Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 459

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek dochodowy od osób fizycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Sprawiedliwe opodatkowanie jest i będzie zawsze problemem aktualnym. Jest to problem złożony i wieloaspektowy i trudno jest wyczerpująco zakończyć dyskusję na ten temat. Pomimo powszechnego zainteresowania tym tematem nie ma ściśle sformułowanych rozwiązań, które spełniałyby oczekiwania zarówno władzy stanowiącej podatki, jak i podatników. W doktrynie podatkowej bezspornie jednak przyjmuje się zasadę sprawiedliwości poziomej obejmującej zarówno powszechność, jak i równomierność opodatkowania. W artykule poruszony zostanie problem oceny sprawiedliwości opodatkowania w aspekcie wspomnianej sprawiedliwości poziomej i sprawiedliwości pionowej. Wykorzystane w tym celu zostaną dekompozycje wskaźnika redystrybucji dochodów (RE) oraz wskaźnika rerankingu Atkinsona-Plotnicka-Kakwaniego (RAPK). Analiza zostanie przeprowadzona na podatnie rzeczywistych danych dotyczących osiąganych dochodów brutto i netto.(abstrakt oryginalny)
Autor omawia rozwiązania prawne dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego obowiązujące od 1 stycznia 1994 r. na mocy rozporządzenia ministra finansów z dn. 23 grudnia 1993 r. (Dz.U. nr 132, poz.635).
W artykule przedstawiono pogląd, według którego polski system podatkowy należy zakwalifikować jako nieefektywny ze względu na niski stopień realizacji funkcji podatkowych, jakie powinien pełnić w gospodarce rynkowej. Na przykładzie podatku dochodowego od osób fizycznych wskazano, iż brak efektywnego systemu zachęt podatkowych oraz zmian dostosowawczych do sytuacji gospodarczej stanowi przyczynę zakłócenia funkcji redystrybucyjnej oraz stymulacyjnej systemu podatkowego. W oparciu o stałość struktury form opodatkowania podatników prowadzących działalność gospodarczą wskazano ograniczenia w funkcji stymulacyjnej podatku dochodowego od osób fizycznych. W artykule nie ograniczono się wyłącznie do krytyki systemu podatkowego, określono także obszary wymagające zmian w celu zwiększenia jego efektywności.Na podstawie przeprowadzonej analizy można sformułować między innymi następujące wnioski: zmiany w obowiązującym systemie podatkowym powinny uwzględniać w większym stopniu zmiany demograficzne kraju; wykorzystując system zachęt podatkowych, należy dążyć do wzmocnienia efektywności realizowanej polityki w zakresie migracji ludności, zapobiegania ubóstwu społeczeństwa; należy podjąć działania związane z zabezpieczeniem bazy podatkowej; należy rozpocząć prace związane z uproszczeniem systemu podatkowego w celu zapobiegnięcia procesowi inflacji prawa podatkowego; zmiany w systemie podatkowym powinny mieć na celu zminimalizowanie formalizmu związanego z rozliczeniami podatkowymi; zmiany w przywilejach podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych powinny uwzględniać zasadę kompensacji ulg i zwolnień podatkowych; zmiany w zakresie preferencji podatkowych podatników prowadzących działalność gospodarczą powinny skutkować zwiększeniem elastyczności form opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
Celem strategicznym, warunkujących możliwość osiągania łatwo ściągalnych dochodów podatkowych, wydaje się konieczność stabilizacji systemu podatkowego. Chodzi tu o wypracowanie precyzyjnych, jednoznacznych i względnie stałych ram konstrukcyjnych podatków bezpośrednich. Niezwykle ważne są skoordynowanie założeń polityki podatkowej z przesłankami natury ekonomicznej i społecznej oraz konsekwencja wprowadzanych rozwiązań podatkowych. Należy oczekiwać, że następstwem ograniczania oraz likwidacji ulg, które ze względu na niejednoznaczność przepisów często były powodem zaniechania w ich stosowaniu, będzie wzrost efektywnej stawki podatku oraz zwiększenie wpływów budżetowych. Wydaje się, iż zmiany, jakie dokonują się w zakresie obniżania stawek PIT oraz ograniczania zakresu preferencji, zmierzają we właściwym kierunku. Preferencje podatników PIT, odnoszące się do pożądanej konstrukcji tego podatku, dotyczą obniżania jego podstawowych stawek z jednoczesnym ograniczaniem lub wręcz zaniechaniem preferencji. (fragment tekstu)
Koszty uzyskania przychodów są kategorią określoną w prawie podatkowym. Regulacje zawarte w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych dotyczą zakresu kosztów podatkowych oraz w pewnym stopniu procedur ich rozliczania. Istotnym warunkiem uznania prawidłowości rachunku podatkowego jest przypisanie kosztów uzyskania przychodów do właściwych okresów rozliczeniowych. Według przepisów podatnik potrąca koszty uzyskania przychodów w roku ich poniesienia albo w kolejnym okresie. Wymagane jest zatem odpowiednie kwalifikowanie kosztów podatkowych. W ramach rachunku dochodu podatkowego dokonuje się również rozliczeń międzyokresowych kosztów. Podatnik musi jednak rozstrzygać, które koszty podlegają rozliczeniu obligatoryjnie, a które fakultatywnie. Ponadto konieczne jest określenie okresu rozliczenia. Skutki przyjętych rozwiązań są oceniane pod kątem ich poprawności, a także opłacalności dla podatnika.(abstrakt oryginalny)
Komentarz dyskusyjny w sprawie przepisów podatkowych dla małżeństw, rodzin niepełnych i preferencji podatkowych dla rodziców.
Zbadano cechy mechanizmu opodatkowania osób fizycznych na Ukrainie. Zwrócono uwagę na słabe punkty w systemie indywidualnego opodatkowania oraz w oparciu o międzynarodowe doświadczenia zaproponowano sposoby zwiększenia wydajności omawianego mechanizmu.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna oznacza dla przedsiębiorcy konieczność podjęcia szeregu decyzji, w tym niezbędny staje się wybór formy opodatkowania dochodu. Podatki dochodowe zmniejszają poziom osiąganych zysków netto i uszczuplają środki przeznaczane na inwestycje, a tym samym rozwój firmy. Ponadto podatki obniżają płynność finansową przedsiębiorstwa oraz rodzą różnorakie obowiązki w zakresie rachunkowości finansowo-podatkowej, dlatego też decyzja o wyborze formy opodatkowania powinna być każdorazowo poparta analizą sytuacji konkretnego podatnika, by móc wskazać rozwiązanie optymalne. Celem artykułu jest prezentacja form opodatkowania dochodu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wskazanie czynników decydujących o wyborze formy opodatkowania. Dla zobrazowania złożoności problemu, przedstawiono także studium przypadku ilustrujące wybór optymalnej formy opodatkowania dochodu przez podatnika. (fragment tekstu)
Projektowane w 2016 r. zmiany w dziedzinie podatku dochodowego od osób fizycznych, których istotą miało być wprowadzenie tzw. podatku ujednoliconego, oznaczać miały nową jakość w polskim systemie podatkowym. Dotychczasowy model opodatkowania zastąpiony miał zostać nowym, w którym podatnik płacić będzie jedną daninę, która następnie będzie rozdysponowana do instytucji docelowych. Wśród przesłanek nowych regulacji wymieniano potrzebę uproszczenia i uszczelnienia systemu podatkowego, jak również redukcję zjawiska optymalizacji podatkowej oraz zmniejszenie obciążeń podatkowych najmniej zarabiających. Celem artykułu jest próba oceny prezentowanych założeń nowego rozwiązania podatkowego w kontekście aktualnie obowiązujących regulacji. W artykule zastosowano metodę analizy deskryptywnej oraz analizy krytycznej.(abstrakt oryginalny)
W obecnie obowiązującym systemie podatkowym w Polsce dochody z działalności rolniczej są zwolnione z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych, jednocześnie rolnicy zobowiązani są do płacenia podatku rolnego o charakterze majątkowym. Wyniki przeprowadzonej symulacji włączenia działalności rolniczej w powszechny system opodatkowania wskazują, że wpływy do budżetu państwa z tytułu PIT od działalności rolniczej byłyby na poziomie zbliżonym do wpływów uzyskiwanych z tytułu podatku rolnego. Zmieniłby się zaś rozkład zobowiązań podatkowych obciążających rolników. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie stanowi nawiązanie do dyskusji dotyczącej docelowego kształtu PIT w Polsce; miałby on zostać uzyskany przez zreformowanie istniejącego systemu. Zakres tematyczny ograniczono do analizy jednego z wielu możliwych rozwiązań w tym zakresie, tj. wprowadzenia liniowego podatku progresywnego, przy dodatkowym założeniu, że zmiany te miałyby być neutralne dla finansów publicznych, czyli nie powodowałyby spadku dochodów z tytułu PIT. Założenie neutralności wynika z tego, że w obecnej sytuacji nierealne wydaje się przeprowadzenie takich zmian w konstrukcji podatków, które prowadziłyby do spadku dochodów państwa. Należy więc poszukiwać rozwiązań, które będą wpływały na podatników przede wszystkim przez oddziaływanie na ich motywację, a nie na zmniejszanie stopnia fiskalizmu w gospodarce. W związku z tym niniejsze opracowanie zostało poświęcone przeprowadzeniu wielowariantowej symulacji wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego liniowego podatku progresywnego od dochodów osób fizycznych w celu określenia, który z wariantów najlepiej połączyłby ideę sprawiedliwości podatkowej z odpowiednią wydajnością tego podatku jako źródła dochodów sektora finansów publicznych. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu określenie czynników, które istotnie wpływają na wysokość wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, oraz odpowiedź na pytanie, czy uzyskiwane w Polsce wpływy z tego podatku są na zadowalającym poziomie. W badaniu czynników wzięto pod uwagę zmienne ekonomiczne, do których zaliczono: produkt krajowy brutto, stopę bezrobocia, liczbę przedsiębiorstw, rozmiary szarej strefy, stawki podatkowe i współczynnik koncentracji dochodów. Uwzględniono też parametr pozaekonomiczny w postaci wskaźnika korupcji. Podejście takie jest zgodne z dotychczasowymi badaniami prezentowanymi w literaturze. W wyniku przeprowadzonych badań potwierdzono istotność współczynnika koncentracji dochodów, liczby przedsiębiorstw w państwie oraz wartości PKB. Dokonano także porównania faktycznie uzyskiwanych wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych z wpływami oszacowanymi na podstawie opracowanego modelu ekonometrycznego. Zaobserwowano, że w nowych państwach członkowskich UE wydajność fiskalna podatku PIT jest na niskim poziomie.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Dochody osób małoletnich w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
80%
Opodatkowanie dochodów osób małoletnich budzi pewne problemy praktyczne. Wątpliwości wiążą się z kwalifikacją stanów faktycznych podlegających opodatkowaniu. Szczególnie wyraźnie dotyczy to skutków zdarzeń podatkowych, które na gruncie prawa cywilnego nie są (w pełni) skuteczne. Na uwagę zasługują też uregulowania dotyczące przeznaczania "czystego dochodu" z majątku dziecka. Przedmiot opracowania został ograniczony do osoby małoletniej osiągającej dochód w obszarze obrotu majątkowego.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Dochody osób małoletnich w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
80%
Opodatkowanie dochodów osób małoletnich budzi pewne problemy praktyczne. Wątpliwości wiążą się z kwalifikacją stanów faktycznych podlegających opodatkowaniu. Szczególnie wyraźnie dotyczy to skutków zdarzeń podatkowych, które na gruncie prawa cywilnego nie są (w pełni) skuteczne. Na uwagę zasługują też uregulowania dotyczące przeznaczania "czystego dochodu" z majątku dziecka. Przedmiot opracowania został ograniczony do osoby małoletniej osiągającej dochód w obszarze obrotu majątkowego. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje 50-procentowe koszty uzyskania przychodów. Reguła ta dotyczy także nauczycieli akademickich. W tym kontekście szczególne znaczenie mają zarówno przepisy prawa podatkowego, jak i nowe regulacje dotyczące szkolnictwa wyższego i nauki. Z założenia wskazane obszary prawne powinny być koherentne, zwłaszcza że tak przepisy podatkowe, jak i przepisy tzw. ustawy 2.0 odsyłają do regulacji prawnoautorskich. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, iż w praktyce nie udało się uzyskać oczekiwanej synchronizacji, co skutkuje wykreowaniem stanu specyficznego dualizmu prawnego. Wypada podkreślić, że wyłaniające się trudności interpretacyjne dodatkowo uwypukliła interpretacja ogólna Ministra Finansów. W przygotowanej glosie do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28.05.2021 r., II FSK 3717/18, jedynie częściowo po- dzielono tok narracji merytorycznej Sądu, przedstawiając jednocześnie rozbieżności w prezentowanej argumentacji i ich negatywne skutki dla prawidłowego rozstrzygnięcia problemu oraz praktyki prawa podatkowego. Celem badawczym było przeprowadzenie diagnozy wciąż utrzymującej się niejednolitości orzeczniczej, a także sprzeczności w prezentowanym toku narracji. W glosie posłużono się głównie metodą dogmatyczno- prawną i metodą analizy orzecznictwa sądowego.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Redystrybucyjna rola obciążeń finansowych osób fizycznych w latach 2008-2010
80%
W artykule podjęto próbę określenia właściwości podatku dochodowego od osób fizycznych i jego wpływu na wysokość obciążeń podatników. Zaprezentowano również parapodatki, tj. ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, oraz ich znaczenie w aspekcie obciążeń finansowych. Do realizacji przedmiotu opracowania zastosowano twierdzenia zaproponowane przez N. Kakwaniego i P.J. Lamberta. Jako informacje źródłowe wykorzystano dane dotyczące podatników rozliczających się z PIT w Urzędzie Skarbowym w Siedlcach za lata 2008-2010.(abstrakt oryginalny)
Zamiarem autora jest pokazanie, że postulowane bardzo często uproszczenie systemu podatku dochodowego od osób fizycznych nie musi oznaczać, za podatek ten stanie się bardziej niesprawiedliwy (przyjmując za miarę sprawiedliwości zakres redystrybucji dochodu). W tym celu w punkcie 5 przeanalizował zostaną własności kilku hipotetycznych modeli podatkowych (o charakterze zbliżonym do podatku liniowego), stanowiących modyfikacje istniejącego obecnie systemu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wcześniej natomiast zaprezentowane zostaną wymagania teoretyczne stawiane systemom podatkowym (punkt 2), przedstawione zostaną uzasadnienia stosowania i sposoby pomiaru progresji podatkowej (punkt 3) oraz przeanalizowane wybrane aspekty istniejącego systemu, dotyczące konstrukcji ulg i odliczeń podatkowych (punkt 4). (fragment tekstu)
Występowanie w praktyce różnych form podatku dochodowego powoduje konieczność stosowania odpowiednich procedur ich wyboru. Podmioty optymalizujące osiągane wyniki dążą bowiem do minimalizacji obciążenia podatkowego. Porównanie różnych form podatku dochodowego możliwych do zastosowania przez podatników - osoby fizyczne - prowadzi do wniosku, że im wyższe dochody, tym korzystniejszy jest podatek ogólny liniowy względem podatku progresywnego oraz tym korzystniejsza karta podatkowa względem podatku ogólnego. Ponadto im wyższe przychody, tym karta podatkowa jest korzystniejsza względem ryczałtu ewidencjonowanego. Z kolei im wyższa dochodowość sprzedaży, tym korzystniejszy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych względem ogólnego podatku dochodowego. W każdym przypadku analiza opłacalności formy podatku dochodowego musi uwzględniać przysługujące odliczenia od podstawy opodatkowania oraz od podatku, a więc indywidualną sytuacją podatnika. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę przede wszystkim na szczególne cechy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, rzutujące na sposób i zakres jego praktycznego stosowania. Dla zobrazowania przedstawiono symulacje ilustrujące porównanie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z podatkiem dochodowym o proporcjonalnej skali podatkowej, a także mające na celu ustalenie poziomu stawek ryczałtu ewidencjonowanego zapewniającego porównywalną z zasadami ogólnymi wysokość obciążeń podatkowych. Wefekcie zawarto konkretne propozycje rozwiązań modyfikujących zasady regulowania ryczałtów podatkowych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym referacie Autor przygląda się konstrukcji podstawowych ulg podatkowych i rozwiązaniom zastosowanym w tym zakresie w jednym z krajów OECD i kandydującym do Unii Europejskiej- Republice Czeskiej.
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.