Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Popyt na środki pieniężne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest określenie realnych możliwości efektywnego sterowania w przedsiębiorstwie środkami pieniężnymi, w sytuacji zarówno ich niedoboru, jak też nadwyżek, przy wykorzystaniu systemów typu cash pooling. Zwrócono tu istotną uwagę na efekty tego rodzaju rozwiązań, a także istniejące ograniczenia, w tym o charakterze fiskalnym.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest pokazanie w prosty sposób, jakie relacje występują pomiędzy pieniądzem i innymi kategoriami ekonomicznymi w zależności od rozpatrywanej teorii popytu na pieniądz, oraz jakie występują różnice teoretyczne (dotyczące popytu na pieniądz) pomiędzy poglądami głoszonymi przez naszych poprzedników.(abstrakt oryginalny)
Dominujący teoretyczny paradygmat, w którym popyt na pieniądz jest funkcją nominalnej stopy procentowej, pozostaje w jaskrawej sprzeczności z praktyką polityki pieniężnej. Paradygmat ten prowadzi także do niespójności w teorii. Wybór nominalnej stopy procentowej jako argumentu funkcji popytu na pieniądz przesądza o wynikach kilku ważnych modeli teoretycznych – modele te prowadziłyby do odmiennych wniosków, gdyby popyt na pieniądz uzależniono w nich od realnej stopy procentowej. Te spostrzeżenia prowadzą do ponownego rozważenia znanych z teorii pieniądza motywów polityki pieniężnej. Artykuł przedstawia nowy paradygmat związku pomiędzy stopą procentową a popytem na pieniądz. W jego ramach podstawowe znaczenie dla popytu na pieniądz ma realna stopa procentowa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje problem popytu na środki pieniężne, czynniki kształtujące popyt na pieniądz wymienno-płatniczy a także oszczędnościowo-pożyczkowy.
Glosa zawiera omówienie zakazu działalności gospodarczej przez radnych gmin, z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, o którym mowa w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Nie dotyczy ona jednak takiego stanu faktycznego, gdy radny prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem innego składnika majątkowego nieruchomego gminy, wyłącznie świadcząc usługi na rzecz gminnej jednostki organizacyjnej, za które otrzymuje wynagrodzenie. Czy również w takiej sytuacji możemy mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej przez radnego z "wykorzystaniem" mienia komunalnego gminy? (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono modelowanie popytu na pieniądz, wynikające z teorii keynesowskiej, rozważań J. Tobina i M. Friedmanna, będące własną propozycją autorów. W egzemplifikacji modelu wykorzystali analizę popytu na pieniądz transakcyjny w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.
Analiza przedstawiona w artykule opiera się na bezpośrednim powiązaniu cen z agregatami pieniężnymi i aktywnością gospodarczą w ramach modelu P* i jednoczesnym rozważeniu równowagi rynku pieniężnego za pomocą standardowej funkcji popytu na pieniądz. Wyniki estymacji wskazują, że rozszerzenie specyfikacji modelu o lukę bezrobocia i ceny ropy naftowej zapewnia stacjonarność składników losowych i daje mocne podstawy empiryczne do postawienia hipotezy o mieszanym charakterze czynników oddziałujących na ceny. Empiryczne potwierdzenie znajduje także hipoteza o istnieniu stabilnej zależności pomiędzy popytem na pieniądz i przepływami kapitałów zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
This article builds upon recent evidence that centralisation of cash management activities, often advocated by enthusiast protagonists from the academic, corporate and consultancy world, has given way to decentralisation thereof. The aim of the article is to underpin the idea that such moves may be good.(original abstract)
Jedno z podstawowych praw klasycznej teorii ekonomii, hipoteza długookresowej neutralności pieniądza (LRN), pomimo znacznego postępu nauki i wielu zmian poglądów na ten temat, wciąż stanowi przedmiot zainteresowań badaczy. Niniejszy artykuł ma na celu empiryczną weryfikację tej hipotezy, względem produktu krajowego brutto, na gruncie gospodarki Polski z wykorzystaniem techniki modeli wektorowoautoregresyjnych oraz analizy integracji zmiennych. Wyniki wskazują, że egzogeniczne oraz permanentne zmiany poziomu podaży pieniądza nie wywierają wpływu na poziom PKB w długim okresie, co stanowi argument za poparciem LRN. Ponadto weryfikacji poddana została hipoteza długookresowej superneutralności pieniądza (LRSN), w odniesieniu do której również nie znaleziono istotnych argumentów przemawiających za jej odrzuceniem.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę przeprowadzonych w Polsce i na świecie badań dotyczących popytu na pieniądz w krajach będących w okresie transformacji, na podstawie wybranych prac. Celem analizy jest porównanie wykorzystywanych metod estymacji funkcji popytu na pieniądz pod kątem wielkości i jakości otrzymanych wyników.
W opracowaniu przedstawiono rezultaty estymacji, których przedmiotem stało się zapotrzebowanie na pieniądz służący jako środek wymiany w wysoko rozwiniętych systemach ekonomicznych. Badanie zależności opisujących popyt na pieniądz przeprowadzono na podstawie materiału źródłowego dotyczącego Australii, Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Badanie obejmowało lata 1973-2002 w przekroju kwartalnym. Wykorzystano wektorowe modele korekty błędów (VECM).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.