Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organization and management science history
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach ma rodowód przedwojenny. Powstał w końcu lat 30. XX w. jako prywatne Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Mając osiem dekad działalności (z okupacyjną przerwą w łatach 1939-1945), doczekał się licznych opracowań, dotyczących zarówno jego powstania, jak i dalszego funkcjonowania. Nie często jednakże podnoszony jest fakt, iż wystartował jako wyższa szkoła zawodowa z wydziałem kształcącym w zakresie zarządzania. Było to skromne uzupełnienie ówczesnego pejzażu "miasta rozrastającego się imponująco, przeobrażanego w duchu nowoczesności". Z wysokimi obiektami budowanymi w nowoczesnej technologii wskazywano na amerykańskie tempo rozwoju, a część miasta na południe od torów kolejowych zwano "najbardziej amerykańską dzielnicą Rzeczypospolitej". W tej stylistyce określano też powstały po ostrych dyskusjach w kwestii jego założenia Wydział, będący tożsamy z ówczesnym Wyższym Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych, nazywając go rodzajem "school of business". Miał profil i program kształcenia odległy od wszystkich istniejących wtedy wydziałów uczelni handlowych. Nie kopiował żadnego z istniejących rozwiązań uniwersyteckich. Był to Wydział Organizacji Przemysłowej i posiadał niespotykany dotąd w polskim szkolnictwie wyższym indukcyjny program nauczania. Odpowiadało to potrzebom miejscowego przemysłu. Ze względu na te okoliczności, w 80. roku działania zarówno Uczelni, jak i Wydziału, celowym wydaje się omówienie raz jeszcze ich historii powstania wraz z krótką charakterystyką programu, by później przejść do przedstawienia wkładu w nauki o zarządzaniu osób związanych z uczelnią w tych początkowych latach. (fragment tekstu)
2
Content available remote Rzut oka na historię historii myśli ekonomicznej jako dyscypliny akademickiej
100%
Opracowanie przedstawia rozwój historii myśli ekonomicznej jako dyscypliny akademickiej. Etapy rozwoju określają daty wydania podstawowych dzieł, miejsce tej dyscypliny w programach kształcenia, pojawianie się czasopism i stowarzyszeń. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest syntetyczna charakterystyka dorobku pisanego wybranych przedstawicieli organiczników poznańskich. Z charakterystyki tej wynika, że podejmowali oni całe bogactwo problemów, które są aktualne we współczesnej nauce o zarządzaniu (fragment tekstu)
Praca, stanowiąca immanentną część ludzkiego życia, jest od wielu dziesięcioleci przedmiotem zainteresowania badaczy, którzy zainteresowanie to sprowadzali niejednokrotnie do poszukiwania sposobów podnoszenia jej wydajności. Uważali zarazem, że określony poziom wydajności determinowany jest swoistym dodatkiem do maszyny, czyli robotnikiem. Jednakże wraz z rozwojem nauk o organizacji i zarządzaniu stosunek do pracownika ewoluował; zaczęto podkreślać podmiotowość wykonawców pracy i eksponować ich znaczenie dla sukcesu organizacji. W efekcie, w literaturze przedmiotu pracownik przestał być reprezentantem siły roboczej, stał się natomiast częścią zasobów ludzkich a później jeszcze posiadaczem kapitału ludzkiego. Rosnące i podkreślane znaczenie pracowników wywołało konieczność świadomego i kompleksowego, a zarazem uwzględniającego czynniki sytuacyjne, zarządzania nimi. Ewolucji stosunku do pracownika towarzyszyła zatem ewolucja funkcji personalnej, a jej przejawem jest wzbogacony zakres przedmiotowy zarządzania zasobami ludzkimi, wykorzystywane w jego ramach instrumenty, metody i procesy, niejednokrotnie mocno związane z teoriami, koncepcjami i modelami wyrosłymi na gruncie nauk o organizacji i zarządzaniu.(fragment tekstu)
"Zachowania organizacyjne jako samodzielna dziedzina naukowa powstawała przez kilka dziesięcioleci. Jej korzenie sięgają naukowej organizacji pracy..." W artykule omówiono i przeanalizowano dorobek prekursorów i twórców zachowań organizacyjnych (O. Sheldon, H. Mustenberg, L. M. Gilberth, E Mayo i F. J. Roethisberger).
Współtwórca i najbardziej rozpoznawalna postać "polskiej szkoły organizacji" Karol Adamiecki, zanim stał się uczonym na miarę europejską i światową, stawał twarzą w twarz z problemami przemysłu początków XX wieku. Poznając coraz gruntowniej materię przedsiębiorstw przemysłowych, nabierał narastającego przekonania, że w działalności praktycznej potrzebna jest postawa badawcza, poszukująca nie tylko przesłanek lepszej organizacji pracy zbiorowej, ale także nastawienia ekonomicznego zorientowanego na analizę kosztów wytwarzania. Na tym ostatnim czynniku oparł projekt sanacji przedsiębiorstwa podczas kilkunastomiesięcznego kierowania produkcją w ostrowieckich Zakładach Hutniczych, szukających poprawy swojej trudnej sytuacji rynkowej po latach koniunktury. Okazało się, iż program obniżki kosztów jednostkowych produktów proponowany w sporządzonej ekspertyzie nie został przyjęty przez ówczesny zarząd spółki. Postawiono na szukanie i umacnianie się w niszy rynkowego segmentu oprzyrządowania środków transportu kolejowego. Zaważyła postawa innego wybitnego menedżera w polskim przemyśle i działacza gospodarczego Stanisława Popowskiego. Jego znaczenie dla rozwoju, a po odzyskaniu niepodległości utrzymania Zakładów Ostrowieckich jest niepodważalna. Przedstawienie całokształtu uwarunkowań funkcjonowania tego przedsiębiorstwa i wysunięcie tezy, iż nie tylko okoliczności polityczno-rodzinne, jak dotąd uważano, ale czynnik merytoryczny w postaci odmiennej strategii rozwoju był powodem stosunkowo szybkiego odejścia Adamieckiego z ostrowieckich fabryk przyjęto jako cel przedkładanego przyczynku.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych osiągnięć reprezentantów polskiej szkoły organizacji w latach 1919-1939.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono jedną z najnowszych perspektyw badawczych w badaniach organizacji i zarządzania - perspektywę historyczną, łączącą doświadczenia różnych dyscyplin humanistycznych, historii, socjologii czy badań procesów komunikowania. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Dwa warszawskie adresy Karola Adamieckiego z historycznym paradoksem w tle
75%
Artykuł stanowi propozycję autorskiego zmierzenia się z paradoksem historycznym pośrednio zasugerowanym w 1972 roku przez Daniela A. Wrena. Paradoks ten opiera się na stwierdzeniu, iż diagram Gantta spopularyzowany przez Wallace'a Clarka legł u podstaw europejskiego "ruchu produktywności", a ruch ten był traktowany na "starym kontynencie" jako eksport idei z USA mimo znacznie wcześniejszych działań Adamieckiego. Przyczynek do wyjaśnienia wspomnianego paradoksu, stanowiący treść artykułu, jest ujęty jako przejaw przypominania organizacyjnego. Artykuł zawiera rekonstrukcję działań konsultacyjnych Adamieckiego w warszawskich firmach "Lilpop" i "Rudzki" na początku XX wieku oraz opisuje aktywność Clarka w Polsce międzywojennej. Dyskutowane są również relacje Clark-Adamiecki. Konkluzja artykułu zakłada, iż wrenowski paradoks historyczny ma naturę przede wszystkim historiograficzną, wynika z zapomnienia badaczy o roli Polski międzywojennej jako liderze nowoczesnego zarządzania w Europie.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Działalność konsultingowa i społeczno-organizacyjna Karola Adamieckiego
75%
Karol Adamiecki to jeden z najwybitniejszych uczonych polskiego pochodzenia, którego bezdyskusyjnie można zaliczyć do grona protoplastów współczesnej nauki o organizacji. Niestety obecnie jego nazwisko i dorobek nie zajmują należnego im miejsca w międzynarodowym środowisku badaczy zarządzania. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie sylwetki Karola Adamieckiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego działalność konsultingową i społeczno-organizatorską w środowiskach polskich inżynierów i techników. W ostatniej części niniejszego artykułu została dokonana intelektualna refleksja nad początkami polskiej i światowej nauki o organizacji i zarządzaniu przez pryzmat dokonań Karola Adamieckiego.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Karol Adamiecki we wspomnieniach warszawskich profesorów i działaczy
75%
Artykuł przedstawia wspomnienia i refleksje dotyczące osoby i dzieła profesora Karola Adamieckiego przy okazji jego 150. rocznicy urodzin przedstawione przez przedstawiciela warszawskiego środowiska nauk o zarządzaniu, prof. Michała Trockiego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest pomostem łączącym dwa odległe od siebie etapy rozwoju nauk o zarządzaniu: Rzeczypospolitą szlachecką i lata 1900–1939. Autor poczynił próbę wypełniania luki, jaka istnieje w periodyzacji ewolucji nauk o zarządzaniu. Zwrócono uwagę na trzy grupy publikacji, w których nawiązywano do problematyki organizacji i zarządzania na ziemiach polskich w XIX wieku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono poglądy wybranych przedstawicieli polskich nauk o zarządzaniu w obszarze funkcji rachunkowości w zakładzie przemysłowym. Ustalono, że Karol Adamiecki, Stanisław Bieńkowski, Władysław Baliński i Edwin Hauswald przypisywali rachunkowości funkcje kontrolną, informacyjną i sprawozdawczą. Pewne różnice w sposobie traktowania przez poszczególnych wybranych przedstawicieli myśli organizatorskiej poszczególnych funkcji rachunkowości są widoczne w rozłożeniu akcentów ich praktycznego wykorzystania w działalności gospodarczej. Rachunkowość była postrzegana jako jeden z równoprawnych działów przedsiębiorstwa. Najobszerniej o funkcjach i korzyściach rachunkowości w przedsiębiorstwie wypowiadał się Władysław Baliński. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Dąbrowa Górnicza w czasach Karola Adamieckiego
75%
Dąbrowa Górnicza leży we wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wydarzenia polityczne zadecydowały, że od 1815 roku znajdowała się ona w Królestwie Polskim połączonym unią personalną z Cesarstwem Rosyjskim. Na terenie samej osady odkryto złoża węgla kamiennego. W związku z tym powstały tutaj w I połowie XIX wieku kopalnie i powiązane z nimi huty cynku oraz żelaza. Do pracy w Dąbrowie Górniczej przybywało wielu ludzi. Wśród nich znalazł się także Karol Adamiecki senior - ojciec Karola Adamieckiego, późniejszego twórcy nauki organizacji pracy. Karol Adamiecki senior rozpoczął swoją karierę od praktyki górniczej, a zakończył na stanowisku inżyniera. Karol Adamiecki junior wzrastał w otoczeniu przemysłowego krajobrazu oraz wśród inteligencji technicznej, co z pewnością miało wpływ na jego późniejsze życie, a w szczególności prace wynalazcze.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wybranych pozycji dorobku polskiej nauki, w których analizowano zagadnienia organizacji i zarządzania w perspektywie historycznej. Największy udział w badaniach nad dziejami przedsiębiorstw na ziemiach polskich należy do historyków gospodarczych, których prace można przypisać do nurtu business history. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ewolucja szkół strategii : przegląd głównych podejść i koncepcji
75%
W opracowaniu dokonano przeglądu najczęściej występujących w literaturze przedmiotu, szkół i podejść do strategii przyjętych z perspektywy ich historycznego rozwoju. Szczególną uwagę zwrócono na relacyjne podejście do strategii, które uznano za obecny, i prawdopodobnie przyszły nurt myślenia strategicznego. Określono istotę strategii relacyjnej, przedstawiając jej logikę oraz możliwe kategorie analizy z perspektywy poziomów zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie założeń projektu o nazwie "Środowisko naukowe. Mistrzowie, współpracownicy, uczniowie. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość". Jego ideą jest zaproszenie środowisk nauk o zarządzaniu w ujęciu instytucjonalnym do opracowania artykułów prezentujących ich tożsamość na gruncie historycznym i prezentujących przyszłość nauk o zarządzaniu z ich perspektywy. W opracowaniu podkreślono, że nauki o zarządzaniu rozwijają się dynamicznie, posiadają bogaty własny dorobek wpływający na rozwój społeczno-gospodarczy. W artykule wskazano, że przedstawienie panoramy środowisk naukowych w kontekście mistrzów i wkładu teoretycznego, metodycznego czy aplikacyjnego będzie stanowić obraz historyczny nauk o zarządzaniu w kontekście ich najbliższych wyzwań. (abstrakt autora)
Autorka przyjmuje za cel opracowania próbę nakreślenia zarysu portretu naukowego profesora Aleksandra Rotherta (1870-1937), widzianego przez pryzmat innowacyjności w jego dorobku naukowym i menedżerskim. Aleksander Rothert to wybitny inżynier mechanik i elektryk, profesor Politechniki Lwowskiej, doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej. To także jeden z prekursorów nauk o zarządzaniu i jakości, menedżer, organizator. W opracowaniu wyróżniono obszary, a w ramach nich - wymiary zainteresowań profesora. Przedstawione działania i ich efekty pozwalają na potwierdzenie tezy, że zdolność do generowania i absorpcji innowacyjnych rozwiązań, a także ich wdrażania, była wyróżniającą kompetencją Aleksandra Rotherta. Rozważania poprzedzono rysem biograficznym Aleksandra Rotherta, a zakończono współczesną percepcją jego innowacyjnych działań. Proces transformacji działań naukowych i menedżerskich, sformułowany w perspektywie innowacyjności w dorobku Aleksandra Rotherta, zdaniem autorki, nie traci na aktualności i może być odczytany na nowo we współczesnej rzeczywistości gospodarczej. Dawne dokonania prekursorów nauk o zarządzaniu i jakości, widziane z przyjętej perspektywy badawczej, mogą zatem stanowić istotny punkt odniesienia przy realizacji poszukiwań naukowych. (abstrakt autora)
19
Content available remote Geneza nauk o organizacji i zarządzaniu
63%
Opisano uwarunkowania powstania nauk o organizacji i zarządzaniu oraz scharakteryzowano wybrane szkoły i kierunki w naukach o organizacji i zarządzania: szkołę naukowego zarządzania,klasyczną szkołę administracyjnąszkołę stosunków międzyludzkichszkołę behawioralnąszkołę współczesną.
Celem artykułu jest przedstawienie przesłanek powstania nowego nurtu w zarządzaniu, założeń koncepcji pozytywnego potencjału organizacji oraz sformułowanie głównych problemów badawczych wpisujących się w nową perspektywę postrzegania czynników wpływających na rozwój przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.