Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 171

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modele zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Mimo 25 lat wolnej gospodarki mamy trudność, jako społeczeństwo, w budowaniu partnerskich relacji pracowniczych. Czy da się w ogóle mówić o partnerstwie, w sytuacji gdy jedna strona daje pracę, a druga ją wykonuje? Jakie powinny być relacje pomiędzy pracodawcą i pracobiorcą? (fragment tekstu)
Sensowne i skuteczne zachowanie się człowieka w środowisku przyrodniczym oraz społecznym jest zawsze uzależnione od jego orientacji w tym środowisku, którą zapewnia wiedza. Wiek dwudziesty pierwszy może być nazwany wiekiem wiedzy. Współczesne organizacje powinny poszukiwać innowacyjnych modeli zarządzania. Modele takie oparte być powinny na zasadach organicznych (gdzie inspiracją i punktem odniesienia jest przyroda) a nie mechanistycznych (gdzie inspiracją i punktem odniesienia jest maszyna i świat przedmiotów nieożywionych). Wprowadzenie koncepcji wiedzy kolektywnej w organizacji pozwala spojrzeć na zasoby intelektualne organizacji w sposób holistyczny. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie metod i technik zarządzania takich, jak wizualizacja wiedz bądź "opowieści", których celem jest budowanie wspólnego kontekstu dla zasobów informacji. (abstrakt oryginalny)
Model zarządzania przez wartości (ang. Managing by Values - MBV) tworzy ramę dla współczesnych liderów i menedżerów. Uwzględnienie wartości w zarządzaniu wydaje się właściwym kierunkiem zmian, choć proponowane konkretne teorie wymagają jeszcze dalszego dopracowania na poziomie koncepcyjnym, gdyż teoria MBV nie jest wolna od wad. Głównym kierunkiem rozwoju powinna być zmiana roli wartości w zarządzaniu: z roli narzędzia do realizacji celów przedsiębiorstwa na rolę przestrzeni, w której podejmowane są decyzje. Zarządzanie przez wartości stanie się wówczas "zarządzaniem z respektowaniem wartości". (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano modele: zarządzania Baldridge'a, doskonałości EFQM, procesowy model ISO 9001:2000, autonomiczny system zarządzania jakością, House of Total Quality, model S-P, warstwowy oraz model R. Silvestro. Pokazano kluczowe elementy systemu zarządzania jakością oraz ich powiązania niezależnie od typu organizacji.
5
Content available remote Nowoczesny model zarządzania strategicznego - koncepcja badawcza
75%
Pomimo obecności licznych modeli zarządzania strategicznego, istnieją poważne trudności ich uniwersalnej operacjonalizacji. Trudno znaleźć taki model zarządzania strategicznego, który będzie możliwy do zastosowania w różnego typu organizacjach i sektorach. Celem niniejszego opracowania jest sformułowanie koncepcji badań współczesnych praktyk zarządzania strategicznego na podstawie modelu opartego na filarach: adaptacyjności, ukierunkowania i sprawności. Przydatność tego modelu będzie weryfikowana poprzez obiektywne miary ekonomiczne(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zarządzanie wiedzą jako wieloetapowy proces generowania nowych wartości
75%
W artykule przedstawiono zagadnienia zarządzania wiedzą według założeń sformułowanych przez Probsta, Rubla i Romhardta, zaprezentowanych w modelu procesowym. Poruszono różne aspekty wiedzy jako kategorii psychospołecznej oraz jej nabywanie i dzielenie się nią. Zaprezentowano także różne zdolności organizacji do uczenia się na zasadzie pętli pojedynczej i podwójnej. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Management Models of Production Systems
75%
Content of the presented paper is to describe a consistent approach from planning to actual implementation of the production. This consistency is achieved by the sequence of decision-making levels of the appropriate information related flows. In the area of production systems can distinguish at least three basic levels (planning, scheduling and management).(original abstract)
Artykuł prezentuje rozważania na temat budowy modeli w zarządzaniu. Wskazuje na znaczącą ich rolę w teoriach naukowych ze względu na możliwość poznania związków występujących między jego elementami. Modele mają duże znaczenie w praktyce gospodarczej, gdzie ich wykorzystanie umożliwia działanie bardziej zorganizowane; pozwalają one też unikać błędów metodycznych mogących ujawnić się na etapie eksploatacji innowacji podlegającej modelowaniu. W artykule określono podstawowe założenia, które powinny spełniać modele tworzone w naukach o zarządzaniu. Rozważania na temat modelowania zostały zobrazowane przykładem modelu controllingu przedsiębiorstwa budowlanego. (abstrakt oryginalny)
Istotą konstrukcji modelu jest wyodrębnienie części regulacyjnej i części sfery realnej przedsiębiorstwa oraz układu wejść i wyjść "z" i "do" otoczenia. Formą modelu jest więc system cybernetyczny. Wyodrębnione elementy systemu pozwalają na ogólną identyfikację miejsc poboru informacji i miejsc zmian. Przedstawiony model może służyć symulacjom decyzyjnym. Ma on charakter uniwersalny w tym sensie, że w kategoriach ogólnych obejmuje wszystkie możliwe sytuacje związane z funkcjonowaniem firmy. W artykule przedstawiono przykład opisu takiego funkcjonowania na przykładzie przedsiębiorstwa handlowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono własności systemu rynkowego, złożonego z podmiotów gospodarczych, podlegających procesom determinowanym przez naturalne zachowania dyssypatywnego układu nieliniowego. W układzie tym rządzą prawa chaosu, ale są one związane z dążeniem przez układ do osiągnięcia stanu równowagi. Odbywa się to z wykorzystaniem mechanizmu emergencji, przejść fazowych i praw nomiczności. Jest to realizowane bardzo często jednak również kosztem nieprzewidywalnych i nieokreślonych fluktuacji, które nawet w przypadku pojedynczego obiektu mogą wpływać na zachwianie równowagi, a nawet kryzys całego systemu. Możemy jednak temu zapobiegać, spełniając pewne uwarunkowania i przyjmując właściwy model zarządzania oddolnego. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę zidentyfikowania umiejętności, które powinien posiadać kierownik szczebla strategicznego w obliczu nowych wyzwań zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Nakreślono współczesne problemy dotyczące motywacji pracowników oraz decentralizacji sposobów kierowania. W celu zainspirowania menedżerów przyszłości nowoczesnymi modelami zarządzania w artykule przedstawiono model systemu budowania kompetencji oparty na StaffCoachTM oraz przykład przedsiębiorstwa o innowacyjnym sposobie zarządzania personelem - amerykańską firmę W.L. Gore.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Upravlenie konkurentosposobnostʹû produkcii
75%
Omówiono zagadnienie zarządzania konkurencyjnością produktów oraz przestawiono model zarządzania konkurencyjnością produktów.
Celem artykułu jest przedstawienie autorskiego modelu zarządzania ryzykiem w zakresie gospodarowania projektami kursów e-learningowych. Autor pokazał model zarządzania ryzykiem jako część zintegrowanego modelu zarządzania projektami procesów e-learnigowych. Punktem wyjścia dla prezentowanych treści była analiza obecnego stanu literatury naukowej w dziedzinie zarządzania projektami e-learningowymi z tezą, że nie istnieją odpowiednie modele dostosowane do specyfiki ryzyka w e-learningu. Dla po-twierdzenia tak sformułowanej tezy zostały zaprezentowane studia przypadków czterech instytucji posiadających znaczące doświadczenie w dziedzinie e-learningu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Implementing Corporate Governance with the "Lines of Defense Model"
75%
Opisano, w jaki sposób model LOD (Lines of defense Model) może wspierać implementację systemu nadzoru korporacyjnego (Corporate Governance) zgodnie z wytycznymi kodeksu ładu korporacyjnego. "Pierwsza linia obrony" tworzona jest przez zarząd operacyjny, który odpowiada za zarządzanie przypisanym mu ryzykiem. "Drugiej linii obrony" przyporządkowane są różne funkcje centralne, na przykład kontrola finansowa, zarządzanie ryzykiem czy zarządzanie zgodnością. Audyt wewnętrzny to "trzecia linia obrony". Ustalono związek między różnymi "liniami obrony" modelu LOD a wymaganymi przez polskie i niemieckie ustawodawstwo oraz regulacje prawne elementami nadzoru korporacyjnego. Pokazano, jak model LOD integruje najważniejsze elementy systemu nadzoru korporacyjnego. Z tej perspektywy dowiedziono zasadność zastosowania modelu LOD, z uwzględnieniem jego aspektu funkcjonalnego, we wdrażaniu systemu nadzoru korporacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Znaczenie optymalnego modelu organizacyjnego i systemu zarządzania spółdzielnią jest powszechnie doceniane, od formy organizacyjnej i metod zarządzania zależy bowiem realizacja celów społecznych i gospodarczych spółdzielni. Zdaniem specjalistów ds. organizacji i zarządzania, formy organizacyjne i metody zarządzania decydują o sprawności: społecznej, tj. zdolności do realizacji celów społecznych, ekonomicznej, tzn. zdolności do racjonalnego i efektywnego działania, organizacyjnej, a więc zdolności do sprawnego i zorganizowanego działania, innowacyjnej, tj. zdolności do wprowadzania nowych rozwiązań w działalności gospodarczej organizacji spółdzielczych. (fragment tekstu)
Zarządzanie przedsiębiorstwem jest uzależnione od wielu czynników (elementów), zasobów przyczyniających się do wzrostu wartości organizacji. Jednym z podstawowych zasobów organizacji będących zasobem pierwotnym jest zasób ludzki. W ramach zasobu ludzkiego, na czołowe miejsce w realizacji procesu zarządzania wysuwa się osoba menedżera wraz z podwładnymi. To co wyróżnia, charakteryzuje menedżerów w przedsiębiorstwie, to między innymi ich kompetencje. Celem opracowania jest przedstawienie wspierania rozwoju kompetencji menedżera w zarządzaniu miękkim przedsiębiorstwem. W opracowaniu przyjęto dwie hipotezy badawcze. Pierwsza hipoteza badawcza: świadomość menedżera jest czynnikiem wspierania jego kompetencji. Druga hipoteza badawcza: świadomość menedżera i jego kompetencje są czynnikami kształtowania zarządzania miękkiego przedsiębiorstwem. Do zweryfikowania hipotez wykorzystano metodę interpretacji w oparciu o studium literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Teorie zmian w teorii zarządzania strategicznego : próba kojarzenia
75%
W artykule zidentyfikowano i przeanalizowano potencjał teoriotwórczy czterech bazowych modeli zmian Van de Vena i Poola w zakresie zarządzania strategicznego. Stwierdzono, że największy potencjał w tym zakresie ma teoria dialektyczna. Przestawiono wykorzystanie jej idei w uzasadnieniu zasobowego podejścia do generowania strategii, nastawionego na wykorzystywanie okazji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę gospodarowania wojewódzkimi zasobami nieruchomości, a na tym tle - zaprezentowano model zarządzania wypracowany przez województwo łódzkie. Podjęto próbę określenia, czy rozwiązania przyjęte w tym regionie prowadzą do optymalizacji procesów gospodarowania nieruchomościami. Wskazano także rekomendacje co do możliwych dalszych kierunków optymalizowania procesów zarządczych dotyczących wojewódzkiego zasobu nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Istota i krytyka koncepcji organizacji działającej na krawędzi chaosu
75%
W artykule przedstawiono jeden z podstawowych modeli zarządzania organizacją, wykorzystujący teorię chaosu jako swoistą metaforę -model Brown i Eisenhardt. Główną kategorią modelu jest krawędź chaosu. W artykule przeprowadzono analizę krytyczną modelu, zidentyfikowano kontrowersje związane z wykorzystywaniem pojęcia równowagi pomiędzy skrajnie różnymi rozwiązaniami organizacyjnymi.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Kielczanie w budowie modeli zarządzania
75%
Nauki o zarządzaniu bardzo znacząco poszerzają obszar przedmiotu badań, poszukując jednocześnie immanentnych dla siebie metod badawczych, porządkując wiedzę o paradygmatach i prawach,. Zarazem są lub mogą być w relacjach z innymi naukami i teoriami. W artykule przedstawia się podstawy uwarunkowań modeli współczesnego zarządzania prezentowane przez specjalistów zarządzania ze środowiska kieleckiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.