Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Port company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Porty lokalne w Polsce mają geograficznie raczej niekorzystne warunki rozwoju. Niemniej stanowią istotny czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego regionów nadmorskich. Port Elbląg jest na ich tle zjawiskiem specyficznym jako port 120-tysięcznego uprzemysłowionego miasta. Jego możliwości mogą być jednak w pełni wykorzystane tylko w przypadku zapewnienia niezależnego połączenia z Bałtykiem.(abstrakt oryginalny)
Adriatyk i Morze Jońskie tworzą akwen, który łączy siedem krajów Europy Południowo-Wschodniej. Ten akwen był zawsze używany jako szlak komunikacyjny, a ruch promowy rozkwitł w 1990 roku. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu dostrzega się systematyczny spadek ruchu promowego w większości portów regionu adriatycko-jońskiego. Celem artykułu jest zobrazowanie aktualnej sytuacji na rynku przewozów promowych w regionie adriatycko-jońskim, ze szczególnym z uwzględnieniem ruchu pasażerskiego. W artykule zaprezentowano także aktualne trendy rozwoju tego rynku i dokonano oceny jego potencjału w perspektywie długookresowej. (abstrakt autora)
Dzisiejsze porty morskie należą do jednych z najbardziej złożonych organizacji, które działają w sektorze transportu. Jest to spowodowane kilkoma zasadniczymi czynnikami. Na terenie portu stykają się bowiem różne gałęzie transportowe, a w każdej z nich może funkcjonować odmienny system własności, zarządzania i organizacji. Poza tym porty, z uwagi na swój strategiczny charakter dla większości narodowych gospodarek, pozostają (w mniejszym lub większym stopniu) pod nadzorem lub kontrolą władz publicznych. Dodatkowo może istnieć kilka modeli zarządzania, które określają zarówno strukturę własnościową, jak i stopień zależności pomiędzy działającymi na terenie portu podmiotami a organami publicznymi. (fragment tekstu)
The Eastern Baltic Sea region is dominated by state owned and municipal seaports. Therefore while evaluating the sea-port's performance and the impact of the port's activities to the national economy, the port managers must carry out a holistic assessment of the activities of the seaport. Mod-ern economic theories suggest that in order to evaluate any economic phenomena, the country's economic system, its macroeconomic indicators, also social progress and qual-ity of life indicators must be taken into consideration. Given these facts the aim of the paper is to present the method-ological approach of the interaction between the state sea-port governance model and port performance indicators. (original abstract)
Omówiono formy i zakres oddziaływania na sferę gospodarki przedsiębiorstw, kursu walutowego oraz jego funkcje. Przedstawiono dalej zmiany poziomu tych kursów i ich skutki dla przedsiębiorstw portowych a także zasilanie dewizowe tych przedsiębiorstw, jego formy, zasady i skutki.
Zasadniczym celem przemian struktury, zarówno funkcjonalnej, jak i przestrzennej. jest zazwyczaj chęć zwiększenia efektywności bądź lepszego wykorzystania istniejących zasobów. Przemiany zagospodarowania terenów zainwestowanych mają zatem na celu generalną poprawę poziomu ich rentowności, zarówno w ekonomicznym, jak i społecznym znaczeniu. Można więc mówić o rewitalizacji terenów, w etymologicznym znaczeniu tego słowa, czyli przywracaniu do życia, czy dawnej świetności. Ten powrót słabo lub niewykorzystanych terenów do życia gospodarczego miasta i regionu może odbywać się w dwojaki sposób: bez zmiany funkcji, w analizowanym przypadku - przy zachowaniu i intensyfikacji funkcji portowo - przemysłowych i ze zmianą funkcji, w kierunku wyższego rzędu, np. usług specjalistycznych, funkcji ogólnomiejskich czy produkcyjnych. (fragment tekstu)
Omówiono ogólne założenia systemu ekonomiczno-finansowego portów morskich, ich system zasilania i pobudzania, warunki skutecznego ich działania oraz kierunki modyfikacji w warunkach gospodarki rynkowej.
Artykuł porusza problematykę funkcjonowania współczesnych rynków usług portowych. Rozwój międzynarodowych łańcuchów dostaw, postęp techniczny i procesy integracyjne w żegludze morskiej, rozwój konteneryzacji, nasilająca się konkurencja na rynkach portowych, wymogi ochrony środowiska naturalnego powodują konieczność dostosowywania się portowych usługodawców do zmieniających się oczekiwań i wymagań klientów, zarówno gestorów ładunków, jak i przewoźników, zwłaszcza morskich. Ich działania dostosowawcze wiążą się z podejmowaniem inwestycji służących zapewnieniu odpowiedniego potencjału do obsługi ładunków, pasażerów i środków transportu, wymaganej jakości oferowanych usług, ale także z właściwą organizacją portowych ośrodków podażowych i prowadzą do budowania ich konkurencyjności. Zarówno czynniki związane z otoczeniem portów morskich, jak i te o charakterze wewnątrzportowym wpływają na zmiany w relacjach podaży i popytu na rynkach usług portowych. Współczesne rynki usług portowych charakteryzują pewne zjawiska świadczące o ich zmianach i rozwoju. Celem artykułu jest przedstawienie istoty rynku usług portowych oraz jego powiązań z otoczeniem, które ulegając bardzo szybkim i poważnym zmianom, tworzy nowe warunki funkcjonowania portowych ośrodków podażowych oraz całych rynków usług portowych. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka portowa jest przedmiotem systematycznych zmian będących efektem postępujących zjawisk globalizacji, offshoringu, globalnych łańcuchów wartości, rozwoju konteneryzacji, wymuszających procesy dostosowawcze. Celem artykułu jest ocena zmian zachodzących w polskich portach z perspektywy ich funkcji związanych z udziałem w tranzycie. W artykule zaprezentowano wieloletnie szeregi czasowe - oparte na oficjalnych materiałach statystycznych - przedstawiające wielkości obrotów ładunkowych w polskich portach morskich z uwzględnieniem ilości ładunków przemieszczanych w tranzycie. Analiza danych statystycznych może stanowić materiał do formułowania ocen roli portów morskich w łańcuchach transportowych przechodzących przez Polskę.(abstrakt oryginalny)
Autor artykułu przedstawia działalność przedsiębiorstw sfery usług maklerskich. Zwraca uwagę na poziom i strukturę zatrudnienia, liczbę obsługiwanych statków, liczbę frachtowanych ładunków, wartość sprzedanych usług, wydajność pracy, wartość środków trwałych i rozwój techniczny. Nakreśla także szczegółowe dane za lata 1965-1984.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.