Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Measurement of productiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Productivity Changes in the European Union: Structural and Competitive Aspects
100%
There are many factors influencing the level and changes of the labour productivity. One of the useful methods of identifying these factors is shift-share approach. It makes it possible to determine if the sectoral structure or the level of competitiveness of the economy affects the dynamics and differentiation of labour productivity. The research concerned countries of the European Union, covered the period of 1999-2006 and was conducted for six main economic sectors. All examined countries were characterized by constant growth of labour productivity which was mainly caused by the increasing productivity in market financial services. The basic reason of productivity diversification was a country's competitiveness. The positive relation between sectoral structure and regional component also occurred. (original abstract)
W artykule omówiono metodę PIA - Productivity Improvement Analysis - analizy poprawy produktywności, która jest jedną z metod i technik szeroko stosowaną w Szwecji, a także w wielu innych krajach dla poprawy wskaźnika produktywności.
Za ważne uznano bliższe rozpoznanie pomiaru i wykorzystania wskaźników produktywności pracy w polskiej rzeczywistości gospodarczej, przy uwzględnieniu zmian dokonujących się w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i związanych z tym możliwości uruchamiania rezerw produktywności. (fragment tekstu)
W artykule rozważono wskaźnik produktywności pracy Q określony jako mnożnik realnego PKB, zgodnie z relacją PKB = W • Q. Z drugiej strony Q jest czynnikiem określonym przez wprowadzoną funkcję produkcji i jako taki syntetyzuje oddziaływanie sześciu zmiennych. Analizy teoretyczne, obliczenia i porównania rozmiaru tego wskaźnika pokazały jego użyteczność w analizach makroekonomicznych, w szczególności do oceny średniej wartości kursu walutowego. Inne pola zastosowań tego wskaźnika to międzynarodowe porównania produktywności pracy oraz poziomu zarządzania gospodarką. (fragment tekstu)
Indeksy produktywności można zdefiniować jako narzędzie stosowane w ocenie efektywności produkcji. Indeksy te pozwalają analizować efektywność poszczególnych obiektów w czasie. Stanowią one iloraz poziomów produktywności gospodarstwa rolnego w okresach t i t + 1. W niniejszej pracy produktywność w latach była analizowana przy użyciu indeksów Malmquista oraz Tornqvista. Celem tej analizy było ustalenie w dalszej kolejności czynników ją determinujących. W przypadku analizowanych w pracy gospodarstw wielkotowarowych istotną rolę w poprawie wyników produktywności odegrał postęp technologiczny oraz efekty skali produkcji. Zastosowanie analizy regresji niewiele wniosło do wskazania czynników poprawy produktywności przedsiębiorstw. Niejednoznaczny wpływ na indeksy Malmquista miały takie zmienne jak: kierunek produkcji (roślinny u dzierżawców, zwierzęcy w gospodarstwach zakupionych), miary z zakresu efektywności finansowej (dynamiczna reguła zadłużenia, płynność finansowa, itp.) oraz stopa subsydiowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zjawiska konwergencji pomiędzy regionami Polski w latach 2005-2011. Teoretyczno-empiryczny charakter artykułu zdeterminował wybór metod badawczych Część teoretyczna obejmuje analizę literatury poświęconej zagadnieniom konwergencji regionalnej. Z kolei, część empiryczna artykułu bazuje na badaniach statystycznych. Materiał statystyczny wykorzystany w artykule został zaczerpnięty z Roczników Statystycznych Województw Polski od 2005 r. do 2013 r. oraz baz danych urzędów statystycznych Wielkiej Brytanii i Finlandii. Przeprowadzone badania zmierzają do następujących przypuszczeń: W Polsce w latach 2005-2011 miał miejsce wzrost koncentracji aktywności ekonomicznej. Ponadto pomiędzy województwami nie zachodził proces konwergencji. Regiony bogate rozwijał się szybciej niż regiony biedne. Dywergencja miała miejsce także przypadku produktywności pracy. Dywergencja relacji K/L zdecydowała o dywergencji produktywności pracy w analizowanym okresie. W przypadku krajów UE, to przeprowadzone badania dowiodły, że kraje które uzyskały akcesję z UE w dniu 1 maja 2014, podobnie jak Polska, doświadczyły dywergencji regionalnej. Z kolei, państwa zamożne jak Austria, Belgia czy Holandia potwierdzały konwergencję regionalną na poziomie NUTS 2. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat zastosowania programu poprawy produktywności w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Przybliżono funkcjonowanie programu. Omówiono obustronne zyski usprawnień - zarówno dla firmy, jak i pracowników.
Celem badań była ocena efektywności technicznej i produktywności nawożenia mineralnego w Polsce. Do oceny produktywności zastosowano zagregowany indeks produktywności całkowitej Färe-Primonta. Wykorzystano dane z lat 1998-2019. Efektywność techniczna nawożenia mineralnego w latach 1998-2019 mieściła się w przedziale 79,5% (2008) - 99,6% (2005). Średnia wielkość produktywności całkowitej (dTFP) wzrosła o 9,3%. Głównym źródłem wzrostu produktywności całkowitej był postęp technologiczny (dMP), który wzrósł o 13,2%. Na spadek produktywności całkowitej Färe-Primonta (dTFP) miały wpływ zmiany efektywności (dTFPE), które w badanym okresie zmniejszyły się o 3,5%. Na wzrost efektywności (dTFPE) wpływała efektywność techniczna (1,039), a jej na spadek wpływały efektywność skali (dISE) i efektywność rezedualna mieszana (dRME). Średnie wielkości tych indeksów wynosiły 0,977 i 0,951.(abstrakt oryginalny)
Autorka charakteryzuje podstawowe założenia, wskaźniki, metody oceny produktywności. Audyt ogólny oraz audyt szczegółowy. Sprowadza swoje rozważania do konkluzji, iż efektem upowszechniania programu porównań między przedsiębiorstwami jest ogólna poprawa produktywności w skali całej gospodarki narodowej.
Po wejściu do Unii Europejskiej w Polsce nastąpiły diametralne zmiany gospodarcze, polityczne i prawne, w szczególności związane z obrotem towarowym z zagranicą. Zniesienie kontroli granicznych oraz wzajemne uznanie norm towarowych i przepisów podatkowych pozwoliły na swobodny przepływ towarów oraz nieskrępowaną wymianę towarową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Swobodny przepływ towarów wymaga od państw członkowskich harmonizacji podatków, opłat celnych i zastosowania jednolitych standardów'.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały poruszone problemy związane z funkcjonowaniem i rozliczaniem pomiędzy sobą ośrodków odpowiedzialności w przedsiębiorstwach zorientowanych procesowo. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia związane z architekturą procesów (wzajemne relacje, kierunki świadczeń, zakresy odpowiedzialności kierowników), dostępnością informacji kosztowych oraz doborem odpowiednich metod do rozliczeń. (abstrakt oryginalny)
Egzekwowanie od firm odpowiedzialności za ich negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze związane jest z identyfikacją, pomiarem i uwzględnianiem kosztów środowiskowych w ich rachunku ekonomicznym. Jednak jest to zadanie niezmierne trudne, co związane jest z brakiem: możliwości dokonania dokładnej wyceny elementów środowiska przyrodniczego, pełnej informacji na temat skutków dokonywanych przez przedsiębiorstwa oddziaływań, szczegółowych rozwiązań ewidencyjnych związanych z odpowiednim grupowaniem kosztów środowiskowych. Biorąc powyższe pod uwagę w artykule podjęto próbę przedstawienia kosztów środowiskowych powstających w wyniku działalności firm, sposobów ich wyceny oraz wskazania roli rachunku kosztów jako narzędzia umożliwiającego ich pomiar. (abstrakt oryginalny)
Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć kogoś, kto podjąłby się próby oceny zwrotu z wydatków marketingowych. Dzisiaj pomiar staje się nie tylko szansą, lecz obowiązkiem dla firm. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie poziomu i tempa zmian produktywności cząstkowej i całkowitej oraz próba identyfikacji czynników wzrostu produkcji w przemyśle spożywczym i jego branżach w Polsce w latach 2000-2011. Z przeprowadzonych badań wynika, że w przemyśle spożywczym i jego branżach występowała tendencja wzrostowa produktywności pracy. Jednocześnie można było zaobserwować niekorzystne zmiany produktywności kapitału. Głównym źródłem wzrostu produkcji przemysłu spożywczego, a także rybnego, owocowo-warzywnego, zbożowo-młynarskiego, mleczarskiego oraz przedsiębiorstw produkujących napoje była substytucja pracy przez kapitał. Badania wskazały również na niewielki udział postępu techniczno-organizacyjnego we wzroście produkcji. Wkład tego czynnika był znaczący jedynie w przemyśle mięsnym oraz mleczarskim, czyli w branżach odznaczających się największym potencjałem konkurencyjnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podstawowe rozwiązania stosowane w przedsiębiorstwach produkcyjnych w zakresie poprawy produktywności maszyn i urządzeń. Artykuł powstał na podstawie obserwacji działań przedsiębiorstw realizowanych w obszarze TPM (kompleksowej poprawy wydajności pracy maszyn i urządzeń). W niniejszej publikacji podzielono się spostrzeżeniami z obserwacji stosowanych w przedsiębiorstwach rozwiązaniach. Na treść artykułu składają się zagadnienia: rekrutacji pracowników do działu utrzymania ruchu, pomiaru wydajności pracy urządzeń oraz ciągłego doskonalenia przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę zmian w produktywności pracy i kapitału w Polsce w latach 1985-1998.
W artykule przedstawiono pojęcie produktywności oraz jej typy takie jak: produktywność całkowita, produktywność cząstkowa i produktywność strukturalna. Następnie omówiono czynniki produktywności i ich pomiar. Na zakończenie zaprezentowano metodykę oceny produktywności i wydajności pracy.
Efektem działania postępu technicznego jest przyrost produkcji, który nie wynika ze wzrostu zasobów czynników produkcji. Prowadzi on w ostatecznym efekcie do wzrostu poziomu życia społeczeństw. Syntetycznym sposobem oceny zmian efektywności procesów produkcyjnych, zachodzących pod wpływem postępu technicznego, jest wzrost łącznej produktywności czynników produkcji (total factor productivity - TFP). Głównym celem artykułu jest wskazanie czynników wpływających na kształtowanie się poziomu TFP w województwach. Jest to zmienna niemierzalna, dlatego pierwszym etapem badania było oszacowanie jej wartości według województw. Jako narzędzie analizy zastosowano modele panelowe. (fragment tekstu)
Przedstawiono koncepcje pomiaru efektywności wykorzystania czynników wytwórczych w sektorze handlu produktami rolnymi. Zaprezentowano zmiany produktywności czynników wytwórczych oraz dokonano analizy indeksów wieloczynnikowej produktywności. Stwierdzono, że wydajność pracy w badanym okresie wzrosła ponad dwukrotnie. Natomiast produktywność pracy, środków trwałych i pozostałych nakładów wzrosła w latach 1996-2006 o 22%. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.