Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 304

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Passenger traffic
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji rozwiązań organizacyjno-zarządczych w regionalnych przewozach pasażerskich ze szczególnym uwzględnieniem ich uwarunkowań strukturalno-własnościowych, w tym komunalizacji przedsiębiorstw PKS.(fragment tekstu)
Autorka omawia uchwałę SN z 17 marca 2017 roku, III CZP 111/16, w której SN opowiedział się za stosowaniem rocznego terminu przedawnienia roszczeń, wynikającego z art. 778 k.c., do roszczeń z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 261/2004 o zryczałtowane odszkodowanie za odwołanie lotu, odmowę przyjęcia na pokład, opóźnienie w przewozie. Glosatorka aprobuje tezę uchwały SN, wskazując jednocześnie na niedostatki jej argumentacji. W szczególności jako właściwe należy jej zdaniem uznać stanowisko SN co do kontraktowego charakteru odpowiedzialności przewoźnika z omawianego tytułu nawet w sytuacji, gdy pasażera nie wiąże z przewoźnikiem bezpośredni stosunek prawny. Glosatorka odwołuje się tu do konstrukcji umowy na rzecz osoby trzeciej. Wskazuje także na obowiązującą w prawie lotniczym zasadę bezpośredniej odpowiedzialności przewoźnika faktycznego. Aprobuje wybór art. 778 k.c. pomimo istnienia "odrębnych przepisów" w zakresie umowy przewozu lotniczego, o których mowa w art. 775 k.c. Jednocześnie wskazuje na niemożliwość stosowania do roszczeń, o których mowa, art. 77 ustawy - Prawo przewozowe.(abstrakt oryginalny)
Transport kolejowy jest nadal bardzo istotnym elementem systemu transportowego kraju, zarówno w przewozach osób, jak i ładunków. Spośród gałęzi transportu wyróżnia się on wielością spełnianych funkcji, które w ogólnym ujęciu można określić jako: społeczną, gospodarczą, strategiczną, ochrony środowiska, integracji czy przestrzennego zagospodarowania obszaru. Tradycyjnie transportowi kolejowemu przypisane jest również wykonywanie zadań o charakterze publicznym, znanych pod nazwą "służby publicznej". Transport kolejowy stopniowo tracił historycznie ukształtowane podstawy systemowe, także w zakresie odpowiedzialności państwa za jego utrzymanie i rozwój. Blisko dwie dekady zajęła już restrukturyzacja przedsiębiorstwa PKP. Wiele dokumentów strategicznych zapowiada dalszy jej przebieg1. Warto zatrzymać się nad jednym z efektów tej restrukturyzacji, jakim jest komunalizacja kolei', dokonana pod koniec 2008 roku.(fragment tekstu)
Rozwój turystyki od początku był determinowany postępem, jaki dokonywał się w transporcie. Istotą turystyki jest przemieszczanie się osób do obszarów i miejscowości o atrakcyjnych walorach turystycznych, znajdujących się poza ich codziennym otoczeniem. Przyjmując, że przemieszczanie się turystów w przestrzeni jest najbardziej charakterystyczną cechą turystyki, transport zapewniający to przemieszczanie stanowi podstawowy warunek jej uprawiania1. Z pięciu wyróżnionych etapów konsumpcji turystycznej (przygotowanie - podróż - pobyt podróż podsumowanie) - dwa dotyczą usług transportowych2. Niemożność rozwoju turystyki bez usług transportowych wynika przede wszystkim z rozproszenia i niemobilności walorów turystycznych(fragment tekstu)
Mimo że proces regionalizacji kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce trwa już ponad 10 lat, to nadal nie można mówić o jego zakończeniu. W tym okresie nastąpiły fundamentalne zmiany w strukturze podmiotowej i własnościowej na rynku kolejowych operatorów regionalnych przewozów pasażerskich. Wiele problemów nie zostało jednak jeszcze rozwiązanych. Celem artykułu jest przedstawienie chronologii tego procesu oraz przeprowadzenie rozważań na temat podstawowych, zdaniem autora, problemów związanych z dalszymi przemianami podmiotowymi i własnościowymi na rynku operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce.(fragment tekstu)
6
80%
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zauważa się dynamiczny rozwój i wzrost znaczenia transportu lotniczego w obsłudze ruchu pasażerskiego na całym świecie. Do niedawna pasażerska żegluga powietrzna była realizowana w ramach połączeń na duże odległości, przede wszystkim w podróżach międzykontynentalnych. W ujęciu regionalnym (kontynentalnym) w przypadku średnich i małych odległości dominowały alternatywne dla transportu lotniczego gałęzie transportu, jak transport kolejowy, drogowy czy morski (w zależności od specyfiki geograficznej regionu). Przewaga konkurencyjna tych form transportu w obsłudze ruchu pasażerskiego wynikała przede wszystkim z ich większej dostępności wyrażającej się zarówno w istnieniu odpowiedniej infrastruktury transportu, rozbudowanej siatce połączeń, jak i w przystępnej, akceptowanej przez klientów cenie za usługę. Relatywnie drogi transport lotniczy był więc wykorzystywany głównie przez bardziej zamożne grupy społeczeństwa, a przede wszystkim przez pasażerów biznesowych oraz bogatych turystów. (abstrakt autora)
7
Content available remote Kształtowanie jakości przewozów turystycznych w żegludze pasażerskiej
80%
Jakość jest kategorią ekonomiczną, która funkcjonuje w wielu formach aktywności ludzkiej i obejmuje aspekty dotyczące produktów, w tym usług, pracy oraz życia. Definiowanie tej kategorii przedstawia się w różnych ujęciach, zgodnie z zainteresowaniami danej nauki. W ujęciu ekonomicznym jakość wyraża stopień zaspokojenia potrzeb przez określony produkt (usługę). W warunkach świadczenia usług turystycznych problematyka jakości nabiera dwojakiego znaczenia. Z jednej strony oceniana jest jakość usługi jako zbioru cech opisujących poziom realizacji świadczenia. Z drugiej strony dokonywana jest ocena jakości obsługi, co podyktowane jest czynnościowym (relacyjnym) charakterem produkcji usług turystycznych, wyrażającym się ciągłym kontaktem personelu danej firmy z turystami. (fragment tekstu)
Godzinowe natężenie ruchu na liniach podmiejskich charakteryzuje się specyficznymi rozkładami. Znajomość tych rozkładów może być pomocna przy podejmowaniu zarówno bieżących decyzji związanych z działalnością przedsiębiorstwa, jak i decyzji strategicznych dotyczących planowania dalszej działalności i optymalizacji kosztów. Na godzinowy przebieg rozkładu potoku pasażerów ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można kierunek kursu na danej linii oraz porę roku - okres eksploatacji. W przeprowadzonej analizie rozpatrzono dwa okresy eksploatacji. Okres pierwszy to miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień 2010 roku. Okres drugi to miesiące od września do grudnia 2010. (abstrakt oryginalny)
Jednym z czynników decydujących o atrakcyjności usług transportu zbiorowego jest rozkład jazdy dostosowany do potrzeb przewozowych mieszkańców. Stworzenie atrakcyjnego dla pasażerów rozkładu jazdy zależy od precyzyjnego rozpoznania wahań godzinowych potoku pasażerów. W pracy przedstawiono wyniki badań, których celem było określenie i porównanie, jak kształtują się potoki pasażerów w ciągu doby w dni powszednie, w soboty i w niedziele. W przeprowadzonej analizie rozpatrzono dwa okresy eksploatacji. Okres pierwszy to miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień 2010 roku. Okres drugi to miesiące od września do grudnia 2010. Badania przeprowadzono w celu stwierdzenia, czy dobowe rozkłady potoku pasażerów na różnych liniach i w różnych okresach czasu są podobne, czyli czy można mówić o istnieniu jednego wspólnego wzorca (profilu). Analizie poddano kilka wybranych linii łączących gminy podmiejskie z Rzeszowem. Usługi transportu zbiorowego świadczy na tych liniach Międzygminna Komunikacja Samochodowa (MKS).(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę układu komunikacyjnego miasta, wykorzystywanego taboru w transporcie miejskim w Tczewie, ofertę przewozową i taryfową oraz przychodowość poszczególnych linii. Na tej podstawie określono kierunki rozwoju transportu miejskiego w tych wszystkich zakresach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ideę wspólnego biletu kolejowego w odniesieniu do wyników badań zachowań komunikacyjnych na rynku usług kolejowych, z których wynika, że pasażerowie oczekują wygodnych i funkcjonalnych pociągów, odpowiedniej infrastruktury punktowej (dworce, stacje, przystanki), jej gęstości, właściwego poziomu obsługi, rozkładu jazdy dostosowanego do ich potrzeb, a przede wszystkim minimalizacji wysiłku związanego z organizacją przewozu, którą zapewnić może wspólny bilet kolejowy.(abstrakt autora)
Autor poddał analizie wydane w ostatnich latach akty prawa UE mające na celu zmianę zakresu odpowiedzialności przewoźników lotniczych, aby lepiej chronić prawa pasażerów lotniczych. W pracy przedstawiono cele wniosku ustawodawczego Komisji z 13 marca 2013 r., jego kluczowe propozycje zmian rozporządzenia (WE) nr 261/2004 oraz rozporządzenia (WE) nr 2027/97, zmierzające do ograniczenia wydatków przewoźników lotniczych, a w konsekwencji ograniczające prawa pasażerów lotniczych. Autor omówił tryb przygotowania stanowiska Parlamentu Europejskiego wobec wskazanego wniosku ustawodawczego, podkreślając, że przyjęta rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego jest nastawiona na zapewnienie równowagi interesów pasażerów i przewoźników lotniczych. W artykule przedstawiono prace Rady UE zmierzające do przyjęcia stanowiska Rady wobec wniosku ustawodawczego Komisji z 13 marca 2013 r. oraz rezolucji ustawodawczej Parlamentu Europejskiego z 5 lutego 2014 r., które do końca 2017 r. nie zakończyły się sukcesem. Od ponad 3 lat trwa pat legislacyjny w tej dziedzinie, który wynika z trudnych do pogodzenia interesów pasażerów lotniczych oraz przewoźników działających na zliberalizowanym rynku lotniczym. We wnioskach końcowych autor stwierdził, że chociaż zarówno Komisja Europejska, Parlament Europejski, jak i Rada UE opowiadają się za zapewnieniem wysokiego poziomu ochrony pasażerów lotniczych, to jednak w praktyce jedynie Parlament Europejski konsekwentnie działa w celu poszerzenia praw pasażerów lotniczych. Natomiast Komisja i Rada głównie dbają o to, by ochrona praw pasażerów lotniczych nie naruszyła interesów ekonomicznych przewoźników lotniczych.(abstrakt autora)
W artykule zaprezentowano aktualny stan i analizę szybkich połączeń kolejowych (pasażerskich) w Republice Czeskiej. Przedstawiono przebieg korytarzy i głównych linii kolejowych z parametrami, po których poruszają się pociągi wyższej kategorii. Wymienione i pokazane zostały również składy tych pociągów oraz czasy przejazdu na wybranych liniach.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Passenger Logistics Centers Presentness and Future
80%
This article is dedicated to the role of passenger logistics centers in passenger logistics support systems. Presentations were made through the prism of defining the role of passenger logistics support systems. In today's conceived economic reality, the rules of logistics also apply to everyday human activities. People have to meet their needs and move around. In this perspective, man becomes a resource. There must therefore be passenger logistics support systems, the key elements of which are passenger logistics centers. They fulfill the key logistic functions and enable the achievement of the logistics objectives (5 "W"). The article attempts to describe the present and future role of passenger logistics centers. Information on these centers has been collected, based on scientific achievements of specialists in this field (including M. Chaberek), on railway infrastructure managers and on the author's experience. Finally, conclusions were drawn, in which direction should be assessed both passenger logistics support systems and, above all, passenger logistics centers. An attempt was also made to determine the postulated future role of passenger logistics centers in the logistics system of the country. (original abstract)
Rytmizacja przewozów w transporcie kolejowym prowadzi do powstania zintegrowanego cyklicznego rozkładu jazdy, ułatwiającego skomunikowanie pociągów przybywających z różnych kierunków na stację węzłową. W nowoczesnym systemie transportu publicznego wprowadzenie rytmizacji obejmuje również stopniowo inne środki transportu, a zwłaszcza dalekobieżną i regionalną komunikację autobusową. W referacie przedstawiono podstawowe zasady konstrukcji cyklicznego rozkładu jazdy, w tym szczególnie tzw. rozkładu symetrycznego. Dokonano także oceny celowości i możliwości zastosowania rytmizacji w lokalnych i dalekobieżnych przewozach autobusowych. Przykłady tego typu zastosowań nawiązują do obecnej sytuacji w krajowym oraz międzynarodowym systemie transportu publicznego.(abstrakt oryginalny)
Na przykładzie firmy Spedpol (dawniej PKS), która obecnie dysponuje największą profesjonalną siecią przewozową w Polsce, omówiono proces rozwoju oraz drogę do sukcesu na rynku logistyki.
Na końcach linii styku ciał o różnych krzywiznach i prostoliniowych tworzących występują spiętrzenia nacisków obniżające trwałość zmęczeniową. Spiętrzenia można zmniejszyć poprzez zastosowanie logarytmicznej korekcji tworzących, albo korekcji przybliżonej, np. korekcji cięciwowo-łukowej (ZB). Prawidłowo dobrane parametry korekcji ZB powinny zagwarantować pełne wykorzystanie powierzchni roboczej wałeczka przy jednoczesnym zmniejszeniu spiętrzeń nacisków, zarówno tych występujących na końcach pola styku, jak i spiętrzeń pojawiających się na granicy prostoliniowego i łukowego fragmentu tworzącej wałeczka. W artykule przedstawiono wyniki analiz wpływu parametrów korekcji cięciwowo-łukowej na trwałość zmęczeniową łożyska maźnicy dwuosiowego wózka wagonu pasażerskiego składu Intercity. Zaproponowano wartości względnej strzałki korekcji oraz długości prostoliniowego odcinka tworzącej wałeczka, zapewniających otrzymanie największej trwałości zmęczeniowej łożyska.(abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono proces kształtowania systemu ochrony pasażerów w prawie unijnym. Rozwiązania unijne rozwinęły się w dwóch kierunkach, tj. poprawy poziomu ochrony pasażerów w zakresie już unormowanym prawem międzynarodowym (np. odpowiedzialności za życie i zdrowie pasażerów, za bagaż czy opóźnienie przewozu) oraz stanowienia zasad ochrony pasażerów w sytuacjach, które dotychczas nie były unormowane (np. prawa osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej, odpowiedzialności za niedopuszczenie do środka transportu, jego odwołanie lub opóźnienie, szczególnych uprawnień pasażerów w takich sytuacjach, obowiązków informacyjnych, procedury rozpatrywania skarg). Wprowadzono obowiązek posiadania przez przewoźników obowiązkowych ubezpieczeń lub innych gwarancji finansowych. Przedstawiono elementy tego systemu, porównano obowiązujące regulacje, a także podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o zasadność zróżnicowania rozwiązań w analogicznych sytuacjach w różnych gałęziach transportu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono modele organizacji przewozów regionalnych w polskich województwach. Omówiono proces usamorządowienia kolei, przewoźników obsługujących kolejowe przewozy regionalne i normalnotorowe linie kolejowe przejęte przez samorządy w celu prowadzenia przewozów. Wskazano na rezultaty, jakie przyniosła reorganizacja kolejowych przewozów regionalnych. Szerzej omówiono funkcjonowanie przewozów regionalnych w województwie zachodniopomorskim. W 2018 roku na polskim rynku kolejowych przewozów regionalnych funkcjonowali przewoźnicy państwowo-samorządowi, samorządowi i prywatni. Dwóch przewoźników posiadało własne linie kolejowe. Pojedyncze linie lub ich odcinki należały do samorządów zarówno wojewódzkich, jak i lokalnych. Specyficzna sytuacja miała miejsce w województwie zachodniopomorskim, gdzie przewozy wykonywała państwowo-samorządowa spółka PR, ale cały tabor oraz część infrastruktury do jego utrzymania były własnością samorządu województwa zachodniopomorskiego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.