Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty usług
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W wyniku procesu liberalizacji rynku pocztowego w Unii Europejskiej operatorzy wyznaczeni do świadczenia usług powszechnych utracili rentę monopolistyczną, która stanowiła źródło finansowania tego obowiązku. W konsekwencji powstało pytanie, w jaki sposób w warunkach konkurencyjnego rynku pocztowego władze państwowe mogą gwarantować nieprzerwane świadczenie usług powszechnych. Kluczowym zagadnieniem w tym zakresie jest wartość obciążenia finansowego operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych z tytułu tego obowiązku, która determinuje ewentualne finansowanie działalności w tym zakresie. Najważniejsze dostępne w literaturze podejścia do analizy obciążenia finansowego z tytułu świadczenia powszechnych usług pocztowych to: • Podejście Kosztu Uniknionego Netto (ang. Net Avoidable Cost Approach - NAC), • Podejście Utraconego Zysku (ang. Profitability Costing Approach - PC), • Podejście Komercyjne (ang. Commercial Approach - CA). Analiza poszczególnych podejść w zakresie zgodności z wymogami regulacyjnymi UE oraz możliwości praktycznego zastosowania wskazują, że Podejście Komercyjne jest właściwym podejściem do kalkulacji kosztu netto. Istotną cechą tego podejścia jest przyjęcie w ramach definicji scenariusza alternatywnego punktu widzenia komercyjnie działającego operatora. W konsekwencji podejście to stara się odtworzyć proces decyzyjny, jaki przeprowadziłby racjonalnie działający przedsiębiorca w przypadku zniesienia obowiązku USO. W szczególności podejście to pozwala uwzględnić sytuacje, w których operator wyznaczony po zniesieniu obowiązku USO decyduje się na kontynuację świadczenia usług w segmentach, które mogą być uznawane za nierentowne. (abstrakt oryginalny)
2
75%
W niniejszym artykule przedstawiono w sposób przeglądowy modele rozliczania kosztów centrów usług wspólnych (z ang. Shared Services Center - SSC) występujące w literaturze naukowej, jak i praktycznej, a także wykorzystywane sposoby kalkulacji stawek rozliczeniowych za dostarczane usługi. Modele posegmentowano względem celu utworzenia SSC, stadium rozwoju, w jakim się znajduje, przyjętych rozwiązań systemowych w zakresie rozliczania kosztów oraz wielkości i stopnia skomplikowania struktury operacyjnej organizacji, w której dane centrum funkcjonuje. Każdy ze zidentyfikowanych modeli dokładnie opisano od strony funkcjonalnej i rachunkowej, a także wyszczególniono jego zalety, wady oraz ograniczenia w zastosowaniu.(abstrakt oryginalny)
Różnicowanie oferty usług zdrowotnych, szczególnie zauważalne w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, spowodowało zapotrzebowanie na informacje dotyczące rentowności poszczególnych grup pacjentów (segmentów rynkowych). Tradycyjny rachunek kosztów oraz sprawozdawczość finansowa jednostki nie ułatwiają analizy w tym zakresie. Istnieje zatem potrzeba wprowadzenia takiego rachunku kosztów, który dostarczyłby informacji o kosztach, wynikających z wprowadzenia zmian w szeroko rozumianym świadczeniu usług zdrowotnych. Taki system rachunku kosztów dla zarządzania zakładem lecznictwa uzdrowiskowego przedstawiono w artykule. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie kosztów jakości, występujących podczas świadczenia usług bankowych. Usługi te powinny charakteryzować się wysoką jakością w obliczu wysokiej konkurencji podobnych usług na rynku. Pomiar jakości kosztów, jej braku lub nakładów związanych z jej ponoszeniem jest możliwy dzięki wyodrębnieniu oraz stosowaniu przez instytucję finansową pozaewidencyjnego rachunku kosztów jakości.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie procesu standaryzacji kosztów procedur medycznych na przykładzie wybranej procedury medycznej. Standardy kosztowe procedury można wykorzystać dla potrzeb rozliczeń przychodów z tytułu świadczonych usług medycznych. Standaryzacja realizowana w działalności produkcyjnej pozwala zredukować koszty produkcji, poprawić jakość wyrobów, obniżyć ryzyko powstawania braków, zwiększyć wydajność procesów oraz poprawić bezpieczeństwo i ergonomię pracy. W artykule zostanie wykorzystana przykładowa procedura medyczna w celu przedstawienia postępowania standaryzacyjnego czynności medycznych i przypisania do nich kosztów. (fragment tekstu)
Transport drogowy ładunków stanowi znaczącą część systemu transportowego Polski i całej Unii Europejskiej. W artykule przeprowadzono analizę porównawczą struktury sektora transportu drogowego, kosztów świadczenia usług przez przewoźników z różnych krajów oraz ich wyników ekonomicznych. Celem artykułu jest wykazanie, że struktura polskiego sektora transportu drogowego i osiągane wyniki ekonomiczne na tle innych krajów UE są czynnikami utrudniającymi polskim przedsiębiorstwom dostosowanie się do Pakietu mobilności. Badania wykazały, że wprowadzenie proponowanych zmian spowoduje pogorszenie konkurencyjności polskich przewoźników, którzy wprawdzie mają obecnie przewagę kosztową, ale charakteryzują się niską wydajnością pracy, słabszymi niż konkurenci wynikami ekonomicznymi i niekorzystną strukturą sektora drogowego.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Koszty w przedsiębiorstwach hotelarskich
75%
Celem artykułu jest przedstawienie problematyki klasyfikacji, grupowania i rozliczania kosztów w przedsiębiorstwie hotelarskim. W artykule wykorzystano analizę literatury przedmiotu oraz elementy jakościowego badania podmiotów opartego na zogniskowanym wywiadzie grupowym. Z badań wynika, iż polskie hotele powinny zwrócić szczególną uwagę na aspekty kształtujące właściwą politykę cenową, ponieważ ona decyduje o rentowności przedsiębiorstwa hotelarskiego. W pracy wskazano, że zasadne są działania zmierzające do wypracowania przez branżę hotelarską standardu w zakresie rachunkowości i w szczególności rachunku kosztów wraz z kalkulacją kosztu wytworzenia usługi(abstrakt oryginalny)
Usługi dla rolnictwa są odpowiedzią na zapotrzebowanie dotyczące technologicznego, ekonomicznego i środowiskowego wymiaru działalności rolniczej. W artykule skupiono się na usługach rolniczych, związanych z produkcją roślinną prowadzoną w formie upraw polowych. Celem badania było porównanie poziomu korzystania z usług rolniczych wykorzystywanych przez gospodarstwa specjalizujące się w uprawach polowych w państwach Unii Europejskiej w latach 2004 i 2016. Badanie przeprowadzono na podstawie danych FADN metodą dedukcyjną i porównawczą. Wykazano, że koszty zakupu usług rolniczych związane są przede wszystkim z poziomem rozwoju rolnictwa. Znaczenie ma także wyposażenie gospodarstw we własne maszyny i wielkość zasobów pracy zaangażowanych w produkcję. Zróżnicowanie sytuacji pomiędzy krajami wewnątrz agregatów UE-14 i UE-10 wskazuje jednak, że ważna jest również specyfika przyrodnicza i kulturowa rolnictwa w poszczególnych krajach. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zarządzanie kosztami usług publicznych w administracji publicznej
63%
Najważniejszym ogniwem zarządzania w administracji publicznej jest obywatel. Państwo i jego organy powinny tworzyć warunki sprzyjające poprawie jakości życia społeczeństwa, natomiast samorząd terytorialny jest ukierunkowany na zaspokaja-nie potrzeb lokalnych społeczności. Wszystkie te działania generują koszty. Wydatki publiczne dokonywane są najczęściej w sposób celowy, oszczędny, umożliwiający terminową realizację zadań z zachowaniem odpowiednich zasad. Celem artykułu jest przybliżenie istoty kosztów usług publicznych, wskazanie podstawowych uwarunkowań związanych z zarządzaniem kosztami w administracji publicznej, a także przedstawienie istoty wydatków publicznych, ich poziomu i struktury na przykładzie samorządu gminnego w latach 2012-2016 oraz analiza kosztów bieżącej działalności gmin w Polsce w przyjętym okresie badawczym.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Odchylenia w rachunku kosztów działań usług medycznych
63%
Zmiany na rynku usług medycznych przejawiające się w dążeniu z jednej strony do komercjalizacji, a z drugiej do globalizacji rynków wymagają wprowadzenia sprawnych instrumentów zarządzania oraz systemu przygotowywania różnorodnych informacji (w tym o kosztach) będących podstawą podejmowania przez zarządzających racjonalnych decyzji. Jednym z instrumentów zarządzania jest rachunek kosztów, a prawidłowe jego zastosowanie daje możliwości oddziaływania na koszty w poszczególnych etapach ich kształtowania. Na szczególną uwagę zasługuje w tym zakresie rachunek kosztów postulowanych (standardowych), którego istotną częścią jest między innymi ustalanie i identyfikacja różnic między kosztami faktycznymi a wielkościami postulowanymi. Wkomponowanie ich w model rachunku kosztów działań stwarza nową jakość w systemie informacyjnym zarządzania placówkami opieki zdrowotnej. W artykule wskazano możliwości identyfikacji odchyleń kosztowych w modelu rachunku kosztów działań w usługach medycznych. (fragment tekstu)
Redakcja Busienssman Magazine przy współpracy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych zorganizowała międzynarodową debatę o barierach, które trzeba usunąć, by z powrotem przekonać zagraniczny kapitał do naszego kraju. Dużą szansą dla Polski jest Business Process Offshoring (BPO), czyli przenoszenie działalności usługowej do krajów, gdzie koszty pracy są niskie, a jakość usług wysoka.
Celem prezentowanego opracowania jest opis metodologii badania kosztów świadczenia usług publicznych w warunkach zmian demograficznych w przekroju Europy Środkowej. Aspekt zmian demograficznych akcentowany w ramach projektu ADAPT2DC stał się kanwą do koncentrowania się na kwestiach adaptacyjności rozwiązań możliwych do wskazania Komisji Europejskiej właśnie ze względu na badanie istotności jego relacji z kosztami organizowania usług publicznych. W praktyce oznaczało to oczekiwanie eksponujące przewagę ilościowych analiz ekonomicznych w przekrojach terytorialnym, dziedzinowym, ale także i innych. Realizacja prac ujawniła wiele barier implementacyjnych. Pogląd o bogatym wachlarzu ilościowych metod badawczych w tym zakresie, powszechnie spotykany w opracowaniach literaturowych oraz pracach eksperckich, potwierdził się, jednak należy stwierdzić, że owe metody badawcze koncentrują się przede wszystkim na analizach terytorialnie ograniczonych do jednostek wewnątrz jednego kraju/regionu, w dużej mierze dokumentowanych za pomocą lokalnych danych branżowych, często niepublikowanych w sposób powszechny. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy braku przejrzystości polskiego systemu opłat bankowych. Problem (szczególnie w sektorze bankowości detalicznej) jest na tyle poważny, że oficjalną krytykę w tej kwestii wystosowała Komisja Europejska. Klienci są przeważnie niedoinformowani lub źle poinformowani, liczne są niejasne i ukryte opłaty, które dodatkowo obciążają konto klienta. Sam problem jednak nie dotyczy jedynie Polski - podobnie niejasne praktyki stosowane są też w innych państwach członkowskich.
Celem artykułu jest przedstawienie szans dla branży TSL (transport, spedycja, logistyka) w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przewidywany jest spadek cen usług za transport do krajów członkowskich. Może natomiast podrożeć transport krajowy.
Zwrócono uwagę na coraz powszechniejsze wykorzystywanie w Polsce usług kurierskich. Obniżenie cen wynika z nasilenia sie konkurencji i pojawienia się nowych podmiotów w branży.
W artykule przedstawiono usługi medyczne w azjatyckich szpitalach. Pacjenci z całego świata trafiają tutaj ponieważ szpitale te oferują tanie usługi najwyższej jakości. Według Tajlandzkiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych instytucje te w 2002 roku leczyły ponad 308 tys. pacjentów z zagranicy, co przyniosło im przychód w wysokości około 280 mln USD.
Do niedawna rozmowy międzynarodowe wychodzące z Polski należały do najdroższych na świecie. Klienci za wszelką cenę szukali tańszych sposobów porozmawiania z zagranicą. Dla użytkowników biznesowych i indiwidualnych technologia VoIP(Voice over Internet Protocol) oznacza możliwość taniej komunikacji z użytkownikami przebywającymi z dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Od 20 do 40 procent rozmów telefonicznych z zagranicy do Polski odbywa się z wykorzystaniem technologii VoIP.
Połączenia z sieci stacjonarnej do komórkowej są drogie. Ich koszt można znacznie zmniejszyć. Warto rozważyć wyposażenie firmy w coś w rodzaju stacjonarnej komórki, czyli tzw. bramkę GSM. W zależności od wielkości i specyfiki firmy opłacać się może zakup jednego lub kilku terminali FCT (Fixed Cellular Telephone).
Operatorzy sieci komórkowych, obok rozwiązań przeznaczonych wyłącznie dla klientów biznesowych, oferują wiele usług dla prywatnych użytkowników sieci. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane także przez firmy w celu obniżenia kosztów połączeń. Chcąc konkurować z sieciami stacjonarnymi, operatorzy komórkowi wprowadzają nowe usługi dla klientów biznesowych i instytucjonalnych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.