Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 191

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredytowanie działalności przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Przedmiotem opracowania są relacje, jakie powstają między przedsiębiorstwami a bankami. Z uwagi na charakter badania, są to relacje określone przez pryzmat doświadczeń przedsiębiorstw.
Factoring standardowy (właściwy, pełny) zawiera szeroki zakres usług, m.in.: przejmowanie ryzyka niewypłacalności odbiorców i zarządzanie wierzytelnościami (inkaso, usługi księgowe i doradcze). Często jednak spotyka się jego warianty nie obejmujące niektórych usług, np. w Polsce, zwłaszcza w obrocie krajowym, niemal zawsze nie gwarantuje się wypłacalności odbiorców. Artykuł podaje, kto w Polsce oferuje factoring.
Artykuł omawia wpływ kredytów na gospodarkę, rozwój akcji kredytowej, kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Prezentuje ofertę kredytową Banku Handlowego, Banku Rozwoju Eksportu, Powszechnego Banku Kredytowego.
Przyrost aktywów sektora banków spółdzielczych jest wolniejszy niż w bankach komercyjnych. Lepsze miejsce natomiast zajmują one pod względem jakości portfela kredytowego. Ogólnie zanotowano poprawę rentowności banków spółdzielczych. Ich osiągnięciami są aż 84 proc. depozytów rolników i 50 proc. kredytowania rolnictwa. Banki spółdzielcze znalazły się też na czwartym miejscu pod względem kredytowania małych przedsiębiorstw, głównie na terenach małych miast i wsi. Jest to ważne dla likwidowania bezrobocia na tych terenach. Konkurs wyłonił najlepszego (średnia nota 4,76 pkt. na 6 możliwych) został nim Bank Spółdzielczy w Tczewie.
5
Content available remote Kredyty preferencyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw
100%
Kredyty preferencyjne to kredyty udzielane MŚP na korzystniejszych warunkach niż wynikałoby to z rachunku ekonomicznego. Oznacza to w praktyce refundację (umorzenie) części kredytu lub obniżenie wysokości oprocentowania. Przy kredytach preferencyjnych musi istnieć instytucja, która rekompensuje bankowi straty wynikające z istniejących przywilejów dla kredytobiorcy. Takimi instytucjami mogą być: - Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, które wykorzystują środki z budżetu państwa (samorządu terytorialnego) i działają bezpośrednio lub za pośrednictwem agencji lub funduszu rządowego, ministerstwa itp., - międzynarodowe organizacje finansowe, - rządy, instytucje i przedsiębiorstwa rządowe innych krajów, - Unia Europejska i jej instytucje.(fragment tekstu)
Artykuł omawia dwa projekty opracowane przez EBOR: jeden - wspierający Narodowe Fundusze Inwestycyjne i Powszechną Prywatyzację oraz drugi - polegający na opracowaniu zasad i wdrożeniu Programu Stabilizacja, Restrukturyzacja i Prywatyzacja (SRP).
Przedstawiono raport na temat oceny funkcjonowania instytucji zastawu rejestrowego w Polsce opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z East-West Management Institute. Wprowadzony w 1998 r. system zastawu rejestrowego i rejestru zastawów zastąpił funkcjonujący dotychczas bankowy zastaw rejestrowy.
Omówiono rolę faktoringu, który jest ważnym narzędziem wspierania rozwoju przedsiębiorczości. Przedstawiono udział oraz wielkość obrotów firm faktoringowych na świecie.
Studium badawcze, którego celem jest sprawdzenie czy nowopowstające małe firmy prywatne doświadczają ograniczeń w dostępie do kredytów. W oparciu o próbę 281 firm z Czech, Węgier i Polski autorzy stwierdzają brak mechanizmów zagrażających powstawaniu nowych przedsiębiorstw w badanych krajach.
Celem badań było sprawdzenie, w jakim stopniu oprocentowanie kredytu dla firm uwzględnia wartość likwidacyjną aktywów kredytowanej firmy. W badaniu zastosowano miarę wartości likwidacyjnej wykorzystującą dane księgowe i szacunkowy stopień płynności składników majątku. Badaniem panelowym objęto wybrane spółki notowane na GPW w Warszawie w latach 2006-2010. Wyniki potwierdziły, że oprocentowanie kredytów gospodarczych zależy od wartości likwidacyjnej. Realna stopa procentowa kredytów bankowych jest odwrotnie proporcjonalnie i nieliniowo zależna od szacunkowej wartości likwidacyjnej. Okazało się ponadto, że stopa procentowa nie zależy od kapitalizacji spółek. Wyniki badań sugerują, że wartość aktywów kredytobiorców stanowi ważny czynnik wpływający na oprocentowania kredytu w polskim sektorze bankowym. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Mikrofinansowanie w warunkach kryzysu
75%
Celem artykułu jest analiza sytuacji mikrofinansowania w dobie światowego kryzysu, w szczególności ocena szans rozwoju instytucji mikrofinansowych i ich akcji kredytowej na rzecz mikroprzedsiębiorstw. Można postawić tezę, że instytucje mikrofinansowe oprą się kryzysowi, stwarzając największe szanse finansowania dla mikrofilm. (fragment tekstu)
Dzięki sprawnemu monitoringowi jest możliwe szybkie zareagowanie na pogarszającą się sytuację klienta. Autor przekonuje jak ważny jest monitoring kredytowy. Wymienia również fakty i mity dotyczące monitoringu.
Artykuł koncentruje się na upadłościach przedsiębiorstw. W związku ze znacznym wzrostem liczby upadłości w Polsce w latach 2009-2010 starano się podać główne przyczyny nasilenia tego zjawiska. W szczególności zbadano, czy rzeczywiście ograniczony dostęp do kredytów był decydującym powodem, który przyczynił się do zwiększonej liczby upadłości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Micro and SMEs Financing and Credit Availability : the Italian Case
75%
Problem z finansowaniem oraz dostępność kredytów dla podmiotów z sektora MŚP są istotnymi aspektami w rozwoju ekonomicznym państwa. W związku z wprowadzaniem regulacji Bazylea III trudność w pozyskaniu kredytów, a także poziom kosztów związanych z tym rodzajem finansowania dla małych przedsiębiorstw stanowią coraz bardziej interesujące zagadnienie. Celem tego artykułu jest zanalizowanie, czy podmioty z sektora MŚP są nadal zależne od kredytów bankowych i czy można zauważyć zwiększenie pozyskiwania finansowania na rynku kapitałowym. Stosując metody opisowe oraz analizy danych, autor przedstawia aktualne zależności pomiędzy podmiotami włoskiego rynku kredytowego w świetle ostatniego kryzysu finansowego, biorąc pod uwagę nowe kierunku w zachowaniu rynków i pośredników finansowych oraz wpływ wskaźników zgodnych z Bazyleą III. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kredytowanie działalności przedsiębiorstwa w warunkach kryzysu
75%
Sytuacje kryzysowe zmuszają przedsiębiorstwa do korygowania swoich prognoz gospodarczych i zdolności do obsługi bieżącego zadłużenia. Aby kontynuować działalność i nie utracić płynności finansowej, głównym priorytetem przedsiębiorstw powinno być poszukiwanie nie tylko różnych źródeł finansowania, ale także znalezienie sposobów poprawy zarządzania już posiadanymi środkami finansowymi. (fragment tekstu)
Jednym z najistotniejszych źródeł wspierania rozwoju regionalnego i lokalnego jest system bankowy. System ten, a zwłaszcza banki spółdzielcze może wspomagać rozwój przedsiębiorczości lokalnej poprzez: udzielanie kredytów, działalność inwestycyjną banków oraz doradztwo finansowo-inwestycyjne. Finansowanie sektora rolno-spożywczego stanowi jeden z ważniejszych obszarów aktywności banków spółdzielczych. Przedmiotem prezentowanego opracowania jest scharakteryzowanie kredytowego wspomagania rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez Bank Spółdzielczy w Kielcach. Wykorzystując metodę analizy danych statystycznych przedstawiono silną pozycję bankowości spółdzielczej na rynku, która sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości na wsi. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie działalności Warmińsko-Mazurskiego Banku Regionalnego S.A., autorzy podjęli próbę rozpoznania niektórych kwestii dotyczących kredytobiorców i kredytodawców w sferze agrobiznesu. Przedstawili możliwości kredytowania podmiotów w agrobiznesie w rejonie analizowanego banku oraz ocenili efekty i korzyści, jakie daje kredytobiorcom zaciąganie preferencyjnych kredytów dla gospodarki żywnościowej. Ponad to zwrócili uwagę na zwiększający się udział kapitału zagranicznego w polskim sektorze bankowym i negatywne tego konsekwencje dla kredytowania polskiego rolnictwa.
Celem badań jest określenie terminów wzajemnych rozliczeń przedsiębiorstw w krajach europejskich oraz identyfikacja ryzyka płatniczego wynikającego z wzajemnego kredytowania kontrahentów w warunkach spowolnienia gospodarczego. Stąd zakresem czasowym objęto okres od 2008 do 2014 r. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.