Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka rozwojowa przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule podjęto temat mechanizmów przyspieszonego rozwoju gospodarczego Korei Południowej przypadającego na okres rządów generała Park Chung Hee w latach 1961-1979. Autorka opisuje dwie dominujące interpretacje przyczyn skoku gospodarczego kraju. Pierwsza z nich, neoklasyczna, podkreśla znaczenie liberalizacji gospodarki, która pozwoliła na swobodne działanie sił wolnego rynku. Krytyczna wobec niej koncepcja etatystyczna wskazuje na zasadniczą rolę zaangażowania państwa w gospodarkę w rozwoju Korei. Autorka powołuje się na zjawisko błędu koordynacji, które tłumaczy potrzebę i znaczenie interwencjonizmu państwowego w gospodarkach rozwijających się. Pokazuje, że polityka gospodarcza prowadzona w okresie rządów generała Parka wpisywała się w ten model.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja i charakterystyka podstawowych antecedencji i implikacji polskiej polityki klastrowej w kontekście wyzwań rozwoju klastrów. Artykuł składa się z trzech części, w których przedstawiono strategiczny wymiar polityki klastrowej, istotę antecedencji na gruncie nauk o zarządzaniu, podstawowe antecedencje polskiej polityki klastrowej oraz wynikające z niej praktyczne implikacje dla klasteringu. Podkreślono w nim, że dynamiczny wzrost znaczenia klastrów w procesie rozwoju gospodarczego oraz wzmacniania konkurencyjności regionów i przedsiębiorstw, stał się główną przyczyną powstania polityki klastrowej. Artykuł odwołuje się do wybranych działań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie kreowania polskiej polityki klastrowej, które uznano za podstawowe antecedencje tej polityki. Tak dokonane rozpoznanie antecedencji dało wgląd w wartość i złożoność procesu kreowania i wdrażania polityki klastrowej. (abstrakt oryginalny)
The article presents the concept of sustainable development and attempts to evaluate the assumptions of the Polish development policy based on innovation in relation to this concept. It points out the need for a more thorough discussion on this subject and moving away from the adopted primacy of economic growth, typical of mainstream economics for a more comprehensive perspective, taking into account primarily the natural environment. The theoretical achievements of heterodox economics, especially Post Keynesian Economics, could be helpful in building such a comprehensive approach.(author's abstract)
Zaprezentowano problemy związku między praktyką rozwojową przedsiębiorstwa, a jego podejściem do ryzyka ponoszonego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności zwrócono uwagę na ryzyko kursowe, które jest związane z międzynarodową skalą działania przedsiębiorstwa. Autor, oparł się na wynikach badań prowadzonych w krajach wysoko rozwiniętych.
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja dotychczasowych przykładów wspierania klastrów w Polsce i próba ujęcia ich w ramy ewentualnej polityki (z równoczesnym odniesieniem do tradycyjnej polityki przemysłowej), której przejawy pojawiły się w Polsce na szerszą skalę dopiero wraz z uruchomieniem pierwszej transzy funduszy strukturalnych, z okresu programowania 2004-2006. W artykule podjęta została również próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy wsparcie klastrów w Polsce to tylko prawnie wymagane krajowe uzupelnienie dotacji ze środków unijnych czy może także typowo polskie metody lub sposoby wsparcia. Teza artykułu zawiera się w stwierdzeniu, że w Polsce nie ma jeszcze polityki wspierania klastrów, a prowadzone coraz liczniej i chętniej różnorodne inicjatywy w tym zakresie nie mają systemowego i całościowego charakteru. (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na temacie wykorzystania przez gminne samorządy instrumentów polityki rozwoju lokalnego. Samorządy podejmują różnorakie działania mające na celu tworzenie sprzyjających warunków dla powstawania i rozwoju przedsiębiorstw na terytorium gminy. Omawiane są działania, które mogą potencjalnie podejmować wszystkie władze samorządowe. Dotyczą one zarówno sfery gospodarki zasobami majątkowymi, gospodarki zasobami pracy czy są to działania związane z gospodarką zasobami naturalnymi. W artykule podano przykłady działań na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości w Polsce co jest zazwyczaj związane z regulacjami prawnymi, gospodarką budżetową, zachętami ekonomicznymi oraz rozbudową infrastruktury. Do analizy wybrano powiat miński - gminę Dębe Wielkie z województwa mazowieckiego oraz powiat piski - gminę Pisz z województwa warmińsko-mazurskiego.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania tworzeniem i rozwojem klastrów (cluster) wśród organizacji międzynarodowych (UE, OECD) oraz władz poszczególnych państw. Efektem tego jest powstanie koncepcji tzw. polityki opartej o klastry (cluster – based policy – CBP). Dlatego też tematem niniejszego artykułu jest polityka rozwojowa oparta o klastry. Omówiono tutaj rolę władz publicznych w procesie tworzenia i rozwoju klastrów, wykorzystanie klastrów w polityce Unii Europejskiej oraz polski model tworzenia i rozwoju klastrów.
Na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, przedsiębiorcy którzy starali się o dofinansowanie projektu z środków Unii Europejskiej, a którym nie przyznano tego dofinansowania, mogą odwołać się od negatywnej decyzji do sądu administracyjnego. Artykuł przedstawia zakres dopuszczalności kontroli przez sądy administracyjne prawnego charakteru prawidłowości postępowania w przedmiotowych sprawach na podstawie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Artykuł przedstawia także problemy związane z interpretacją przepisów ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz problemy powiązane ze stosowaniem tej ustawy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostaną wybrane działania realizowane w ramach procesu szkoleniowego, których jakość wpływa na efektywność rozwoju kapitału ludzkiego. Wykorzystane zostaną również częściowe wyniki analizy badań empirycznych, które prowadzone były w ramach projektu „Studia podyplomowe dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw” realizowanego w ramach PO „Rozwój zasobów ludzkich” przez Stowarzyszenie „Edukacja dla Przedsiębiorczości”. Wyniki te pozwolą na porównanie (w wybranych obszarach) praktyki w zakresie rozwoju zasobów ludzkich w polskich organizacjach z założeniami umożliwiającymi uzyskiwanie wysokiej efektywności. (fragment tekstu)
Znakiem dzisiejszych czasów stało się intensywne inwestowanie w rozwój kapitału ludzkiego, w dużej mierze wspierane przez ogromne środki unijne. Z perspektywy dwóch ostatnich dekad zauważa się też duży postęp zaawansowania stosowanych w firmach rozwiązań w tym obszarze, zwanych zwyczajowo polityką szkoleń. Jednak ten napawający optymizmem obraz zostaje mocno zaburzony, gdy na systemy zarządzania szkoleniami spogląda się przez pryzmat codziennej praktyki konsultingowej. (abstrakt oryginalny)
It is a well-recognized fact across the world that start-ups in general, and technical start-ups in particular, are not exactly known for the systematic human resource development techniques, neither during their inception stage nor at their growth stage. The significance of strategic human resource development strategy for start-ups is not considered, as they suffer from the myopia that HR strategies are only meant for mature and big organizations. But conversely, the business mortality is more in the case of technical start-ups than in the case of mature and stable organizations. Most often it is the exodus of key human resources results in the mortality of the technical start-ups. Hence, it is high time that start-ups in general and technical start-ups in particular adopt the proactive HR strategy and policy to deal with employee problems for an effective organization. Therefore, this research paper demonstrates the need for and imperative of rational HR policy and strategy for technical start-ups. It outlines the process of creating an effective HR policy and strategy for technical start-ups. (original abstract)
W miarę rozwoju chińskich przedsiębiorstw i rozszerzania ich działalności na rynki zagraniczne chińscy menedżerowie starają się odchodzić od imitacji pomysłów innych i tworzyć własne innowacje, w ramach polityki rozwojowej. Prowadzenie firm w oparciu o tę wiedzę, z uwzględnieniem różnic kulturowych, ze stosowaniem odpowiednio zmodyfikowanych modeli zarządzania oraz sieci relacji zbudowanych w ramach chińskiego guanxi pozwala chińskim menedżerom poprawić ich siłę konkurencyjną. Celem artykułu jest analiza chińskiego modelu zarządzania w aspekcie konkurencyjności osiąganej przez chińskie przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym. W artykule przedstawiono więc skalę ekspansji chińskich przedsiębiorstw na rynku globalnym.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest problematyka wyodrębnienia z ogółu gospodarki mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które z uwagi na swoje nieduże rozmiary napotykają na bariery rynkowe utrudniające im rozwój. Podstawowym narzędziem prawnym w tym zakresie jest definicja sektora MŚP określona na poziomie przepisów UE. Celem prowadzonej analizy jest poszukiwanie zalet i wad obecnej definicji oraz odniesienie się do poszczególnych pomysłów jej modyfikacji, z uwzględnieniem linii orzeczniczej organów Unii Europejskiej. Zasadnicza hipoteza badawcza brzmi: z uwagi na znaczenie definicji MŚP dla gospodarki UE, zmiany jakie powinny zostać dokonane w analizowanej definicji, muszą uwzględniać zarówno obecne uwarunkowania gospodarcze, jak i dotychczasowe doświadczenia organów stosujących tę definicję, jednak zasadniczym punktem odniesienia przy konstruowaniu zmian jest cel, dla którego przedsiębiorstwa te zostały wyodrębnione. Celem tym jest wsparcie podmiotów, takiej pomocy de facto potrzebujących. Podstawową metodą badawczą, zastosowaną w artykule jest metoda dogmatyczno-prawna. Jej przedmiotem była analiza treści aktów normatywnych, orzecznictwa organów UE, a także branżowych raportów i analiz z zakresu sektora MŚP.(abstrakt oryginalny)
Ogólnie rozumiana zdolność rozwojowa to kryterium oceny danego systemu (przedsiębiorstwa, instytucji, gospodarki narodowej), będące miarą możliwości realizacji przedsięwzięć na poziomie wysokiej efektywności oraz wyrażające umiejętności pomnażania majątku i kreowanie postępu w różnych dziedzinach działalności. Podstawowy problem przedstawiony w artykule to charakterystyka zdolności rozwojowej przedsiębiorstwa oraz sposób jej pomiaru w ujęciu wielokryterialnym. Formuła ta została osadzona w kontekście badań jakościowych, odniesionych do rodzajowo odmiennych kryteriów oceny. Różnorodność kryteriów podstawowych i subkryteriów, które stosuje się w procedurze ewaluacji, sprawia, iż oszacowanie wartości zdolności rozwojowej przebiega na zasadzie kwalifikacji agregatowej. Takie podejście wynika z tego, iż zdolność rozwojowa może być rozpatrywana w postaciach cząstkowych (szczegółowych), jak również w formie agregatowej. Proponowaną formułą oszacowania zdolności rozwojowej jest indeks IPXi. Jego odniesienie stanowi potencjał wytwórczy przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Wysoką aktywność firm w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych oraz ich współpracę z uczelniami określa się mianem Inteligentnego Rozwoju. Koncepcja, oparta na wiedzy i innowacjach, znajduje swoje odzwierciedlenie w nowo zdefiniowanej polityce Ministerstwa Skarbu Państwa. Ustawa o działach administracji państwowej nakłada na Ministra Skarbu Państwa szereg praw i obowiązków, wśród których jednym z najważniejszych jest zarządzanie majątkiem państwowym. Na Ministrze Skarbu spoczywa m.in. obowiązek budowania wartości posiadanych aktywów, stymulując pozytywne zmiany, które tworzą wartość dla akcjonariuszy oraz wspólników, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju potencjału gospodarczego państwa. (fragment tekstu)
Zanalizowano wpływ społecznych warunków na rozwój przedsiębiorstwa, strategiczną rolę zasobów ludzkich w tym rozwoju oraz społeczne uwarunkowania rozwoju polskich przedsiębiorstw. Zwrócono uwagę na konieczność szerszego spojrzenia na rozwój, jego źródła oraz warunki. Podkreślono wzrost znaczenia społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz wskazano na rolę public relations w rozwoju przedsiębiorstw. Przedstawiono rolę zasobów ludzkich przedsiębiorstwa i ich rozwój. Zanalizowano wpływ otoczenia społecznego na rozwój polskich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu transformacji gospodarczej na ten rozwój, a także oceniono zasoby ludzkie przedsiębiorstw, wskazując na ich silne i słabe strony. Badania przeprowadzono w oparciu o studia literatury oraz analizę najlepszych przedsiębiorstw na świecie.
W wielu inicjatywach związanych z realizacją strategii zrównoważonego rozwoju głównymi tematami są kwestie gospodarcze, społeczne i środowiskowe. Jednym z narzędzi wykorzystywanym w realizacji tej strategii, a w konsekwencji i polityki zrównoważonego rozwoju, może być normalizacja. W artykule starano się omówić elementy zrównoważonego rozwoju oraz najważniejsze inicjatywy międzynarodowe poświęcone temu zagadnieniu. Szczególną uwagę poświęcono Strategii Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej, strategii Europa 2020 oraz Agendzie 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Na tak zarysowanym tle omówiono znaczenie i rolę norm i normalizacji w rozwiązywaniu ważnych kwestii społecznych, ekonomicznych i związanych ze środowiskiem, stanowiących fundament polityki zrównoważonego rozwoju. Zwrócono uwagę na szczególną rolę norm związanych z dobrymi praktykami zarządzania dotyczącymi między innymi: jakości, środowiska, bezpieczeństwa informacji i pracy, ryzyka, bezpieczeństwa żywności, energii i działalności z zakresu społecznej odpowiedzialności. W dalszej kolejności omówiono czynniki i okoliczności wpływające na skuteczność procesu opracowywania i wykorzystania norm. Zwrócono uwagę na bariery, które w najbliższym czasie mogą utrudniać czy wręcz uniemożliwiać korzystanie z norm zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom, które dominują w gospodarkach wielu państw europejskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono program Unii Europejskiej, który ze szczególnym naciskiem akcentuje potrzebę rozwoju społeczno-gospodarczego krajów Unii w oparciu o innowacje i wiedzę. Program zawiera imperatywnie wyrażoną konieczność zwiększania nakładów na badania i rozwój do 3% dochodu narodowego brutto, bo wówczas można się spodziewać wzrostu ilości nowych miejsc pracy w tych krajach o 3,7 mln oraz wzrostu dochodu narodowego tych krajów o 800 mld euro. Przewiduje się też utworzenie nowych instytucji unijnych, których zadaniem będzie rozwój jakościowy i ilościowy zasobów ludzkich przez system stypendialny dla młodych naukowców, poprzez stworzenie przestrzeni naukowo-badawczej, w której naukowcy mogliby pracować w dowolnie wybranym kraju Unii (oczywiście zgodnie z potrzebami tego kraju). Na tle planów unijnych przedstawiono i krytycznie oceniono poziom innowacyjności gospodarki polskiej (Forum gospodarcze w Krynicy). (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono jak środki unijne mogą zmienić organizację. Przedstawiono proces uzyskania dofinansowania z unijnych projektów doradczo-szkoleniowych, w tym przygotowanie projektu i zaprezentowanie go w konkursie. Omówiono realizację, ewaluację oraz badanie efektywności wprowadzonych projektów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.