Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Miara Braya-Curtisa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest przeanalizowane rezultatów wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju w 10 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), a mianowicie Bułgarii (BG), Czechach (CZ), Estonii (EE), Łotwie (LV), Litwie (LT), Węgrzech (HU), Polsce (PL), Rumunii (RO), Słowenii (SI) i Słowacji (SK). Analiza została dokonana przy uwzględnieniu 10 wymiarów (obszarów tematycznych) ujętych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju UE, na które składają się: rozwój społeczno-gospodarczy, zrównoważona produkcja i konsumpcja, włączenie społeczne, zmiany demograficzne, zdrowie publiczne, zmiana klimatu i energia, zrównoważony transport, zasoby naturalne, globalne partnerstwo, dobre rządzenie. Wyniki analizy pozwoliły na wskazanie liderów, naśladowców i maruderów, czyli kraje znajdujące się na różnych etapach drogi do zrównoważonego rozwoju. Ponadto w opracowaniu podjęto próbę oceny możliwości zmniejszenia dystansu dzielącego kraje Europy Środkowo-Wschodniej względem średniej dla UE. Wartości wskaźników zrównoważonego rozwoju zostały pozyskane ze strony internetowej Eurostatu w odniesieniu do 2013 roku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki analizy gospodarności dokonanej na próbie prawie 9 tys. przedsiębiorstw z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarii, Estonii, Łotwy, Polski i Słowenii w latach 2007-2014. Wnioskowanie wykorzystujące reszty dwuczynnikowej funkcji produkcji pozwoliło sformułować wnioski o kształtowaniu się proporcji firm gospodarnych i niegospodarnych oraz ocenić wpływ kryzysu ekonomicznego, agregacji danych, wielkości firmy oraz rodzaju prowadzonej działalności na badane zjawisko. Badanie przeprowadzono na podstawie danych statystycznych zawartych w bazie ORBIS. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest porównanie sytuacji 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie zrównoważonego rozwoju. Porównania tego dokonano przy uwzględnieniu 10 wymiarów (obszarów tematycznych) ujętych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju UE, na które składają się: rozwój społeczno-gospodarczy, zrównoważona produkcja i konsumpcja, włączenie społeczne, zmiany demograficzne, zdrowie publiczne, zmiana klimatu i energia, zrównoważony transport, zasoby naturalne, globalne partnerstwo, dobre rządzenie. Wyniki przeprowadzonej analizy pozwoliły na wskazanie liderów, naśladowców i maruderów, czyli kraje znajdujące się na różnych etapach drogi do zrównoważonego rozwoju. Ponadto w opracowaniu podjęto próbę oceny możliwości zmniejszenia dystansu dzielącego kraje Europy Środkowo-Wschodniej względem średniej dla UE. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie procedury pozwalającej na podstawie miary odległości Braya-Curtisa grupować kraje w zbiory o strukturach skali innowacyjności zbliżone i odległe od wybranego obiektu, jakim będzie w jednym ujęciu Pol-ska, a w drugim kraj - "lider". W dalszej części artykułu zawarto empiryczną weryfikację procedury, co pozwoliło na wydzielenie grup krajów o różnym dystansie do Polski pod względem innowacyjności i na ustalenie miejsca polskiej gospodarki w stosunku do kraju - "lidera" innowacyjności. (fragment tekstu)
Struktura pracujących w przekroju sektorów ekonomicznych gospodarki świadczy o stopniu konkurencyjności i nowoczesności gospodarek poszczególnych państw i ich regionów. Badania i analizy dotyczące zarówno samej struktury pracujących w gospodarce regionalnej, jak i dokonujących się w tym zakresie przekształceń strukturalnych są ważnym elementem składowym strategicznej diagnozy gospodarki regionalnej. Wyniki takich badań dostarczają z kolei ważnych informacji, posiadających istotne znaczenie aplikacyjne w procesie kształtowania polityki rozwoju regionalnego kraju, a także informacji na temat luki istniejącej w zakresie zaawansowania rozwoju gospodarczego regionów Polski i regionów rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Daje ona również podstawę do oceny efektywności polityki regionalnej. Ocena siły nowych struktur gospodarki regionalnej ma kluczowe znaczenie dla pomiaru konkurencyjności polskich regionów. Celem niniejszego artykułu jest analiza zmian strukturalnych zachodzących w latach 2003-2006 w województwie podkarpackim na tle pozostałych regionów kraju pod względem struktury pracujących oraz wartości dodanej brutto w przekroju sektorów ekonomicznych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zróżnicowanie struktury wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych w Polsce według grup społeczno-ekonomicznych w oparciu o dane z Budżetów gospodarstw domowych GUS. Pokazano zmiany w tym zakresie, które zaszły w latach 2005-2013. Do określenia zróżnicowania struktury wydatków konsumpcyjnych wykorzystano miarę zróżnicowania struktur opartą na metryce Braya-Curtisa. Otrzymane wyniki przedstawiono na tle kształtowania się dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. W okresie 2005-2013 wzrosły dochody gospodarstw domowych w ujęciu realnym, najbardziej w gospodarstwach domowych rolników. W badanym okresie struktura wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych rolników upodobniła się do struktury wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych pracowników na stanowiskach nierobotniczych, emerytów oraz pracujących na własny rachunek. Zarówno w roku 2005, jak i w 2013 r. występowały pary grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych o podobnej strukturze wydatków konsumpcyjnych, pierwszą parę stanowiły gospodarstwa domowe emerytów i rencistów, a drugą gospodarstwa domowe pracowników na stanowiskach nierobotniczych oraz pracujących na własny rachunek. Najlepszą strukturą konsumpcji, o najmniejszym udziale wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe oraz na utrzymanie mieszkania i nośniki energii charakteryzowały się gospodarstwa domowe pracowników na stanowiskach nierobotniczych oraz pracujących na własny rachunek podczas gdy najgorsza struktura wydatków konsumpcyjnych występowała w gospodarstwach domowych rencistów. Pomiędzy rokiem 2005 a 2013 polaryzacja pomiędzy gospodarstwami domowymi rencistów a pozostałymi grupami społeczno-ekonomicznymi gospodarstw domowych uległa pogłębieniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zbadano zmiany stopnia polaryzacji powiatów województwa zachodniopomorskiego w stosunku do Szczecina, stolicy województwa i miasta na prawach powiatu, który przyjęto jako regionalne centrum rozwoju. Badanie dotyczyło lat 2007-2012. Rozpatrzono cztery obszary polaryzacji: strukturę demograficzną, urbanizację, rynek pracy oraz strukturę podmiotów gospodarczych. Do wyznaczenia poziomu podobieństwa poszczególnych powiatów do Szczecina wykorzystano miarę Braya-Curtisa. Uzyskane wyniki pozwoliły na wyodrębnienie grup powiatów o dużej i małej polaryzacji w poszczególnych obszarach. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest analiza i ocena przemian strukturalnych w gospodarce województwa podkarpackiego w przekroju powiatów na podstawie sytuacji osób pracujących w sektorze ekonomicznym. Stopień zaawansowania przemian strukturalnych i związana a nim siła struktur regionalnych determinuje bowiem zdolności konkurencyjne poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce rynkowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania miary odległości Braya-Curtisa do grupowania regionów w zbiory o podobnej skali zmian strukturalnych w charakterystykach innowacyjności. (fragment tekstu)
Celem rozważań jest zbadanie zmian struktury wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym wiejskim i miejskim w Polsce oraz sprawdzenie, czy struktura wydatków konsumpcyjnych wiejskich gospodarstw domowych upodabnia się do struktury wydatków konsumpcyjnych miejskich gospodarstw domowych. Artykuł ma charakter badawczy. W opracowaniu przeanalizowano zmiany struktury wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym wiejskim i miejskim w latach 2006-2013 na podstawie danych z Budżetów gospodarstw domowych GUS. Do określenia podobieństwa struktury wykorzystano miary Braya-Curtisa oraz Canberra. Przeprowadzone obliczenia pokazały, że wartość wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym rosła szybciej w gospodarstwach domowych wiejskich niż miejskich. Pozytywnym zjawiskiem jest szybszy wzrost wydatków na rekreację i kulturę oraz na restauracje i hotele w gospodarstwach domowych wiejskich niż w miejskich. Struktura wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym wiejskim i miejskim jest bardzo zbliżona. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.