Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 612

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ownership transformations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, od kilku lat trwa transformacja gospodarki centralnie planowanej w gospodarkę rynkową. Proces ten nie ma precedensów historycznych i gotowych wzorców działań. (fragment tekstu)
Raport z badań przeprowadzonych w maju 1995 roku, których celem było zbadanie opinii i ocen dotyczących rozmaitych aspektów zmian własnościowych oraz stopnia, w jakim Polacy są zainteresowani uczestnictwem w Programie Powszechnej Prywatyzacji.
W artykule przedstawiono wyniki zmian własnościowych w gospodarce polskiej jakie się dokonały od 13 lipca 1990 r. (Ustawa o PPP). Przedstawiono dane liczbowe.
Departament Delegatur i Analiz Prywatyzacji sporządził analizę na podstawie danych uzyskanych z organów centralnych, urzędów wojewódzkich, departamentów merytorycznych MPW.
Autor poddaje analizie problemy regionalnego rozwoju, urbanizacji i strategicznego zarządzania w kontekście ekonomicznych, społecznych, politycznych przekształceń w społeczeństwie. Rozważa w artykule: rozwój miast i warunki przekształceń jako główny przedmiot badań w obszarze strategicznego zarządzania własnością; miasta i ich rozwój jako środowisko tworzenia własności; procesy przekształcania jako ogólny kontekst rozwoju miast i tworzenia własności; główne trendy procesów przekształceń w centralnej i wschodniej Europie, główne kryteria i ich wskaźniki; decyzje wielokryteryjne. (abstrakt oryginalny)
6
80%
Referat jest próbą przeanalizowania wpływu przekształceń własnościowych po 20 latach od rozpoczęcia transformacji gospodarczej na rozwój województwa wielkopolskiego. Zasadniczym celem przekształceń własnościowych jest wzrost efektywności wykorzystania majątku, który prowadzi do osiągania lepszych efektów działalności gospodarczej. Konsekwencją zwiększenia efektywności gospodarowania są większe wpływy do budżetów województwa, a te z założenia powinny doprowadzić do rozwoju regionu poprzez inwestycje w infrastrukturę, taką jak drogi publiczne, czy inne nakłady inwestycyjne itd. Ponadto dążenie do zmiany struktury właścicielskiej powinno również doprowadzić do polepszenia dobrobytu społecznego, wyrażającego się przede wszystkim w zmniejszeniu odsetka bezrobotnych oraz zwiększeniu wypłacanych wynagrodzeń. (abstrakt oryginalny)
Założenia przygotowanego przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych projektu ustawy o rekompensatach z tytułu utraty mienia przejętego z naruszeniem prawa na podstawie przepisów wydanych w latach 1944-1962. Projekt ten został zaakceptowany przez Radę Ministrów.
13 lipca 2000 roku minęła dziesiąta rocznica uchwalenia ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, która stworzyła podstawy prawne procesu prywatyzacji oraz umożliwiła jego rozpoczęcie. Autor artykułu podejmuje próbę odpowiedzi na pytania: 1) czego dokonaliśmy w czasie dziesięciu lat, 2) jaka jest nasza obecna sytuacja, 3) czego zamierzamy dokonać w przyszłości.
Jest to dalsza część artykułu pt. "Jubileusz prywatyzacji" NŻG 32/2000, w którym autor dokonuje podsumowania po dziesięciu latach przekształceń własnościowych w Polsce oraz zastanawia się, jak powinien ten proces przebiegać w najbliższych latach.
26 kwietnia 2022 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) odbyła się konferencja naukowa pod patronatem Jego Magnificencji Rektora SGGW - prof. dr. hab. Michała Zasady - zatytułowana "Przekształcenia własnościowe w rolnictwie - 30 lat doświadczeń i perspektywy". Organizatorami tego wydarzenia byli Instytut Ekonomii i Finansów Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw (IEF KEiOP) SGGW oraz Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN). Konferencję otworzył prof. dr hab. Henryk Runowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego i kierownik KEiOP, przedstawiając główny cel obrad, którym było podsumowanie 30 lat przeobrażeń własnościowych, jakie zaszły w krajowym sektorze rolnym oraz wskazanie szans i zagrożeń związanych z szeroko pojmowanym "dziedzictwem" Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR). Profesor Runowski zwrócił uwagę na fakt, że jednym z głównych pomysłodawców spotkania jest Adam Tański,w latach 1992-2002 prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP), a także dwukrotny minister rolnictwa (1991, 2003).(fragment tekstu)
Przekształcenia własnościowe, nieuchronny warunek skutecznej transformacji, niosą ze sobą, obok konsekwencji prawnych i ekonomicznych, również daleko idące skutki socjalne dla pracowników. Autor próbuje wskazać te najbardziej widoczne.
Autorka omawia raport Najwyższej Izby Kontroli, który ocenia przebieg przekształceń własnościowych w Polsce w 1996 r.
Czeska metoda prywatyzacji kuponowej ogromnej liczby przedsiębiorstw państwowych wywołała gorącą dyskusję między ekonomistami i politykami gospodarczymi, która trwa po dzień dzisiejszy. Artykuł jest polemiką miedzy dwoma możliwymi odpowiedziami na zawarte w tytule pytanie: czy czeska prywatyzacja kuponowa była sukcesem? Tak: była dobrym punktem wyjścia do niedokończonej rewolucji gospodarczej - twierdzi Jan Svejnar. Nie: była nazbyt społecznie kosztownym projektem - oponuje Jan Mladek.
Minęło 5 lat od wejścia w życie ustawy (z 19.10.1991 r.), która uruchomiła proces przekształceń własnościowych w rolnictwie. Istniała zgoda, że konieczne są przekształcenia własnościowe. Ujawniły się natomiast różnice co do sposobu realizacji. Jednym z nich było powołanie Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która przejęła mienie po wszystkich państwowych przedsiębiorstwach rolnych.
Artykuł omawia następujące problemy: 1) kierunki i skala prywatyzacji przedsiębiorstw, 2) ekonomiczne aspekty prywatyzacji przedsiębiorstw, 3) główne bariery i perspektywy prywatyzacji.
Przedstawiono istotę przekształceń własnościowych. Omówiono stan restrukturyzacji prywatyzacyjnej w Polsce w 2003 roku. Pokazano jak przebiegał proces prywatyzacji w województwie kujawsko-pomorskim w latach 1999-2003.
Omówiono krótko etapy denacjonalizacji majątku państwowego i na tym tle Fundusz Własności Pracowniczej, będący luźną formą organizacyjną, która powinna realizować aspiracje majątkowe pracowników przedsiębiorstwa państwowego w procesie transformacji kapitałowej. Autorzy przedstawili sposoby funkcjonowania takiego Funduszu, jego zasady, zadania i źródła generowania kapitału.
Autor omawia stan rzemiosła krakowskiego na tle zmian liczebności podmiotów podlegających przekształceniom własnościowym. Zebrane dane wskazują, że rzemiosło krakowskie przeżywa regres. Przyczyny to: reorientacja polityki ulg i zwolnień podatkowych w stronę kapitału obcego, wzmożony nacisk fiskalny, polityka czynszowa władz lokalnych, nieprzychylna opinia społeczna, atmosfera "wielkiej prywatyzacji".
Opracowanie prezentuje efekty, dynamikę i uwarunkowania transformacji państwowego sektora rolnego. Autorzy monitorowali problematykę przeobrażeń własnościowych tego sektora przez pryzmat działalności 14 Oddziałów Terenowych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Badali także wpływ przekształceń własnościowych na funkcjonowanie przedsiębiorstw rolnych, w szczególności nowych podmiotów powstałych na bazie PGR-ów.
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.