Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 165

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Potencjał innowacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Assessing the Firm's Innovation Potential: a Romanian Case Study
100%
Lots of recent studies are focused on innovation; and theory is based on concepts as: innovation, innovative individuals or organizations, innovation potential or capacity, innovation capability. The practice is centered on innovation assessment or audit, and innovation management. In the process of designing the company strategy, it is vital that top managers become familiar with the competitive advantage of their company in the area of innovativeness - as the innovation capability has a leverage effect: if applied, the competitive advantage is considerably amplified. In line with authors research work on firm's innovation potential, the paper aims at applying the DISTEH method for assessing the firm's innovation potential. This method was successfully applied in the case of a Romanian firm active in the media industry. The results prove to be useful for the company managers who are making decisions to enhance its innovation potential and, therefore, competitiveness. The implications are important for practitioners (entrepreneurs and managers) as well as for the researchers and academics interested in developing tools to assess the firm's innovation potential. (original abstract)
Uaktywnienie społecznych i przestrzennych zasobów potencjału innowacyjnego społeczności lokalnych jest warunkiem ich nowoczesnego rozwoju. Zasadnicze znaczenie ma w tym względzie poziom kapitału społecznego jako najważniejszy element i podstawowy wymiar kulturowych uwarunkowań aktywności gospodarczej i szeroko pojętej innowacyjności.Nie mniej ważne są obiektywne (zewnętrzne) uwarunkowania potencjału innowacyjnego lokalnych społeczności, związane z oferowanym potencjalnym inwestorom - własnym i zewnętrznym - miejscem lokalizacji działalności gospodarczej. Skuteczne "przyciągnięcie" innowacyjnych firm poprzez podnoszenie pod każdym względem - infrastrukturalnym, społecznym, kulturowym itp. - jakości miejsca lokalizacji działalności gospodarczej w poważnym stopniu decyduje o kierunku i dynamice rozwoju poszczególnych układów terytorialnych i zamieszkujących je społeczności. (fragment tekstu)
Powyższe rozważania zostały podjęte celem wywołania dyskusji oraz bardziej precyzyjnego i wszechstronnego ujęcia zagadnień, które mogłyby posłużyć do opracowania sprawnie funkcjonującego systemu zarządzania innowacyjnego w przedsiębiorstwie. Poprzez system zarządzania innowacyjnego rozumie się wszystkie procesy zarządzania wspierające procesy twórcze, czyli tworzące środowisko organizacji sprzyjające generowaniu innowacji (zarządzanie środowiskiem), oraz procesy, w których innowacje będą rozwijane i wdrażane (zarządzanie innowacjami).Proponowane w niniejszym opracowaniu podejście procesowe do zarządzania innowacyjnego sprawdziło się w standardach zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa pracy i in., w związku z czym zasadne wydaje się być podjęcie próby zastosowania go w zarządzaniu innowacyjnym, mimo iż innowacje mają charakter twórczy, są trudne do przewidywania i planowania oraz są silnie związane ze specyfiką działalności poszczególnych organizacji. Przedstawione rozważania mogą być podstawą do prowadzenia dalszych dyskusji nad systemowym i procesowym podejściem do generowania i wdrażania innowacji. (fragment tekstu)
Aktualnie innowacyjność postrzegana jest jako sposób na zapewnienie trwałego wzrostu gospodarczego. Innowacyjność jest niezbędna, by gospodarki mogły prosperować w konkurencyjnej gospodarce światowej. Z punktu widzenia gospodarki ważny jest potencjał do zwiększania innowacyjności, na który składają się m.in. kwalifikacje pracowników. Gospodarki charakteryzujące się wysokim poziomem innowacyjności mają strukturę zatrudnienia, w której przeważają grupy zawodowe specjalistów i techników. Specjaliści, mając wysoki poziom wiedzy zawodowej i doświadczenia, powiększają poprzez badania i twórczość dotychczasowy stan wiedzy. Z kolei technicy i inny średni personel odpowiadają za płynne wdrażanie i stosowanie nowych, innowacyjnych koncepcji i metod działania. Wyraźnie zmienia się zapotrzebowanie gospodarki na umiejętności i kwalifikacje pracowników. Współcześnie w innowacyjnych gospodarkach najwięcej nowych miejsc pracy powstaje w grupie zawodowej specjalistów. Przedsiębiorstwa wykorzystują umiejętności zatrudnionych pracowników oraz osób pozyskanych z zewnątrz najczęściej w zakresie tworzenia stron internetowych i oprogramowania. Kraje, w których udział specjalistów i techników w ogólnej liczbie zatrudnionych jest na niskim poziomie, pod względem poziomu innowacyjności wyraźnie pozostają w tyle za gospodarkami będącymi liderami innowacyjności.nia i Turystyki w Jeleniej Górze (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w Republice Czeskiej oraz porównano różnice między regionami. Celem jest analiza postaw przedsiębiorstw, sposobu oceny ich działalności innowacyjnej oraz realizacji działań badawczo-rozwojowych, a także ustalenie, czy w wybranych aspektach występują międzyregionalne różnice w działalności innowacyjnej przedsiębiorstw. Dane zebrano za pośrednictwem ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorstw w badanych regionach we współpracy z Agencją Technologiczną Republiki Czeskiej. Badanie wykazało, że więcej firm znajdowało się w pozycji zależnej, pełniąc częściowe funkcje w grupie lub jako dostawcy w łańcuchach produkcyjnych. Z drugiej strony firmy aktywnie przygotowują się do zmieniającego się otoczenia produkcyjnego i gospodarczego, niektóre mają nawet ambicję zostania pionierami innowacyjnych zmian. Nawet na szczeblu regionalnym stwierdzono pewne dysproporcje, biorąc pod uwagę różne poziomy rozwoju i konkurencyjności regionów. Wsparcie publiczne powinno, poprzez priorytety regionalnych strategii innowacyjnych, przygotować odpowiednie warunki do rozwoju nowych sektorów przemysłowych i usługowych regionu.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Innovation Environment in the Czech Republic
75%
Autorzy na przykładzie Republiki Czeskiej przedstawili wpływ procesów transformacji na rozwój innowacji. Celem artykułu była ocena aktualnej pozycji Czech w perspektywie międzynarodowej, w aspekcie efektywności innowacyjnej. Autorzy podjęli także trud wskazania mocnych i słabych strony systemu innowacji w Czechach. W dalszej kolejności przeanalizowali potencjał innowacyjny poszczególnych regionów czeskich.
Celem opracowania jest przedyskutowanie możliwości wykorzystania potencjału kognitywno-kulturowego dzielnicy w procesach rehabilitacji przestrzeni publicznej w zdegradowanych obszarach miejskich. Istotne jest aby omówić, co oznacza pojęcie innowacyjności we współczesnych strategiach rehabilitacyjnych, w jaki sposób zmienia się dynamika między państwem a społeczeństwem obywatelskim oraz gdzie jest miejsce kultury i tożsamości w innowacyjnych procesach rehabilitacji struktur miejskich. Celowe jest również przeanalizowanie, w jaki sposób trend społecznej indywidualizacji może wpływać na zmiany w przestrzeni publicznej oraz w jaki sposób można go wykorzystać do poprawy jakości tej przestrzeni. Teoria Złożoności Miast (CTC - complexity theories of cities) Petera Alena [Allen, Sanglier 1981] opisuje miasto jako otwarty, złożony system bottom-up, który jest w stanie funkcjonować w chaosie, a późniejsze stwierdzenie Portugaliego dodaje, że miasto to system podwójnie złożony (dual compex system), składający się z elementów, z których każdy jest systemem złożonym, indywidualnym i nieprzewidywalnym. Bazując na powyższej teorii, w opracowaniu sygnalizowana jest potrzeba uznania indywidualności, różnorodności i nieprzewidywalności, jako niezbędnych elementów składowych współczesnych strategii rehabilitacyjnych. W pracy zostanie przeanalizowane studium przypadku strategii rehabilitacyjnej w kulturowo zróżnicowanej dzielnicy i postawione zostaną pytania dotyczące wymagań wobec tworzenia innowacyjnych strategii rehabilitacyjnych w świetle potencjału kognitywno-kulturowego zindywidualizowanego społeczeństwa. Zastosowana metodologia polegała na dogłębnej analizie literatury przedmiotu, analizie ofi - cjalnych dokumentów dotyczących planu rehabilitacji QREN MOURARIA, przeprowadzeniu wywiadu pogłębionego z koordynatorem dzielnicy Mouraria, analizie danych statystycznych INE (Instituto Nacional de Estatistica), przeprowadzeniu ankiety środowiskowej na grupie 49 mieszkańców dzielnicy oraz zgromadzeniu dokumentacji fotografi cznej.(fragment tekstu)
Innowacje i innowacyjność to skomplikowane i niejednoznaczne pojęcia. Są to jednocześnie kluczowe elementy konkurencyjności firm, regionów i krajów. Celem prezentowanych badań jest określenie czynników, które najbardziej wpływają na poziom innowacyjności regionalnej. W analizie powiązano grupę czynników rozwoju regionalnego z poziomem innowacyjności regionów. Przedstawiono rozwiązania, które mogą prowadzić do podniesienia poziomu innowacyjności regionalnej. W tym celu jako metodę badawczą przyjęto jakościową analizę porównawczą zbiorów rozmytych. Analizę przeprowadzono dla dwóch różnych grup regionów: innowacyjnych liderów i słabych innowatorów (według Regionalnego Rankingu Innowacyjności Komisji Europejskiej). Główne wyniki badań wskazują, że nie ma pojedynczego czynnika, który determinowałby poziomom innowacyjności regionalnej. Jest ona zawsze wynikiem połączenia kilku zmiennych. Wyższy poziom PKB, zwiększone zatrudnienie w sektorach nauki i technologii, lepszy dostęp do Internetu i dbałość o wyższe wykształcenie ludności, prowadzą do wzrostu innowacyjności regionalnej. Natomiast czynniki społeczne (demograficzne), takie jak wiek mieszkańców, nie wpływają znacząco na poziom innowacyjności regionalnej w porównaniu z innymi czynnikami. (abstrakt oryginalny)
Innowacyjność to obok konkurencyjności jedno z kluczowych zagadnień, ale i wyzwań stojących przed współczesnymi przedsiębiorstwami funkcjonującymi w globalnej gospodarce dotkniętej kryzysem. Jak skutecznie planować i wdrażać innowacje?, jakie zasoby rozwijać, aby stać się innowacyjnym przedsiębiorstwem? - to jedynie wycinek pytań, z którymi borykają się menedżerowie nie tylko globalnych korporacji, lecz także i małych i średnich przedsiębiorstw. Pomocna w próbie znalezienia odpowiedzi na te pytania może być analiza potencjałów innowacyjnych, a więc zasobów o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia kreowania i komercjalizowania innowacji, czemu poświęcony jest niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie cech edukacyjnego potencjału inwestycji w kontekście ludności Ukrainy. Artykuł poświęcony jest analizie tempa wzrostu całkowitych wydatków na edukację i tendencji zmiany zagregowanych wskaźników wydatków na edukację w Ukrainie w latach 2007-2015. Przedstawiono strukturę kosztów finansowania oraz przeanalizowano ilość studentów w uczelniach wyższych, zgodnie z państwowym finansowaniem. Określono podstawowe problemy istniejącego systemu finansowania edukacji w Ukrainie i sposoby ich rozwiązywania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie motywów zawierania aliansów między podmiotami oraz próba ukazania ich wpływu na innowacyjność i działalność innowacyjną przedsiębiorstwa. W pierwszej części artykułu zaprezentowano dyskusję na temat pojęć związanych z innowacyjnością i potencjałem innowacyjnym przedsiębiorstwa, jak również klasyfikację, cechy i cele współpracy w ramach aliansów strategicznych. W artykule przyjęto, iż potencjał innowacyjny przedsiębiorstwa to zespół cech społeczno-gospodarczych, kształtowanych w ramach rozwoju danego przedsiębiorstwa, stanowiących bazę dla jego działalności innowacyjnej. Silny wpływ na innowacyjność przedsiębiorstwa ma również jego otoczenie sektorowe, tj. klienci, konkurenci czy kooperanci oraz łączące ich relacje. Oceną zaś stopnia prowadzonej działalności innowacyjnej jest liczba wdrożonych innowacji, rodzaj innowacji czy uzyskane wartości z innowacji. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki analizy metodą case study. W zaprezentowanych przykładach przedsiębiorstw działalność innowacyjna jest wynikiem prowadzenia efektywnej współpracy z innymi podmiotami poprzez zawieranie aliansów łączenia sił lub aliansów wiedzy. Dzięki aliansom przedsiębiorstwa mają możliwość poszerzania własnego potencjału innowacyjnego, pozyskiwania wiedzy niezbędnej do tworzenia innowacji oraz budowania pozycji rynkowej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Analiza sektora badawczo-rozwojowego w Małopolsce w latach 2000-2007
75%
Nauka i technika mają coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym krajów i regionów. Analiza stanu nauki i techniki pozwala na wskazanie potencjalnej podaży innowacji w regionie Małopolski. Sfera badawczo-rozwojowa (B+R) jest aktualnie w Polsce mało skomercjalizowana, a podstawowym źródłem finansowania sfery B+R są nadal środki budżetowe. Powoduje to, że zbyt wiele nakładów przeznaczanych jest na prace teoretyczne, a stosunkowo niewiele na prace rozwojowe. Celem niniejszego artykułu jest analiza sfery badawczo-rozwojowej w województwie małopolskim oraz porównanie jednostek, zatrudnienia i nakładów na sferę B+R w Małopolsce z innymi regionami i na tle całej Polski. Metodologia oceny stanu nauki i techniki opiera się na wskaźnikach, które stosowane są przez OECD i które opisują funkcjonowanie sfery badań i rozwoju. Należą do nich dane i wskaźniki statystyczne, edukacyjne i ekonomiczne. (fragment tekstu)
Purpose: Despite the importance of innovation, the full innovation potential of companies operating in the industrial sector of Central and Eastern Europe (CEE) seems not to have been unlocked yet. Thus, the primary purpose of the study was to explore the key elements of company innovation policies applied on the way to successful innovation. Methodology: The study is based on qualitative methods. The aim of the study has been achieved through 24 semi-structured interviews conducted with senior management, project leaders, and R&D specialists employed at companies operating in the industrial sector in CEE. The time frame covers the period of the fourth quarter of 2016 and the frst quarter of 2017. Findings: Managing disruption consists of focusing on innovation development stage and following market imperatives by making the innovation try to address the market needs. Balancing portfolio requires considering product and process innovation jointly. Furthermore, 62% of the interviewees say that breakthrough innovation results ultimately from numerous incremental advancements. As far as policy integration is concerned, achieving competitive advantage through internal research is common amongst technological leaders, while market contenders turn to external cooperation. Moreover, incorporating CSV principles into the concept of innovation policy appears to be a necessity. Managing intangibilities comes down to patents. Research limitations: The research was burdened with such limitations as respondents experiencing time pressure and the use of only one source of information (the interviewees). Originality: Despite much general evidence, the study attempts to complement the rare qualitative studies on innovation in CEE. It was carried out as a response to the lack of an in-depth study covering such recurrent challenges in the feld of company innovation policies as disruption, portfolio balancing, integration, intangibilities' management, and play. (original abstract)
14
Content available remote Ocena zdolności gminy do współfinansowania projektu z udziałem środków UE
75%
Celem opracowania była ocena uregulowań prawnych dotyczących ograniczeń w zadłużaniu się gmin i ich wpływu na zdolności absorpcyjne środków finansowych z unii europejskiej. Ocena uregulowań prawnych została przeprowadzona z zastosowaniem metody analizy dokumentów o charakterze legislacyjnym, tj. ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r o finansach publicznych jak również rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego z dnia 10 stycznia 2013 r. Analizy zawarte w artykule obejmują lata od 2011 (reguła pokrywania wydatków bieżących z dochodów bieżących z art. 242 ustawy o finansach publicznych) ze szczególnym uwzględnieniem okresu od roku 2014 (indywidualny wskaźnik zadłużenia z art. 243 ww. ustawy). Oceny funkcjonowania regulacji dokonano za okres od wprowadzenia przedmiotowych zasad do roku 2017. Przedstawione dane i uregulowania potwierdzają słuszność koncepcji uzależnienia zdolności kredytowej gmin od wielkości wypracowanych nadwyżek operacyjnych. Zaprezentowane w artykule dane pokazują, że coraz mniej gmin ma problem ze spełnieniem wymogu ustawowego w tym zakresie a wielkość wypracowywanych nadwyżek w stosunku do dochodów ogółem rośnie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł pokazuje sposób podnoszenia potencjału innowacyjnego grup pracowników z wykorzystaniem analizy sieci organizacyjnej. Jego celem jest wskazanie możliwości identyfikacji potencjału poszczególnych osób tworzących zespoły oraz pokazanie uwarunkowań przypisywania ich do zespołów. Artykuł wskazuje też na zagadnienie sieci społecznych, będących odzwierciedleniem relacji pomiędzy pracownikami. Ukazuje odmienne spojrzenie na możliwości identyfikacji potencjału poszczególnych osób tworzących zespoły oraz pokazuje uwarunkowania przypisywania osób do zespołów. W artykule analizowany jest potencjał innowacyjnych jednostek, ale również potencjał społeczny, umożliwiający wspieranie działania zespołu w zakresie innowacyjnych zachowań poprzez powiązania relacyjne pomiędzy jego uczestnikami(abstrakt oryginalny)
Due to the role corporations play in modern world, they are becoming an interesting area for theoretical considerations and a research object. The subject of the paper is intrapreneurship, which is a form of corporate entrepreneurship that refers to the individual behaviour of corporate employees. The main goal of the research was to analyse and evaluate the entrepreneurial potential of corporate employees and the working climate that affect significantly the development of intrapreneurship. The article is based on the author's research, which was conducted by means of a survey among 320 employees and 60 executives at different levels taken on in 41 different types of corporations conducting business activity in Poland. By entering the research, it was assumed that the corporation was entrepreneurial if it employs entrepreneurial employees, and its working climate is conducive to undertaking entrepreneurial initiatives. The research showed the importance of the work climate for the development of intrapreneurship, which can be considered a dimension supporting the development of corporate entrepreneurship. It was also featured that not those employees who had intrapreneur potential were more involved in risky ventures, but those who felt that the company supported their actions. (original abstract)
Celem książki jest ocena potencjału innowacyjnego polskich województw. Oceny dokonano w oparciu o dane statystyczne z Bazy Danych Regionalnych GUS za lata 2002 i 2009. W opracowaniu m.in. zdefiniowano stopień zróżnicowania innowacyjnego rozwoju województw, potencjał innowacyjny poszczególnych województw i pokazano syntetyczny miernik tego potencjału, określono współzależności pomiędzy komponentami tworzącymi potencjał innowacyjny, dokonano klasyfikacji poziomu innowacyjności województw.(fragment tekstu)
Innowacje oraz innowacyjność uważane są za jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. Innowacje oraz ich poziom decydują również o konkurencyjności danej jednostki terytorialnej, bądź też przedsiębiorstwa. W pracy przedstawiono najważniejsze zagadnienia teoretyczne związane z analizowanym tematem oraz sytuację społeczno-gospodarczą Małopolski, co pozwoliło na rzetelne przeprowadzenie badań Celem pracy jest analiza poziomu innowacyjnego województwa małopolskiego oraz ukazanie, jak na tle innych polskich województw wypada Małopolska. Aby zbadać dysproporcje występujące pomiędzy jednostkami, wykorzystano komponenty z sektora nauki, badań i rozwoju, przedsiębiorstw i instytucji wspierających innowacje oraz przedsiębiorstw przemysłowych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Bariery we wdrażaniu innowacji w MSP
75%
Innowacje i zaawansowane technologie są dziś podstawą rozwoju zarówno największych gospodarek światowych, jak i poszczególnych dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw. Często kojarzą się one ze znacznymi nakładami kapitałowymi i wielkimi korporacjami, jednak w nowoczesnej gospodarce ogromną rolę w ich kreowaniu i rozpowszechnianiu odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich niewątpliwymi zaletami są dynamizm przedsiębiorczy, elastyczność oraz zaangażowanie w realizowane projekty innowacyjne. Należy podkreślić, że wprowadzenie i wykorzystywanie przez małe przedsiębiorstwa nowoczesnych technologii wymaga nie tylko wiedzy technicznej. Duże wyzwania stoją przed nimi w zakresie znajomości zagadnień ekonomicznych, prawnych, rynkowych i kompetencji z zakresu zarządzania. Ponadto, aby budować i utrzymać swój potencjał innowacyjny, małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują odpowiedniego środowiska, w którym będą mogły pozyskiwać potrzebne im zasoby i informacje. Istotną rolę w budowie takiego środowiska odgrywa państwo oraz instytucje wsparcia. Celem artykułu jest przedstawienie fundamentalnych barier rozwojowych ze szczególnym uwzględnieniem barier rynkowych, finansowych, prawnych, ponadto wynikających z braku dostępu do informacji oraz polityki gospodarczej państwa. (fragment tekstu)
20
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie teoretycznych podstaw czynników determinujących innowacyjność gospodarek a także przywołanie niektórych wskaźników określających aktualny poziom innowacyjności polskiej gospodarki w odniesieniu analogicznych indykatorów w wybranych krajach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.