Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pracoholizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Oddany i lojalny pracownik to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb. Jednak spędzanie czasu w pracy powyżej normy, nieustanne myślenie o obowiązkach służbowych czy sprawdzanie firmowego e-maila nawet w czasie wolnym może być przejawem pracoholizmu. Ile pracodawcę kosztuje pracoholizm i wypalenie zawodowe pracownika i jak obecność osoby uzależnionej wpływa na atmosferę w firmie? (fragment tekstu)
Autor opisuje i systematyzuje dostępną i aktualną wiedzę na temat pracoholizmu. W artykule z poprzedniego numeru kwartalnika zawarto rozważania na temat istoty i definicji pracoholizmu oraz przyczyn tego zjawiska. W bieżącym tekście skoncentrowano się na symptomach i skutkach pracoholizmu. Omówione zostały także sposoby zapobiegania i leczenia tej patologii. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano i usystematyzowano dostępną i aktualną wiedzę na temat pracoholizmu. Zawarte są w nim również rozważania na temat istoty i definicji pracoholizmu. Czytelnik znajdzie także zestawienie najczęściej przytaczanych typologii pracoholików. Omówiono też przyczyny tego zjawiska. W kolejnym numerze czasopisma pojawi się druga część publikacji, skoncentrowana na symptomach i skutkach pracoholizmu. Omówione zostaną także sposoby zapobiegania i leczenia tej patologii. (abstrakt oryginalny)
Inspiracją do podjęcia niniejszych rozważań było znalezienie w opisach pracoholizmu [Kalinowski i in., 2005, s. 94-95, 127-132; Killinger, 2007, s. 34-56, 125; Golińska, 2008a, s. 126-127, 2008b, s. 19] nawiązań do narcyzmu, co skłania do bardziej pogłębionych poszukiwań w tym zakresie. Celem jest zatem identyfikacja ewentualnych analogii. Ma ona nie tylko znaczenie poznawcze, ale i praktyczne dla wykonujących pracę w organizacjach związaną z human resources. Przykładowo podjęcie decyzji o odrzucaniu w toku rekrutacji ofert kandydatów, w których występują określenia "pracoholiczne" mogłoby iść w parze z podobnym postępowa-niem odnośnie do określeń "narcystycznych". Podstawą takiej decyzji byłoby założenie, iż pracoholizm i narcyzm nowo przyjętych pracowników obniżyłyby w dłuższym horyzoncie czasowym jakość i wartość kapitału ludzkiego organizacji. O ile zatem możliwe jest, bez badań psychologicznych  lecz na podstawie mniej czaso- i kosztochłonnych analiz słów/wyrażeń występujących w złożonych przez kandydatów do pracy dokumentach wyeliminowanie kandydatów potencjalnie obarczonych silnym narcyzmem lub pracoholizmem, należy być może to uczynić.(fragment tekstu)
5
Content available remote Złe i dobre strony pracoholizmu
61%
Autor artykułu przedstawia pracoholizm, który jest uzależnieniem od pracy. Omówiona jest definicja pracoholizmu, jego klasyfikacje, źródła (przyczyny), samo uzależnienie, klimat organizacyjny mu sprzyjający oraz aktywność twórcza, która często łączy się z pracoholizmem. Artykuł prezentuje nie tylko złe, lecz także dobre strony pracoholizmu - co jest głównym celem pracy. W konkluzjach jest powiedziane, że w pewnych okresach życia każdy człowiek powinien być pracoholikiem. Zastosowaną metodą jest przegląd badań w tym zagadnieniu. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Workaholism as an Excessive Engagement in Work
61%
Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie zjawiska pracoholizmu. Autor konkluduje, iż konceptualizacja tego terminu, jeszcze się nie dokonała, albowiem uzależnienie od pracy jest różnie definiowane przez środowisko naukowe. Niemniej jednak, wyniki przeprowadzonych do tej pory badań coraz wyraźniej wskazują na bezpośrednie powiązanie pracoholizmu z nadmiernym zaangażowaniem w pracę. Autor artykułu prezentuje także różne determinanty pracoholizmu oraz skutki tego zjawiska dla osób uzależnionych od pracy, ich rodzin i ich organizacji. Prezentowane rozważania autora są wynikiem przeglądu literatury krajowej i zagranicznej, a także obserwacji uczestniczącej. (abstrakt oryginalny)
Zdrowie jest ważnym elementem zdolności człowieka do funkcjonowania w życiu codziennym. Jest wartością, dzięki której możemy się rozwijać i realizować własne aspiracje i potrzeby, kształtować i zmieniać środowisko, jest środkiem codziennego życia i zasobem dla społeczeństwa1 oraz jednym z podstawowych praw każdej istoty ludzkiej2. Współczesny człowiek narażony jest na psychospołeczne komplikacje własnego zdrowia. Często nie zdaje sobie sprawy z pewnych własnych zachowań czy też działań wkomponowanych w życie codzienne, które w niektórych przypadkach może przyjmować formy patologiczne. Inne niż dawniej, przyspieszone tempo życia, poszukiwanie szybkiej przyjemności połączonej z otrzymaniem nagrody, rozluźnienie zasad funkcjonowania oraz trudności w kontrolowaniu własnych zachowań zapewne przyczyniły się do tego, że coraz więcej naszych zachowań przybiera charakter nałogowy, a tym samy chorobowy. Osoby z deficytami niektórych umiejętności życiowych stają się ofiarami uzależnień i pozornego rozwiązywania własnych problemów
Celem rozważań jest usystematyzowanie wiedzy na temat tego, w jaki sposób badania sondażowe opinii mogą pomóc w rozpoznaniu zjawiska pracoholizmu w organizacji. Rozważania autora bazują na dostępnej literaturze przedmiotu, a także na wynikach badania na temat przejawów i skali występowania pracoholizmu wśród pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu. Badania na źródłach pierwotnych zrealizowano w marcu i kwietniu 2015 roku z wykorzystaniem ankiety internetowej on-line i ankiety ogólnej na populacji 110 osób (otrzymano 26 wypełnionych kwestionariuszy). Zebrane wyniki pozwalają zauważyć symptomy zjawiska pracoholizmu w analizowanej zbiorowości. Cechują się różną intensywnością, w zależności od rodzaju symptomów (skala odwołuje się do 13 różnych grup symptomów). Refleksje zawarte w artykule są przyczynkiem do dalszej dyskusji nad diagnozowaniem i łagodzeniem skutków coraz bardziej uciążliwego zjawiska pracoholizmu. Może się to przełożyć na zwiększenie skuteczności i efektywności funkcjonowania każdego rodzaju organizacji. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pracoholizm w aktywności twórczej człowieka na przykładzie pracowników nauki
61%
Artykuł traktuje o zjawisku pracoholizmu wśród osób zajmujących się działalnością twórczą (w tym naukową). Celem podjętym w artykule jest opisanie zjawiska pracoholizmu wśród osób, które zajmują się aktywnością twórczą. W pierwszej części zdefiniowano aktywność twórczą, a następie opisano przyczyny, przejawy i skutki pracoholizmu. W kolejnej części zaprezentowano najczęściej stosowane skale w pomiarze pracoholizmu, koncentrując się na Wielowymiarowym Kwestionariuszu Oceny Pracoholizmu. W ostatniej części artykułu opisano wyniki badania własnego z wykorzystaniem tego kwestionariusza wśród pracowników WNEiZ UMK w Toruniu. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Percpecja pracoholizmu przez asystentów i adiunktów
61%
Przedmiotem opracowania jest percepcja pracoholizmu (oznaczającego wewnętrzny przymus pracy, niezależnie od sytuacji ekonomicznej) związanego z aktywnością twórczą, przez asystentów i adiunktów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, zaś jego celem utylitarnym dostarczenie wyników badań empirycznych w tym zakresie. (fragment tekstu)
11
Content available remote Telepraca a pracoholizm
61%
Charakter telepracy, wyrażający się m.in. we wskazanych rodzajach elastyczności sprawia, że może to być forma zatrudnienia przynosząca korzyści obu zainteresowanym stronom, tj. zarówno telepracownikom, jak i organizacji, na rzecz której świadczą usługi pracy. Z drugiej strony może ona sprzyjać występowaniu niekorzystnych zjawisk w obszarze pracy, np. w postaci pracoholizmu telepracowników. Celem artykułu jest próba przedstawienia problematyki pracoholizmu w kontekście osób wykonujących pracę zawodową w domu, szczególnie w formie telepracy. (fragment tekstu)
12
Content available remote Współczesne zagrożenia pracy przedsiębiorców - pracoholizm
61%
Artykuł dotyczy zagadnienia pracoholizmu jako zjawiska dysfunkcjonalnego dla współczesnego środowiska pracy, w tym także dla przedsiębiorców. Ukazano w nim charakterystykę pracoholików oraz skutki wywołane przez to uzależnienie. Zwrócono uwagę na przyczyny funkcjonowania przedsiębiorców, które mogą powodować zaburzenie równowagi między pracą a pozostałymi sferami ich życia. Opracowanie zawiera wyniki badań przeprowadzonych wśród przedsiębiorców. Analizowano w nich zachowania przedsiębiorców związane z pracą ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń, jakie niesie pracoholizm. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono jak rozpoznać symptomy zagrożenia i jak uniknąć uzależnienia od pracy.
Artykuł zawiera omówienie wyników badania na temat patologicznych zachowań pracowników w sektorze administracji samorządowej. Badanie zrealizowano wśród pracowników jedenastu urzędów gmin (i jednostek podległych urzędom) z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym dziewięciu gmin wiejskich, jednej gminy miejsko-wiejskiej i jednego miasta. Przedmiotem pomiaru były takie zagadnienia, jak: pracoholizm, wypalenie zawodowe, mobbing, a także poziom tolerancji respondentów wobec wybranych przejawów zachowań dysfunkcyjnych. Publikacja ma charakter raportu z badania i jest przyczynkiem do dalszych, pogłębionych analiz. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego rozdziału jest identyfikacja zjawiska pracoholizmu i jego wpływu na generację X w czasach pandemii COVID-19. Do badania wykorzystano kwestionariusz ankietowy, który został wypełniony przez badaną, celową próbę, określoną pod względem wieku. Wyniki badań wskazały, że praca zdalna nie jest tak samo efektywna jak praca w miejscu pracy. Respondenci od marca 2020 roku zauważyli istotne zmiany w swoim podejściu do pracy. Zjawisko pracy zdalnej i pracoholizmu generuje podobne skutki, które ewoluują w czasach pandemii COVID-19. Zasadne okazuje się zbadanie wpływu pozostałych pokoleń na rynku pracy na zależność zjawiska pracoholizmu w dobie pandemii koronawirusa. Tematyka badań skupia się wokół zjawiska pracoholizmu jako postępującego uzależnienia wśród pokolenia X. (fragment tekstu)
Powyższa praca koncentruje się na pracoholizmie jako jednej z patologii, która występuje w organizacjach. Zjawisko to nie tylko deprecjonuje jakość funkcjonowania firmy, ale również staje się problemem społecznym. Zgodnie z powyższą pracą, osoba uzależniona cierpi na wiele dolegliwości, włącznie z niemożnością radzenia sobie z różnymi dziedzinami życia, jak choćby emocje, związki, stres czy życie osobiste. Niniejsza praca ukazuje teorię A. Antonovsky'ego stwierdzającą związek pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi czynnikami decydującymi o zdrowiu lub chorobie. Artykuł pokazuje ogromny wpływ społeczeństwa, warunków pracy oraz cech osobowych na ciężką drogę powrotu do zdrowia. Jeszcze jedną kwestię, którą zawarto, stanowi rola przepisów prawa, wykorzystywanych w prewencji zdrowia pracowników, jednak wydaje się, że owe przepisy nie mają zastosowania w walce z pracoholizmem. (abstrakt oryginalny)
Powszechnie uważa się, że uzależnienie od pracy jest efektem zewnętrznych uwarunkowań spowodowanych trudną, stresującą sytuacją życiową i zawodową, a także uwarunkowaniami społeczno-kulturowymi, które wymuszają taki styl pracy. Nałogiem stają się zachowania ludzi oraz poczynania uznawane i akceptowane społecznie. Jak zatem bronić się przed pracoholizmem? (fragment tekstu)
Uzależnienie najczęściej postrzegane jest jako nadużywanie konkretnej substancji np. alkoholu, papierosów czy narkotyków. Z upływem czasu zaczęto dostrzegać, że uzależnieniem może stać się każda czynność. Obecnie jedynie patologiczny hazard widnieje w klasyfikacji ICD-10. W pracy zostały przedstawione trzy rodzaje zaburzeń. Pierwszym z nich jest hazard. Drugie to kompulsywne kupowanie, ostatnim jest pracoholizm. Na pozór każda z tych dysfunkcji jest inna, jednak wiele je łączy. Często czynnikiem je warunkującym jest mała pewność siebie. Jednak osoby nadmiernie dążące do osiągnięcia swoich celów również są narażone na szereg zaburzeń. Na świecie istnieją środki farmakologiczne, które jedynie mogą wspomóc proces leczenia. Najskuteczniejsza jest całkowita izolacja od konkretnego czynnika. O ile w przypadku hazardu jest to możliwe, jeśli chodzi o zakupy już mniej. Dlatego bardzo ważne jest aby przede wszystkim uświadomić sobie, że ma się problem, znaleźć motywację i chcieć zerwać z nałogiem, który rujnuje całe życie.(abstrakt oryginalny)
Zjawisko pracoholizmu rozpatrywane może być w różnych ujęciach teoretycznych. Jednym z nich jest próba analizy zachowań pracoholicznych w koncepcji uzależnienia. W tym znaczeniu pracoholizm prowadzi do istotnych negatywnych zmian w funkcjonowaniu osoby nim dotkniętej oraz jej otoczenia. Skutkiem rozwoju uzależnienia mogą być poważne problemy zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Następstwa obejmować mogą także komplikacje w systemie rodzinnym oraz zaburzenie stosunków społecznych. W artykule szerzej przedstawiono perspektywę problemów doświadczanych przez rodzinę oraz grupę współpracowników pracoholika. Zwrócono uwagę na możliwość podtrzymywania mechanizmów uzależnienia na skutek reakcji osób z otoczenia pracoholika oraz na aspekt niezdrowego przystosowania do jego zaburzonych form zachowania. (abstrakt oryginalny)
Kompetentny pracownik jest obecnie dominującym źródłem wartości przedsiębiorstwa (Juchnowicz, 2010). Dlatego część przedsiębiorstw pozytywnie postrzega pracowników uzależnionych od pracy. W rzeczywistości jednak pracoholik nieustannie pracuje w pośpiechu, może robić błędy oraz wyraża wysoką potrzebę sprawowania kontroli (Lipka, Waszczak, 2013). Niektóre organizacje stymulują pracoholizm, m.in. poprzez ukształtowanie klimatu organizacyjnego. W artykule przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego wśród pracowników wiedzy (N = 600) nad związkami między natężeniem pracoholizmu a wymiarami klimatu organizacyjnego. Oceny klimatu dokonano za pomocą polskiej adaptacji kwestionariusza do badania Klimatu Organizacyjnego L. Rosenstiela i R. Bögela, do analizy poziomu pracoholizmu zaś polską wersję kwestionariusza DUWAS-10 autorstwa W. Schaufeliego i T. Tarisa. Wyniki wykazały występowanie istotnych statystycznie związków między zmiennymi.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.