Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Krajowy Rejestr Długów (KRD)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ponad 76 proc. Polaków uważa, że osoba niepłacąca swoich długów nie jest godna zaufania. Jeszcze większą nieufnością darzymy firmy niepłacące swoich zobowiązań. Pentor badał na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG znajomość instytucji zajmujących się gromadzeniem informacji o dłużnikach oraz postaw społecznych wobec osób prywatnych i firm, które nie regulują swoich zobowiązań. W gronie instytucji gromadzących dane dłużników, podobnie jak w poprzednim roku, najbardziej znaną instytucją okazał się KRD BIG, którego markę rozpoznaje 52,1 proc. dorosłych Polaków. Na drugim miejscu uplasował się Krajowy Rejestr Sądowy (30,8 proc.), a na trzecim Biuro Informacji Kredytowej (27,2 proc.). (abstrakt oryginalny)
Krajowy Rejestr Długów BIG SA świętował 4 sierpnia 5-lecie swojej działalności. Jestnajstarszym i największym pod względem zasobów bazy danych biurem informacjigospodarczej w Polsce. Baza dłużników liczy w KRD aż 672 tys. rekordów, przy czym 61,5proc. z nich to rekordy przedsiębiorców, KRD a 38,5 proc. to rekordy konsumentów. Ci drudzy to prawie 260 tys. osób o łącznym zadłużeniu sięgającym sumy 683 mln zł (abstrakt oryginalny)
Autor zapewnia swoich czytelników, że zarządzanie długiem nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o podstawowych sprawach i postępowaniu w określony sposób. Artykuł zawiera ważne informacje na temat wpisywania do rejestru dłużników, np. przyczynę wpisania, czas trwania, skutki.
W artykule omówiono cele Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów - kampanii społecznej organizowanej przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników, a kampania skierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów.
Obecny kryzys finansowy ma wymiar światowy. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Euler Hermes liczba bankructw rośnie niemal we wszystkich krajach. Również polskie firmy staną przed widmem bankructwa, jeżeli nie zadbają o swoją płynność finansową. Jedną z głównych przyczyn utraty płynności są zatory płatnicze spowodowane nieterminowym regulowaniem należności przez nierzetelnych klientów. Należy mieć świadomość, że zadłużenie przedsiębiorstw, które prowadzi do licznych zatorów płatniczych może być istotną barierą rozwoju każdej firmy. W skali całej gospodarki może to powodować spowolnienie wzrostu gospodarczego i liczne wnioski o upadłość oraz bankructwa firm. Konstruując politykę kredytową firmy trzeba wziąć pod uwagę wypłacalność potencjalnego kontrahenta. Oceniając wiarygodność finansową klienta można skorzystać z zewnętrznych źródeł informacji, np. publicznych rejestrów dłużników, giełd wierzytelności czy wywiadowni gospodarczych. Cennym źródłem informacji o majątku dłużnika są księgi wieczyste prowadzone przez sądy. Jeżeli współpraca jest długofalowa, a kontrakt opiewa na duże sumy pieniędzy warto poprosić kontrahenta o opinię z banku o prowadzonym rachunku. W przypadku dużych kontraktów można zażądać referencji od klienta. Analizując ryzyko kredytowe należy sięgnąć do sprawozdań finansowych danego przedsiębiorcy, ponieważ odzwierciedlają one jego sytuację. Sprawdzenie wiarygodności finansowej przyszłego klienta powinno być podstawą działania każdej organizacji. Korzyść, jaką dzięki temu osiągnie firma jest ogromna - nawiązuje ona współpracę z firmą sprawdzoną i uczciwą, która może stać się klientem na całe życie. Tylko wtedy przedsiębiorcy nie będą zagrożeni widmem bankructwa. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule autor analizuje zmiany dokonane ustawą z 28.05.2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw w zakresie treści art. 134 p.u., tj. dotyczących trybu żądania nakazania wykonania obowiązku przekazania składników majątkowych do masy upadłości. Na wstępie przedstawiono ogólny zarys regulacji oraz uzasadnienie zmian wprowadzonych przez ustawodawcę. Następnie podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy powództwo z art. 134 ust. 1a p.u. należy wnieść za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, którym jest Krajowy Rejestr Zadłużonych. W końcowej części artykułu autor przedstawia nowy tryb dochodzenia nakazania wykonania obowiązku przekazania składników majątkowych do masy upadłości, skupiając się w szczególności na aspektach procesowych wprowadzonych zmian. W końcowej fazie dokonuje podsumowania nowej treści regulacji, przedstawiając własną ocenę oraz postulaty de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
To firma, dzięki której polska przedsiębiorczość może się rozwijać bez gigantycznych upadków ciągnących za sobą w reakcji łańcuchowej kryzysy w całych sektorach gospodarki. Jesień pamiętnego 1109 roku – na Psim Polu odbywa się bitwa między wojami Bolesława Krzywoustego a zbrojnymi niemieckiego króla Henryka V – według Wincentego Kadłubka – zakończona zwycięstwem Polaków i rzezią, po której psy rozwłóczyły ciała poległych mając całonocną ucztę nad zwłokami. To ważna dla Polaków bitwa, bo zastosowali wobec Niemców manewr taktyczny, pozorując odwrót i wciągając wroga w zasadzkę. Oddajmy głos mistrzowi Kadłubkowi: „(...) istnieje jeszcze nazwa miejsca, bowiem zbiegła się tam niezmierna sfora psów, które pożerając tyle trupów zapadły w jakąś szaleńczą dzikość, tak że nikt nie śmiał tamtędy przejść, i dlatego owo miejsce nazywa się Psim Polem”. (abstrakt oryginalny)
Kilkaset firm z całej Polski wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii Krajowego Rejestru Długów skierowane przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Do 15 lipca każda z nich mogła bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.
W całej gospodarce aż 10 proc. klientów nie dotrzymuje terminów płatności, zaś1-3 proc. firm w ogóle nie płaci swoich zobowiązań - wynika z ogólnych statystyk.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie, charakterystyka oraz dyskusja jakości źródeł administracyjnych możliwych do wykorzystania w spisie ludności 2011 r. w zakresie aktywności ekonomicznej ludności. Przedstawiony zostanie również aktualny stan prac organów statystyki publicznej nad wdrożeniem tych źródeł oraz porównanie szacunków na podstawie danych administracyjnych i badań specjalnych. (fragment tekstu)
Czarne listy dłużników nie istnieją – istnieją natomiast rejestry, o których mowa w artykule, tworzone przez upoważnione organizacje – biura informacji gospodarczej i Biuro Informacji Kredytowej. Instytucje te gromadzą dane o płatnościach, zarówno firm, jak i konsumentów indywidualnych. Ale nie wszystkie. Nie pełnią one przecież funkcji wywiadowni gospodarczych i nie zajmują się wyszukiwaniem informacji o dłużnikach. One tylko rejestrują dane napływające z firm i instytucji, które mają z BIG-iem podpisaną umowę. Przekazują informacje i mają je weryfikować, BIG je gromadzi i dzieli się nimi z innymi podmiotami – rzecz jasna pobierając stosowne opłaty. (abstrakt oryginalny)
Udzielenie pełnej, szybkiej i wiarygodnej informacji o zobowiązaniach znacząco redukującej ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej – to główne zadanie Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG. Przed kilku miesiącami Kruk wykupił udziały KSV BIG od austriackiej firmy KreditSchutzVerband von 1870. Na jego bazie powstał Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG (ERIF). (abstrakt oryginalny)
Zaległe zobowiązania Polaków wciąż rosną, na razie jednak sytuacja nie jest alarmująca. Dzięki działalności Biura Informacji Kredytowej i InfoMonitora łatwiej i bezpieczniej mogą funkcjonować zarówno banki, przedsiębiorcy, jak i klienci. Zaległości w spłacie odnotowuje się w około 1 proc. rachunków kredytów mieszkaniowych, czyli prawie pięciokrotnie rzadziej niż w wypadku kredytów konsumpcyjnych.
14
84%
Według autora Krajowy Rejestr Długów niewątpliwie odgrywa znaczną rolę w procesie wymiany informacji gospodarczej. Co więcej, na działalność tej instytucji całe społeczeństwo wyraża zgodę. Przeprowadzone badania i dane statystyczne udowadniają, że Krajowy Rejestr Długów stał się zasadniczym elementem polskiego życia gospodarczego. W Unii Europejskiej publiczne rejestry informacji odnoszące się do sytuacji finansowej przedsiębiorstw i konsumentów mają już długa tradycję i stały się ważnym źródłem informacji o potencjalnych klientach. (AT)
Przedmiotem analizy w poniższym opracowaniu są wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczące spółek kapitałowych, wywołujące skutek informacyjny. Pomimo że do zmiany stanu prawnego dochodzi wówczas wraz z dokonaniem w spółce kapitałowej stosownej czynności (np. podjęciem uchwały), to jednak przewidziane przez ustawodawcę domniemanie prawdziwości danych wpisanych do rejestru komplikuje sytuację prawną podmiotów rejestrowych. W sytuacji bowiem gdy nie doszło do wpisu oraz ogłoszenia dotyczącego danej zmiany stanu prawnego, stan ujawniony w rejestrze nie jest zgodny ze stanem rzeczywistym.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiona została koncepcja, zgodnie z którą oddłużenie nie narusza praw wierzycieli wynikających z zabezpieczenia rzeczowego ustanowionego na mieniu osoby trzeciej. Przedstawiono argumenty dotyczące istoty zabezpieczenia rzeczowego (w tym braku absolutnego charakteru zasady akcesoryjności zabezpieczenia), wyjątkowego charakteru prawnego oddłużenia i braku wyraźnej normy prawnej znoszącej odpowiedzialność rzeczową osoby trzeciej, potrzeby zachowania jednolitych skutków zabezpieczenia rzeczowego na mieniu osoby trzeciej, bez względu na model prowadzonego postępowania (likwidacja masy czy wyjątkowy układ w upadłości) i bez względu na osobę upadłego (osoba fizyczna, osoba prawna, osoba ustawowa). (abstrakt oryginalny)
Krajowy Rejestr Długów połączył się z Krajowym Biurem Informacji Kredytowej. Znaczy to, że na rynku informacji gospodarczej i bankowej szykują się rewolucyjne zmiany. Autor artykułu cytuje słowa Adama Łąckiego, prezesa Krajowego Rejestru Długów, że nie chodzi o windykację, ale o pozyskiwanie informacji na temat rachunków bankowych przedsiębiorstw
W prezentowanym artykule autor analizuje zmianę treści art. 9a pr. up. wprowadzoną ustawą z 28.05.2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Przedstawia cele omawianej nowelizacji, a także omawia aktualne brzmienie art. 9a pr. up. w odniesieniu do dwóch dominujących koncepcji stosowanych przed wejściem w życie tych zmian. Autor rozważa również skutki wprowadzonej nowelizacji w odniesieniu do odpowiedzialności organów spółek prawa handlowego oraz przedstawia postulaty de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
Zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami mogą niebawem przejść do historii. Taki wniosek płynie z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu utworzenia rejestru dłużników należności publicznoprawnych. Tak więc obok projektu nowelizacji Ustawy z 9.04 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych oraz planowanych zmianach m.in w Prawie bankowym zobowiązujących firmy pożyczkowe do korzystania z bankowych systemów wymiany informacji, jest to kolejna inicjatywa, mająca na celu uszczelnienie systemu wymiany informacji o zobowiązaniach Polaków. Obecnie informacje o niezapłaconych podatkach czy składkach na ZUS stanowią wielką niewiadomą w relacjach biznesowych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.