Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Maintenance payments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W glosie odniesiono się do kwestii, czy ustawodawca w przypadku, o którym mowa w art. 2 pkt 7 lit. c ustawy z 7.09.2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wyeliminował czynnik subiektywny przy ustalaniu świadczenia nienależnie pobranego. W związku z tym dokonano analizy regulacji ustawowej z uwagi na konieczność uwzględnienia wiedzy osoby (której przyznano i wypłacono świadczenia z funduszu alimentacyjnego) o śmierci dłużnika alimentacyjnego przed podjęciem decyzji o przyznaniu świadczenia z funduszu alimentacyjnego, przy załatwianiu sprawy ustalenia i zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego w sytuacji uprzedniego wydania - w wyniku wznowienia postępowania - ostatecznej decyzji uchylającej decyzję przyznającą świadczenie z funduszu alimentacyjnego i odmawiającej prawa do tego rodzaju świadczenia z uwagi na zgon dłużnika alimentacyjnego przed podjęciem decyzji przyznającej świadczenie z funduszu alimentacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Lack of implementation of the maintenance obligation is becoming an increasingly important social problem. The article shows various legal institutions which are to help satisfying the needs of people entitled to alimony who do not get them, and who are not able to stand by themselves. The aim of the paper is to present ways to help such people, both in the light of public and private law. The article discusses the conditions that have to be met in order to be allowed to get public support.(original abstract)
W artykule została przeprowadzona analiza uchwał i postanowień izby karnej sądu Najwyższego podjętych w wyniku przedstawienia przez sądy odwoławcze zagadnień prawnych wymagających zasadniczej wykładni ustawy w zakresie prawa karnego materialnego. Przedmiotem rozważań są: sposób nadzwyczajnego złagodzenia kary za zbrodnie zagrożone kumulatywnie karą pozbawienia wolności i grzywną (art. 60 § 2 k.k.); kara łączna obejmująca karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania i karę ograniczenia wolności (art. 87 § 1 k.k.), a także dopuszczalność połączenia kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności, na którą została zamieniona kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania (art. 75a § 1 k.k.); odpowiedzialność za przestępstwo niealimentacji (art. 209 § 1 k.k.), związana z modyfikacją jego ustawowych znamion ustawą z dnia 23 marca 2017 r.; kwestia odpowiedzialności rodziców za przestępstwo uprowadzenia lub zatrzymania - wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru - małoletniego poniżej lat 15 albo osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny (art. 211 k.k.). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie kilku wybranych materialnoprawnych kwestii dotyczących dziecka pełnoletniego, lecz jeszcze niesamodzielnego, pojawiających się w związku z postępowaniem o rozwód jego rodziców. Odniesiono się m.in. do negatywnej przesłanki rozwodowej, jaką jest sprzeczność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego w kontekście objęcia nią pełnoletniego dziecka rozwodzących się rodziców, oraz zaprezentowano zagadnienia związane z alimentacją pełnoletniego niesamodzielnego dziecka i alimentami na potrzeby rodziny ustalanymi w postępowaniu zabezpieczającym. Badania oparto na analizie aktów prawnych, jednocześnie wykorzystując metodę prawnoporównawczą. W zakresie wskazanej wyżej negatywnej przesłanki orzeczenia rozwodu należy uznać, że dobro dzieci niesamodzielnych jest właściwie chronione. W artykule wykazano również, że w innych państwach europejskich różnie kształtuje się wiek dziecka, z ukończeniem którego wygasa obowiązek jego utrzymania przez rodziców. Analiza zagranicznych regulacji skłania do wniosku, że granica wieku, do której rodzice powinni wspierać dzieci, nie pokrywa się z ich samodzielnością prawną. (abstrakt oryginalny)
Zadośćuczynienia pieniężne na rzecz osób poszkodowanych (art. 445 § 1 k.c.) oraz najbliższych członków rodziny (art. 446 § 4 k.c.), obok zwrotu wszelkich wynikłych kosztów będących następstwem uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci poszkodowanego (art. 444 § 1 i 446 § 1 k.c.), przyznania renty wyrównawczej (uzupełniającej), renty tymczasowej na zwiększone potrzeby (art. 444 § 3 k.c.), jednorazowego odszkodowania - kapitalizacji renty (art. 447 k.c.) oraz stosownego odszkodowania (art. 446 § 3 k.c.) i renty alimentacyjnej (art. 446 § 2 k.c.) stanowią komplementarne świadczenia związane z zaspokojeniem szkód na osobie mających źródła w odpowiedzialności deliktowej. Przy tragicznych w skutkach wypadkach, patrząc na ich wymiar ekonomiczny, należy je kwalifikować jako podstawowe świadczenia, których celem jest kompensata powstałej krzywdy tzn. szkody o charakterze niemajątkowym po stronie zarówno bezpośrednio poszkodowanych jak i ich najbliższych. (fragment tekstu)
Zgodnie z art. 138 k. r. o. w razie zmiany stosunków możne żądać zmiany orzeczenia lub umowy w sprawie obowiązku alimentacyjnego. W pierwszej kolejności wyłania się problem, jakie orzeczenie jest w świetle cytowanego przepisu orzeczeniem dotyczącym obowiązku alimentacyjnego. Sprawy dotyczące obowiązku alimentacyjnego przekazane są generalnie na mocy art. 13 § 1 k. p. c. do rozstrzygania w trybie procesu w postępowaniu zwykłym, brak jest bowiem przepisu szczególnego, który sprawy te przekazywałby do jednego z postępowań odrębnych lub do innego trybu. (fragment tekstu)
7
Content available remote Zasada pomocniczości jako gwarancja realizacji świadczeń alimentacyjnych
75%
Artykuł został poświęcony analizie bardzo rozległej kwestii, tj. zasady pomocniczości. Problematyka tematu sprowadza się do wielu obszarów interdyscyplinarnych z zakresu prawa administracyjnego, konstytucyjnego oraz cywilnego. W dotychczasowej literaturze jest niewiele publikacji z zakresu interdyscyplinarnego ujęcia tematu w kontekście świadczeń alimentacyjnych oraz ich roli zarówno w ramach prawa administracyjnego, jak i cywilnego. Artykuł również podejmuje próbę doprecyzowania samego terminu zasady pomocniczości w kontekście prób unifikacji nomenklatury prawnej, tj. zasady pomocniczości oraz zasady subsydiarności, które w wielu przypadkach błędnie uznawane są za tę samą zasadę prawa rangi konstytucyjnej, co może prowadzić do wielu błędnych wniosków. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem glosy jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której Sąd odniósł się do zasad ustalania dochodu w postępowaniach z zakresu pomocy społecznej. Uznając możliwość pomniejszenia przychodu jedynie o alimenty świadczone osobie uprawnionej na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, NSA stwierdził jednoznacznie, że z uprzywilejowanego sposobu ustalania dochodu nie mogą korzystać dłużnicy alimentacyjni spłacający zobowiązania na rzecz funduszu alimentacyjnego. Glosa przedstawia argumenty aprobujące tezy zawarte w uchwale oraz ich aksjologiczne uzasadnienie. Ponadto zawiera rozwinięcie zagadnień pośrednio poruszanych przez skład orzekający, dotyczących alimentów zaległych oraz kwot faktycznie przekazywanych w ramach alimentacji. Problematyka ta ma istotne znaczenie dla ustalania sytuacji dochodowej osoby ubiegającej się o wsparcie w ramach systemu pomocy społecznej oraz ponoszącej odpłatność za świadczenia. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wysokość alimentów
75%
Zagadnienia podstawowe, które są związane z obowiązkiem alimentacyjnym są uregulowane w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Obowiązek alimentacyjny to nie tylko obowiązek dotyczący osób małoletnich, ale dotyczy także innym osób bliskich (krewnych), które nie mogą się utrzymać samodzielnie. Wysokość alimentów zależy od dwóch czynników tj. z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, a z drugiej od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 k.r.o.) i ma charakter zawsze indywidualny. Alimenty nie muszą być ustalone tylko raz. Potrzeby uprawnionego oraz możliwości osoby zobowiązanej ulegają zmianie i tym samym może również ulegać zmianie wysokość alimentów (art. 138 k.r.o.). (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia problemy o charakterze procesowym związane z dochodzeniem przez ZUS należności funduszu alimentacyjnego, w tym przede wszystkim tryb dochodzenia należności, szczególną ochronę roszczeń ZUS oraz pojawiające się w związku z egzekucją należności z majątku wspólnego małżonków. (fragment tekstu)
Artykuł omawia niemiecką monografię poświęconą prawu alimentacyjnemu Unterhaltsprozess (Eschenbruch, Wolters Kluwer 2021). Autor poszukuje wielowymiarowości alimentacji zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym, a ocena uwzględnia interdyscyplinarny i transgraniczny charakter tej problematyki, która łączy prawo rodzinne z prawem publicznym, socjalnym, procesowym, podatkowym, europejskim oraz prywatnym międzynarodowym. W tych ramach omówiono zakres i strukturę monografii, która nie ogranicza się do przestawienia aktualnego stanu prawnego, ale dokumentuje również ewolucję prawa alimentacyjnego, wytycza nowe kierunki rozwoju, a także zawiera propozycje zmian legislacyjnych. Autor wskazuje cechy wyróżniające ocenianą monografię od innych opracowań dostępnych na rynku podkreślając wyjątkowo szeroką analizę orzecznictwa sądów apelacyjnych. Szerszej analizie i ocenie poddano zagadnienia związane z pieczą naprzemienną, alimentacją pomałżeńską, świadczeniami socjalnymi, pozycją prawną ojca biologicznego oraz alimentacją transgraniczną. Z perspektywy prawnoporównawczej zauważono natomiast skromne odniesienia do prawa obcego, które warto poszerzyć i usystematyzować. Oceny monografii dokonano zarówno pod względem naukowym jak i praktycznym. Szczególną uwagę zwrócono przy tym na możliwość wykorzystania niemieckich regulacji i doświadczenia w polskim porządku prawnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule wyróżniono rodzaje świadczeń społecznych (zasiłki, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, dodatki mieszkaniowe i energetyczne, program dożywiania, stypendia i zasiłki szkolne) i na tym tle pokazano problemy logistycznej dystrybucji świadczeń głównie w postaci środków pieniężnych. Zdefiniowano problem ubóstwa i zwrócono uwagę na ważność tego zjawiska. Poruszono też problem skuteczności w pomocy społecznej. Bazując na podejściu procesowym wyodrębniono 10 głównych czynności procesu realizacji świadczeń. Pokazano sposoby usprawnień tych czynności od strony informatycznej, prawnej i organizacyjnej. Szczególna uwaga została zwrócona na monitorowanie efektów uzyskanej pomocy. Jest to z reguły niedoceniana czynność i w praktyce sprowadzająca się jedynie do wygenerowania sprawozdań wymaganych przez jednostki zwierzchnie. Pokazano kilka raportów w postaci graficznej (raporty strukturalne) i raport w formie tabelarycznej (analiza przestrzenna) opierając się na danych z rzeczywistych baz informacyjnych. Zaproponowano strategię efektywnej informatyzacji danego przedsięwzięcia opierającej się na pentadzie działań wykonywanych w następującej kolejności: potrzeby, cele, decyzje, informacje, system. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie, że rozwód bez orzekania o winie jest najszybszą formą rozwodu i zakończenia postępowania rozwodowego. Jeżeli jednak strona ma dowody, które wskazują winę współmałżonka i chce dochodzić alimentów od (byłego) małżonka, to warto wykazać jego winę. Małżonek niewinny wówczas może domagać się alimentów od małżonka winnego nie tylko w sytuacji gdy znajdzie się w niedostatku, ale również gdy rozwód będzie skutkował tylko pogorszeniem jego sytuacji materialnej. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja trudności interpretacyjnych związanych z wejściem w życie ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Szczególnym zagadnieniem zasługującym na uwagę jest właściwość organu władnego do rozpoznawania odwołań od wydawanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) decyzji w sprawach świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowa konstrukcja funduszu alimentacyjnego nakazuje uznanie administracyjnych spraw alimentacyjnych za sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. To zaś może oznaczać, że wolą twórców tych unormowań było wyłączenie właściwości samorządowych kolegiów odwoławczych i przekazanie spraw z odwołań sądom rejonowym. (abstrakt oryginalny)
Rodzajem świadczeń rodzinnych są w szczególności świadczenia opiekuńcze, a jednym z nich jest świadczenie pielęgnacyjne, które stało się w ostatnich latach bardzo atrakcyjne, m.in. z uwagi na jego wysokość. Regulacja prawna instytucji prawa do świadczenia pielęgnacyjnego budzi liczne wątpliwości interpretacyjne i dlatego stanowi doskonałe pole do tworzenia "prawa sędziowskiego". Świadczenie pielęgnacyjne ma zastąpić dochód wynikający z zatrudnienia, którego osoba opiekująca się osobą niepełnosprawną nie może podjąć lub z którego jest zmuszona zrezygnować z uwagi na sprawowanie opieki. Świadczenie to nie jest jednak dedykowane każdemu faktycznemu opiekunowi osoby niepełnosprawnej, dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe ustalenie kręgu jego potencjalnych beneficjentów. Wątpliwości interpretacyjne wywołuje również regulacja stanowiąca, że jedną z negatywnych przesłanek przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest posiadanie przez osobę sprawującą opiekę ustalonego prawa do emerytury. Prawotwórstwo sędziowskie w sprawach o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego odgrywa olbrzymią rolę, której nie sposób bagatelizować. (abstrakt oryginalny)
Abstract: The subject of this article was to show when the current Article 209 of the Criminal Code was applied for the first time and what changes took place in its application until 1969. In the article a number of judgments that have been issued since the introduction of the notion of non-alimony in the penal code in 1932 were discussed. It was also describedthe form of committing a crime of non-alimonyand the premises that should be fulfilled in order to be able to assign the perpetrator of a non-alimony offense; whether it was possible to assign a crime after fulfilling all the conditions currently in force to one parent or both parents (in the case when the maintenance obligation was imposed). Differences in formulations such as, for example, malice persistence, and an inability to satisfy the basic life needs of the person for whom the maintenance obligation was pronounced, were assessed. The profiles of authors working on the codification of criminal law including the non-alimony offense before 1932 and in 1969were presented. It was shown who was involved in the crime of non-alimony and on whose behalf it could be committed. It was also presented the penalty for committing crimesin 1932. It was also cited which chapter remained unchanged from 1932 to 1982 (chapter on minors) repealed on October 26, 1982 after the introduction of the Youth Act. (original abstract)
Uprawnienie do renty rodzinnej dla dzieci przysługuje "do ukończenia nauki w szkole". Zwrot ten jest w orzecznictwie różnorodnie rozumiany. Wynika to między innymi z tego, że jest on interpretowany z pozycji funkcji alimentacyjnej, a także właściwości pochodnych renty rodzinnej. Nie w każdym jednak przypadku spojrzenie to koresponduje z konkluzjami mającymi oparcie w wykładni językowej tekstu prawnego. Zdaniem autora wskazany dysonans stanowi podłoże do podjęcia próby wytyczenia dyrektyw kierunkowych umożliwiających prawidłowe stosowanie art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami
63%
Poniższy artykuł analizuje, w oparciu o regulację kodeksową, poglądy doktryny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego, zagadnienia związane z istotą i funkcją obowiązku alimentacyjnego pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami, przesłankami jego powstania i wygaśnięcia, a także zakresem świadczeń wypływających z tego obowiązku. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Charakter prawny umowy darowizny - wybrane problemy
63%
Problematyka odwołania darowizny jest skomplikowaną sprawą i nie zawsze ma szansę się powieść. Darowiznę można co prawda odwołać, jednakże wyłącznie z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy oraz gdy stan majątkowy darczyńcy uległ takiemu pogorszeniu, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania, odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Zatem przesłanką konieczną do skutecznego odwołania darowizny jest rażąca niewdzięczność albo pogorszenie się sytuacji majątkowej darczyńcy. W kodeksie cywilnym jednakże nie wyjaśniono, czym jest "rażąca niewdzięczność". Odpowiedzi takiej należy szukać w orzecznictwie Sądu Najwyższego, zgodnie z którym "niewdzięczność" to w szczególności takie zachowania obdarowanego, które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym i wrogim. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko darczyńcy, np. przeciwko zdrowiu, życiu, czci, mieniu oraz o naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą - np. odmowa udzielenia pomocy w razie choroby. Nie są traktowane, jako rażąca niewdzięczność drobne czyny - nawet umyślne - ale nie wykraczające poza zwykłe konflikty rodzinne. Ponadto należy zwrócić uwagę, że nie każde pogorszenie sytuacji majątkowej darczyńcy uzasadnia odwołanie darowizny jeszcze nie wykonanej, gdyż pogorszenie to musi być istotne. Zmiany nieistotne nie dają podstawy do odwołania darowizny. Do odwołania darowizny jeszcze nie wykonanej nie daje również podstaw trudna sytuacja materialna, jeżeli ten stan rzeczy istniał przed zawarciem umowy darowizny Na koniec warto też zauważyć, że pomimo niegodnego zachowania obdarowanego darowizny nie można odwołać, jeśli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Przebaczenie to może mieć dowolną formę, zarówno ustną jak i pisemną. (abstrakt oryginalny)
Ustawowym obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku źródeł utrzymania, a w miarę potrzeby również źródeł wychowania. Z obserwacji życia społecznego wnioskować można, iż coraz częściej zapewnienie wspomnianych źródeł utrzymania następuje z wykorzystaniem instytucji świadczenia alimentacyjnego. W tym kontekście istotnym jest, iż wpływ na wysokość alimentów mają z jednej strony uzasadnione potrzeby uprawnionego, z drugiej zaś skala możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego do alimentacji. Przedmiotowy artykuł stanowi głos w dyskusji toczonej w odniesieniu do zasad ustalania zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych osoby osadzonej w zakładzie karnym, zobowiązanej do alimentacji na rzecz małoletniego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.