Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Market system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jeżeli zasoby nie są alokowane, a produkty dystrybuowane za pośrednictwem systemu rynkowego, funkcje alokacyjne i dystrybucyjne musi przejąć bezpośrednio agencja polityczno-biurokratyczna. W tym bezpośrednim i oczywistym sensie rynki, na tyle, na ile mogą samodzielnie działać, ograniczają biurokratyczną interwencję w życie obywateli. Porządek rynkowy minimalizuje zakres biurokratycznej uznaniowości, ale funkcjonuje on tylko w ramach konstytucyjnych, które muszą jednak zostać zaprojektowane i utrzymane politycznie. Głównym celem artykułu jest wykazanie, że w myśl poglądów Jamesa Buchanana gospodarka organizowana na zasadach rynkowych skutecznie minimalizuje zakres biurokratycznej uznaniowości, a więc liczbę decyzji ekonomicznych, które muszą być podejmowane w wymiarze politycznym, tzn. za pośrednictwem agencji działającej w imieniu rządu.(abstrakt oryginalny)
Pomimo że Rothbard był stuprocentowym przedstawicielem austriackiej szkoły ekonomicznej i w wielu kwestiach występował przeciwko Schumpeterowi, w trakcie całej swej kariery naukowej pozostawał pod wielkim wrażeniem jego teorii. W swych publikacjach doceniał bystrość umysłu Schumpetera i umiejętność odcinania się od własnych wartości i przekonań. Dlatego też, gdy podejmował się polemiki z teoriami Schumpetera, czynił to w sposób konstruktywny, bez zbytecznych uwag i z pełnym szacunkiem, który okazywał tylko najbardziej cenionym przez siebie ekonomistom. Gdy analizował schumpeterowską teorię cyklu koniunkturalnego, która w istocie mocno odbiega od procesów teorii austriackiej, starał się dostrzec jej najcenniejsze elementy, a o wadliwych wypowiadał się w sposób czysto techniczny. W podobny sposób pisał tylko o teoriach swego nauczyciela, Ludwiga von Misesa. W swych pracach Rothbard nigdy nie ukrywał swych sympatii względem Schumpetera, którego nazywał wielkim ekonomistą. Jest to szczególnie znaczące, ponieważ Rothbard nigdy nie naużywał tego słowa w stosunku do innych uczonych. Powtarzał natomiast za Misesem, że w nauce ekonomii istnieje góra dwudziestu myślicieli, którzy wnieśli poważny wkład do tej nauki. Można mniemać, iż za jednego z takich ekonomistów uważał Schumpetera. Rothbard był pełen uznania dla teorii systemu państwowego stworzonej przez Schumpetera35. Wynikało to z faktu, iż była to pierwsza teoria, która nie traktowała istoty państwa w kategoriach bytu dobrowolnego i logicznego. Schumpeter jako pierwszy w całkowicie naukowy sposób dowiódł, iż istota państwa leży w opozycji do istoty wolnego rynku, a tym samym stanowi dla niego największe zagrożenie. Teoria degeneracji systemu rynkowego Schumpetera odegrała z pewnością znaczącą rolę w badaniach Rothbarda poświęconych ekspansji państwa demokratycznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł traktuje o zmianach w polityce ekonomicznej i handlu zagranicznym Chin w latach 1978-2005.
4
Content available remote Uprzywilejowana pozycja rynkowa i straty z tytułu integracji monetarnej
100%
Celem artykułu jest przedstawienie związku struktury rynkowej z potencjalnymi kosztami płynącymi z integracji monetarnej. Literatura przedmiotu oferuje liczne analizy teoretyczne i empiryczne w zakresie kosztów i korzyści wynikających z integracji pieniężnej. Jednak przedstawiane wyniki i wnioski co do skutków (pozytywnych i negatywnych) nie biorą pod uwagę takiej charakterystyki, jak struktura rynkowa. Poza tym, większość z nich koncentruje się na ujęciu makroekonomicznym. W artykule przedstawiono studium przypadku firmy posiadającej pozycję monopolisty na rynku krajowym. Wskazano na potencjalne straty dla tego podmiotu wynikające z faktu przystąpienia do unii monetarnej. W okresie przed integracją monetarną, specyficzne rozwiązania dotyczące ustalania cen dóbr importowanych pozwalają przedsiębiorstwu na efektywne zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym oraz osiąganie dodatkowych zysków przy długoterminowym trendzie aprecjacyjnym waluty krajowej względem waluty partnera zagranicznego. Obie korzyści są możliwe do osiągnięcia wyłącznie dzięki uprzywilejowanej pozycji rynkowej monopolisty (monopol prawny). Integracja monetarna w formie przystąpienia do UGW zlikwiduje konieczność zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym. Jednak równocześnie oznaczać to będzie likwidację możliwości podnoszenia rentowności i uzyskiwania ponadprzeciętnych zysków. Wynik ten stanowi podstawę dla wniosku, że koszty i korzyści z tytułu integracji monetarnej mogą zależeć od struktury rynkowej, w ramach której podmiot prowadzi transakcje. (abstrakt oryginalny)
Książka jest zbiorem artykułów naukowych przygotowanych przez członków Polskiego Towarzystwa Naukowego, a dedykowana Profesorowi Janowi Lipińskiemu. który w październiku 2008 roku ukończył 90 lat.(fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienie socjologii rynku, jako subdyscyplinę socjologii ekonomii. W aspekcie socjologicznym scharakteryzowano takie zagadnienia jak: rynek w średnowieczu, samoregulująca się gospodarka rynkowa, cechy różnicujące system gospodarki wolnorynkowej, strategia racjonalności rynku, system regulowanej gospodarki rynkowej oraz istotę i rodzaje rynków.
W Polsce i w wielu innych krajach za pożądaną formę ładu społecznego uznaje się najczęściej wolny od patologii demokratyczny kapitalizm, którego podstawę stanowi system rynkowy. System ten przyczynił się do ogromnego przyśpieszenia społeczno-ekonomicznego rozwoju wielu krajów dzięki temu, że wytworzył ścisły związek między dostępem do dóbr materialnych i symbolicznych a zaangażowaniem w działalność produktywną. Uruchomił on bardzo silną motywację pobudzającą do rywalizacji w zakresie produkowania dóbr i ich gromadzenia. Przyczynił się też do wytworzenia ideologii, która przedstawia go jako jedyny, skuteczny, naukowo uzasadniony ekonomiczny mechanizm gospodarczego i cywilizacyjnego postępu. Ideologia ta nie bierze jednak pod uwagę tego, iż po pierwsze mechanizm ten wykazuje poważne defekty (tzw. market failures), wśród których szczególnie niebezpiecznym jest zjawisko rozrywania związku między sukcesem rynkowym a działalnością produktywną; po drugie, mechanizm ten przyczynia się do intensyfikacji destruktywnej rywalizacji, a w konsekwencji do pogarszania społecznych stosunków i narastania stresu psychologicznego na masową skalę; po trzecie, mechanizm ten wyolbrzymia znaczenie osobistego interesu, przyczyniając się do tłumienia innych form motywacji, a w szczególności motywacji zadaniowej, stanowiącej niezbędny warunek dobrego wykonywania zadań, wobec których kontrola rynkowa jest nieskuteczna. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ucieczka od odpowiedzialności
84%
Odpowiedzialność wiąże się z polityką. Ta rozumiana jest w artykule w sposób klasyczny, jako tworzenie społecznego świata, a nie jako gra o władzę. Odpowiedzialność wiąże się też z wolnością, jedna i druga są rewersem i awersem tego samego medalu. Współczesna ucieczka od odpowiedzialności dokonywana jest w systemie rynkowo-biurokratycznym. Powstał on i się rozwija wbrew teoretykom przestrzegającym zarówno przed tyranią ludzi, jak i przed tyranią rynku. W rzeczywistości zamiast mocnej alternatywy ukształtowała się, nieprzypadkowo, koniunkcja biurokracji i rynku, które są w funkcjonalnym związku i razem teraz organizują życie ludzi. Anonimowość rynku i anonimowość biurokracji zasłaniają indywidualną odpowiedzialność, umożliwiają od niej ucieczkę. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę rozwojowego wyjaśnienia (w następstwie czasowym) zmian rynków w transformującej gospodarce. W tym celu postawiono pytania: jak powstały pewne rynki, jakie są ich cechy, jak zmieniają się właściwości rynków? W odpowiedziach przedstawiono warunki konieczne, jednocześnie dystansując się od sformułowania warunków wystarczających do tego, by dany rynek nabrał konkretnych atrybutów. (fragment tekstu)
W ramach artykułu została przedstawiona koncepcja modelu wartości przedsiębiorstwa społecznego w systemie rynkowym społeczeństwa obywatelskiego.Istotą artykułu jest wyodrębnienie elementów modelu określającego umiejscowienie przedsiębiorstwa społecznego w otoczeniu rynkowym, a także wyodrębnienie relacji między tymi elementami. W artykule wskazano potrzebę określenia obszarów parametryzacji społecznej wartości dodanej przedsiębiorstwa społecznego, które to ostatecznie określają jego wartość na rynku. Główna idea opiera się na uwzględnieniu takich składowych modelu jak popyt, podaż, konsument oraz potrzeby społeczne i konsumenckie.W tekście skupiono się na kluczowych wątkach problemowych: 1. Zlokalizowanie w systemie rynkowym przedsiębiorstwa społecznego. 2. Wyodrębnienie kluczowych elementów powiązanych z przedsiębiorstwem społecznym w systemie rynkowym. 3. Zdefiniowanie roli poszczególnych elementów systemu w funkcjonowaniu przedsiębiorstw społecznych. 4. Określenie specyfiki relacji w systemie rynkowym między przedsiębiorstwem społecznym a wyodrębnionymi elementami systemu. 5. Określenie miejsca generowania społecznej wartości dodanej w systemie.(abstrakt oryginalny)
Autor analizuje bariery w zakresie przepływu informacji i elastyczności, skłonności uczestników gospodarowania do dostosowań oraz możliwości takich dostosowań w aspekcie stabilizacji gospodarki Polski w procesie urynkowienia.
14
Content available remote Poziom bezrobocia osób w wieku niemobilnym
84%
Bezrobocie charakteryzuje wiele cech. Jedną z nich jest struktura według grup wieku. Przedmiotem opracowania jest poziom bezrobocia osób w wieku niemobilnym w skali całej Polski i poszczególnych województw. Analizą objęto lata 1999-2010. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Biurokracja a wolność społeczeństwa w systemie rynkowym
84%
Celem poniższego artykułu jest udowodnienie zależności między rozwojem typowego dla systemu rynkowego paradygmatu racjonalności a zasadami organizacji życia społecznego. Tezą natomiast jest założenie, iż biurokracja1 jako system podstawowych reguł instytucjonalnych i ram działania jest niezbędna do właściwego korzystania z wolności gospodarczej, jaką daje kapitalizm, jednocześnie chroniąc społeczeństwo przed destrukcyjnymi zapędami poszukujących zysku jednostek.(fragment tekstu)
W gospodarce rynkowej głównym koordynatorem decyzji podejmowanych przez producentów i konsumentów jest rynek. Ważną cechą takiej gospodarki jest konkurencja. W artykule przedstawiono rozważania ograniczone do reguł konkurencji w układzie: reguły konkurencji skierowane do przedsiębiorstw, reguły konkurencji skierowane do państwa (związane z udzielaniem pomocy publicznej).
Kwoty mleczne stanowią podstawę systemu regulacji rynku mleka w UE. Likwidacja tego sytemu w 2015 r. spowoduje istotne zmiany w uwarunkowaniach rynkowych, ale z punktu widzenia teorii ekonomii wydaje się być dobrą decyzją. Limitowanie podaży, które jest silną ingerencją w prawa rynkowe, wywiera negatywny wpływ na efektywność i konkurencyjność sektora mleczarskiego. Zniesienie kwot mlecznych pozwoli przyspieszyć przemiany strukturalne, poprawić wykorzystanie potencjału ekonomicznego sektora oraz zmniejszyć natężenie oddziaływania niektórych sił konkurencji w mleczarstwie. Kwoty mleczne mają coraz mniejszy wpływ na ceny mleka, które w coraz większym stopniu zależą od koniunktury na rynku. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The World in the Post-truth Era or How Too Much Love of Tina Will Kill You
67%
Cel: Zarówno politycy, jak i naukowcy zmagają się z pokusą, aby udzielać prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania. W artykule tym podjęto próbę zwięzłego zarysowania dzisiejszych problemów na poziomie globalnym, a jako punkt startowy przyjęto pytanie: "Jak szybko upadnie Unia Europejska?". Układ / metody badawcze: Natura tematyki wskazuje raczej na holistyczne podejście interpretacyjne aniżeli na systematyczne podejście redukcjonistyczne. Przedstawiono krótkie dyskusje dotyczące oddzielnych, aczkolwiek powiązanych wzajemnie i nachodzących na siebie naturalnych i społecznych domen badawczych, ilustrujące potrzebę wykwalifikowanych multidyscyplinarnych mówców, zdolnych rozróżniać fakty od "alternatywnych faktów". Wnioski / wyniki: Zwykłe antropologiczne obserwacje, zgodnie z którymi ludzie są w stanie wybrać politykę polegającą na samodestrukcji, niekoniecznie czynią nauki społeczne upolitycznionymi bądź nastawionymi na wartość. Społeczeństwo uznające globalne ocieplenie, wyczerpywanie się i zanieczyszczenia spowodowane przez paliwa kopalne za zaledwie efekty zewnętrzne, dokonuje demonstracyjnego nieobliczalnego wyboru. Ponieważ jednym z podstawowych celów nauki jest ustalenie (nie)zasadności "wspólnego sensu", akademicy mają obowiązek mówienia studentom, że społeczeństwa, włączając całe środowiska naukowe, mogą dokonywać ciągłych nieodpowiedzialnych wyborów. Oryginalność / wartość artykułu: Artykuł może wspomóc naukowców i praktyków w rozpoczęciu spoglądania na ich obszary badawcze w (o wiele) głębszym globalnym kontekście.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest prezentacja roli państwa w Chinach i Japonii - krajach regionu Azja-Pacyfik, które obecnie odgrywają wiodącą rolę w gospodarce światowej. W artykule przedstawiono współczesną rolę państwa w gospodarkach Japonii i Chin. Dokonano również oceny działalności państwa. Ze względu na kompleksowość badanego zagadnienia niezbędne było zastosowanie różnorodnego podejścia metodologicznego. Główną wykorzystaną metodą badawczą była metoda porównawcza wykorzystująca dane z Globalnego Rankingu Konkurencyjności, Indeksu Wolności Gospodarczej oraz Wskaźnika Rozwoju Społecznego. Wykorzystana została także metoda historyczna w celu przedstawienia działalności państwa w badanych krajach.(abstrakt oryginalny)
Publikacja stawia sobie za zadanie zapoznanie Czytelnika (szczególnie studentów studiów magisterskich i licencjackich) z celami, zasadami i metodami prowadzonej przez państwo polityki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Ponadto, może ona być pomocna w zdobyciu umiejętności praktycznej oceny wpływu podejmowanych przez państwo działań w ramach prowadzonej polityki gospodarczej na działalność firmy. Prezentowana praca jest syntetycznym szkicem mającym ukazać podstawy związane z oddziaływaniem państwa w gospodarce. W rozdziale pierwszym przedstawiono różne podejścia do definiowania polityki gospodarczej. Rozdział drugi zawiera kryteria podziału celów polityki gospodarczej oraz omówienie najważniejszych celów oddziaływania państwa w Polsce. W rozdziale trzecim omówiono podstawowe niedoskonałości systemu rynkowego, które powodują konieczność oddziaływania państwa. Następny, rozdział czwarty, opisuje syntetycznie politykę budżetową z uwzględnieniem podejścia do finansów publicznych, jakie występuje w Polsce. Rozdział piąty poświęcony został ocenie polityki pieniężnej oraz instytucjonalnych ram tej polityki w Polsce. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.