Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Network approach in management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Podejście sieciowe w zarządzaniu
100%
W artykule podjęto próbę wskazania na prawidłowości, którymi cechują się sieci zarówno społeczne, jak i międzyorganizacyjne. Regularności te mogą stanowić podstawę podejścia sieciowego w naukach organizacji i zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Rządzenie sieciowe zdobyło uznanie w związku ze zwróceniem uwagi na nieefektywności zarówno rządu, jak i rynku. Bazując na coraz obszerniejszej literaturze, w pierwszym rzędzie definiujemy rządzenie sieciowe, aby później pokrótce ocenić zalety i problemy związane z tym podejściem. Główne stwierdzenie można opisać następująco: jesteśmy świadkami rozwoju drugiej generacji badań nad rządzeniem sieciowym skupiających się wokół nowych pytań, na które jeszcze nie znaleźliśmy odpowiedzi: o przyszłość opartej na sieciach koordynacji między różnymi poziomami rządzenia, o metarządzenie samoregulujących się sieci, o rolę dyskursu w relacji do rządzenia sieciowego oraz o problemy z demokratycznością i potencjał rządzenia sieciowego. Aby odpowiedzieć na te ważkie pytania, możemy korzystać z różnych teoretycznych podejść do rządzenia sieciowego, które zostały tu krótko omówione.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przyjmuje perspektywę logiki dominującej, tj. konceptualizacji biznesu oraz krytycznych decyzji alokacyjnych, by zaproponować typologię strategii sieciowych. Pierwszy typ opiera się na logice strukturalnej i zmierza do uzyskania renty pozycyjnej, konfiguracyjnej lub relacyjnej. Drugi typ to zasobowa logika sieciowa, w której sieć staje się sposobem dostępu do zasobów, kluczowym zasobem oraz wyzwaniem kompetencyjnym dla organizacji. Trzecia logika postrzega sieć jako układ tworzenia i zawłaszczania wartości przez koopetycję oraz ekosystemy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Metafory, modele i teorie sieci w naukach o zarządzaniu
100%
Wraz ze wzrostem popularności podejścia sieciowego w zarządzaniu zauważa się pewien chaos pojęciowy, który może stanowić istotną barierę w rozwoju teorii sieci. Celem artykułu jest wskazanie głównych dylematów definicyjnych i podejść w badaniach sieci w zarządzaniu. Podjęto próbę odpowiedzi na dwa następujące pytania: Jakie są różnice w stosowanych w zarządzaniu podejściach badawczych do sieci? Czy w naukach o zarządzaniu istnieje powszechne akceptowalna baza koncepcyjna, którą badacze sieci mogą wykorzystać do badań w różnych kontekstach? Do identyfikacji typów badań sieci przyjęto trzy główne kryteria: mechanizm wyjaśniający funkcjonowanie sieci, główny cel badania sieci oraz pochodzenie sieci. Artykuł ma charakter koncepcyjny, wykorzystujący podejście analityczno-syntetyczne zmierzające do uporządkowania pojęć i typologii badań sieci w zarządzaniu.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Innowacyjność a sieciowe zarządzanie przedsiębiorstwem
100%
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia sieciowego zarządzania dla rozwoju innowacyjności organizacji. W obecnych uwarunkowaniach rynkowych analizowanie zagadnienia innowacyjności nie może odbyć się bez uwzględnienia funkcjonowania organizacji sieciowej. Organizacje te stanowią dziś podstawę kreowania innowacyjności, a także wpływają na proces tworzenia przez przedsiębiorstwa ich własnych systemów zarządzania innowacjami. (fragment tekstu)
6
Content available remote Formy sieciowe na przykładzie współpracy międzyorganizacyjnej w JST w Polsce
100%
Niniejszy artykuł jest próbą wykorzystania teorii sieci do opisu współpracy międzyorganizacyjnej jednostek samorządu terytorialnego. Głównym celem rozważań w nim zawartych jest usystematyzowanie wiedzy na temat możliwych poziomych form współpracy samorządów lokalnych z punktu widzenia powiązań funkcjonalno-przestrzennych w kontekście teorii sieci. Zasadne wydaje się podjęcie rozważań, obejmujących syntezę występujących form współpracy międzyorganizacyjnej oraz wskazanie trendów w tym zakresie. W artykule przyjęto twierdzenie, iż formy sieciowe będą przyszłościowym modelem współzarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce. Analizy w nim zawarte oparte są na literaturze przedmiotu oraz wybranych przykładach istniejących form sieciowych w ramach jednostek samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
7
Content available remote Zastosowanie podejścia sieciowego w zarządzaniu strategicznym
100%
Celem artykułu jest włączenie się w dyskusję nad istotą organizacji sieciowych. Punktem wyjścia uczyniono zarysowanie genezy koncepcji organizacji sieciowych, co w dalszej części pozwoliło na przeprowadzenie analizy możliwości zastosowania organizacji sieciowych w zarządzaniu strategicznym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono powiązania między technologiami informacyjno-komunikacyjnymi a procesową i sieciową strukturą zarządzania oraz wpływ tych technologii na zarządzanie sieciami partnerskimi.
9
Content available remote Uwarunkowania i mechanizmy koordynacji sieci
100%
Celem artykułu jest przedstawienie stanu wiedzy o koordynacji sieciowej (network governance). W pierwszej części przedstawiono mechanizmy składowe koordynacji sieciowej, bowiem w literaturze panuje zgodność zarówno co do jej złożoności, jak i elementarnych składników. W drugiej części zwrócono uwagę na dynamikę relacji mechanizmów koordynacji, wynikającą z elastyczności sieci. Ostatnia część zamyka rozważania, wskazując na problem roli podmiotów w sieci, a także procesów dostosowawczych niezbędnych dla sprawnego współdziałania. (fragment tekstu)
CEL: Analiza literatury wskazuje, że próby konceptualizacji strategicznych aspektów sieci mają istotny wpływ na rozwój badań nad sieciami organizacyjnymi. Niniejszy artykuł ma na celu analizę nowych trendów w zarządzaniu strategicznym, a w szczególności możliwości eksploracji podejścia sieciowego w zarządzaniu strategicznym, poprzez istniejącą literaturę oraz prezentację nowych wkładów kolejnych artykułów opublikowanych w bieżącym numerze. METODYKA: Artykuł ma charakter opisowy, dlatego bazuje na przeglądzie literatury i jej konstruktywnej krytyce. Do przedstawienia głównych założeń i cech podejścia sieciowego w zarządzaniu strategicznym wykorzystano narracyjny przegląd literatury, wraz ze wskazaniem pojawiających się trendów i nowych kierunków badawczych. Dokonano identyfikacji teoretycznych podstaw procesów zmian strategicznych w sieciach międzyorganizacyjnych oraz zaproponowano sposób rozumienia strategii sieci. WYNIKI: Badania zawarte w tym numerze pokazują, że z perspektywy sieci strategia biznesowa odgrywa ważną rolę w kierowaniu rozwojem poszczególnych relacji i sieci. Eksploracja podejścia sieciowego w zarządzaniu strategicznym pozwala na przyjęcie kategorii strategii sieciowej, którą można opisać poprzez współistnienie współpracy i konkurencji. IMPLIKACJE DLA TEORII I PRAKTYKI: Rozważania prowadzą do wniosku, że strategia biznesowa musi być wyrażona w kategoriach potencjalnych zmian w sieci, w której działa firma, z uwzględnieniem jej aktualnej i wybranej pozycji w sieci. Pomimo tego, że obecny stan badań nad sieciami organizacyjnymi w teorii zarządzania strategicznego wskazuje, że podejście to jest już dość dobrze ugruntowane, to na podstawie analizy wyników badań dotyczących konceptualizacji strategicznych aspektów sieci, określono istniejące problemy i zidentyfikowano ograniczenia. ORYGINALNOŚĆ I WARTOŚĆ: Wskazano główne problemy związane z badaniem podejścia sieciowego i wynikające z tego konsekwencje dla określenia strategii sieciowej. Wartość dodaną artykułu stanowi połączenie podejścia organizacyjnego i ekonomicznego z logiką przewagi konkurencyjnej i renty relacyjnej. Wykazano, że perspektywa sieciowa w zarządzaniu strategicznym pozwala na pełniejsze zrozumienie strategicznych zachowań współczesnych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Governance jest ważnym środkiem przezwyciężania podziałów na rządzących i rządzonych. Zabezpiecza także możliwości angażowania się wzrastającej liczby interesariuszy w formułowanie i wdrażanie polityki. W tym sensie governance ma również znaczenie normatywne. Wskazuje to na przeszacowanie różnych sposobów koordynacji, nie tylko w zakresie ich efektywności gospodarczej czy skuteczności w osiąganiu celów zbiorowych, ale także w zakresie związanych z nimi wartości. Zatem "governance" zyskał pozytywne konotacje, takie jak: "złoty środek", "konsultacje", "negocjacje", "subsydiarność", "refleksywność", "dialog", w przeciwieństwie do anarchii rynków i "żelaznej pięści" państwa . W każdej sieci międzyorganizacyjnej governance w pewnym stopniu jest oparty na samoregulacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza otoczenia prawno-organizacyjnego podmiotów biorących udział w działaniach z zakresu zarządzania kryzysowego w Polsce. Autor niniejszego artykułu koncentruje się na perspektywie krajowej omawianych zagadnień, ale uwzględnia również międzynarodowy charakter, ponieważ zagrożenia występują ponad granicami. Aby osiągnąć zamierzony cel zastosowano narzędzie analizy strategicznej - analizę PEST. Analizę PEST przygotowano na podstawie analizy i krytyki piśmiennictwa oraz badania dokumentów. Czynniki polityczno-prawne oraz technologiczne okazały się kluczowymi czynnikami determinującymi funkcjonowanie podmiotów w sieci zarządzania kryzysowego. Wśród nich najbardziej negatywny wpływ ma prawa dotyczące zarządzania kryzysowego, które rozproszone jest w wielu aktach prawnych oraz niewystarczające wykorzystanie istniejących możliwości technologicznych. Wyniki badań mogą być adresowane do osób zajmujących się publicznym zarządzaniem kryzysowym, służb interwencyjno-ratowniczych i organizacji pozarządowych. (abstrakt oryginalny)
W referacie została poruszona tematyka dotycząca aspektów związanych z istotą otwartych innowacji i jej oddziaływania na zarządzanie sieciowe organizacji. Szczególna uwaga została zwrócona na możliwość wykorzystania rynków otwartych innowacji oraz otwartych innowacji, jako istotnych czynników wpływających na efektywność zarządzania sieciowego organizacji. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano istotę, cechy i rodzaje struktur sieciowych, a także związki między typem konfiguracji struktury sieciowej a strategią. Wskazano zależność między rodzajem więzi międzyorganizacyjnej a typem realizowanej strategii.
W artykule podjęto problematykę rangi zaufania i jego wpływu na efektywność funkcjonowania sieci przedsiębiorstw. Punktem wyjścia rozważań jest nakreślenie istoty i uwarunkowań działalności organizacji sieciowych. Kolejno autorka odnosi się do teorii zaufania i w szczególności charakteryzuje międzyorganizacyjny wymiar zaufania, przedstawiając zależności między zaufaniem a nieufnością czy też relacje: zaufanie - kontrola - ryzyko w strukturach sieciowych. W podsumowaniu dokonuje charakterystyki jakości relacji i wskazuje zasady jej budowania tak, by miały one istotny wpływ na wzrost efektywności kooperacji sieci między organizacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiamy metody analiz sieci społecznych oraz przykłady ich zastosowań w badaniach organizacji i zarządzania. Metody stosowane w analizie sieci społecznych zaliczają się do ilościowych metod badań społecznych. Przedstawiamy podstawowe założenia i specyfikę prowadzenia badań sieciowych, przybliżamy rodzaje stawianych problemów, typy danych, metody ich analiz oraz przykłady ich zastosowań. Wśród przykładów wykorzystania analiz sieci społecznych omawiamy badania innowacji, kapitału społecznego, władzy, ładu korporacyjnego, komunikacji i karier menadżerów. (abstrakt oryginalny)
W kontekście dyskusji na temat sieciowego modelu współczesnego porządku gospodarczego, politycznego i społecznego, jak również w świetle własnych poglądów autora na temat tych koncepcji, przedstawiono społeczne i etyczne problemy współczesnych organizacji. Ponadto sformułowano wstępne założenia koncepcji nowego zarządzania jako propozycję metodologicznego podejścia do rozwiązywania problemów organizacji w warunkach kryzysu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto wyniki badań sondażowych, dotyczących zagrożeń dla przedsiębiorstw innowacyjnych wysokich technologii oraz zagrożeń jako sytuacji kryzysowych oraz sformułowano wyjściowe, podstawowe rekomendacje dla doskonalenia zarządzania strategicznego w tych organizacjach. Wnioski i postulaty sformułowano na podstawie badań sondażowych, prowadzonych w trakcie realizacji projektu - grantu badawczego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań, przeprowadzone w 3 wiodących firmach branży spożywczej w Polsce, dotyczących zarządzania jakością produktów spożywczych. Zaprezentowano możliwości zastosowania Analitycznego Procesu Sieciowego (ang. Analytic Network Process - ANP) do wyboru odpowiedniej kombinacji systemów zapewnienia jakości i zarządzania jakością w przedsiębiorstwach produkujących żywność. ANP umożliwia podejmowanie decyzji wielokryterialnych w wyborze najbardziej efektywnych możliwości systemu zarządzania jakością w przemyśle spożywczym. Ogólny model zawiera analizę korzyści, możliwości, kosztów i ryzyka (B,O,C,R) oraz umożliwia rozważenie szeregu różnych czynników wpływających na problem decyzyjny.
Celem artykułu jest identyfikacja na gruncie teoretycznym związków między teorią modeli biznesu a teorią internacjonalizacji przedsiębiorstw. W artykule przedstawiono i omówiono wspólne dla obu wymiarów ujęcia badawcze, takie jak: podejście zasobowe, ujęcie sieciowe oraz zarządczo-strategiczne. W kontekście przedstawionych perspektyw uwypuklono obszary, gdzie teorie wykazują komplementarność oraz wchodzą ze sobą w interakcje.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.