Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konwencja z Lome
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
IV Konwencja z Lome podpisana w 1989 r., która obowiązuje przez okres 10 lat wygasa na początku 2000 roku. Przedstawiono zmianę podejścia do współpracy UE-AKP, stanowisko krajów Unii Europejskiej, stanowisko krajów AKP. Przedstawiono projekt scenariusza przewidywanej ewolucji konwencji Lome5.
W dniu 23 czerwca 2000 r. została podpisana na okres 20 lat Umowa o Partnerstwie między krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) a Wspólnotą Europejską. Zastąpi ona dotychczasową Konwencję z Lome. W niniejszym artykule przedstawiono dotychczasowe relacje Unii Europejskiej z powyższą grupą państw.
Celem artykułu jest próba zbadania głównych tendencji i ewolucji współpracy pomiędzy Unią Europejską a państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP). Ta współpraca międzykontynentalna ewoluowała w czasie i podpisywano kolejne konwencje: z Yaoundé, Lomé, oraz Porozumienie z Cotonou. Porozumienie o partnerstwie podpisane 23 czerwca 2000 r. w Cotonou oparte jest na trzech komplementarnych filarach: współpracy rozwojowej, gospodarczej i handlowej, oraz wymiarze politycznym. W opracowaniu wyodrębniamy dwie części. Pierwsza część ma charakter wprowadzający. Przedstawiono w niej ewolucję współpracy pomiędzy Unią Europejską a państwami AKP, omówiono postanowienia konwencji z Yaoundé i Lomé oraz Porozumienia z Cotonou. Natomiast druga część poświęcona została współpracy gospodarczej, handlowej i rozwojowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju relacji między krajami AKP a Unią Europejską, zapoczątkowanych w 1957 r. Traktatem Rzymskim. Pierwsza umowa regulująca stosunki gospodarcze pomiędzy państwami EWG a niepodległymi krajami rozwijającymi się zawarta została w 1963 roku w Juande. Mimo rosnących nakładów na Europejski Fundusz Rozwoju tempo rozwoju gospodarczego i społecznego krajów AKP pozostawało niezadowalające. W roku 2000 zdecydowano się na podpisanie nowego Porozumienia w Kotonu. Umowa opiera się na trzech filarach: współpracy rozwojowej, gospodarczej i handlowej oraz wymiarze politycznym. W obszarze gospodarczym kraje AKP pojedynczo lub zrzeszone w ugrupowania integracyjne negocjują indywidualne umowy gospodarcze (EPAs) z UE. Negocjacje te postrzegane są jako trudne oraz niosą ze sobą liczne kontrowersje. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.