Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 274

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawodawstwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Tak doniosłe staje się określenie zasad współdziałania Sejmu i Senatu w postępowaniu ustawodawczym, w szczególności zaś określenie, w jakich granicach po uchwaleniu ustawy przez Sejm, Senat władny jest kształtować treść przyszłego prawa. Należałoby przede wszystkim podjąć próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak daleko w ostateczną treść ustawy uchwalonej przez Sejm może ingerować Senat w drodze poprawki. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest (...) zaproponowanie tezy, iż ZTP (Zasady techniki prawodawczej) nie mogą stanowić wzorca do rozpatrywania wadliwości uchwał jednostek samorządu terytorialnego, ze względu na wadliwość samych ZTP, albowiem Zasady te, w zakresie regulowania kwestii wydawania aktów prawa miejscowego, zostały wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej zawartej w ustawie o Radzie Ministrów. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy problematyki zasad w legislacji administracyjnej zarówno w Polsce, jak i w wybranych państwach systemu common law. Już sama liczba stanowionych aktów wykonawczych w stosunku do ustaw ukazuje jej znaczenie. W 2018 r. w Polsce weszło w życie 11 284 rozporządzeń, 3357 ustaw i obowiązywało aż 350 000 aktów prawa miejscowego [www.http://barometrprawa.pl/
Lobbing, który w Polsce kojarzy się negatywnie, na Zachodzie jest postrzegany jako jeden z elementów tworzenia dobrego prawa. Polityk powinien bowiem korzystać z różnych informacji i opinii. Bez podstawowej wiedzy, ważenia merytorycznych argumentów, refleksji i zastanowienia nie jest to możliwe. Ważne, by proces ten był przejrzysty. Przyjęta w Polsce w 2005 r. ustawa o działalności lobbingowej miała uporządkować zasady wpływania reprezentantów różnych grup interesu na proces legislacyjny: definiowała pojęcie, rolę, zadania oraz dopuszczalne ramy prawne pracy zawodowych lobbystów. W praktyce jednak jej zapisy okazały się nieadekwatne do rzeczywistości. Oficjalne informacje o skali działalności lobbingowej kreują fikcję. Artykuł jest próbą ukazania aktywności zawodowych lobbystów w parlamencie od momentu obowiązywania ustawy.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia pewne wątpliwości związane z tzw. derywacyjną koncepcją wykładni prawa. Najważniejsze z tych wątpliwości dotyczyły normatywnego charakteru tego modelu wykładni oraz zakresu jego stosowalności. Sformułował następnie najmocniejszy argument, jaki przemawia za przyjęciem koncepcji derywacyjnej. Zgodnie z tym argumentem, uznanie logiki klasycznej za narzędzie budowania modelu wykładni prawa wymusza akceptację odróżnienia przepisu prawnego od normy prawnej i, co za tym idzie, uznanie pojęcia derywacji.
6
Content available remote Istnienie Senatu w Polsce
100%
Senat jest od wieków zakorzeniony w Polskim systemie ustrojowym. Powołany do istnienia w 1989 r. w wymiarze politycznym, był ważną koncesją udzieloną na rzecz opozycji, który miał balansować wybrany w niedemokratycznej procedurze Sejm. Od początków był wiązany z symbolem suwerenności Rzeczypospolitej. Równocześnie restytucja Senatu dokonana została bez pomysłu na jego funkcjonowanie, która zrodziła wątpliwości co do samego istnienia, jego miejsca i roli. Obecnie najczęściej powoływanym argumentem na rzecz istnienia Senatu jest jego rola w procesie stanowienia prawa. Niestety brak szczegółowym badań empirycznych i analiz przepisów nie pozwalają z całą stanowczością zweryfikować tezy o potrzebie istnienia Senatu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, zostały zarysowane dodatkowe kompetencje Senatu, które wpływają na jego podmiotowość tj. udział w sprawach z zakresu UE, rozpatrywanie petycji obywateli oraz korzystanie z inicjatywy ustawodawczej nastawionej na porządkowanie systemu prawnego poprzez dostosowanie prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Krytyka Kodeksu Napoleona we Francji w XIX wieku
100%
Kodeks Napoleona uważany jest dziś za jedno z największych osiągnięć sztuki legislacyjnej i jako prawny fundament nowoczesnego społeczeństwa. Mimo to, w wieku XIX wcale liczne były jego krytyki, dziś, po ponad 200 latach, warto przypomnieć. Omówienie w głównych zarysach, krytyki Kodeksu Napoleona w XIX wieku we Francji wymaga najpierw wskazania i zdefiniowania przeciwników prawodawstwa napoleońskiego. Kodeks Napoleona, uchwalony w roku 1804, budził zdecydowanie większą sympatię prawników niż polityków czy myślicieli politycznych. Krytycy kodeksu - nie będąc prawnikami - nie wnikali w szczegóły, w poszczególne artykuły, decydując się raczej na ocenę ogólnych idei filozoficznych, politycznych i prawnych, na jakich kodeks ten jest oparty. Nie jest to więc krytyka stricte prawnicza, lecz przede wszystkim polityczna i światopoglądowa. Zdecydowanie ułatwia to klasyfikację wrogów kodeksu i ich rozpoznanie.(abstrakt oryginalny)
8
100%
Celem artykułu jest identyfikacja warunków i technik negocjacyjnych, które wpływają na sukces poprawek Parlamentu Europejskiego w zwykłej procedurze ustawodawczej. W pierwszym kroku postawiono hipotezy dotyczące wpływu określonych czynników na skuteczność postulatów PE. Następnie zweryfikowano je za pomocą regresji logistycznej. Analiza empiryczna wykazała, że jeśli Parlament Europejski chce zwiększyć skuteczność swoich poprawek w zwykłej procedurze ustawodawczej, powinien podejmować siedem działań. Po pierwsze, łączyć kilka projektów w pakiet. Po drugie, formułować swoje postulaty w taki sposób, aby uzyskać dla nich poparcie ze strony Komisji. Po trzecie, negocjować projekty legislacyjne w trialogach. Po czwarte, prezentować w negocjacjach spójne stanowisko, czyli zgłaszać poprawki popierane przez znaczną większość posłów. Po piąte, przeciągać negocjacje na okres bliski końca kadencji PE. Po szóste, desygnować na sprawozdawcę projektu posła, który pochodzi z kraju pełniącego w tym samym czasie funkcję prezydencji w Radzie. Po siódme, prowadzić negocjacje z Radą w okresie, gdy państwo pełniące prezydencję jest bardzo zapracowane.(abstrakt oryginalny)
Pierwszego stycznia 2002 roku weszła w Niemczech w życie Ustawa o modernizacji prawa zobowiązań, powszechnie nazywana reformą prawa zobowiązań (Schuldrechtsreform). Była to największa nowelizacja niemieckiego kodeksu cywilnego od czasu jego wejścia w życie 01.01.1900 roku. Reforma BGB stanowiła wynik prawie dwudziestoletnich prac nad modernizacją prawa zobowiązań. (fragment tekstu)
Artykuł ma odpowiedzieć na pytanie, czy prawodawca może odsyłać do takich (szeroko rozumianych) pozaprawnych norm postępowania, które są niezgodne z obowiązującym prawem. (fragment tekstu)
Po tym jak Najwyższa Rada Republiki Łotwy przyjęła Deklarację o Odzyskaniu Niepodległości przez Republikę Łotwy w dniu 4 maja 1990 roku, w kraju tym rozpoczęto wprowadzać istotne zmiany w systemach politycznym, gospodarczym i społecznym. 14 października 1992 przyjęte zostały pierwsze ustawy reformujące księgowość, były to: Ustawa o Rachunkowości i Ustawa o Rocznych Sprawozdaniach Przedsiębiorstw. Pierwsza z ustaw reguluje zagadnienie kontroli działalności gospodarczej przez biegłych rewidentów; druga ustala, konieczność sporządzania sprawozdań rocznych, na koniec każdego roku księgowego, i na początku lub końcu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. (JW)
W polskiej teorii wykładni kluczowe znaczenie przypisuje się pojęciu "racjonalnego prawodawcy", traktując założenia co do racjonalności prawodawcy jako głęboką strukturę prawniczego dyskursu interpretacyjnego. Co więcej, liczne odwołania do tego pojęcia występują także w orzecznictwie sądowym - koncepcja oparta na założeniu racjonalności prawodawcy funkcjonuje nie tylko na gruncie teorii prawa, lecz również w prawniczej praktyce interpretacyjnej. Niniejszy artykuł stanowi próbę rekonstrukcji takiego sposobu argumentacji prawniczej, który odwołuje się nie tyle do idealizujących założeń na temat racjonalności prawodawcy, lecz do zamierzeń, które w sposób uzasadniony można przypisać rzeczywistemu prawodawcy.(fragment tekstu)
Procedura informowania Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE o normach, projektach przepisów technicznych oraz aktów prawnych dotyczacych usług społeczeństwa informacyjnego powstała w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego, bez zbędnych barier w handlu i ograniczeń w przepływie usług. Jakkolwiek obowiązek notyfikacji spoczywa na administracji państwowej, to jego niedochowanie może mieć istotne skutki prawne dla podmiotów gospodarczych i zwykłych obywateli.
W dniach 16-19 czerwca 1999 r. odbyła się tradycyjna, coroczna, czterdziesta szósta już konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Ubezpieczeniowej (PIA), którą w tym roku gościła stolica Słowacji Bratysława. W Konferencji brał udział przedstawiciel Wiadomości Ubezpieczeniowych, które są rzeczywistym członkiem tego stowarzyszenia począwszy od 1976 roku. Ponadto w Konferencji uczestniczyło 22 przedstawicieli czasopism ubezpieczeniowych z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W Konferencji wzięli udział również przedstawiciele europejskiego komitetu ubezpieczycieli CEAPR Committee, panowie Jacęues Leglu, Patrick Painon, Hannu Kokkonen i Gregor Kozak.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zatem wyjaśnienie, jakie czynniki wpływają na zawieranie wczesnych porozumień legislacyjnych przez Parlament i Radę. W części pierwszej scharakteryzowano istotę wczesnych porozumień oraz zanalizowano częstotliwość ich występowania, materię oraz strukturę organizacyjną instytucji Unii Europejskiej, które je uchwalały. W części drugiej postawiono hipotezy dotyczące wpływu określonych czynników na zawieranie wczesnych porozumień. Zostały one wyprowadzone z założeń konstruktywizmu społecznego, ale uwzględniono również zmienne wynikające z teorii racjonalistycznych. W trzeciej części przeprowadzono empiryczną, ilościową weryfikację przedstawionych hipotez w oparciu o regresję logistyczną. Przypuszczenia zostały przetestowane na specjalnie skonstruowanej bazie aktów prawnych, składającej się z rozporządzeń, dyrektyw i decyzji uchwalonych w latach 1999-2009 w procedurze współdecydowania i będących przedmiotem poprawek Parlamentu. Wnioski zawarto w konkluzjach.(fragment tekstu)
17
Content available remote Struktura dowodzenia siłami zbrojnymi w ustawodawstwie wybranych państw NATO
76%
W opracowaniu porównano ustawy dotyczące struktury dowodzenia w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i w Niemczech. Osią porównania jest pozycja szefa sztabu generalnego lub jego odpowiednika w tych krajach w stosunku do łańcucha dowodzenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza samodzielności prawotwórczej samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu konstytucyjnego. Autor stara się wykazać, że poszczególne jednostki samorządu terytorialnego zostały bezpośrednio wyposażone przez ustawodawcę konstytucyjnego w prawo do określania - w granicach określonych w przepisach ustaw - ich struktur wewnętrznych, bez konieczności do powoływania - jako podstawy prawnej - upoważnień zawartych w ustawach. Artykuł wpisuje się w dyskusję na temat samodzielności prawodawczej samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł w zwięzły sposób prezentuje pojęcie oraz specyfikę sektora MŚP, wskazując, że uwarunkowania prawne mogą stanowić barierę dla tworzenia i rozwoju tego sektora przedsiębiorstw. Na gruncie ustalonych barier prawnych wskazano działania organów unijnych oraz krajowych zmierzające do likwidacji tych barier w kontekście procesu legislacyjnego, np. Small Business Act, Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). W pracy analizie poddano również przepisy regulujące zasady techniki prawodawczej oraz akty normatywne z obszaru prawa gospodarczego odnoszące się do kwestii metodyki prac legislacyjnych. Wynikiem tych badań jest ustalenie, że w art. 66 ust. 1 pkt 2 oraz art. 68 Prawa przedsiębiorców zaakcentowano szczególną pozycję sektora MŚP i wprowadzono rozwiązania powodujące konieczność uwzględniania specyfiki tych przedsiębiorców na etapie projektowania aktów normatywnych. (abstrakt oryginalny)
Wysłuchanie publiczne jest instytucją prawną o charakterze zorganizowanym, dzięki której każdy zainteresowany może zaprezentować swoje stanowisko względem proponowanego projektu aktu prawnego. Jest ono od kilku lat wykorzystywane w procedurze stanowienia prawa w Parlamencie RP. Autor wskazuje, że w obecnym stanie prawnym nie ma przeszkód, aby tę instytucję wykorzystać także w procedurze uchwałodawczej prowadzonej przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego. Samo- rządowe wysłuchanie publiczne jest rodzajem konsultacji społecznych o charakterze bezpośrednim, służącym konsultowaniu uchwał, których treść może bezpośrednio dotyczyć mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.