Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Z analizy aktów ustawodawstwa postrzegany jest brak i wady regulacji prawnej działań założycieli w trakcie założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustawodawca, określiwszy cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nadał założycielom możliwość według własnego mniemania działać podczas utworzenia osoby prawnej. Dlatego w przypadku braku regulacji normatywno-prawnej tych stosunków mogą powstawać sytuacje konfliktowe. Przy rozwiązaniu takich sporów prawnych ważne jest zachowanie bilansu interesów podmiotów stosunku prawnego i ochrona ich praw. Tak więc, rozumienie charakteru prawnego stosunków założycielskich da możliwość, w przypadku powstania konfliktu prawego, wybrać prawidłowy mechanizm ochrony praw i interesów założycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. (fragment tekstu)
2
Content available remote Mobilność spółek w systemie prawa handlowego
100%
Podejmowanie i prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Unii Europejskiej uzależnione jest od szeregu czynników natury prawnej. Przy czym podmioty założone w oparciu o regulacje wewnątrzunijne traktowane są jak osoby fizyczne, posiadające również obywatelstwo UE. Przy czym, aby móc korzystać ze swobód, jakie zostały im przyznane traktatowo muszą zostać założone zgodnie z ustawodawstwem jednego z Państw Członkowskich. Cecha ta gwarantuje bowiem, iż podmiot legalność w podejmowaniu i kontynuowaniu działalności, co w tym przypadku jest niezwykle ważne. Poza tym jego siedziba statutowa, jak również zarząd muszą się znajdować na terytorium jednego z państw UE. Dopiero spełniając te kryteria można mówić o możliwości przeniesienia działalności gospodarczej spółki z państwa dotychczasowej siedziby na teren państwa przyjmującego, wykorzystując w tym celu przyznane danemu podmiotowi swobody osiedlania się i swobody przedsiębiorczości. Łączy się to czasami ze spełnieniem szeregu przesłanek, a w skrajnych przypadkach z koniecznością przeprowadzeniem procedury likwidacyjnej spółki, jako warunku niezbędnego dla założenia nowego podmiotu w państwie przyjmującym. Działań tego typu dokonuje się wykorzystując w tym celu przepisy krajowe usdg i Krs, a także zasady funkcjonujące w Jedenastej Dyrektywie odnoszącej się do wymogów ujawniania informacji o oddziałach utworzonych w Państwie Członkowskim przez niektóre rodzaju spółek podlegające prawu innego państwa. Jest to szczególnie ważkie rozwiązanie, gdyż w każdym z kraju UE obowiązują zbliżone zasady, zmierzające do maksymalnego uproszczenia procedur zakładania, czy też przenoszenia organów zarządczych spółek, co więcej tworzony jest system europejskiego prawa prywatnego, który ten proces ma jeszcze bardziej ujednolicić, by w ten sposób ułatwić zainteresowanym podmiotom zmianę obszaru oddziaływania gospodarczego bez zbędnych formalności. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Dopłaty przy transgranicznym łączeniu się spółek
100%
Analiza problematyki instytucji dopłat przy transgranicznym łączeniu się spółek pozwala przyjąć, że regulacja w tym zakresie jest niejasna, nieczytelna, zawiera luki oraz będzie wywoływać wiele problemów w praktyce. Dopiero upływ czasu i praktyka stosowania prawa wskażą nowe problemy oraz sposoby ich rozwiązywania. Ogromna ilość systemów prawnych, które mogą mieć zastosowanie przy procesie transgranicznego łączenia spółek powoduje, iż systemy te wzajemnie się przenikają, nie funkcjonują one bowiem w oderwaniu od siebie, co może czasem być przyczyną trudności w ich wzajemnym i jednoczesnym praktycznym zastosowaniu (fragment tekstu)
The article discusses legal conditions of company mergers. The aspect of economic relation of businesses examined herein, together with its relation to the legal reality, is approached from 161 Summaries several angles. In the article, we examine how the Polish Balance Law and the corporate code correlate as regards the two types of linkage which may exist between economic entities: (1st) per incorporationem and (2nd) per unionem. In this respect, the following aspects of legal acts have been taken into account: (1) the corporate code, (2) the Protection of Competition and Consumers Act, (3) the Accounting Act, (4) the taxes regulations, (5) the rules of record and naming taxpayers and taxpaiders NIP , (6) the corporate income tax, (7) the VAT's taxes. Aside from legal aspects, the article also discusses accounting methods (stemming from the regulations of the balance law) which identify the absorbing entity and the absorbed entity, as well as its consequences for accounting settlement of both entities. (original abstract)
Artykuł zatytułowany "Sprzeczność z umową (statutem) spółki jako przesłanka uchylenia uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej" dotyka jednego z najciekawszych zagadnień prawa handlowego, jakim niewątpliwie jest zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych. W niniejszym artykule autorzy skupili się na przedstawieniu jednej z przesłanek wniesienia powództwa o uchylenie sprzecznej z normami pozaustawowymi uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej. W związku z lakonicznym brzmieniem art. 249 i 422 k.s.h. zagadnienie to wywołuje wiele kontrowersji interpretacyjnych, do których autorzy odnoszą się przywołując liczne orzeczenia sądów oraz głosy przedstawicieli doktryny. W szczególności rozważeniu podlega niesamoistny charakter przedmiotowej przesłanki, a także problemy związane z wpływem naruszeń formalnych na treść podejmowanej uchwały. Ponadto, postawione zostaje - aktualne w kontekście najnowszych wypowiedzi doktryny - pytanie o granicę pomiędzy naruszeniem postanowień konstytucji spółki a norm dyspozytywnych powszechnie obowiązującego prawa. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu zakwestionowanie stanowiska odrzucającego możliwość dokonania umorzenia przymusowego i automatycznego udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych z powodu okoliczności o charakterze sankcyjnym. Pogląd taki jest bowiem wyrażany powszechnie przez przedstawicieli doktryny prawa handlowego. W opinii autora stanowisko takie nie znajduje jednak wystarczającego uzasadnienia w treści obowiązujących przepisów oraz aksjologii konstytucyjnej. W artykule wskazano kilka dodatkowych argumentów na poparcie tego stanowiska.(abstrakt oryginalny)
W nauce prawa handlowego obecny jest od wielu lat spór dotyczący charakteru orzeczenia wydanego w ramach powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia na podstawie art. 425 k.s.h. Mnogość zarówno opracowań przedstawicieli doktryny, jak i stanowisk wyrażonych w orzeczeniach sądowych pozwala spór ten ująć w dwóch przeciwstawnych sobie tezach, które wraz z argumentami na ich poparcie autorzy przedstawili w niniejszym artykule. Zwolennicy deklaratywnego charakteru orzeczenia wskazują na konieczność przeprowadzenia wykładni językowej, systemowej i historycznej normy, jak również odwołania się do art. 58 k.c. i przyjęcia wskazanego modelu nieważności bezwzględnej. Część doktryny wskazuje także, że norma z art. 425 k.s.h. jest regulacją szczególną w stosunku do art. 189 k.p.c. Po stronie tezy o konstytutywnym orzeczeniu wskazuje się, że art. 425 k.s.h. jest regulacją szczególną w stosunku do art. 58 k.c., a co za tym idzie nie ma charakteru nieważności bezwzględnej. Ponadto podnoszone są argumenty o zbieżności z sankcją zawartą w art. 422 k.s.h. oraz o konieczności zabezpieczenia obrotu prawnego dzięki konstytutywnemu orzeczeniu. W opracowaniu przybliżono też ewolucję linii orzeczniczej w kierunku przyjęcia stanowiska konstytutywnego i jego dominacji w orzecznictwie Sądu Najwyższego w oparciu o bezpieczeństwo obrotu prawnego. Autorzy - poprzez analizę polskiego orzecznictwa i poglądów doktryny zawartych w komentarzach, artykułach naukowych i monografiach - postawili sobie za cel zebranie, podsumowanie i uporządkowanie najpopularniejszych stanowisk i ich argumentacji. (abstrakt oryginalny)
Recenzowana publikacja o prawie handlowym słusznie adresowana jest dla ekonomistów. W recenzji podjęto próbę wskazania tylko niektórych powiązań treści publikacji i wynikającej z niej wiedzy z zadaniami badawczymi ekonomistów i menedżerów. Wobec złożoności i pogłębiającego się stopnia specjalizacji prawa handlowego, publikacja stanowi nieocenione studium i kompendium wiedzy także dla pracowników, współpracujących z przedsiębiorstwami i ich partnerami, w tym konsumentami. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na połączeniu prawa podatkowego i finansowego z prawem handlowym. Podstawowym celem autora jest uwypuklenie punktów styku rzeczonych gałęzi prawa i skierowanie uwagi czytelnika na poszczególne koncepcje prawa, które w znaczący sposób przenikają do prawa prywatnego poprzez przepisy prawa publicznego. (abstrakt oryginalny)
Przekształcenia w ochronie zdrowia są przedmiotem zainteresowania nie tylko polityków i osób zajmujących się jej organizacją, ale także ekonomistów, politologów a nawet prawników. Problematykę tę należy rozpatrywać w ramach prowadzonej przez państwo polityki zdrowotnej, która jest poję- ciem znacznie szerszym niż ochrona zdrowia i obejmuje wiele zagadnień związanych ze stylem życia, jakością czy tradycjami kulturowymi. Polityka zdrowotna przesądza o celach i charakterze systemu o jego sprawności, efektywności i kosztach funkcjonowania. Celem niniejszej pracy jest poznanie opinii i wiedzy pracowników ochrony zdrowia na temat przekształceń placówek medycznych w spółki prawa handlowego(fragment tekstu)
11
Content available remote Is Business Ethics Possible and Necessary?
75%
In this paper I try to define business ethics, the need for it and discuss if it is possible and necessary. I understand business ethics as a subset of applied ethics relating to business activity of human beings. I also explain the differences between ethics and law, especially business ethics and business law, as well as differences between business etiquette, and business ethics. I also argue that the rising challenge from China and India, strong independence movements in Latin America and prolonged socio-economic crisis in Western Europe, as well as the recent events in the US, made it no longer possible to ignore the ethical dimension of business activities. Finally, I signal the fundamental questions of business ethics, such as. What is ownership, and is it moral?Are relationships between labour and capital based on sound moral principles? Where is the border between ethical and unethical methods in fighting the competition? What is the definition of "fair profit"? The conclusion is that as the "invisible hand of the market" rarely solves the ethical problems in business, so business ethics is really a necessity. (original abstract)
Każdy prawnik zna łacińską maksymę Summum ius summa iniuria. Można wydać orzeczenie arbitrażowe, które jest zgodne z prawem, ale niesprawiedliwe. Porządek publiczny jest podstawą odmowy uznania i wykonania orzeczeń arbitrażowych, zawartą m.in. w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych (Konwencji nowojorskiej). Instytucja orzekania na podstawie zasady słuszności w postępowaniu arbitrażowym oraz klauzula porządku publicznego mają fundamentalne znaczenie dla postępowania arbitrażowego ze względu na swoje funkcje. Od wielu lat w doktrynie i praktyce istnieją liczne wątpliwości co do zasad funkcjonowania tych instytucji. Celem artykułu jest próba określenia wzajemnej relacji między tymi dwiema instytucjami w postępowaniu arbitrażowym.(abstrakt oryginalny)
Dowody składowe na terytorium dawnego państwa polskiego rozpowszechniły się w drugiej połowie XIX wieku. Po odzyskaniu niepodległości kraj odziedziczył po zaborcach dwa systemy dowodów składowych. 19 lutego 1999 r. sejm RP skierował do komisji sejmowych nowe projekty ustaw dotyczących domów składowych, a więc także instytucji dowodów składowych.
Niniejszy artykuł został poświęcony konferencji naukowej "Sto lat polskiego prawa handlowego" oraz uroczystości wręczenia Profesorowi dr. hab. Andrzejowi Kidybie księgi jubileuszowej, która została przygotowana z okazji 40- lecia jego pracy naukowej. Uroczystość była podzielona na dwie części: część konferencyjną, merytoryczną oraz na obchody jubileuszu. W trakcie konferencji referaty wygłosili: prof. dr hab. dr h. c. Józef Frąckowiak (Uniwersytet Wrocławski) - "Miejsce prawa handlowego w systemie prawa i metody jego realizacji", prof. dr hab. Wojciech Popiołek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - "Spółki prawa handlowego, czyli spółki prawa, którego nie ma" oraz prof. dr hab. dr h. c. Bernd Oppermann (Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Leibnitza w Hanowerze) - "Wyzwania prawa handlowego w ujęciu porównawczym". Ceremonię obchodów jubileuszu rozpoczęła laudacja na cześć prof. dr. hab. Andrzeja Kidyby, którą wygłosił prof. dr hab. Wojciech Katner z Uniwersytetu Łódzkiego, przybliżając sylwetkę Jubilata. Wręczenia prof. dr. hab. Andrzejowi Kidybie księgi jubileuszowej pt. "Sto lat polskiego prawa handlowego" dokonali jej redaktorzy wraz z pracownikami Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po wręczeniu księgi wystąpił sam Jubilat, który wygłosił mowę "Alfabet mój - trochę spowiedź - a nie testament mój".(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zjawiska określanego jako efekt spillover (rozlania) prawa Unii Europejskiej na prawo państw członkowskich. Punktem początkowym artykułu będzie prezentacja instytucji prounijnej wykładni prawa handlowego państw członkowskich. Następnie zostaną zaprezentowane przyczyny efektu spillover. Obydwie kwestie będą rozważane z odniesieniem do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również w odniesieniu do przykładów z polskiego prawa handlowego, do których znajduje zastosowanie projunijna wykładnia i w których nastąpił efekt spillover. Ostatnią częścią artykułu będą wytyczne dotyczące pronunijnej wykładni i radzenia sobie z efektem spillover. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje na konieczność reformy prawa handlowego, jej główne założenia i cele oraz uwarunkowania konstytucyjnoprawne. Przedstawia ideę nowego kodeksu handlowego jako narzędzia odbudowy rangi prawa handlowego i jego wartości, poprawy kondycji społecznej gospodarki rynkowej, wdrożenia materialnych gwarancji równości wobec prawa i równego traktowania przedsiębiorców oraz zrównoważonego rozwoju praw i wolności wszystkich uczestników obrotu. Omawia oczekiwane skutki nakreślonych kierunków reformy oraz zachęca do dyskusji i opowiedzenia się za ideą nowego kodeksu handlowego.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote O formie aktu notarialnego na gruncie kodeksu spółek handlowych
75%
Celem napisania niniejszego artykułu jest przyjrzenie się regulacji prawnej zawartej w ustawie z 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000, Nr 94, poz. 1037, ze zmian.) a dotyczącej przypadków zastrzeżenia przez ustawodawcę formy aktu notarialnego dla regulowanych w niej czynności prawnych (oświadczeń woli). Oczywiście z uwagi na ramy pracy nie stanowi ona pogłębionego omówienia tej problematyki. W pracy przedstawiam poszczególne przypadki zastrzeżenia formy aktu notarialnego na gruncie tejże ustawy szczególnej li tylko dla oświadczeń woli; niektórym poświęcając nieco więcej uwagi. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest prezentacja corocznych obowiązków sprawozdawczych spółek prawa handlowego. W pierwszej części artykułu przedstawiono główne zasady dotyczące sporządzania sprawozdań z działalności spółek, jak również sprawozdań finansowych. W tym ostatnim kontekście podkreślono szczególną sytuację spółek jawnych i spółek partnerskich, które w niektórych przypadkach są zwolnione z prowadzenia ksiąg rachunkowych. W drugiej części artykułu przedstawiono konsekwencje, które mogą dotknąć spółki prawa handlowego, jak również członków ich zarządów w razie uchybienia obowiązkom związanym z coroczną sprawozdawczością.(abstrakt oryginalny)
Z kolizyjnoprawnej autonomii woli stron umowy, powszechnie akceptowanej w obrocie międzynarodowym, wynika zasada nieograniczonego wyboru prawa dla zobowiązań umownych. Wątpliwości budzi kwestia wskazywania przez strony na ponadnarodowe zasady prawa lub akty tzw. "soft law", które będą właściwe dla umowy zawieranej w ramach transakcji handlu międzynarodowego. Zaliczane do pojęcia "lex mercatoria" stanowią - obok legislacji międzynarodowej (uniform law) - jeden z członów międzynarodowego prawa handlowego. Praktyka handlu międzynarodowego wymaga stosowania rozwiązań prawnych odpowiadających jego specyfice, których prawo krajowe często nie dostarcza. Rozwiązania neutralne, wywodzące się z praktyki biznesowej i rozumiane przez uczestników obrotu w jednakowy sposób, stanowią alternatywę w stosunku do wyboru prawa krajowego. Skuteczność wskazania lex mercatoria w klauzuli wyboru prawa zależy od tego, czy ewentualny spór wynikający z umowy będzie rozpatrywany przez sąd krajowy czy arbitrażowy. Inaczej niż sądy krajowe, trybunały arbitrażowe respektują dokonany przez strony wybór lex mercatoria na statut kontraktowy umowy. Z uwagi na ogólny charakter zasad prawa zalecane jest wskazanie w klauzuli wyboru prawa konkretnego zbioru ponadnarodowych zasad opracowanych z myślą o transakcjach handlu międzynarodowego (takich jak np. Zasady Międzynarodowych Kontraktów Handlowych UNIDROIT). Skuteczność takich klauzul z reguły nie jest podważana przez sądy krajowe w większości państw w ramach procedur uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń arbitrażowych. (abstrakt oryginalny)
Ponoszenie odpowiedzialności przez wspólników spółek osobowych jest bardzo ważnym zagadnieniem z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu. Istnieje wiele rodzajów odpowiedzialności ponoszonej w spółkach osobowych, lecz w większości opierają się one na zasadach spółki jawnej. To, czy wspólnik będzie zobowią- zany ponieść odpowiedzialność zależy od wielu czynników, takich jak na przykład struktura organizacyjna firmy, umowa spółki, czy zaciągnięte przez nią zobowiązania. Sytuacje, w których wspólnik zostanie obarczony odpowiedzialnością lub też będzie miał prawo się od niej uchylić zostały zawarte w niniejszej publikacji(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.