Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 303

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Złożoność rzeczywistości gospodarczej, nawet w wymiarze lokalnym, może budzie wątpliwości co do możliwości jej opisu. Próbę takiego opisu podejmuje między innymi diagnostyka gospodarki lokalnej. Wariantowość i niejednoznaczność jej podstaw konstrukcyjnych, w kwestii zarówno doboru symptomów jak i ich standaryzacji, staje się jednak źródłem zróżnicowanych poglądów, dyskusji oraz towarzyszących im sporów. Prawdą jest zatem, że nie potrafimy z całą pewnością stwierdzić, czy uzyskany obraz (stan gospodarki lokalnej) jest wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości czy też jej odbiciem w krzywym zwierciadle, ale lepiej jest dysponować obrazem niedoskonałym, być może bliskim filozoficznej maksymie "wiem, że nic nie wiem", niż zaprzestać dążeń do nieosiągalnego ideału. (fragment tekstu)
Głównym celem rozważań podejmowanych w niniejszym artykule jest próba identyfikacji typów (profili) polityki lokalnej prowadzonej przez władze samorządowe wybranych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. (fragment tekstu)
W artykule analizowany jest proces interpretacji wartości kulturowych i ekonomicznych materialnego dziedzictwa socjalizmu w Nowej Hucie - dawnym mieście, dzisiejszej dzielnicy Krakowa. Autor zakreśla zakres zainteresowania podmiotów zarówno publicznych, jak i komercyjnych tworzeniem produktów i usług dziedzictwa wykorzystujących ten zasób. Na podstawie ustalonych faktów można uznać, że dziedzictwo socjalistyczne Nowej Huty ma szanse stać się jednym z elementów jej nowej struktury gospodarczej, po transformacji gospodarki. Proces tworzenia produktów dziedzictwa musi odbywać się jednak w sposób długookresowo zrównoważony, z poszanowaniem walorów tego dziedzictwa oraz pamięci o wydarzeniach, które stanowią jego część.(abstrakt oryginalny)
Autor rozpoczął temat od przedstawienia finansowania gospodarki lokalnej obligacjami na rynkach zagranicznych, po czym omówił uregulowania prawne emisji obligacji samorządowych w Polsce. W kolejnym punkcie wymienił specyficzne cechy obligacji samorządowych oraz przedstawił zarówno podmioty nabywające, jak i emitentów polskich obligacji samorządowych. W zakończeniu przedstawił perspektywy obligacji komunalnych.
Możliwości oddziaływania jednostek samorządu terytorialnego na rozwój i sprawność sektora finansowego w kontekście jego udziału w rozwoju lokalnym/regionalnym są wprawdzie ograniczone. Jednakże ich świadome i konsekwentne stosowanie, w ramach przemyślanego przedsięwzięcia, realizowanego samodzielnie lub wspólnie z innymi jednostkami samorządowymi, może dać wymierne efekty w postaci: - wymuszenia zmiany struktury ilościowej i jakościowej podaży usług finansowych, sprzyjających rozwojowi lokalnemu/regionalnemu, - zwiększenia odporności lokalnego systemu finansowego na zakłócenia w działaniu globalnego systemu finansowego i związane z tym wstrząsy w gospodarkach lokalnych.(fragment tekstu)
Współczesne koncepcje rozwoju terytorialnego zakładają aktywizowanie i partycypację jak najszerszego grona lokalnych aktorów w procesie tworzenia i realizacji polityki rozwoju. Jej istotnym elementem jest polityka wspierania przedsiębiorczości. Skoro tak, to rzeczą oczywistą staje się potrzeba podejmowania przez władze lokalne współpracy z podmiotami zajmującymi się na co dzień wspieraniem przedsiębiorczości. Wydaje się, że ich wiedza i doświadczenie pozwalają lepiej zidentyfikować potrzeby i wybrać drogi ich zaspokojenia, jak również lepiej wykorzystać środki, które władza zamierza przeznaczyć na wsparcie procesów przedsiębiorczych na swoim terenie. Praktyka wskazuje, że nie jest to wcale tak oczywiste. W artykule zostaną zaprezentowane wyniki badań w zakresie współpracy władz lokalnych gmin województwa łódzkiego z organizacjami wspierającymi przedsiębiorczość na tym poziomie. (abstrakt oryginalny)
W najbardziej tradycyjnym i powszechnie przyjętym ujęciu, , na obszarowy produkt turystyczny składają się: infrastruktura turystyczna, usługi turystyczne oraz atrakcje turystyczne. Atrakcje turystyczne , które stanowią główny motyw przejazdu turysty do regionu turystycznego, w literaturze dzielone są na naturalne, antropogeniczne oraz wydarzenia. Utrzymanie zdecydowanej większości atrakcji turystycznych, zwłaszcza powiązanych ze środowiskiem naturalnym oraz artefaktami kulturowymi, ze względu na trudność ich komercjalizacji oraz charakter dobra publicznego wymaga znacznych subsydiów ze strony jednostek samorządu terytorialnego .Również w przypadku organizacji wydarzeń turystycznych, które często stanowią atrakcję nie tylko dla turystów, ale także społeczności lokalnej, wymagane jest wsparcie podmiotów publicznych.Dotyczy to zarówno dużych spaktakularnych wydarzeń, które maja wpływ na cały kraj, jak i wydarzeń średniej wielkości, które wpływają jedynie na obszar gminy lub powiatu.(fragment tekstu)
The polycentric structure of the city reflects the role of various stakeholders, public and private, in shaping the urban development and life quality. The paper investigates the role of the public and private sector in creation of the local centres in neighbourhoods, hubs concentrating the services and amenities indispensable for modern life. The analysis is based on the case study of the Ursynów district in Warsaw, designed and constructed mainly in the 1980s, but with several infrastructural, housing, and commercial investments realised after 1989. The study encompassed the location of local centres, their functions, and spatial forms. The findings demonstrate that both public and private sectors play intertwined and significant roles for the local centres and create a synergy effect in such areas. The results of the study also show the evolutionary nature of the local centres' develop- ment. The main elements of the design persist, but the market-oriented economy and decentralised democratic institutions allowed them to continue the original plans, while making the local centres more attractive and richer function-wise than it was possible during the centrally-planned period.(original abstract)
The aim of this paper is to analyse the vulnerability of Polish cooperative banks to changes in macroeconomic environments within the poviats where those banks operate. We find that the profitability, cost income and growth of cooperative banks are strongly related to local conditions. Banks headquartered in poviats with lower unemployment are able to report healthier earnings and leaner cost structures, and face better growth prospects. Deteriorations and revivals in poviats are reflected in bank performance and growth, demonstrating the sensitivity of these banks to local developments not necessarily mirrored in national economic indicators. In addition, despite homogeneity within the cooperative banking sector, we demonstrate differences in the relation of performance and economic situation between subgroups of small, medium-sized and large banks.(original abstract)
W artykule przedstawiono próbę oceny przemian strukturalnych dokonujących się w gospodarce aglomeracji warszawskiej od 1989 roku. Autor wykorzystuje wyniki badań przeprowadzonych w ramach prac nad strategią rozwoju Warszawy. Głównie uwagę poświęcił tendencjom zmian w strukturze działowej gospodarki Warszawy.
Omówiono wyniki badań, które pozwoliły na zidentyfikowanie przyczyn ograniczających rozwój sektora usług rynkowych. Badania te, z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu przeprowadzono w 2006 r. na reprezentatywnej próbie 804 prywatnych przedsiębiorstw. Próbę wyznaczono techniką probabilistyczną stosując schemat losowania warstwowego, co umożliwiło uogólnianie wyników badań na populację przedsiębiorstw sektora usług rynkowych z terenu województwa.
Celem badań jest określenie wpływu renty położenia na lokalizowanie stref aktywności gospodarczej na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego. W pracy podjęto próbę ustalenia, czym jest renta położenia. Ponadto zidentyfikowano, zanalizowano i oceniono wagę pozaprzyrodniczych czynników lokalizacyjnych składających się na rentę położenia obszarów wskazanych jako zorganizowane centra rozwoju działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Problematyka zakreślania obszarów oddziaływania samorządu lokalnego na podmioty gospodarcze może być rozpatrywana zarówno z punktu widzenia władzy lokalnej, jak i podlegających temu oddziaływaniu przedsiębiorstw. Nie zagłębiając się w złożoność przedmiotu, możemy stwierdzić, iż w tym drugim przypadku mamy do czynienia z obszarem kosztów bieżącego funkcjonowania, obszarem kosztów inwestycyjnych, obszarem zamierzeń rozwojowych, obszarem kadr, obszarem obciążeń fiskalnych oraz obszarem zbytu. Podstawowym celem niniejszego artykułu jest jednak identyfikacja obszarów oddziaływań, które można wyróżnić z perspektywy władzy lokalnej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono politykę przestrzenną władz lokalnych jako jeden z podstawowych mechanizmów wpływania przez te władze na kierunki i mechanizmy rozwoju regionalnego i lokalnego. Scharakteryzowano zagadnienie polityki przestrzennej oraz zaprezentowano narzędzia polityki przestrzennej jakimi posługują się samorządy lokalne.
W artykule skoncentrowano się na zagadnieniu współpracy władz samorządowych z podmiotami prywatnymi i społecznymi w ramach sieci. Przedstawiono założenia koncepcji współzarządzania i jej interpretację w odniesieniu do samorządu lokalnego, a także definicję i podstawowe charakterystyki sieci. Rozważania teoretyczne uzupełniono prezentacją wyników badań pilotażowych przeprowadzonych wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na temat sieci współpracy i ich znaczenia dla procesów zarządzania w gminie.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę przedstawienia istoty miejskiej gospodarki lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem czynników o charakterze endogenicznym. Uwzględniając endogeniczną perspektywę tej gospodarki, zaproponowano teoretyczny model analizy miejskiej gospodarki lokalnej oparty na sześciu jej aspektach: podmiotowym, przedmiotowym, czynnościowym, atrybutowym, instytucjonalnym i funkcjonalnym. Prezentowane ujęcie uwzględnia wielowymiarowość miejskiej gospodarki lokalnej, która zdaniem autorek powinna być analizowana w sposób holistyczny, z uwzględnieniem przemian natury instytucjonalnej, strukturalnej i funkcjonalnej, zachodzących w skali miasta i w jego otoczeniu.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Znaczenie rynków rolnych w rozwoju gospodarki lokalnej i ożywieniu małych miast
61%
Proces ożywienia małych miast zlokalizowanych na terenach wiejskich nie jest możliwy bez odbudowy ich funkcji rynkowych w odniesieniu do produktów rolnych, co wymaga rozwoju infrastruktury rynkowej, popytu i lokalnych rynków rolnych. Ożywienie małych miast prowadzi do rozwoju społeczności lokalnych, wzrostu popytu na lokalne produkty oraz odbudowy gospodarki lokalnej na zasadach zrównoważonego rozwoju. Celem pracy była analiza funkcjonowania i ocena warunków lokalnych rynków rolnych w kontekście problematyki rozwoju małych miast na obszarach wiejskich i sformułowanie zaleceń strategicznych polityki ożywienia tych miast, w przyjętym modelu zrównoważonego rozwoju i transformacji niszowej, przeciwstawiając go modelowi globalizacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu analizę instrumentów wpierających sektor małej i średniej przedsiębiorczości (MSP) na poziomie lokalnym w latach 2007-2012 oraz wskazanie miejsca i roli tego sektora w gospodarce lokalnej. Do osiągnięcia tego celu posłużono się przeglądem literatury z zakresu gospodarki lokalnej oraz małej i średniej przedsiębiorczości, a także przeglądem obowiązującego prawodawstwa. Dokonano również analizy instrumentów lokalnych na przykładzie powiatu nyskiego poprzez przeprowadzenie badań w tym zakresie. Badania wykazały, że sektor MSP jest sektorem, którego rozwój co do zasady wspiera samorząd lokalny, jednak wciąż występuje nieumiejętne wykorzystanie środków. Wynikają stąd wnioski dla samorządu terytorialnego, dotyczące jego większego zaangażowania i bardziej celowego wykorzystania instrumentów będących w jego dyspozycji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.