwałej, terminowej umowy o pracę i to za krótkim dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Oznacza to, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów długoletnia umowa o pracę jest dopuszczalna, ale jej zasadność jest uzależniona od okoliczności konkretnego przypadku. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
195-205
Celem tego artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów związanych z właściwym rozliczeniem kontraktu długoterminowego i wynikających z tego zagrożeń. Przedmiotem rozważań w artykule są następujące zagadnienia: 1. Specyfika kontraktów długoterminowych. 2. Wymiar bilansowy wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych. 3. Wymiar podatkowy wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych. 4. Wymiar pieniężny wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych.(abstrakt oryginalny)
Rachunkowość finansowa i zarządzanie przedsiębiorstwem wymagają prawidłowych informacji o kosztach i przychodach, dostosowanych do szczegółowych potrzeb ich odbiorców. Jedną z takich potrzeb jest wycena kontraktów długoterminowych oraz podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach świadczących usługi długoterminowe. Artykuł zwraca uwagę na informacyjne aspekty zakładowych rachunków kosztów na potrzeby wyceny kontraktów długoterminowych.(abstrakt oryginalny)
Działalność przedsiębiorstw wymaga indywidualnego podejścia do klienta oraz wytwarzania jednostkowych i niepowtarzalnych produktów. To z kolei wymusza wzrost działalności wykonywanej w formie projektów, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju zarządzania projektami. Aktualnie takie zjawisko obserwujemy w Polsce, gdzie dzięki bardzo dużej wartości funduszy unijnych przekazywanych do naszego kraju następuje wzrost ilości wykonywanych projektów, przede wszystkim w branży budowlanej infrastruktury transportowej. Działalność przedsiębiorstw budowlanych polega głównie na realizowaniu kontraktów długoterminowych. W przypadku kontraktów długoterminowych nie wystarczy założyć, że dotychczasowe uwarunkowania i parametry się nie zmienią i będą identyczne, jak w realizowanych do tej pory przez przedsiębiorstwo kontraktach. Ich sukces zależy przede wszystkim od przyszłych zdarzeń i związanej z nimi niepewności. Niepewność co do przyszłych warunków funkcjonowania długoterminowego kontraktu budowlanego pociąga za sobą ryzyko braku spełnienia początkowych oczekiwań. Powoduje to silny wzrost zapotrzebowania na informacje dotyczące ryzyka oraz sposobu jego ograniczania. Celem opracowania jest przedstawienie propozycji zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach realizujących kontrakty długoterminowe oraz ich wpływu na decyzje inwestycyjne. (fragment tekstu)
5
Content available remote Rola informacji dodatkowej w jednostkach realizujących kontrakty długoterminowe
84%
Celem artykułu jest wskazanie szczególnej wagi informacji dodatkowej w jednostkach realizujących kontrakty długoterminowe oraz ocena stopnia dokonywanych ujawnień przez polskie spółki giełdowe o rozliczanych umowach długoterminowych, a także próba identyfikacji czynników mogących mieć wpływ na zakres poinformowania użytkowników sprawozdań finansowych o polityce rachunkowości w analizowanym obszarze.(fragment tekstu)
Artykuł omawia zagadnienie prawidłowego ujmowania i wyceny w systemie rachunkowości kontraktów długoterminowych. Autor nakreślił regulacje Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i prawa bilansowego w Polsce, odnoszące się do długoterminowych umów, w tym umów o budowę. W szczególności przedstawił zasady szacowania stopnia zaawansowania niezakończonych kontraktów, reguły szacowania przychodów i ustalania na dzień bilansowy kosztów niezakończonych kontraktów długoterminowych oraz określił wpływ poszczególnych rozwiązań na wynik finansowy.
Poruszano problem nauczania w procesie rachunkowości przedmiotu "Kontrakty długoterminowe" oraz przedstawiono i krótko scharakteryzowano tematykę zajęć tego przedmiotu.
8
84%
Cel - przedstawienie problemów związanych z ujmowaniem kontraktów długoterminowych w rachunkowości przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Metodologia badania - w artykule zastosowano metodę analizy źródeł oraz metodę dedukcji i indukcji. Wynik - złożona tematyka kontraktów długoterminowych, występująca w działalności przedsiębiorstw budowlano-montażowych, stwarza szereg problemów, które mogą prowadzić do nieprawidłowości w zakresie ich rozliczania. Prawidłowe zrozumienie zagadnień związanych z rozliczaniem kontraktów długoterminowych wpływa na jasne i rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej oraz finansowej jednostki. Oryginalność/Wartość - artykuł prezentuje sposoby wyceny i ujęcia w sprawozdaniu finansowym przychodów i kosztów związanych z realizacją kontraktów długoterminowych. W szczególności podjęto próbę porównania przyjętych metod pod względem ich zgodności z fundamentalnymi zasadami rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Kontrakty długoterminowe (KDT), stanowiąc umowy na dostawę mocy i energii elektrycznej, były stosowane w energetyce od lat dziewięćdziesiątych. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską kontraktów długoterminowych za niezgodne z europejskim prawem konkurencji uległy one rozwiązaniu, przy czym koszty stąd wynikłe (tzw. koszty osierocone) zyskały źródło finansowania w ramach pomocy publicznej państwa. Jeszcze 1 marca 2005 r. Polska powiadomiła Komisję Europejską o projekcie ustawy pozwalającej na dobrowolne rozwiązanie KDTów oraz uzyskanie odszkodowania pokrywającego koszty wynikłe z rozwiązanie umów (tzw. koszty osierocone).W 2005 r. Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie. W decyzji z dnia 25 września 2007 r. Komisja Europejska uznała, iż KDTy zapewniają wybranym wytwórcom będącym stronami tych umów uprzywilejowaną pozycję w porównaniu z konkurentami, co może zakłócić konkurencję i wpłynąć na wymianę handlową między państwami członkowskimi. Kwestię kontraktów długoterminowych rozwiązano, uchwalając ustawę z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Niemniej jednak w związku z przekształceniami polegającymi głównie na łączeniu się spółek kapitałowych istotna stała się kwestia dopuszczalności nabycia w drodze sukcesji administracyjno- prawnej przez nowo zawiązany lub przejmujący podmiot prawa do rekompensaty na pokrycie kosztów osieroconych przyznanego podmiotom podlegającym łączeniu. Zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h. spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Co więcej, w art. 494 § 2 k.s.h. czytamy, iż na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Tym samym została wyrażona zasada pełnej sukcesji uniwersalnej zwanej także czasem zasadą uniwersalnego następstwa prawnego. Mając na uwadze powyższe rozważania rekompensaty udzielane na pokrycie kosztów osieroconych na podstawie u. o rozw. KDTów przechodzą na zasadzie sukcesji administracyjno-prawnej na następcę prawnego beneficjentów tych rekompensat. Taki wniosek jest wynikiem zastosowania dyrektyw językowej wykładni art. 494 § 2 k.s.h. popartej dyrektywami wykładni funkcjonalnej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
81-97
Cel: Roszczenia wykonawcy o zwiększenie wynagrodzenia to nierzadko spotykany element realizacji kontraktu budowlanego. Mimo ich niepewności oraz ryzyka oszacowania przyszłych wpływów z niezatwierdzonych roszczeń, standardy rachunkowości dopuszczają ujęcie ich jako przychody. Celem artykułu jest zaprezentowanie kryteriów ich ujmowania w księgach rachunkowych oraz zaproponowanie wykazu potrzebnych ujawnień i na tym tle przeprowadzenie oceny ujawnień przez polskie spółki budowlane. Metodyka/podejście badawcze: Analiza literatury i regulacji z zakresu rachunkowości, w szczególności MSSF 15 "Przychody z umów z klientami". Przedmiotem badania empirycznego były roczne sprawozdania finansowe 27 polskich spółek budowlanych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyniki: Badanie pokazało, że rozpoznanie przychodów z niezatwierdzonych roszczeń wymaga istotnych ujawnień w notach objaśniających sprawozdania finansowego. Polskie spółki budowlane nie przedstawiają w sposób wystarczający potrzebnych informacji o takich przychodach i ich wpływie na sprawozdania finansowe. Zdecydowana większość spółek nie prezentuje żadnych ujawnień, a spółki ujawniające takie informacje nie zawsze pokazują kompletny zestaw potrzebnych ujawnień. Prezentowane dane są trudno porównywalne, gdyż zakres i miejsce ujawnień są niejednolite. Oryginalność/wartość: Artykuł jest uzupełnieniem dorobku naukowego z zakresu sprawozdawczości finansowej podmiotów realizujących umowy o roboty budowlane. Zawarto w nim propozycję katalogu ujawnień o przychodach z nieuznanych roszczeń oraz określono braki w ujawnieniach polskich spółek budowlanych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 24
16-17
Agencja Fitch Ratings krytycznie skomentowała sytuację oraz planowane reformy w polskim sektorze energetycznym, chociaż stwierdzono, iż rząd trafnie określił dwie największe przeszkody w dziele restrukturyzacji energetyki. Pierwsza z nich to sprawa kontraktów długoterminowych, zaś druga to dominowanie własności państwowej w tym sektorze.
Powstanie nowego obiektu budowlanego jest związane z podjęciem i wykonaniem wielu czynności, m.in. : koncepcyjnych, prawnych, projektowych, montażowych oraz budowlanych. Złożoność oraz interdyscyplinarność, które m.in. charakteryzują pojęcie długoterminowego kontraktu budowlanego, to cechy wymuszające ujednolicenie i integrację różnych obszarów zarządzania. W przypadku tego typu inwestycji nie wystarczy po prostu założyć, że dotychczasowe uwarunkowania i parametry się nie zmienią i będą identyczne, jak w dotychczas realizowanych przez przedsiębiorstwo kontraktach. W celu lepszej koordynacji działalności przedsiębiorstwa wykorzystuje się proces budżetowania jako narzędzie systematycznego i sformalizowanego zarządzania. Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badań oraz analizę obserwacji praktycznych autorki dotyczące procesu budżetowania w przedsiębiorstwach realizujących długoterminowe kontrakty budowlane. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.