Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowy rynek pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Swoboda przepływu pracowników jest jednym z najsłabiej funkcjonujących elementów jednolitego rynku, bowiem jedynie 3% obywateli Unii mieszka poza krajem po - chodzenia a 10% ma takie doświadczenie. Komisja od lat podejmuje działania zmierzające do zniwelowania barier utrudniających migrację za pracą, czego przykładem jest dyrektywa 2014/54/UE w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników. Celem artykułu jest zaprezentowanie głównych barier utrudniających przepływ pracowników w ramach Unii Europejskiej, a także założeń wspomnianej dyrektywy(abstrakt oryginalny)
2
100%
Zglobalizowana gospodarka światowa wymaga coraz większej mobilności i elastyczności. Coraz częściej specjaliści szukają międzynarodowych możliwości robienia kariery, a pracodawcy borykają się z problemem luk kompetencyjnych. Coraz trudniej jest im pozyskać do pracy osoby o szczególnie poszukiwanej wiedzy i umiejętnościach. Zmiany demograficzne (w tym starzenie się społeczeństw), szybki rozwój technologii komunikacyjnych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych skłaniają pracowników na całym świecie do świadomej rezygnacji ze stałego zatrudnienia na rzecz bardziej elastycznych form pracy, w szczególności samoinicjowanej ekspatriacji (self-initiated expatriates).(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie międzynarodowych przepływów ludności - w szczególności siły roboczej - jest jednym z najważniejszych, na którym skupia się Unia Europejska. Stanowi jedno z najbardziej złożonych i wieloaspektowych zjawisk współczesnego życia społecznego i gospodarczego, w odniesieniu do Wspólnoty związanego z przemieszczaniem się ludności wewnątrz ugrupowania oraz kształtowaniem relacji w układzie Unia Europejska-kraje trzecie. Konieczność zainteresowania wspólną strategią w tym zakresie jest implikacją zmian demograficznych, starzenia się społeczeństwa europejskiego i co za tym idzie, także zmian na europejskim rynku pracy. Przedsięwzięcia należy podejmować już teraz, bo efekty wymagają czasu, zarówno jeśli chodzi o skutki przepływów siły roboczej, jak i o dopasowanie kwalifikacji pracowników do zmieniających się warunków rynku. (fragment tekstu)
On July 22, 2006 the Polish Parliament enacted a new law on a European cooperative society (SCE); the law determines rules for formation, organising and conducting activities of European cooperation societies. An SCE is a legislative structure created to achieve goals typical for cooperatives and shows many distinctive features of a commercial company - in particular joint stock one. Appearance of a new form of business activity - European Cooperative Society can have a positive influence on the situation on the labour market by reducing the unemployment rate because cooperatives create favourable conditions for social integration. They can create jobs and foster economic growth without aspiring to generate profit in order to divide it among their members. Business activity conducted in form of an SCE enables strong mutual cooperation of the said local communities in EU allows an effective allocation on the labour market while taking into consideration a social factor. (original abstract)
This paper examines the concept of employment systems, describes alternative models of employment systems, selects one for empirical examination and uses data on HRM practices for several hundred American firms to test the predictions of this model. We find considerable support for the existence of distinct ESs but weaker support for this particular ES model.(original abstract)
Opisano wpływ zróżnicowania interkulturowego osób zatrudnionych na współpracę w obrębie grupy pracowników. Przedstawiono sześć warunków jakie muszą być spełnione w procesie przygotowywania i realizacji szkoleń, by mogły one spełniać wyznaczoną rolę. Szczególny nacisk położono na wyniki autorskich badań przeprowadzonych w okresie od marca 2006 r. do maja 2007 r., w ramach których opracowano wytyczne dla ramowego programu szkolenia ukierunkowanego na podnoszenie efektywności komunikowania się w organizacjach wielokulturowych.
Obszar międzynarodowej mobilności ludzi jest jednym z kluczowych, na który zwraca uwagę Unia Europejska podejmując przedsięwzięcia w ramach rozwiązywania problemów natury społecznej, ekonomicznej, politycznej czy religijnej. Najczęściej poruszany temat związany z migracjami to przemieszczanie się ludności wewnątrz ugrupowania (jednym z symboli integracji europejskiej jest swobodne przemieszczanie się i podejmowanie pracy przez obywateli krajów członkowskich), a także kwestia kształtowania wspólnotowego rynku pracy. Podkreślić należy, iż istotne miejsce zajmuje także problematyka relacji Unia Europejska-kraje trzecie. Jest to efekt między innymi implikacji negatywnych zmian demograficznych (związanych ze starzeniem się społeczeństwa), możliwym niedoborem pracowników w niektórych sektorach, w związku z tym rozważeniu powinna zostać poddana ewentualność skonkretyzowania regulacji odnośnie do dostępu do unijnego rynku pracy dla obywateli państw spoza Unii. (fragment tekstu)
Sąsiedztwo wielkich, chłonnych rynków jakie funkcjonują za naszą wschodnią granicą od lat wzbudzało uzasadnione nadzieje na dochodową działalność w wielu branżach. Nigdy nie był to jednak łatwy rynek a dodatkowo staje się on coraz bardziej wymagający. Wiele firm doskonale wykorzystało sprzyjającą koniunkturę i zbudowało samodzielnie funkcjonujące struktury organizacyjne. Jak zawsze przy organizacji struktur potrzeba odpowiednich ludzi, którzy będą umieli przystosować się do realiów codziennego życia, mają wyczucie realiów tamtego świata i jednocześnie skutecznie spożytkują swoje doświadczenie. (abstrakt oryginalny)
Intensywność prowadzenia ALMP w Szwecji w latach 90. doprowadziła do przeciwnych skutków niż zakładano. Zbyt duże nakłady finansowe połączone z obowiązkiem uczestnictwa w tych programach spowodowały wystąpienie tzw. efektu karuzeli. W Polsce jednak należy dopatrywać się tendencji odwrotnej, tzn. niskich nakładów na aktywne programy przeciwdziałania bezrobociu. Niskie nakłady na ALMP połączone z wysokimi środkami pompowanymi na polityki pasywne z pewnością nie przyczyniają się do aktywizacji bezrobotnych, a nawet powodują ich stygmatyzację. Warto zauważyć, że wysokie nakłady na polityki pasywne, połączone z wysoką stopą zastąpienia (stosunku wysokości wypłacanego zasiłku do płacy) dezaktywizują bezrobotnych. Rozwiązaniem tego problemu mogłyby być zasiłki wypłacane np. przez 2 miesiące z rzędu, po czym następowałby miesięczny okres przerwy. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie czynników kształtujących przyszły rynek pracy oraz wskazanie zmian w zapotrzebowaniu na nowe kompetencje pracownicze na tym rynku. W związku z tym zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych metodą delficką w Tajlandii i w Hiszpanii. Celem badawczym była identyfikacja kluczowych kompetencji na rynku pracy w 2016 roku oraz w perspektywie 5 lat. Określono różnice i podobieństwa w opiniach ekspertów repezentujących odmienne kulturowo i gospodarczo kraje. W każdym kraju w badaniu wzięło udział 10 ekspertów. Na podstawie otrzymanych wyników można stwierdzić dużą zgodność poglądów co do znaczenia przyszłych kompetencji na rynku pracy. Największe różnice dotyczą znaczenia w przyszłości wykształcenia formalnego. Z badań wynika, że konieczne są zmiany w europejskim modelu edukacji - jeśli nie nastąpią, to istniejąca luka kompetencji będzie się pogłębiać(abstrakt oryginalny)
This paper sought to answer the question of how best human resource practices can support organisations in the current phase of internationalisation while still maintaining the local standards of the hosting country? In attempting to answer this question, the paper studied the HRM practices of Foreign-Owned Companies and Hungary's Socioeconomic environment. The study revealed that the Hungarian cultural society was more independent, and power hierarchy was not entrenched in the organisational cultures, highly individualistic, masculine, intolerant towards taking risks, realistic, and culturally restrained. The paper concluded that the increased FDIs and multinational companies in Hungary posed a great challenge to employees' effective and efficient management while still maintaining the host country's local standards. (original abstract)
12
Content available remote Rynki pracy nowych krajów członkowskich UE w warunkach globalizacji
63%
Proces globalizacji w sensie ekonomicznym polega na ciągłym pogłębianiu się współzależności pomiędzy rynkami i produkcją w różnych krajach w związku z rosnącą dynamiką wymiany towarów, usług, przepływem kapitału i technologii. Przedsiębiorstwa zaczynają traktować cały świat jako jeden wielki rynek zbytu. Wzajemne oddziaływanie pomiędzy różnymi podmiotami życia międzynarodowego ma najczęściej asymetryczny charakter i dotyczy wszystkich dziedzin życia społeczeństwa, od umiędzynarodowienia rynków i kapitału, poprzez migracje ludności, finanse i kulturę. Przyspieszenie procesu globalizacji w ostatniej dekadzie XX w. nastąpiło dzięki sprzyjającym warunkom politycznym, a zwłaszcza stabilności na międzynarodowej scenie politycznej i nasileniu działań liberalizacyjnych zmierzających do likwidacji prawnych i administracyjnych ograniczeń w przepływach międzynarodowych. Istotną rolę odegrały też zwiększone potrzeby podmiotów do podejmowania działalności za granicą, a także zmiany technologiczne, w szczególności rozwój transportu, telekomunikacji i informatyki. (fragment tekstu)
Integracja europejska jest niezwykle ważnym procesem zachodzącym w tym regionie świata. Jednolity rynek pracy jest budowany, a obecna postać europejskiego rynku pracy daleka jest jeszcze od ideałów pełnej liberalizacji. Przedstawione wyżej analizy skłaniają do sformułowania kliku wniosków. Po pierwsze liberalizacja przepływów na rynku pracy nie przebiega jednakowo we wszystkich krajach. Mimo dążeń ze strony polityków unijnych, wiele krajów wykorzystuje i będzie wykorzystywać w pełni okresy przejściowe dotyczące rynku pracy. Taka sytuacja ma miejsce mimo, że rekomendacje Komisji Europejskiej wspierają otwarcie całkowite rynków pracy podkreślając jego pozytywny wpływ na koniunkturę w gospodarkach narodowych krajów, które takiego otwarcia się nie obawiały. Po drugie na obszarze Unii Europejskiej w latach 2000-2004 zaobserwowano dodatnie salda migracji, a zatem Unia jest krajem docelowym migracji zagranicznych. Jest to niewątpliwie jeden z komponentów rozwiniętej gospodarki rynkowej charakteryzującej się wysokim poziomem rozwoju społeczno - gospodarczego, a w tym i wysokiej jakości życia. Wynika stąd, że poniekąd postulat uczynienia z Unii Europejskiej gospodarki nowoczesnej stanowiącej istotną przeciwwagę dla gospodarki Stanów Zjednoczonych jest już realizowany chociażby w tym tylko aspekcie. Po trzecie wreszcie same przepływy wewnątrz Unii Europejskiej przebiegają w sposób różnorodny w poszczególnych krajach UE. I tak, na uwagę zasługuje spodziewany wzrost migracji po rozszerzeniu Unii o 10 nowych krajów w roku 2004. Proces ten nasilił się w wyniku przyłączenia krajów o nieco niższym poziomie rozwoju gospodarczego, chociaż wcale nie jest zjawiskiem masowym, skoro zaledwie kilka procent obywateli UE mieszka i pracuje poza swoim krajem ojczystym. Po czwarte istotną grupę wśród imigrantów stanowią Polacy, co wiąże się ze stosunkowo wysokim poziomem stopy bezrobocia w tym kraju, ale i samą wysoką liczebnością Polaków w porównaniu z innymi narodowościami krajów nowo przyjętych do UE. Te przesłanki niewątpliwie sprzyjają skłonności Polaków do emigrowania z ojczyzny, a dodatkowo są jeszcze poparte tradycjami emigracyjnymi znanymi jeszcze z czasów rozbiorów, kiedy migracja miała także podłoże polityczne. Po czwarte, na uwagę i szczególne podkreślenie zasługuje również fakt, że zmieniają się także sektory w których imigranci podejmują zatrudnienia. Np. w Wielkiej Brytanii do niedawna najwięcej imigrantów pracowało w hotelach i restauracjach, tymczasem obecnie taką sekcją jest administracja i zarządzanie. Wskazuje to na wzrost skłonności do emigracji również osób z wysokimi kwalifikacjami i możliwość ich wykorzystania w pracy zawodowej w innym kraju. Takie zjawisko dla budowania jednolitego rynku pracy w UE jest szczególnie korzystne. Tylko bowiem pełen dostęp do miejsc pracy (również tych wysoko płatnych i wymagających wysokich kwalifikacji) jest w stanie zwiększyć skłonność do migracji zagranicznych, ale także przyczynić się do budowania idei Europy będącej wspólnym domem dla wszystkich Europejczyków. (fragment tekstu)
L'objectif de cet article est d'étudier les effets des politiques de régulation du marché du travail dans l'allocation du travail. De manière spécifique, il s'agit de mettre en exergue les effets des politiques de régulation sur le choix du type d'emploi en tenant compte de la segmentation du marché et des barrières à l'entrée dans le secteur formel. Pour ce faire, nous avons utilisé la quatrième Enquête Camerounaise Auprès des Ménages (ECAM 4) et un modèle d'auto-sélection. Les résultats montrent que les facteurs individuels et institutionnels sont responsables de la mauvaise répartition du travail entre le secteur formel et informel. Ainsi, on constate que la préférence des femmes et des jeunes pour les emplois informels est involontaire car contrainte par l'existence de barrières à l'entrée sur le marché du travail. Ces résultats suggèrent une certaine flexibilité ou souplesse au niveau de la réglementation en vue de l'augmentation du niveau d'emplois formels même pour transformer les emplois informels en emplois formels.(abstrakt oryginalny)
Przełom XX i XXI wieku wiąże się z głębokimi przemianami w gospodarce światowej, charakteryzującymi się pogłębianiem procesów globalizacyjnych. Przez ostatnich 50 lat czynniki demograficzne miały znaczący wpływ na rynek pracy. Współcześnie obserwujemy nawet jeszcze większy ich wpływ, który będzie nasilał się w najbliższych latach. Nie tylko demografia ma wpływ na rynek pracy, ale również takie zjawiska, jak migracja międzynarodowa, outsourcing i offshoring, które przyczyniają się do tworzenia globalnego rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Labour Share in the Domestic Income Compared to Different Labour Markets
63%
Celem niniejszej pracy jest zbadanie zmian w zakresie udziału pracy w dochodzie narodowym w latach 1995-2010 w krajach Grupy Wyszehradzkiej, biorąc pod uwagę zróżnicowanie rozwoju krajowych rynków pracy. Badanie obejmuje przegląd literatury dotyczącej zagadnień związanych z rynkiem pracy, udziału czynnika pracy w dochodzie narodowym oraz materiałów źródłowych niezbędnych do przeprowadzenia badań w części empirycznej. W badaniach zastosowano metodę indukcyjną, elementy statystyki opisowej i taksonomii.(abstrakt oryginalny)
When Poland entered the European Union in 2004, the ethnic composition of Great Britain experienced a rather sudden change. The large number of immigrants from Poland made Polish immigrants a key ethnic group in Great Britain within a few years after enlargement Poland to the European Union. The purpose of the paper is to describe the principal areas of concentration of Polish immigrants in Great Britain as well as to describe the key factors determining the distribution of Polish immigrants. The paper is based on data obtained from British population registries and survey data collected in London in 2010. Research has shown that most Polish immigrants have settled in major cities, with London being the main concentration area. The main reason for this distribution is the presence of migration networks in major cities and more job opportunities as well. (original abstract)
Internacjonalizacja stała się wyzwaniem i priorytetem strategicznym w działalności uczelni wyższych. W wymiarze indywidualnym chodzi o umiędzynarodowienie m.in. kadry akademickiej w formie ekspatriacji, czyli długoterminowych zagranicznych pobytów i staży naukowych. Celem tego artykułu było zaprezentowanie strukturalnego przeglądu badań dotyczących ekspatriacji akademickiej w ostatnich dwóch dekadach - z wykorzystaniem analizy bibliograficznej. Zastosowano procedurę mapowania naukowego oraz analizę bibliometryczną z wykorzystaniem technik ewaluacyjnej i relacyjnej, służących do badania związku pomiędzy danymi zamieszczonymi w publikacjach. Analiza ukazała, że problematyka ekspatriantów akademickich była badana w wielu kontekstach, między innymi nie tylko ich satysfakcji z pracy, motywacji, inteligencji kulturowej, ale także ich adaptacji, rozwoju kariery i rezultatów w pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono podstawy prawne i zakres podmiotowy swobody przemieszczania się pracowników w ramach wewnętrznego rynku pracy państw UE. Swoboda przemieszczania się osób to jeden z fundamentów prawa Wspólnoty Europejskiej.
20
Content available remote Feminizacja i maskulinizacja rynków pracy w krajach UE a polityka spójności
63%
Artykuł podejmuje problematykę nierówności płci na rynkach pracy krajów europejskich. W opracowaniu zwrócono uwagę na wybrane aspekty związane z rynkiem pracy, a ich dobór, choć subiektywny, był podyktowany ich znaczeniem i wpływem na rozwój gospodarczy. Analiza danych statystycznych (desk research) wzbogacona o metody kartograficzne umożliwiła pokazanie zróżnicowania przestrzennego nierówności płci na rynkach pracy UE28. Polityka spójności UE, w tym m.in. przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego oraz zwiększenie dostępu i uczestnictwa kobiet na rynku pracy, ma przyczynić się do ograniczenia tych niekorzystnych zjawisk(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.