Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 542

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
W opracowaniu poruszony został problem identyfikacji jednostki przejmującej w procesie łączenia się spółek. Wymóg identyfikacji jednostki przejmującej został określony w Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej nr 3 "Połączenia jednostek gospodarczych" jako jeden z głównych warunków przeprowadzenia łączenia spółek metodą nabycia, gdyż to jednostka przejmująca nabywa aktywa netto oraz ujmuje przyjęte aktywa i wzięte na siebie zobowiązania i zobowiązania warunkowe (również te, które nie były ujmowane przez jednostkę przejmowaną) i w jej sprawozdaniu finansowym widoczny jest efekt połączenia jednostek.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest prezentacji zagadnień dotyczących implementowania na gruncie Unii Europejskiej rozwiązań księgowych wyznaczanych przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. W tym celu ukazano kontekst harmonizacji rachunkowości w Europie na tle procesów globalizacji gospodarki światowej i miejsca, jakie w tych procesach odegrała Unia Europejska oraz Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Zwieńczeniem wysiłków Unii Europejskiej w zakresie opracowania i stosowania uniwersalnych rozwiązań księgowych, obowiązujących we wszystkich krajach członkowskich, jest przyjęcie Regulacji Unii w zakresie stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Artykuł opisuje więc istotę i znaczenie tej Regulacji oraz przedstawia drogę, jaką przeszła Unia Europejska do przyjęcia tej Regulacji. (oryg. streszcz.)
Celem tego artykułu jest przedstawienie sposobów ujmowania w rachunkowości przychodu, powstającego w wyniku różnego typu transakcji i zdarzeń (sprzedaż dóbr, świadczenia usług, użytkowania przez innych zasobów przedsiębiorstwa przynoszącego odsetki, tantiemy i dywidendy).
W artykule podjęto próbę porównania struktury bilansu sporządzanego według Ustawy o rachunkowości ze strukturą sprawozdania z sytuacji finansowej aprobowaną przez IASB poprzez umieszczenie w taksonomii MSR. Pokazano także, na przykładzie aktywów trwałych, zasady przekształcania bilansu sporządzonego według Ustawy o rachunkowości do postaci postulowanej w taksonomii MSR. Omówiono również znaczenie taksonomii MSR dla unifikacji, a zwłaszcza pełnej informatyzacji sporządzania sprawozdań finansowych według MSR. W końcowej części artykułu sformułowano kilka dyskusyjnych uwag co do poprawności terminów użytych w artykule, zwłaszcza tych, które zaczerpnięto z polskiego tłumaczenia rozporządzeń Komisji Wspólnot Europejskich nr 1126/2008 i 1274/2008.(abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest zaprezentowanie innowacji od strony rachunkowości, a zwłaszcza Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz standardów rachunkowości amerykańskiej (US GAAP). Rachunkowość dotychczas nie zdefiniowała pojęcia innowacji, ani też nie traktuje ich jako odrębnego składnika zasobów gospodarczych, ujmowanego w bilansie przedsiębiorstwa. Pierwsza część referatu zawiera wyniki badań i studiów literaturowych oraz wnioski autorów poświęcone istocie i pojęciu innowacji we współczesnej organizacji gospodarczej. W drugiej części referatu przedstawiono dyskusje nad pojęciem innowacji jako elementu wartości niematerialnych i prawnych, w świetle MSSF i US GAAP. Ostatnia część opracowania nawiązuje do wykorzystania innowacji w zarządzaniu rzeczowymi aktywami trwałymi, również na podstawie międzynarodowych źródeł standaryzacji rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony informacjom prezentowanym w sprawozdaniach finansowych na temat segmentów działalności jednostki gospodarczej. Problematyka ta została ukazana w świetle regulacji Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 8 "Segmenty operacyjne" oraz potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem. Autor omówił sprawozdawcze i zarządcze podejście do wyodrębniania segmentów operacyjnych, co jest istotne dla integracji sprawozdawczości finansowej zewnętrznej i wewnętrznej. Segmentacja ta jest oparta na określonych kryteriach ilościowych i jakościowych, różnicujących domeny działalności przedsiębiorstwa. Sprawozdawczość według segmentów operacyjnych została zaprezentowana w przystosowaniu do struktury ośrodków odpowiedzialności wyodrębnionych w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono standardy opublikowane przez Bazylejski Komitet ds. Nadzoru Bankowego, dotyczące bezpośrednio audytu wewnętrznego oraz standardy Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA). Następnie przedstawiono porównanie standardów IIA z bazylejskimi standardami audytu wewnętrznego oraz zaprezentowano zakres dostosowania polskich regulacji do standardów międzynarodowych.
W opracowaniu przedstawia się istotę, klasyfikację, zasady ujmowania i wyceny przychodów zgodnie Międzynarodowym Standardem Rachunkowości Nr 18.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zasady ujmowania i ujawniania przychodów w świetle MSR 18. W załączniku do standardu przedstawiono analizę przypadków wraz z wyjaśnieniem zasad ujmowania przychodów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie: do jakich podmiotów adresowane są analizowane rozwiązania? W opinii autora, rozwiązania krajowe i międzynarodowe prezentują różne podejścia do omawianych w artykule zagadnień, co wynika przede wszystkim z odmiennego pojmowania (definiowania) MŚP. Projekt MSSF dla MŚP, według autora, nie przystaje więc do specyfiki małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. (fragment tekstu)
The balance sheet item "provisions" in financial statements of entities independent of whether it is US-GAAP, IAS or HGB takes a high percentage of the balance sheet total. Rates of 10% to 20% aren't rare, also to 30% of the balance sheet total can be observed from time to time. Independently of legal regulations or standards of private standard setting bodies this paper shows whether the amount set up of provisions can be justified with the functions of financial reporting. It is worked out that only with underlying assumptions - the going concem principle and the accrual basis (matching principle) - a way to measure the expense in accordance with provisions can be found. The paper finally compares the theoretical basis of the balance sheet item provisions with existing German right and the norms of the IASB. (original abstract)
Omówiono systemy rachunkowości stosowane na Litwie oraz próby dostosowania ich do europejskich wymogów. Opisano również systemy rachunkowości stosowane w krajach sąsiednich oraz przeanalizowano zgodność zasad sporządzania sprawozdań finansowych z postanowieniami dyrektyw UE oraz IAS.
Celem artykułu jest przedstawienie uregulowań krajowych i międzynarodowych w zakresie ujawniania i prezentacji skutków zdarzeń mających miejsce po dniu bilansowym.(fragment tekstu)
Standardy rachunkowości finansowej zawierają w sobie pewne podwaliny dla sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Jednym z filarów rachunkowości jest szeroko rozumiana koncepcja true and fair view. Koncepcję tę wprost uwzględniała Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, a także pewne jej cechy są widoczne w standardach rachunkowości amerykańskiej. W ostatnim czasie sposób przedstawienia koncepcji TFV w MSR uległ zmianie Również w standardach US GAAP szykują się zmiany, które, być może, w przyszłości zaowocują wprowadzeniem sformułowania true and fair view do regulacji amerykańskich.(abstrakt oryginalny)
Bank Światowy przyznał Komitetowi Międzynarodowych Standardów Rachunkowości pół miliona USD na opracowanie Międzynarodowego Standardu Rachunkowości Rolnej. Autorka charakteryzuje proces jego tworzenia.
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) zostały szybko przyjęte na świecie. Ponadto dynamiczny wzrost wietnamskiej gospodarki w ostatnich latach doprowadził do konieczności zastosowania MSSF w celu harmonizacji z międzynarodową księgowością i trendem globalizacji gospodarki światowej. Przyjęcie MSSF przy sporządzaniu i prezentowaniu sprawozdań finansowych przynosi wiele korzyści, ale także napotyka pewne wyzwania, dlatego Wietnam musi mieć odpowiedni i terminowy plan orientacyjny, aby zastosować MSSF. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie korzyści, wyzwań i warunków dla krajów, które przyjęły MSSF. W oparciu o specyficzną sytuację, charakterystykę i warunki gospodarki wietnamskiej w publikacji zaproponowano również rozsądne wskazówki dotyczące stosowania MSSF w Wietnamie.(abstrakt oryginalny)
Reforma księgowości i audytu w Republice Słowackiej ukierunkowana jest głównie na harmonizację sprawozdawczości finansowej Słowacji z wiodącymi europejskimi i światowymi inicjatywami. W tym kontekście księgowość inwestycji nabiera szczególnego znaczenia. Wdrożenie rekomendacji Unii Europejskiej i dalsze doskonalenie odpowiedniego ustawodawstwa jest warunkiem wstępnym dla dalszego rozwoju i polepszania środowiska gospodarczego w Słowacji. (JW)
Nie ma odpowiednich regulacji prawnych dotyczących prowadzenia rachunkowości odnośnie klasyfikacji produktów pracy. Autor sugeruje nieformalny podział produktów na wyroby gotowe i produkcję nie zakończoną. Klasyfikacja ta jest zbieżna z klasyfikacją zapasów przyjętą w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 2.
Międzynarodowy Standard Rachunkowości MRS 39, wydany w marcu 1999 r. zawiera zasady ewidencji i wyceny instrumentów finansowych, w tym instrumentów pochodnych. W pracy omówiono uregulowania prawne (MSR 39 ) w odniesieniu do rachunkowości instrumentów pochodnych.
Od stycznia spółki giełdowe i niektóre banki muszą przygotować finansowe sprawozdania według MSSF. Dla wielu z nich jest to duży kłopot. Wprowadzenie MSSF jest korzystne dla akcjonariuszy, bo otrzymują pełniejszy obraz spółki. Obecnie funkcjonują na świecie różne zasady sprawozdawczości finansowej: najbardziej rozbudowane amerykańskie US GAAP, lokalne krajowe oraz MSSF, wprowadzone przez Unię Europejską, ale do tej pory nigdzie niestosowane obowiązkowo. Ujednolicenie zasad rachunkowości dla spółek notowanych na unijnych rynkach ma nie tylko rozszerzyć zakres ujawnień, ale także zapewnić porównywalność danych finansowych.
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.