Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawa kobiet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Egypt is a place with a long tradition of female participation in revolutions. After years of Mubarak's despotism, women joined the revolution once again. As a result, they had to deal with the violation of women's rights. When Morsi was removed, women were again at the top of political topics. The new constitution was described as the most progressive for women. Sisi has been a president for short time but he is already called the president of women. However women still face problems. They defended themselves from the Muslim Brotherhood's rules by supporting Sisi, but did they really win by overthrowing the regime of Mubarak?(original abstract)
Wydaje się rzeczą więcej niż zasadną, nawet jeśli nie do końca uświadomioną przez protestujące Polki (i Polaków), by manifestacje przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego w roku 2020 potraktować w kategoriach materialistycznego oporu wobec sączącej się niczym trucizna propagandowej afirmacji heteroseksualnych małżeństw i prokreacji. To bunt zasadny w kategoriach pracy emocjonalnej (np. opiekuńczej) i nieodpłatnej pracy seksualnej, którą przeciwstawia się mistycyzmowi rodzinnemu i rozrodczemu. Kobiety pragną odzyskać własność swoich ciał i wolność swoich decyzji życiowych, próbują odebrać je politykom i duchownym katolickim, których roszczenia niszczą ich swobodę dysponowania sobą. (fragment tekstu)
3
Content available remote The Impact of the Judicial Precedents on the Normative Content of Human Rights
75%
Głównym tematem artykułu jest wskazanie na znaczenie i rolę szeroko rozumianego precedensu w kształtowaniu przestrzeni normatywnej, oddziaływanie na treści normatywnych elementów, w tym praw człowieka, a w szczególności na prawa kobiet. Precedensy, będąc istotną częścią składową przestrzeni normatywnej, są szczególnego rodzaju komunikatami normatywnymi, o znacznej sile oddziaływania. Ze swej istoty, a zwłaszcza ze względu na narracyjną formułę, zrozumiałość treści, medialność i możliwości szerokiego upowszechnienia, stanowią ważny element i odgrywają istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni normatywnej, charakterystycznej dla współczesnego społeczeństwa. Pojęcie przestrzeni normatywnej, zjawiska charakterystycznego dla społeczeństwa postmodernistycznego, jest rozumiane w opozycji do statycznych koncepcji ładu normatywnego lub aksjonormatywnego, o określonej strukturze i wyraźnie zaznaczonych granicach. Analiza precedensowych orzeczeń, pochodzących z różnych porządków prawnych, a odnoszących się do równouprawnienia kobiet w zatrudnieniu, ma ukazać ich wagę zarówno w formułowaniu treści praw człowieka, jak i oddziaływaniu na prawo i jego tworzenie. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote The Social Position of Women in Afghanistan after 2014
75%
W poszczególnych częściach artykułu przedstawiono kulturowe, teoretyczne i prawne aspekty problematyki, faktyczną zmianę pozycji Afganek, bariery ich emancypacji oraz opinie Afgańczyków na temat wybranych zagadnień dotyczących funkcjonowania kobiet w społeczeństwie. Po zakończeniu w 2014 r. misji ISAF rząd prezydenta Aszrafa Ghaniego stanął przed poważnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. W związku z tym pojawiły się obawy, że kwestia praw kobiet może zostać zmarginalizowana. Spekulacje te nie potwierdziły się, ponieważ władze Afganistanu wykazują determinację w reformowaniu tego obszaru zagadnień. Problemem jest jednak wprowadzanie w życie nowych rozwiązań, szczególnie na terytoriach kontrolowanych przez talibów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestię miejsca i obecności kobiet w sferze publicznej, a także wpływania na nie przez instytucję, jaką jest Trybunał Konstytucyjny. Za pomocą analizy dyskursu autorka badała orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a także dyskurs medialny, które ukazują dominujące tendencje dotyczące praw kobiet w polskim konstytucjonalizmie. Autorka, używając kategorii kontrpubliczności, przybliża także ruchy emancypacyjne istotne ze względu na prawa kobiet i ich obecność w sferze publicznej. Przygląda się także mitom dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. W polskim konstytucjonalizmie dostrzega pole do zaistnienia procesów emancypacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono działania strażnicze w zakresie praw reprodukcyjnych podejmowane przez organizacje pozarządowe w Polsce. Analiza objęła działalność dwóch organizacji: Fundacji "Rodzić po Ludzku" oraz Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, które zostały wybrane do badania zarówno ze względu na historię, jak i zakres ich działalności. Zidentyfikowano różne rodzaje działań strażniczych podejmowanych przez obie organizacje pozarządowe oraz przedstawiono przykłady obserwacji i monitoringu, alarmowania (whistleblowing), interwencji, działań prawnych i politycznych oraz działalności w obszarze edukacji i aktywizacji społecznej. Obie organizacje strażnicze działają na poziomie makrostrukturalnym, wpływając na politykę, regulacje prawne i świadomość społeczną, a także na poziomie mezo- i mikrostrukturalnym poprzez kontrolowanie instytucji publicznych w społecznościach lokalnych oraz wspieranie i wzmacnianie jednostek. Nie tylko same walczą o prawa kobiet, ale także zachęcają i przygotowują kobiety do reagowania na łamanie ich praw reprodukcyjnych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Gender Equality in the Idea and Practice of the Nordic Countries
75%
Kraje nordyckie są zadeklarowanymi zwolennikami równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Równość płci jest kluczowym elementem ich tożsamości i jednym z fundamentów zrównoważonego rozwoju. Kraje nordyckie są promotorami polityki przyjaznej kobietom oraz włączenia ich do procesu decyzyjnego. Kraje tego regionu twierdzą, iż to jest naturalne, że obie płcie dzielą nie tylko te same prawa i obowiązki, ale również takie same możliwości. Interesująco na tle krajów nordyckich wygląda Norwegia. Był to pierwszy, niezależny kraj na świecie, który wprowadził powszechne prawo wyborcze dla kobiet i mężczyzn. Kobiety otrzymały możliwość udziału w demokratycznych instytucjach, na równi z mężczyznami. Kraje nordyckie podjęły wiele działań na rzecz promowania równości płci. Ich celem jest zapewnienie takich samych szans, praw i obowiązków we wszystkich dziedzinach życia. Doświadczenia krajów skandynawskich pokazują, że równość płci jest nie tylko kwestią sprawiedliwości i demokracji, ale także koniecznością ekonomiczną i filarem nordyckiego państwa opiekuńczego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą przedstawienia istotnej roli polityki społecznej w określaniu zmieniającego się pod wpływem rozszerzenia praw społecznych miejsca kobiet w społeczeństwie. Przyjęto założenie, że pojęcie obywatelstwa społecznego zmienia się i zależy od modelu państwa o charakterze opiekuńczym. W celu ukazania tej zależności wyróżnione zostały symbolicznie trzy odrębne etapy w polskiej polityce społecznej: dwudziestolecie międzywojenne, okres PRL-u oraz etap zapoczątkowany w latach 90. XX w. W artykule zastosowano metody opisową i porównawczo-krytyczną, sięgając do prac różnych autorów. Zasady równościowe na poziomie standardów prawnych były zawsze obecne w polityce społecznej w Polsce. Na poziomie praktyki ich realizacja nie jest jeszcze dokończona. (abstrakt oryginalny)
Prawo wyborcze jest jednym z podstawowych praw demokracji. Obywatele uczestniczą w rządzeniu krajem poprzez swoich przedstawicieli. Francja, kolebka praw człowieka jest państwem, w którym kobiety od XVIII w. walczyły o swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Powszechne prawo wyborcze wprowadzone w 1848 r. przyznane zostało tylko obywatelom, ale wzmocniło ruch feministyczny (sufrażystek), któremu udało się wywalczyć prawo wyborcze w 1944 r. Zmiany społeczno-gospodarcze lat 60. i 70. XX w. oraz niski wskaźnik udziału kobiet w organach przedstawicielskich miały wpływ na prawne wzmocnienie ustawy wyborczej poprzez wprowadzenie parytetu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji mniejszości berberyjskiej w Maroku w kontekście marokańskiej historii i formowania się nowoczesnego narodu marokańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji berberyjskich kobiet w społeczeństwie. Walka kobiet berberyjskich o upodmiotowienie stanowi część szerszego procesu odzyskiwania przez Berberów ich tożsamości w sferze kultury i języka oraz walki marokańskich kobiecych organizacji pozarządowych o równouprawnienie w Królestwie. Pomimo zbliżonych celów, berberyjskie i marokańskie organizacje kobiece wykazują odmienne zakorzenienie kulturowe. (abstrakt oryginalny)
This article aims to analyze the scope of equal access to various spheres of socio-economic life among men and women in the 27 EU member states. The theoretical part of this paper is based on a literature review; the empirical part is based on the data collected from secondary data analysis. Secondary data were gathered mainly from related research articles and websites, and Global Gender Gap Reports for 2018-2022. The research shows that both gender equality and women's rights are fundamental principles in the European Union, and many initiatives have been implemented to reduce gender inequalities. Nevertheless, it has been demonstrated that gender inequality is still present in many aspects of life in EU countries: in the labor market, education, health, and political empowerment. (original abstract)
W artykule dokonano analizy działalności pierwszych ośmiu posłanek Sejmu Ustawodawczego z lat 1919-1922, ze szczególnym uwzględnieniem treści wystąpień na forum parlamentu. Główną tezą badań było stwierdzenie, że obecność aktywnych posłanek podniosła jakość debaty i przeniosła uwagę parlamentarzystów na dotychczas niedostrzegane problemy. Rozważania oparły się na analizie archiwalnych sprawozdań stenograficznych z posiedzeń Sejmu Ustawodawczego w liczbie 342 dokumentów w okresie od 10 lutego 1919 r. do 27 listopada 1922 r. Badania zostały przeprowadzone z trzech perspektyw - historycznej, politologicznej oraz językoznawczej - co pozwoliło na kompleksowe i nowatorskie ujęcie tematu. (abstrakt oryginalny)
Prawa kobiet są nieodłączną częścią praw człowieka, tak jak prawa człowieka są integralną częścią praw kobiet. Koncepcja feministycznej polityki zagranicznej, przyjętej przez szwedzki rząd ma na celu wzmocnienie tych praw na poziomie globalnym. Ciągłe łamanie praw kobiet narusza demokrację, porządek prawny, utrudnia zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy - podstawowe cele polityki międzynarodowej. Prawo kobiet do edukacji, środków finansowych i dostępu do rynku pracy jest kluczowe w zakresie ochrony praw człowieka oraz prowadzenia polityki dotyczącej 100 % światowej populacji. Kluczowym zadaniem feministycznej polityki zagranicznej jest wspieranie integracji kobiet we wszystkich strukturach decyzyjnych, zarówno na poziomie krajowym, jak i wielostronnym w celu przyjęcia szerszych założeń polityki zagranicznej, rozwoju i bezpieczeństwa - przez nowe podejście, inny sposób myślenia i różne rozwiązania.(abstrakt oryginalny)
For ages people have connected family with happiness of an individual. Moreover, people living nowadays, facing various economic, social and cultural transformations, according to surveys, put the family on the top of their values. However, many feminist authors understand traditional family and mainly maternity as a source of women's oppression. We will present (without detailed analysis) three dominant feminist trends and their attitudes towards family. In this context we will situate the most influential feminist trend in the western academic world: the post-structural feminism. We will present its reflexion on family and gender agenda, inspired by this movement. At the end we will add a critical note to it.(original abstract)
Przedmiot badań: Nepal jest przykładem kraju, w którym istnieje aparat prawny z narzędziami w postaci przepisów z zakresu ochrony praw człowieka oraz organami kontroli tych praw, a mimo to ich przestrzeganie pozostaje sporym wyzwaniem. Zaś przyczyny tego stanu rzeczy nie były jak dotąd dostatecznie eksplorowane. Cel badawczy: Celem tego artykułu jest zidentyfikowanie przyczyn słabości ochrony praw człowieka w Nepalu. Metoda badawcza: Dane zostały pozyskane dzięki zastosowaniu takich metod i technik, jak studia literaturowe, analiza treści oraz wywiady eksperckie i pogłębione, przeprowadzone w Nepalu z prawnikami specjalizującymi się w prawach człowieka, pracownikami organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka oraz prominentnymi aktywistami na tym polu, podczas badań terenowych m.in. w ramach grantu na badania naukowe. Wyniki: Przeprowadzone badania zaowocowały następującymi wnioskami. Powodem, dla którego istnienie odpowiedniego aparatu prawnego, narzędzi w postaci przepisów i organów kontroli nie gwarantuje przestrzegania praw człowieka jest fakt, iż w zbiorowej świadomości Nepalczyków lokalne wartości, normy kulturowe, tradycje, nakazy religijne oraz obyczaje, wiele z nich będących w sprzeczności z prawami człowieka, pozostają nadrzędne wobec tychże praw. Patriarchalne wartości i zwyczaje zakorzenione w hinduizmie uniemożliwiają kobietom egzekwowanie przysługujących im praw, zaś tradycje i przekonania sprzed kilku tysięcy lat nadal wykluczają całe grupy społeczne, odmawiając im prawa do godności i pełnego uczestnictwa w życiu publicznym. Zaś brak woli politycznej i niesprawne instytucje dodatkowo utrudniają przestrzeganie praw człowieka w tym kraju. Wśród rekomendacji co do sposobów zwiększenia ochrony praw człowieka w Nepalu znajdują się m.in.: zwiększenie świadomości urzędników w zakresie obowiązujących praw, zwiększenie zatrudnienia kobiet w administracji państwowej, zwiększenie reprezentacji w życiu publicznym członków wszystkich kast i grup etnicznych czy wspieranie aktywistów walczących przeciwko łamaniu praw człowieka. (abstrakt oryginalny)
W publikacji Kobiety, wybory, polityka, wydanej w 2013 r. pod red. M. Fuszary, prawniczki i socjolożki specjalizującej się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki oraz gender studies, znalazło się dwanaście tekstów: dziewięć badawczo-analitycznych artykułów na temat udziału kobiet w różnego typu wyborach, jeden zbiór dobrych praktyk oraz dwa aneksy uwzględniające obecność kobiet w kampaniach wyborczych. Zaprezentowane w poszczególnych rozdziałach analizy zostały oparte na badaniach przeprowadzonych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 r., polskich wyborów samorządowych w 2010r. oraz parlamentarnych w 2011 r. Główną motywacją autorów do podjęcia kolejnej już próby refleksji nad udziałem kobiet w życiu politycznym był fakt, iż Polska, pomimo rozpoczęcia prac legislacyjnych nad wprowadzeniem mechanizmów wyrównywania proporcji płci w gremiach politycznych (tzw. kwot) znalazła się w 2012 r. dopiero na 51 pozycji (23,7%) w światowej klasyfikacji udziału kobiet we władzy ustawodawczej. (fragment tekstu)
The article presents a partial sociological portrait of women who took part in nationwide social protests against abortion restriction in Poland - with a particular focus on motives for par-ticipation, and expected results. The article may become a reference point for indicating who an active female citizen is, what socio-demographic characteristics she has, and what motivationsdetermine civic involvement.(short original abstract)(original abstract)
W 1975 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło lata 1975-1985 Dekadą Kobiet, ogłaszając jednocześnie Światowy Plan Działania na rzecz równych praw kobiet, ich udziału w programach rozwoju i w walce o pokój. W artykule przeanalizowano proces przygotowań polskiej delegacji do udziału w drugiej Światowej Konferencji Kobiet, która odbyła się w Kopenhadze w 1980 r. pod hasłem - "Równość-Rozwój- Pokój". Przedstawiono aspekty i procedury organizacji konferencji, a także skład i podstawowe cele polskiej delegacji rządowej w świetle dokumentów Krajowej Rady Kobiet Polskich. (abstrakt oryginalny)
Dyskryminację kobiet na rynku pracy można zdefiniować jako zróżnicowanie sytuacji kobiet i mężczyzn w sferze zawodowej, wynikające z ograniczenia lub pozbawienia równych praw i szans oraz zastosowania różnych kryteriów oceny dla osób o podobnych cechach społeczno-zawodowych i demograficznych, prowadzące do bezpodstawnie gorszego położenia kobiet. Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji poszczególnych rodzajów dyskryminacji kobiet w kontekście wybranych kryteriów, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu rynku pracy. W artykule wyróżniono następujące kryteria podziału dyskryminacji kobiet: podmiot dyskryminujący, preferencje podmiotu dyskryminującego, jawność występowania, stopień powiązania osoby dyskryminowanej z rynkiem pracy oraz gwarantowane prawa kobiet. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.