Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka turystyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Dokonując syntetycznego podsumowania problematyki dostosowawczej polskiej polityki turystycznej w stosunku do polityki Unii Europejskiej, należy podkreślić pewne problemy wynikające z realiów funkcjonowania polskiego i unijnego rynku turystycznego. Aczkolwiek ramy funkcjonowania całego rynku i roli państwa na rynku turystycznym oddają struktury rynków turystycznych rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, to Polska jako kraj Europy Środkowo- -Wschodniej nie może bezpośrednio równać się z siłą rynków tych krajów. Kwestie te dotyczą m.in.: wielkości i struktury popytu (np. turystyka seniorów), kierunków wyjazdów turystycznych, poziomu wydatków turystycznych, kształtowania poziomu cen ofert turystycznych uwzględniającego siłę nabywczą, centralnego i regionalnych budżetów promocji turystyki, angażowania się państwa w inwestycje turystyczne i paraturystyczne, poziomu wykorzystania środków europejskich w obszarze gospodarki turystycznej. Gospodarki turystyczne 27 krajów Unii Europejskiej są znacząco zróżnicowane. Wynika to zwłaszcza z warunków klimatyczno-lokalizacyjnych. Umownie można dokonać podziału na kraje południowe (głównie śródziemnomorskie), środkowoeuropejskie i północne. Podział ten wyznacza wielkość i strukturę ruchu turystycznego. Gospodarka turystyczna w krajach Unii Europejskiej kształtuje PKB średnio w 5,5%. Wielkość ta dla Polski (biorąc pod uwagę różne metody pomiaru) kształtuje się na zbliżonym poziomie.(fragment tekstu)
2
100%
Historycznie termin "polityka" określa sztukę rządzenia państwem, jednakże współcześnie rozumienie tego terminu uległo znacznej modyfikacji. Obecnie używany jest on w dwóch znaczeniach - w węższym obejmuje wszelką działalność władz państwowych polegającą na kształtowaniu stosunków w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego wewnątrz państwa oraz pomiędzy państwem a innymi krajami. W szerszym - jako działalność różnych podmiotów (organizacji, osób fizycznych), których celem jest wywieranie wpływu na tok spraw pozostających w gestii organów państwa. W każdym z tych przypadków do wywierania wpływu wykorzystywanych jest, w zależności od założonych celów oraz podmiotów dążących do ich osiągnięcia, wiele metod, narzędzi i środków oddziaływania pozostających do ich dyspozycji. Ważne jest, aby były one wykorzystywane zgodnie z zasadami i regułami określonymi przez prawo uchwalane w ramach struktur lokalnych, regionalnych, krajowych czy międzynarodowych przez wybranych przedstawicieli społeczności lub całe społeczności (referenda). (fragment tekstu)
Celem autorki była identyfikacja priorytetów lokalnej polityki turystycznej i sposobów ich realizacji na przykładzie jednostek samorządowych województwa dolnośląskiego.
4
Content available remote Zrównoważony rozwój turystyki wyzwaniem współczesnej polityki turystycznej
80%
W artykule omówiono główne wyzwania współczesnej polityki turystycznej, do których zaliczono przede wszystkim kształtowanie trwałej konkurencyjności podmiotów i obszarów recepcji turystycznej, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju turystyki. W pracy przedstawiono koncepcję zrównoważonej turystyki oraz dokonano analizy stopnia uwzględnienia problematyki zrównoważonego rozwoju w dokumentach strategicznych kreujących politykę turystyczną w skali międzynarodowej. Następnie, na podstawie badań ankietowych, dokonano oceny wiedzy mieszkańców województwa podlaskiego na temat turystyki zrównoważonej. Badania przeprowadzone w latach 2010 i 2011 metodą bezpośredniego wywiadu standaryzowanego.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Koncepcja współczesnego modelu polityki turystycznej
80%
Współczesny rynek turystyczny znajduje się w trwałym procesie zmian strukturalnych. Dotyczy to zarówno zmian w strukturze podaży, jak również obejmuje kwestie dotyczące tendencji zmian w popycie turystycznym. Oprócz procesów podażowych i popytowych zmiany dotyczą także roli państwa na rynku turystycznym poprzez działania instytucjonalne i instrumentalne związane z zakresem prowadzonej polityki turystycznej. Wyjściowym wyznacznikiem polityki turystycznej jest przyjęta jej metoda, określana także mianem modelu polityki. W artykule przedstawiono ogólne założenia teoretyczne dotyczące polityki turystycznej. Wskazano na praktyczny model polityki turystycznej w Polsce i Unii Europejskiej, którą jest deregulacja. Przedstawiono pogłębioną deregulację jako proponowany model polityki turystycznej. Celem opracowania jest dokonanie oceny aktualnego modelu polityki turystycznej w Polsce na tle rozwiązań Unii Europejskiej, wraz ze wskazaniem kierunków jej zmian. Podjęte zagadnienia mają charakter diagnostyczny i koncepcyjny Zakres wykorzystanych metod obejmuje: studia literaturowe, operacje logiczne, analizę porównawczą, metody heurystyczne. Wyniki mogą być wykorzystane do kształtowaniu polityki turystycznej w Polsce przez kompetentne podmioty: centralne, regionalne i lokalne, w długim i krótkim okresie(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono specyfikę współpracy między UE a Ukrainą w sferze turystyki w kontekście realizacji polityki turystycznej UE i perspektyw gospodarczych. Omówiono problemy i perspektywy wspólnych działań w sferze turystyki jako jednej z głównych dróg Ukrainy do integracji europejskiej, a także polityczne i prawne aspekty współpracy między UE a Ukrainą w sferze turystyki w ramach realizacji umowy o stowarzyszeniu. (abstrakt oryginalny)
Z ekonomicznego punktu widzenia wybór lokalizacji hotelu jest najważniejszą decyzją podejmowaną przez przedsiębiorcę na etapie przedinwestycyjnym projektu biznesowego. Atrakcyjna lokalizacja obiektu oraz odpowiednio dopasowany do niej program usługowy mogą decydować o poziomie rentowności i w rezultacie o perspektywach rozwojowych hotelu. Celem poznawczym pracy jest próba określenia najważniejszych czynników decydujących o miejscu lokalizacji nowopowstałych hoteli biznesowych i wypoczynkowych. W obszarze teoretycznym zastosowano metodę dedukcji, zaś w sferze empirycznej: sondaż diagnostyczny, obserwację pośrednią oraz metody: dokumentacyjną i statystyczną. Zakres przestrzenny badań obejmował województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie, zaś czasowy lata 2000-2009. Analiza wyników przeprowadzonych badań wykazała, że najważniejszymi czynnikami lokalizacji hoteli biznesowych były: dostępność komunikacyjna, zachęty inwestycyjne o charakterze planistyczno-administracyjnym, podaż usług turystycznych, poziom rozwoju gospodarczego, stopień internacjonalizacji gospodarki oraz dostępność gruntów inwestycyjnych. W analizowanej grupie hoteli wypoczynkowych istotnymi statystycznie czynnikami lokalizacji okazały się natomiast: walory turystyczne (naturalne), dostęp do wykwalifikowanych kadr hotelarskich, zachęty inwestycyjne (planistyczno-administracyjne), wzrost konkurencji w sektorze hotelarskim oraz podaż usług turystycznych. (abstrakt oryginalny)
W literaturze ekonomiki turystyki, zwłaszcza tej dotyczącej planowania przestrzennego, marketingu terytorialnego, strategii rozwoju turystyki, postulowane są często bardzo szerokie działania podmiotów publicznych, które w znaczącym stopniu oddziałują na układ sił na rynku. W literaturze często przyjmuje się konieczność interwencji na rynku turystycznym bez wskazania teoretycznych jej uzasadnień. Jedną z wielu teorii uzasadniających działania podmiotów publicznych na rynku jest opracowana w latach 50. przez R.A. Musgrave'a teoria dóbr merytorycznych. W artykule podjęta zostanie próba odniesienia omawianej teorii do rynku turystycznego.(abstrakt oryginalny)
9
80%
Celem artykułu jest analiza współpracy władz samorządowych z otoczeniem w zakresie kreowania polityki turystycznej. W artykule opisano przykłady różnych form partnerstwa w zakresie turystyki, w tym partnerstwa publiczno-prywatnego, zawieranego przez władze samorządowe w województwach nadmorskich w Polsce. Wartością dodaną artykułu jest próba stworzenia listy partnerów do realizacji założeń polityki turystycznej, a także opis możliwych form partnerstwa. Ponadto opisano przykładowe wskaźniki monitorowania, które mogą być wykorzystywane przez samorządy do analizy skuteczności realizacji założeń polityki turystycznej.(abstrakt oryginalny)
The aim of the paper is to present the proposal of the methodology of the regional tourism satellite account (RTSA) for Poland. It covers the following issues: the background for the methodology development, basic assumptions on which it has been based, characteristics of potential sources of data and estimation procedures, listing of risks involved in the RTSA compilation that entail need for some contingency solutions. The proposed methodology is an attempt to reconcile the need for accurate and timely measurement of tourism performance in regions with the availability of data and constrains set by the system of regional accounts implemented in Poland(author's abstract)
Wśród czynników wpływających na rozwój turystyki szczególną pozycję zajmuje polityka turystyczna. Polityka turystyczna to przede wszystkim działania państwa i innych podmiotów regulujących procesy społeczno-gospodarcze w sektorze turystycznym,a także dobór odpowiednich narzędzi i metod służących do osiągnięcia określonych celów ekonomicznych i pozaekonomicznych. Polityka turystyczna danego kraju czy regionu prowadzona jest przez podejmowani działań administracyjnych w gospodarce turystycznej. Zajmują się nią nie tylko rządy, ale również inne podmioty, organizacje i instytucje (osoby prawne prawa publicznego i prawa prywatnego). Rolę tych podmiotów określa zarówno ranga, jak i zakres podjętych celów polityki turystycznej. Ich działalność przyczynia się do popularyzacji turystyki i wzrostu jej znaczenia.W większości krajów europejskich zauważa się tendencje do rozdzielania funkcji zarządzających od wykonawczych. Najczęściej wyróżnia się dwa typy organów: Narodową Organizację Turystyczną(NTO) oraz Narodową Administrację Turystyczną(NTA). Narodowe Organizacje Turystyczne są instytucjami rządowo-samorządowymi zajmującymi się sprawami marketingu i promocji. Narodowa Administracja Turystyczna odpowiada za formuł owanie polityki turystycznej w ramach strategii gospodarczej administracji państwowej.Celem niniejszego artykuł u jest przedstawienie polityki turystycznej prowadzonej w Polsce i Niemczech na szczeblu krajowym oraz porównanie ich na szczeblu regionalnym w województwie zachodniopomorskim i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
12
Content available remote Aktualne uwarunkowania polityki turystycznej w Polsce
80%
Miejsce państwa na rynku turystycznym warunkowane jest szeregiem czynników. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie podstaw polityki turystycznej, następnie wskazanie na zakres czynników ją determinujących oraz odniesienie się do bieżących zagadnień prowadzenia polityki przez państwo, takich jak: globalizacja, kry-zys ekonomiczny oraz prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Są to czynniki, które powinny być uwzględniane pierwszoplanowo w bieżących zadaniach państwa. Należy uznać, że uwzględnienie w polityce turystycznej kwestii globalizacji i kryzysu ekonomicznego wyznacza możliwości wpływu na gospodarkę turystyczną w długim horyzoncie czasu. Prezydencja Polski w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku, mimo ściśle określonych ram czasowych, powinna umożliwiać nie tylko realizację celów bieżących, ale także długofalowych, jak np. umocnienie Polski na europejskim rynku turystycznym jako destynacji, wpływ na regulacje unijne w zakresie turystyki itp.(abstrakt oryginalny)
13
80%
W niniejszym artykule zaprezentowano rozważania dotyczące możliwości integracji polityk turystycznych na przykładzie miasta Szczecina i metropolii berlińskiej. Pomimo faktu, że Szczecin i metropolia berlińska położone są zaledwie w odległości około 130 km od siebie, to zdaniem autora ich wzajemna współpraca nie jest w pełni wykorzystywana. Rozważania oparto na podstawie wyników autorskich badań dotyczących ruchu turystycznego zarówno w Szczecinie, jak i w berlińskiej metropolii. Dane źródłowe do analizy pozyskano z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, a samo badanie ankietowe zostało przeprowadzone pośród turystów niemieckich, którzy odwiedzili Szczecin w 2017 r. Całość rozważań uzupełniono o charakterystykę czynników, które obecnie utrudniają integrację turystyczną Szczecina i Berlina. Natomiast zasadniczym celem artykułu jest stworzenie podstaw w zakresie określenia możliwości stworzenia wspólnego produktu turystycznego dla Szczecina i berlińskiej metropolii.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zarysowanie poglądów na temat polityki turystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów międzynarodowych. Scharakteryzowano w nim pojęcie i zakres współczesnej polityki turystycznej oraz podjęto dyskusję na temat tego, czy i na ile zmieniające współczesny świat trendy rozwoju cywilizacyjnego (polityczne, gospodarcze, demograficzne, społeczno-kulturowe, technologiczne i ekologiczne) oddziałują na politykę turystyczną państw.
16
Content available remote Instrumenty polityki turystycznej wykorzystywane przez gminy
80%
W 2001 roku, na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, ustawodawca do zadań własnych gminy włączył sprawy związane z turystyką oraz promocją gminy. Od tego momentu na samorząd lokalny spadł największy ciężar odpowiedzialności za rozwój turystyki na danym obszarze. Dlatego gminy (przede wszystkim gminy atrakcyjne pod względem turystycznych i chcące czerpać korzyści z turystyki) przy kształtowaniu lokalnej polityki turystycznej posługują się najszerszą gamą instrumentów. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie roli gminy w zakresie rozwoju turystyki, a także teoretyczne i praktyczne przedstawienie instrumentów wykorzystywanych przez gminy przy prowadzeniu lokalnej polityki turystycznej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania było określenie możliwych kierunków rozwoju społeczno- gospodarczego gmin podmiejskich Legnicy i Wrocławia, zrozumienie celów i kierunków migracji turystycznych, a także ocena oferty i usług turystyczno-wypoczynkowych i oferowanych produktów turystycznych. Badanie zostało przeprowadzone w 12 gminach podmiejskich Wrocławia i Legnicy w latach 2012-2013. W wyniku zrealizowanych badań ustalono, że cele migracji turystycznych na te tereny są głównie wypoczynkowe, krajoznawcze oraz związane z aktywnością sportową. Wśród najczęściej odwiedzanych obszarów i ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w gminach podmiejskich, wskazywano w pierwszej kolejności tereny o wyróżniających się walorach środowiska przyrodniczego oraz ośrodki sportowo-rekreacyjno-turystyczne. Ocena skali i jakości oferty turystycznej obu stref podmiejskich kształtuje się na dobrym poziomie. Niestety, udział wyróżniających się produktów turystycznych w gminach podmiejskich Legnicy i Wrocławia stanowiących o konkurencyjności tych obszarów, w odniesieniu do sąsiadującego miasta lub innych gmin wiejskich jest niewielki. Zaobserwowano ponadto znaczącą rozbieżność ocen mieszkańców i turystów w zakresie kierunków rozwoju oferty turystyczno-wypoczynkowej odwiedzanych obszarów podmiejskich oraz proponowanych działań prowadzących do jej wzmocnienia.(abstrakt autora)
18
Content available remote Polityka turystyczna w oddziaływaniu na branżę turystyczną
61%
Polityka turystyczna umożliwia bezpośrednie oddziaływanie państwa na gospodarkę turystyczną. Ingerencja państwa w gospodarkę turystyczną skierowana jest na elementy struktury przedmiotowej rynku turystycznego, tj. popyt turystyczny i podaż turystyczną, wraz z oddziaływaniem na miejsce branży turystycznej w gospodarce narodowej. Celem opracowania jest zaprezentowanie roli państwa w gospodarce turystycznej, poprzez zadania związane z oddziaływaniem na podaż turystyczną, w zwłaszcza na podmioty branży turystycznej, będące podstawowym elementem struktury współczesnego rynku turystycznego. Wskazano na instrumenty polityki turystycznej oddziałujące na branżę turystyczną oraz dokonano oceny zapisów dokumentów strategicznych dotyczących turystyki, związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw turystycznych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Redukcja niepewności w polityce turystycznej
61%
Celem artykułu jest ocena możliwości redukcji niepewności w polityce turystycznej. Jako weryfikaty hipotezy zakładającej użyteczność zmodyfikowanej wersji metody Analitycznego Procesu Hierarchicznego (Analytic Hierarchy Process - AHP) i reguły 80-20 Pareta do wskazanego celu, wykorzystano analizę literatury oraz wyniki badań empirycznych przeprowadzonych przez autora (w odniesieniu do polityki turystycznej realizowanej na poziomie lokalnym), w Rymanowie Zdroju. W artykule dokonano analizy samego pojęcia oraz źródeł niepewności, a rezultaty tych dociekań odniesiono do szeroko pojętej sfery turystyki, wskazując w niej podstawowe obszary niepewności oraz sposoby jej redukcji. W części empirycznej zaprezentowano nowe podejście do generowania alternatyw strategii konkurowania obszaru recepcji turystycznej.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Polityka turystyczna a innowacyjność przedsiębiorstw turystycznych
61%
Przedmiotem rozważań w tym artykule jest polityka turystyczna, natomiast problemem badawczym - jej wpływ na innowacyjność przedsiębiorstw turystycznych w Polsce. Autorka postawiła sobie następujące cele: wskazanie czynników składających się na politykę turystyczną państwa, określenie wpływu tej polityki na innowacyjność przedsiębiorstw turystycznych oraz wskazanie działań, jakie należy podjąć celem poprawy polityki turystycznej państwa. Rezultatem rozważań jest konstrukcja schematu polityki turystycznej państwa, ocena tej polityki pod kątem sprzyjania innowacyjności przedsiębiorstw turystycznych, a także wskazanie działań sprzyjających innowacyjności przedsiębiorstw turystycznych, które to działania powinny być realizowane w ramach polskiej polityki turystycznej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.