Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrola instytucjonalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Bank naruszający interesy klientów powinien się liczyć z możliwością ich ucieczki do konkurencji. Tymczasem według UOKiK banki wykorzystują - wbrew klientom - swoją pozycję. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował ponad 100 wzorców umownych stosowanych przez 20 banków. Jeszcze przed publikacją raportu ze stanu przestrzegania zasad wolnego rynku w polskiej bankowości, część bankowców zadeklarowała chęć współpracy i dobrowolnie chce się wycofać z kontynuowania zakwestionowanych praktyk. Jednocześnie UOKiK przypomina, że w razie pojawienia się jakichkolwiek trudności konsumenci mogą liczyć na pomoc rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych - Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Ponadto spory między konsumentami a bankami w zakresie roszczeń pieniężnych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi może rozstrzygać Arbiter Bankowy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest próba odpowiedzi na pytanie, kiedy i w jaki sposób słuszność może wpływać na treść decyzji podejmowanych w administracyjnym typie stosowania prawa w ramach uznania administracyjnego. (fragment tekstu)
We wszystkich krajach uprzemysłowionych inspekcje pracy coraz częściej stają w obliczu wyzwań takich jak: ▪ pojawienie się nowych zagrożeń nie tylko w wyniku innowacji technologicznych, stosowania niebezpiecznych substancji lub stosowanych procesów, ale jako konsekwencja wykładniczo wzrastających uregulowań prawnych; ▪ postępująca równolegle z tymi zmianami, ciągła fragmentacja rynku pracy, wzrastająca niepewność pracy, wzrost liczby pracowników nielegalnie zatrudnionych, problemy usług transgranicznych (zagraniczni pracownicy migrujący, np. w budownictwie); ▪ nowe, nietypowe formy pracy, mobilność przedsiębiorstw, zróżnicowanie miejsc pracy, rozwój przedsiębiorstw wirtualnych, niepewność zatrudnienia, coraz silniejszej i twardszej konkurencji oraz potrzeby coraz szybszej wzrastającej adaptacji w warunkach stałych zmian technicznych, ekonomicznych i socjalnych. (fragment tekstu)
Omówiono zapisy ustawy o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 r. w zakresie ustanowienia organów dzięki którym fundusz mógłby skutecznie działać. Ustawa przewiduje, iż oprócz towarzystw funduszy inwestycyjnych dopuszczalne jest tworzenie innych organów w zależności od rodzaju funduszu - rady inwestorów w specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym i rady bądź zgromadzenia inwestorów - w funduszu zamkniętym. W artykule omówiono zasady członkostwa i uprawnienia tych organów.
Niniejszą pracę można uznać za studium przypadku. Na przykładzie Wydziału Kontroli i Audytu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, zaliczanym do sektora finansów publicznych (państwowa jednostka budżetowa), przedstawione zostaną niektóre narzędzia przyczyniające się do sprawniejszego i skuteczniejszego osiągania celów organizacji. (fragment tekstu)
Komisja Europejska wyposażona została w prawo do przeprowadzenia kontroli w przedsiębiorstwie (związku przedsiębiorstwa). Prawo takie zapewnia przede wszystkim art. 20 rozporządzenia nr 1/2003, jak również art. 21 tego rozporządzenia. Celem przyznania Komisji prawa do kontroli jest ustalenie stanu faktycznego w danej sprawie, po to, aby stwierdzić lub wykluczyć fakt naruszenia art. 81 i/lub 82 Traktatu (ustanawiającego Wspólnotę Europejską). Analogiczne funkcje spełnia uprawnienie Komisji do żądania informacji od przedsiębiorstw (ich związków) przewidziane w art. 19 rozporządzenia. Uprawnienie to nie stanowi jednak tak daleko idącego środka ingerującego w swobodę działalności przedsiębiorstw, jakim jest prawo do przeprowadzenia ich kontroli, jakkolwiek w ramach tej kontroli Komisja ma także prawo do żądania udzielenia jej określonych informacji od kontrolowanego.
Celem artykułu jest prezentacja typologii kultur organizacyjnych ze względu na stosunek ludzi do sukcesu zawodowego. Do budowy typologii zastosowano dwa kryteria: umiejscowienie poczucia kontroli i stosunek do reguł profesjonalnych. Wyróżniono na tej podstawie cztery typy kultur organizacyjnych, które różnią się poziomem aspiracji ludzi oraz ich stosunkiem do prakseologicznych, moralnych i obyczajowych reguł profesjonalnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zjawisko spektakli, a także praktyk kuratorskich, których głównym tematem jest wymiar organizacyjny/produkcyjny/ administracyjny teatru, zarezerwowany dla pracowników instytucji teatralnej czy ekspertów posiadających specjalistyczną wiedzę, a tym samym zwykle niedostępny dla szerokiej publiczności. (...) Chcemy zastanowić się, jaką rolę odgrywa współczesny krytyczny namysł artystów i kuratorów nad sposobami i logiką działania instytucji, który potocznie jest kojarzony przecież z domeną menedżerów i urzędników. Najistotniejsze pytania, na które będziemy poszukiwać odpowiedzi, są następujące: Komu i czemu praktyki te udzielają głosu? Na jakie problemy zwracają uwagę? Czy - a jeśli tak, to w jakim zakresie - stanowią narzędzie autodiagnostyczne i w jaki sposób podejmują temat przyszłości? W pierwszej części przyjrzymy się zjawisku krytyki instytucjonalnej oraz prześledzimy jej specyfikę i rozwój w działalności polskich reżyserów i kuratorów. W drugiej wskażemy najważniejsze przykłady polskiego teatru "autodiagnostycznego". W trzeciej natomiast zastanowimy się nad czterema problematycznymi obszarami funkcjonowania instytucji teatralnych (hierarchiczność, prekarność warunków pracy, kapitalistyczny model "produkcji", iluzje wspierające utrzymywanie status quo) oraz możliwymi scenariuszami, na które wskazują opisywane w artykule spektakle i praktyki kuratorskie. (fragment tekstu)
Globalny kryzys gospodarczy powoduje rewizję szeregu ustaleń neoklasycznej teorii ekonomicznej. Do "ekonomii głównego nurtu" stopniowo wchodzi wiele składników ekonomicznej heterodoksji. Jednocześnie teorie ekonomiczne szerzej niż w przeszłości przyswajają osiągnięcia innych nauk społecznych. Jak dotychczas rewizja w obszarze teorii w niewielkim stopniu rzutuje na politykę gospodarczą. Jeśli już pojawia się tu coś nowego, to raczej na zasadzie odświeżenia dawnych i porzuconych praktycznie koncepcji, czego przykładem może być "nowa polityka przemysłowa". Celem artykułu jest omówienie podstaw polityki gospodarczej w kontekście aktualnych poszukiwań teoretycznych i wyzwań gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest szczegółowe omówienie rodzajów kontroli związanych bezpośrednio z działalnością organów administracji publicznej pełniących różnego rodzaju funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Zagadnienia zostały opracowane w oparciu o liczne przykłady z orzecznictwa sądów administracyjnych oraz aktualnej literatury. Scharakteryzowane zostały następujące rodzaje kontroli: kontrola w administracji rządowej, społeczna, sądowa, specjalistyczna (w tym: sprawowana przez inspekcje specjalne oraz w ramach innych wyspecjalizowanych organów, służb i straży), prawna, polityczna, w ramach administracyji oraz działalności organów administracji architektoniczno-budowlanej i organów nadzoru budowlanego.(abstrakt oryginalny)
Autor wskazuje na istotę i miejsce nowoczesnej kontroli w teorii zarządzania. Omawia kolejno kontrolę przez sprzężenie zwrotne, rolę i obowiązki kierownictwa organizacji w zakresie nadzoru i kontroli, system kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie oraz funkcje i cechy jakościowe tej kontroli, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli instytucjonalnej. Artykuł kończy się omówieniem procesu kontrolowania. Podstawowe zagadnienia, tj. kontrola przez sprzężenie zwrotne, system organizacyjny nadzoru i kontroli, proces kontrolowania, przedstawiono w sposób graficzny. Swą analizę autor opiera na podstawie literatury polskiej i zagranicznej.
Artykuł dotyczy skutków prawnych likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz Kancelarii Prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej dla pracowników tych jednostek. W ustawie z 9 czerwca 2022 r. likwidującej te jednostki ustanowiono szczególne przepisy dotyczące sędziów Izby Dyscyplinarnej oraz pracowników Kancelarii. Status pozostałych osób zatrudnionych w Izbie Dyscyplinarnej regulują przepisy powszechne. W artykule wyjaśniono odrębności funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Dalej analizie poddano legislacyjną i konstytucyjną spójność przepisów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów Izby Dyscyplinarnej. Wiele wątpliwości wiąże się także ze zmianą miejsca pracy i odpowiednim stosowaniem art. 231 k.p. do pracowników likwidowanej Kancelarii. Część z nich nie nadaje się do zastosowania, inne wymagają dostosowania zawartych w nich norm do sytuacji, w której nie następuje zmiana pracodawcy. Nietypowy i kontrowersyjny charakter niektórych z zastosowanych rozwiązań pokazuje determinację ustawodawcy we wzmacnianiu pozycji prawnej pracowników likwidowanej Kancelarii Prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej. Działania te nie objęły jednak pozostałych pracowników administracyjnych Izby Dyscyplinarnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.