Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model Coxa-Rossa-Rubinsteina
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia uogólniony model Coxa-Rossa-Rubinsteina (CRR) wyceny opcji, uwzględniający nowe formuły na górne i dolne zmiany cen akcji. Zaprezentowano formułę na wycenę opcji w rozważanym modelu oraz jej przejście graniczne typu Blacka-Scholesa. Głównym celem artykułu jest wyznaczenie przypadków granicznych uzyskanego przejścia granicznego z wykorzystaniem teorii prawdopodobieństwa, a następnie danych z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Empiryczne badania wyceny opcji w uogólnionym modelu CRR potwierdzają uzyskane granice. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule rozpatrzone zostało zadanie wyznaczenia optymalnego momentu sprzedaży jednej akcji (typu akcji) i zakupienia innej akcji. W modelu Blacka-Mertona-Schoelsa (w czasie ciągłym), a także w szczególnym przypadku w modelu Coxa-Rossa-Rubinsteina (dyskretny czas), zadanie to sprowadzone zostało do wyznaczenia optymalnego momentu dla sprzedaży akcji. Analiza dotyczy uzasadnienia wyboru optymalnego momentu sprzedaży jednej akcji i zakupu innej zgodnie ze strategią buy and hold. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu modeli wyceny opcji dwumianowych i trójmianowych oraz ich zbieżności z wynikami zastosowania modelu Blacka-Scholesa (BS). Przeprowadzono uogólnienie modeli dla opcji europejskich i amerykańskich. W literaturze wskazuje się, że modele trójmianowe w przypadku mniejszej liczby kroków dają bardziej dokładne wyniki niż modele dwumianowe. Modele te są szeroko stosowane dla zwykłych typów opcji waniliowych, opcji europejskich lub amerykańskich, które odpowiednio można wykonać tylko w dniu wygaśnięcia i w dowolnym momencie przed datą wygaśnięcia. Otrzymane wyniki potwierdzają konwencjonalną teorię, że trójmianowe modele wyceny opcji, takie jak model Kamrada-Ritchkena i model Boyle'a, są szybciej zbieżne niż modele dwumianowe. W porównaniu modeli dwumianowych pod względem konwergencji najbardziej efektywnym modelem jest model Jarrowa-Rudda. W artykule zaprezentowano wyniki wskazujące, że ulepszone modele dwumianowe, takie jak model Haahtela, są szybciej zbieżne do wyników uzyskanych z modelu BS. Po przeprowadzeniu kilku prób wskazano, że rozkład dwumianowy jest zgodny z rozkładem logarytmiczno-normalnym przyjętym przez model Blacka-Scholesa.(abstrakt oryginalny)
4
100%
Celem artykułu jest ocena możliwości wykorzystania opcji rzeczywistych w połączeniu z teorią gier do podejmowania decyzji inwestycyjnych zapewniających pierwszeństwo wejścia na rynek. Zastosowanie geometrycznego procesu błądzenia losowego pozwala na wycenę opcji realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego z punktu widzenia lidera lub naśladowcy. Wyliczone wartości opcji pozwalają na znalezienie strategii równowagi w grze inwestycyjnej dla dwóch graczy, którzy wybierają strategię lidera lub naśladowcy. Przykład liczbowy wykorzystujący dwumianowy model wyceny opcji Coxa-Rossa-Rubinsteina wykazał zaskakująco, że dla asymetrycznych graczy o zróżnicowanych nakładach inwestycyjnych, gracz o wyższych nakładach inwestycyjnych z większym prawdopodobieństwem stosuje strategię lidera. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyprowadzenie strategii zabezpieczenia kwantylowego opcji typu europejskiego w modelu Coxa-Ross-Rubinsteina. Przedstawiono w nim problem zabezpieczania instrumentu pochodnego oraz sformułowano zadania zabezpieczenia kwantylowego. Następnie, wykorzystując metodę opartą na miarach martyngałowych, wyznaczono optymalne współczynniki sukcesu w zabezpieczeniu kwantylowym dla europejskich opcji kupna i sprzedaży. Na zakończenie przeprowadzono badania empiryczne na temat jakości zabezpieczenia kwantylowego warrantów z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W badaniach empirycznych wykorzystano metodę symulacji Monte Carlo opartą na próbach bootstrapowych.
6
Content available remote Badanie oddziaływania zjawisk niepewnych na parametry modelu Blacka-Scholesa
100%
Istotnym zagadnieniem w przypadku kontraktów opcyjnych jest ich wycena. Stosuje się do niej różnego rodzaju modele, z których najważniejsze to model probabilistyczny Blacka-Scholesa oraz model dwumianowy Coxa-Rossa-Rubinsteina (CRR). W artykule zbadano wpływ zjawisk niepewnych na parametry d i d2, potrzebne do wyliczenia wartości opcji w modelu Blacka-Scholesa. Dokonano także analizy wrażliwości ceny opcji na wprowadzane do modelu probabilistycznego zakłócenia oraz krótkiego porównania rezultatów tego doświadczenia z wynikami uzyskanymi w innym, analogicznym eksperymencie dotyczącym modelu dwustanowego CRR. (abstrakt oryginalny)
Budowa farmy wiatrowej w Polsce stanowi przedsięwzięcie inwestycyjne, które powinno podlegać rachunkowi ekonomicznemu. Wymaga to doboru metody oceny efektywności możliwie najlepiej dopasowanej do charakterystyki badanego projektu. W artykule przedstawiono propozycję, aby realizację farmy wiatrowej potraktować jak opcję i wycenić przy pomocy modeli opracowanych dla rynku finansowego, takich jak zastosowany w pracy model Coxa-Rossa-Rubinsteina. Celem publikacji jest analiza możliwości praktycznego zastosowanie metody wyceny opcji do oceny opłacalności budowy farmy wiatrowej. Do obliczeń posłużono się przykładem rzeczywistej farmy wiatrowej zrealizowanej przez jednego ze współautorów. Uzyskane rezultaty przeanalizowano, oraz przedstawiono wnioski. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.