Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opłata interchange
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę, stanowi pierwszy kluczowy akt prawa unijnego o randze rozporządzenia regulujący problematykę usług płatniczych. Określa ono jednolite wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę na terytorium UE. Rozporządzenie, wbrew swojej nazwie, reguluje szerokie spektrum zagadnień związanych z funkcjonowaniem usług płatniczych realizowanych w oparciu o kartę, nie tylko zaś problematykę i wysokość opłaty interchange. Wprowadza bowiem regulacje dotyczące treści umów pomiędzy uczestnikami rynku kartowego, a także regulacje wpływające na zasady współpracy między nimi. Adresatem nakazu stosowania maksymalnej stawki opłaty interchange dla transakcji debetowych i kredytowych są dostawcy usług płatniczych. Dostawcy nie mogą ani oferować, ani żądać opłaty interchange w wysokości przekraczającej 0,2% wartości transakcji w odniesieniu do transakcji kartą debetową i 0,3% do transakcji kartą kredytową. Określenie maksymalnych stawek opłat interchange wpłynęło pozytywnie na rynek usług płatniczych. Wzrost sieci akceptacji i ilości transakcji instrumentami płatniczymi opartymi o kartę stanowią przykłady, że ta regulacja spowodowała rozwój obrotu bezgotówkowego, co stanowi per se pozytywną wartość dla całej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ustalenie roli opłaty interchange na rynku kart płatniczych oraz dokonanie oceny jej oddziaływania na konkurencję. Przedmiotem analizy były zasady stosowania interchange fee w Polsce oraz UE w oparciu o wyniki badań prowadzonych przez Komisję Europejską oraz NBP. Wykazała ona, że opłata ta może mieć pozytywny wpływ na rozwój rynku kart płatniczych, jednak jej pobieranie może ograniczać konkurencję oraz stanowić barierę dla wprowadzania innowacyjnych instrumentów płatniczych. Regulatorzy rynku oraz organy ds. konkurencji w Polsce i UE podejmują działania zmierzające do redukcji interchange fee. Mimo że spotykają się one z oporem banków i organizacji płatniczych, ostatnio zaczynają przynosić wymierne rezultaty.(abstrakt oryginalny)
3
61%
Artykuł opisuje skutki zmniejszenia wysokości opłat interchange w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz w Unii Europejskiej. Opisuje system płatności kartą płatniczą oraz opłaty pobierane w związku z wykonywaniem i rozliczaniem transakcji. W dalszej kolejności skupia się na analizie regulacji odnoszących się do opłaty interchange, w tym uchwalonych aktów prawnych. Doświadczenia rynku finansowego Stanów Zjednoczonych wynikające z wprowadzenia tzw. Poprawki Durbina dostarczają istotnych danych pozwalających na zrozumienie kosztów opłaty interchange dla uczestników rynku usług płatniczych. Artykuł zakończony jest wnioskami, w których główny akcent skupia się na zapewnieniu odpowiedniej ochrony posiadaczom kart płatniczych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Znaczenie opłaty interchange dla rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce
61%
Celem opracowania jest ukazanie znaczenia opłaty interchange dla rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce oraz jej wpływu na rozwój sieci akceptacji. Do jego realizacji wykorzystano analizę opisową i porównawczą oraz szeroki materiał analityczno- badawczy, w tym badanie ankietowe przeprowadzone przez autora wśród siedmiu największych agentów rozliczeniowych, działających na rynku polskim. Kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych mają koszty akceptacji kart płatniczych, wśród których zasadniczą rolę odgrywa opłata interchange. Wysoki poziom opłaty interchange w Polsce, należący do jednego z najwyższych w UE, stanowi zasadniczą barierę rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych i obrotu bezgotówkowego. W proces obniżenia opłat interchange w Polsce zaangażował się bank centralny, przyjmując rolę katalizatora zmian. Obniżenie stawek opłat interchange przez organizacje kart płatniczych od początku 2013 r. jest zjawiskiem pozytywnym na polskim rynku, które umożliwia już teraz uzyskiwanie zadowalających efektów, m.in. wdrożenie na rynku polskim nowych i tańszych systemów płatności mobilnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano zagadnienia związane ze sporem wokół opłaty interchange. Spór trwa już dziesięć lat, a głównym problemem jest określenie rynku właściwego.
Pierwszego kwietnia 2010 roku zostały radykalnie obniżone opłaty za transakcje bankomatowe. Opłata ta, tzw. Interchange Fee, jest uiszczana przez bank wydawcę karty na rzecz właściciela bankomatu, z którego jest dokonywana wypłata gotówki. W artykule omówiono możliwe skutki tej obniżki.
W artykule przedstawiono krytyczne argumenty odnośnie pomysłu obniżenia opłaty interchange pobieranej przy transakcjach kartami. Zmiana ta wpisuje się w politykę rządu upowszechniania obrotu bezgotówkowego.
Celem artykułu jest przedstawienie mechanizmu funkcjonowania opłaty interchange i procesu jej regulacyjnego obniżenia oraz dokonanie oceny jego pierwszych skutków dla rynku kart płatniczych w Polsce. Przeprowadzone badania wykazały, że doszło do znaczącego przyspieszenia rozwoju sieci terminali POS akceptujących karty i jednocześnie szybszego wzrostu wartości transakcji bezgotówkowych z użyciem tego instrumentu. Nie zaobserwowano także znaczącego wzrostu opłat dla klientów. Wbrew obawom regulacja ta nie doprowadziła do zahamowania innowacyjności polskiego sektora bankowego, a raczej przyczyniła się do poszukiwania i rozwoju nowych technologii płatniczych, w tym płatności mobilnych. Pełne rezultaty procesu regulacji będą jednak możliwe do oceny w dłuższej perspektywie czasowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem związany z opłatą interchange, pobieraną od kwoty każdorazowej transakcji kartą płatniczą w punkcie usługowo-handlowym. Opłata ta stanowi temat ożywionej dyskusji na całym świecie. Również w Polsce UOKiK zarzucił jej szkodliwy wpływ na konkurencję pomiędzy agentami rozliczeniowymi.
W prezentowanym artykule autorzy podjęli próbę przybliżenia wybranych aspektów opłat i prowizji w sektorze bankowym w Polsce. Skoncentrowano się na następujących kwestiach: sfera regulacji opłat i prowizji, poziom i struktura opłat i prowizji, opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych, prowizje i opłaty związane z rozliczeniami pieniężnymi, abuzywne klauzule umowne a opłaty i prowizje za usługi bankowe. Ponadto zwrócono uwagę na problematykę klauzul niedozwolonych, które spotyka się w umowach funkcjonujących na rynku bankowym. Jest to stosunkowo rzadko wykorzystywany instrument ochrony interesów słabszej strony stosunków prawnych między profesjonalistą a konsumentem. Wydaje się, iż z uwagi na skalę rozwoju usług bankowych zagadnienie opłat i prowizji powinno być przedmiotem stałych analiz prowadzonych przez liczne, funkcjonujące w sferze ochrony konsumenta, wyspecjalizowane podmioty.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z płatnościami kartą oraz związanymi z tym opłatami. Przedstawiono przykłady firm, które planują wprowadzenie własnego systemu opłat w celu ominięcia pośredników i opłaty interchange. Zaprezentowano także nowatorskie rozwiązania dotyczące płatności mobilnych.
12
Content available remote The Interchange Fee Impact on the Development of Non-Cash Transactions
51%
The purpose of the paper is to present the influence of legally regulated interchange fee amount on non-cash turnover. The larger number of point of sale terminals has resulted in the increase in a number and amount of non-cash transactions, what minimally enables banks to compensate for the reductions of revenues due to the above mentioned fee.(original abstract)
Tekst przedstawicieli Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, dotyczący kwestii interchange, opłaty pobieranej przez bank-wydawcę karty od organizacji rozliczającej transakcję, która z kolei wlicza ją do prowizji pobieranej od placówki handlowej przyjmującej karty. W Polsce opłata interchange, nazywana też opłatą transferową, wynosi ok. 1,7-1,8 proc. wartości transakcji. POHiD protestuje przeciwko opłacie interchange. Według nich banki tworzą kartel, czerpiący nieuprawnione korzyści z transakcji kartami, kosztem handlowców i klientów.
Związek Banków Polskich odpiera zarzuty handlowców dotyczące zbyt wysokich dla nich kosztów akceptacji kart płatniczych, publikowane w Gazecie Bankowej (25/2001).
Transakcje bezgotówkowe zdobywają coraz większą popularność wśród konsumentów. Nie trzeba już nosić przy sobie dużej ilości gotówki, wystarczy posiadać kartę płatniczą umożliwiającą regulowanie należności. Przez wiele lat jedynie większe podmioty decydowały się umożliwić swoim klientom taką formę zapłaty za swój towar bądź usługę. Liczba punktów akceptujących płatności za pomocą kart kredytowych czy debetowych zwiększa się jednak z każdym rokiem. Krajowy parlament przez wiele lat próbował bowiem ustalić stawkę opłaty interchange na zbalansowanym poziomie. Miało to przyczynić się do rozwoju sieci akceptacji kart, a także do obniżenia cen towarów bądź usług w miejscach już akceptujących karty płatnicze. Celem niniejszego artykułu będzie próba uświadomienia, że problem opłat interchange dotyczy w rzeczywistości każdego. Niezależnie bowiem od tego, czy jest się posiadaczem i użytkownikiem karty płatniczej, ponosi się ciężar tychże opłat.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Payment System Competitiveness.
41%
Konkurencyjność jest jednym z warunków funkcjonowania systemu rynkowego. Z biegiem czasu ludzie zmienili swoje pojmowanie systemów gospodarczych - od gospodarki barterowej do pieniądza papierowego. W dzisiejszym świecie, gdy ITstaje się dużą częścią życia gospodarczego, pieniądz elektroniczny, e-portfele, płatności PayPal oraz inne płatności są coraz częściej używane i coraz ważniejsze. Obecnie systemy płatności stają się bardzo różnorodne, można więc mówić o rynku instrumentów płatniczych. W tym kontekście kluczowe staje się sprawne funkcjonowanie tych rynków. Celem artykułu jest określenie zasad, warunków na rynku instrumentów płatniczych. Analiza jest prowadzona od strony popytu i podaży. W analizie uwzględniono system kart kredytowych oraz system polecenia zapłaty, wraz z najnowszą teorią Testu Turysty. (abstrakt oryginalny)
W roku 2015 Polska wchodzi w kolejną obniżkę poziomu interchange wprowadzoną przez polski parlament. Ta obniżka zamyka niejako temat interchange na pewien, określony czas, natomiast nie zamyka kwestii pozostałych opłat wpływających na ostateczny koszt przez akceptantów z tytułu przyjmowania płatności kartowych. Dla dynamicznie rozwijającego się rynku będzie niepożądane, aby przy spadającym poziomie opłaty interchange rosły opłaty processingowe czy marże agentów rozliczeniowych. (abstrakt autora)
Rynek usług finansowych, rozumiany jako miejsce konfrontacji popytu na usługi finansowe z ich podażą podlega w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat głębokim przeobrażeniom. Nie dotyczą one jego rangi, która pozostaje kluczowa z uwagi na fakt, że stanowi on mechanizm umożliwiający - dzięki oferowanym na nim usługom - przepływ strumieni pieniężnych w gospodarce, lecz sposobu jego funkcjonowania. Współczesny rynek usług finansowych diametralnie różni się od tego, który istniał jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zarówno pod względem struktury podmiotowej (uczestnicy po stronie podaży i popytu), jak i przedmiotowej (oferowane usługi oraz instrumenty finansowe). W tych obszarach jesteśmy świadkami nieustannego wzrostu jego złożoności, wynikającej z rosnącej różnorodności jego uczestników oraz coraz większej liczby dostępnych na nim usług i instrumentów (coraz częściej bardzo wyrafinowanych). Relatywnie niewielkim zmianom uległy natomiast jego funkcje - wciąż jest przede wszystkim miejscem umożliwiającym przepływ wolnych środków pieniężnych od podmiotów dysponujących ich nadwyżkami do tych, które poszukują kapitału oraz mechanizmem umożliwiającym obieg pieniądza, tj. dokonywanie rozliczeń zarówno tych, które są związane z obrotem gospodarczym, jak i wszelkich innych płatności. W obrębie spełnianych przezeń funkcji, zasadnicza zmiana polega na tym, że o ile przed laty kompetencje jego uczestników (zwłaszcza po stronie podaży) były ściśle określone i rozgraniczone, o tyle dziś podziały te coraz bardziej się zacierają. Przeobrażenia te są skutkiem zmian zachodzących w otoczeniu, w tym przede wszystkim deregulacji i dezintermediacji. Towarzyszą im globalizacja oraz dynamiczny rozwój nowoczesnej technologii, które umożliwiają przełamanie barier przestrzennych i czasowych związanych ze świadczeniem usług finansowych, powodują zmianę modeli biznesowych oraz relacji między instytucjami dostarczającymi usługi finansowe oraz ich odbiorcami. Oddziaływanie czynników zewnętrznych, związanych z otoczeniem, jest zatem silnie sprzężone z kształtowaniem się czynników wewnętrznych (potrzeby, oczekiwania, zachowania uczestników rynku) i jest to oddziaływanie wzajemne. (fragment tekstu)
Przyczyn kryzysu finansowego, którego apogeum był upadek banku Lehman Bothers we wrześniu 2008 r. upatruje się przede wszystkim w działaniach banków. Dlatego politycy wielu krajów postanowili je ukarać. A do tego dochodzi fakt wyciągnięcia gigantycznej pomocy finansowej z kieszeni podatników w postaci bankowego podatku. Ma on zniechęcić je do krótkoterminowych operacji bankowych. W naszym kraju, choć dyskusja na ten temat już się rozpoczęła, póki co, nie zapadły jeszcze wiążące decyzje w tej sprawie. (abstrakt autora)
Coraz częściej płacimy kartami lub korzystamy z innych technologii mobilnych. Dla użytkowników - klientów i akceptantów liczy się upowszechnienie i niski koszt obsługi płatności. Czy w Polsce, podobnie jak w Niemczech, we Francji lub w Portugalii lokalny podmiot rozliczeniowy będzie mógł zająć znaczącą część rynku? Niewątpliwie podejmowane będą próby zdobycia silnej pozycji i forsowania standardów w płatnościach mobilnych, tak przez Polski Standard Płatności, jak i tradycyjne organizacje płatnicze Visa i MasterCard. Ten swoisty pojedynek przynieść może wiele interesujących rozwiązań korzystnych zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorców. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.