Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Private equity funds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przedstawione powyżej rozważania porządkują definicje funduszy private equity, przedstawiają organizację sektora oraz jego znaczenie dla gospodarki. Fundusze te, poprzez swoją obecność na rynku kontroli przedsiębiorstw, są znaczącą watością dodaną w odniesieniu do jakości oraz powodzenia wykonywanych transakcji fuzji i przejęć. W ciągu ostatnich lat fundusze private equity rozwinęły swoją działalność we wszystkich sektorach gospodarki, zwłaszcza w Ameryce i Europie. Najbliższe lata będą dużą próbą dla tego typu inwestycji. Opisane w niniejszej publikacji fundusze PE stanowią interesującą alternatywę finansowania dla przedsiębiorstw. Transakcje z ich udziałem, ze względu na profesjonalne podejście, są ciekawym elementem badań, a tym samym mogą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego udział tego typu podmiotów w transakcjach fuzji i przejęć zwiększa szanse ich powodzenia w porównaniu z pozostałymi uczestnikami rynku kontroli przedsiębiorstw. (abstrakt autora)
Rynek funduszy private equity w Polsce rozwijał się bardzo dynamicznie od początku 1990 r., a w kolejnych latach udowodnił, że może być jednym z lepszych na świecie pod względem zysków ze zrealizowanych inwestycji. O ile rynek amerykański czy brytyjski uznawane są za wiodące w tym sektorze, o tyle rynek polski jest pod wieloma względami znakomitym rynkiem dla inwestycji funduszy private equity. Polska zalicza się do znaczących rynków regionu Europy Środkowo-Wschodniej (ang. Central and Eastern Europe - dalej: CEE). Tylko w 2014 r. wartość inwestycji funduszy private equity stanowiła 19% całości inwestycji w krajach CEE (w 2013 r. było to 48%) oraz niecały 1% całości inwestycji w Europie (w 2013 r. było to nieco ponad 1%). W Polsce, najbardziej popularne okazały się branże konsumpcyjna (27% ) i telekomunikacyjna (25%). Finansowanie transakcji fuzji i przejęć z udziałem funduszy private equity staje się coraz bardziej widoczne na polskim rynku. Problematyka tego typu finansowania wśród polskich przedsiębiorstw wymaga przeprowadzenia głębszych analiz.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione w niniejszym artykule rozważania miały na celu wskazać specyficzną rolę funduszy private equity jako uczestników rynku kontroli przedsiębiorstw. Fundusze te poprzez swoje cele i zadania sprawują bardzo istotną funkcję w kreowaniu wartości i rozwoju przedsiębiorstw, a małym i średnim przedsiębiorstwom mogą pomóc w dostępie do nowych źródeł kapitału. Dzięki akceptacji wyższego poziomu ryzyka mogą być szczególnie pomocne w fazie startu przedsiębiorstwa oraz w fazie jego wczesnego rozwoju. Opisana tu rola funduszy private equity oraz główne korzyści powinny stanowić podstawę w dalszych rozważaniach na temat wykorzystania tego potencjału uczestników rynku kontroli przedsiębiorstw w walce o lepszą pozycję konkurencyjną. (abstrakt autora)
4
Content available remote Rynek funduszy private equity oraz venture capital - stan obecny i perspektywy
80%
Fundusze private equity (PE) i venture capital (VC) jako źródła fi nansowania przedsiębiorstw od kilkunastu lat odnotowują znaczący rozwój. Wzrost znaczenia funduszy zyskuje odzwierciedlenie zarówno w aspekcie praktycznym, jak i teoretycznym. Zainteresowanie inwestycjami private equity rośnie nie tylko ze względu na ich niezależność od wahań rynków publicznych. Inwestycje w perspektywiczne przedsiębiorstwa to dzisiaj najbardziej efektywna forma lokowania wolnych aktywów, natomiast dla przedsiębiorstw poszukujących kapitału to szansa szybkiego pozyskania środków na nieskrępowany i dynamiczny rozwój1. Uznaje się, że fundusze PE stanowią obok aniołów biznesu i funduszy inwestycyjnych (np. hedge) główne, alternatywne źródła finansowania przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
Polska jest krajem, który ma do odrobienia spory dystans do rozwiniętych państw Europy. W obecnej dobie jednym z czynników silnie wspierających szybki rozwój gospodarczy jest finansowanie przedsiębiorstw poprzez fundusze i firmy private equity. W Europie zalety tej formy finansowania przedsięwzięć odkryto około 30 lat temu i w wielu krajach naszego kontynentu jest ona dynamicznie rozwijana. Przyjmując za oczywiste nasze wyzwania rozwojowe autor stara się krótko scharakteryzować, jak rodzime osiągnięcia w obszarze wdrażania private equity wyglądają na tle współczesnych standardów europejskich. (abstrakt oryginalny)
Jednym z ważniejszych czynników ograniczających rozwój przedsiębiorczości jest dostęp do kapitału. Szczególnie istotny jest on przy zakładaniu firmy oraz w pierwszym etapie jej życia. Najczęstszą formą finansowania są wówczas oszczędności właścicieli, ewentualnie pożyczki, które udało im się uzyskać od rodziny lub znajomych. Istnieje niewielka szansa uzyskania kredytu bankowego, ze względu na niską lub zerową wiarygodność kredytową podmiotu. Można wprawdzie ubiegać się o dodatkowe fundusze pochodzące np. z programów pomocowych Unii Europejskiej, ale proces składania wniosków jest na tyle skomplikowany, a czas oczekiwania na przyznanie środków na tyle długi, że zniechęca wielu potrzebujących już na wstępie. Przedsiębiorstwa mające ugruntowaną pozycję rynkową, działające przynajmniej kilka lat, mają do wyboru co najmniej kilka rodzajów finansowania. Który wybiorą, zależy m.in. od wielkości potrzebnej kwoty, przeznaczenia czy ceny kapitału. (fragment tekstu)
7
Content available remote Fundusze Private Equity w dobie kryzysu finansowego
80%
Podstawowym celem artykułu jest wskazanie funduszy PE, które odczuwają kryzys w sposób negatywny, jak też tych, które doświadczają pozytywnych skutków kryzysu. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej z nich zaprezentowano istotę funduszy PE, zwracając szczególną uwagę na ich zróżnicowanie w zakresie realizowanej strategii inwestycyjnej oraz etapu prowadzenia działalności. W drugiej części pokazano wpływ kryzysu finansowego na fundusze PE. Rozważania kończy podsumowanie, w którym podkreślono, że fundusze PE to jedna z nielicznych branż, które "uchroniły" się przed negatywnymi skutkami kryzysu. Artykuł zawiera własne spostrzeżenia autorki na temat określony w tytule. W opracowaniu wykorzystano dane statystyczne prezentowane przez European Private Equity and Venture Capital Association (EVCA) oraz International Financial Services London (IFSL). (fragment tekstu)
Komisja Unii Europejskiej zaproponowała kompleksowy instrument legislacyjny, którego celem jest zharmonizowanie wymogów obowiązujących podmioty zajmujące się zarządzaniem i administrowaniem alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI). Celem głównym opracowania jest wskazanie obszarów, w których może nastąpić istotna zmiana związana z dotychczasowym funkcjonowaniem funduszy PE. Założono, iż niniejsza regulacja prawna przyczyni się do osłabienia tego sektora rynku finansowego poprzez wprowadzenie nadmiernego stopnia kontroli przyjętych strategii inwestycyjnych, a także posługiwanie się przez ustawodawcę niedostatecznie sprecyzowanymi definicjami w odniesieniu do AFI oraz funduszy PE. Poprzez określenie zakresu obostrzeń, które obejmą fundusze PE oraz ich spółki portfelowe, autorka chce wskazać potencjalny wpływ niniejszego aktu prawnego na rozwój funduszy wysokiego ryzyka. Autorka wierzy, że pozwoli to zainteresowanym podmiotom na odniesienie się do dyrektywy i świadome kształtowanie rynku funduszy PE. (fragment tekstu)
Wartość kapitału gromadzonego przez fundusze private equity jest ściśle powiązana z koniunkturą gospodarczą, a szczególnie z klimatem giełdowym oraz kształtowaniem się stóp zwrotu z kapitału w relacji do alternatywnych inwestycji na rynku finansowym. Realizacja modelu finansowania opartego na private equity napotyka w związku z tym trudności związane z niestabilnością dopływu środków od inwestorów zewnętrznych. Kapitałodawcy funduszy private equity kierują się przy tym w swoich decyzjach oceną odnoszącą się do przyszłej koniunktury giełdowej, historycznych stóp zwrotu i reputacją funduszu. Działalność inwestycyjna funduszy private equity ma w pewnym zakresie także wpływ antycykliczny na gospodarkę. (abstrakt oryginalny)
Sprecyzowanie kryteriów inwestycyjnych funduszu podwyższonego ryzyka jest ważne dla wszystkich stron transakcji na rynku kapitału podwyższonego ryzyka. Przedsiębiorcy poszukujący finansowania swojej działalności mogą wówczas w łatwiejszy sposób znaleźć odpowiedniego inwestora jak również dokładniej określić swoje wymagania inwestycyjne. Z kolei dla funduszu, kryteria inwestycyjne stanowią przełożenie jego strategii inwestycyjnej pozwalając na dyscyplinę w zakresie jej realizacji. Wreszcie inwestorom (dawcom kapitału do funduszu) kryteria inwestycyjne pomagają w podjęciu decyzji, który z funduszy może lepiej zagospodarować powierzony kapitał i w jakie klasy aktywów będzie on zainwestowany. Umożliwia to tym samym oszacowanie ryzyka inwestycji i oczekiwanej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. W nawiązaniu do kryteriów inwestycyjnych funduszy, w artykule zwrócono uwagę na charakterystykę sytuacji finansowej przedsiębiorstw przed rozpoczęciem inwestycji funduszu. Analizie poddano takie kategorie jak: przychody, zysk netto, wskaźniki rentowności i płynności. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote The Role of the Polish Private Equity Sector in the CEE Region
61%
The aim of the article is to analyse the position of the Polish private equity sector as a leading player in the CEE region and to assess the impact of these funds on economic development. It has been pointed out that the fund sector is operating in an increasingly unpredictable environment (which could be seen during the financial crisis) and operates based on demanding regulations and growing risk. The paper presents the role of private equity funds in the CEE region, which by 2004 had seen a noticeably faster growth than in Western Europe, due to the transition to a market economy. The Polish private equity market in the CEE region was further analysed, which as the largest economy in the CEE region is a very attractive place for investors. The conclusions and directions of the role of private equity funds were presented, and it was emphasised that Poland and the whole CEE region are at an early stage of their market development, but their distance to Western Europe decreases from year to year. Currently, the CEE private equity market in the most developed countries offers great opportunities to its investors thanks to high competition, high growth potential and comprehensive solutions.(original abstract)
12
Content available remote Private Equity From a Bank's Perspective
61%
Podstawową płaszczyzną do współpracy banków i funduszy jest finansowanie transakcji wykupów. Z punktu widzenia banków fundusze są dobrym partnerem, ponieważ są: (1) z założenia profesjonalne zarządzane, (2) inwestują w rozwój przejętych spółek, (3) wiedzą jak dobierać menadżerów. Jak wspomniano wcześniej, praca z takim partnerem jest jednocześnie trudna i łatwa: trudna, bo partner dobrze wie, czego potrzebuje i wymaga tego. Łatwa, bo pewnych rzeczy nie musimy sobie nawzajem tłumaczyć, po prostu dyskutujemy na bazie określonych wskaźników/agregatów i właśnie trzy liczby wymienione między nami powodują, że można szybko dojść do porozumienia. W związku z tym dla nas jest to bardzo ciekawy partner.(fragment tekstu)
13
Content available remote Poland's Private Equity Market: Current Conditions and Development Prospects
61%
Fundusz private equity jest zorganizowany na zasadzie zobowiązań inwestycyjnych. Oznacza to, że w momencie tworzenia funduszu nie ma w nim w zasadzie żadnych środków, nie ma kapitału. Kapitał wpływa do funduszu w momencie, kiedy firma zarządzająca przygotuje inwestycję, kiedy jest podpisana umowa inwestycyjna i potrzebne są środki na jej sfinansowanie. Firma zarządzająca wysyła wówczas wezwanie do inwestorów, by wpłacili odpowiednią kwotę do funduszu. Taki model jest optymalny z punktu widzenia zwrotów dla inwestorów, dlatego że wpłacają oni środki wyłącznie na okres inwestycji. W momencie, kiedy firma zarządzająca sprzedaje swoje akcje czy udziały funduszu w spółce, środki natychmiast wpłacają do inwestorów. Drugą istotną cechą funduszy private equity jest to, że firma zarządzająca inwestuje w każdą spółkę wraz z inwestorami funduszu. Jest to bardzo skuteczna metoda zarządzania ryzykiem, jako że zarządzający "jadą na tym samym wózku", co inwestorzy w funduszu, a zatem ich skłonność do ryzyka jest zupełnie inna niż skłonność zarządzających w różnych instytucjach finansowych, gdzie wynagradza się za dobre wyniki, ale nie karze za straty. W funduszach private equity bardzo istotne jest to, co w języku angielskim nazywa się alignment of interests, czyli wspólnota interesów między inwestorami a zarządzającymi.(fragment tekstu)
Głównym celem poniższego opracowania jest określenie struktury rynku PE/VC w Europie, na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI w. oraz wskazanie najistotniejszych zmian w rozwoju tej formy kapitału, w ostatnich latach. W pracy, ze względu na charakter źródeł, analizowane dane będą dotyczyły rynku private equity / venture capital, traktowanego łącznie.(fragment tekstu)
15
Content available remote Cykl inwestycji private equity w Polsce na tle rozwoju rynku kapitałowego
61%
Fundusze typu private equity oraz venture capital są nową formą inwestycji kapitałowych, a historia ich rozwoju w USA to okres ostatnich 35 lat. W państwach Europy Zachodniej pierwsze fundusze pojawiły się na początku lat osiemdziesiątych. Fundusze typu private equity (PE) oraz venture capital (VC) funkcjonują w Polsce od 1991 r. Od momentu powstania pierwszego funduszy typu private equity minęło wiele lat oraz diametralnie zmieniło się otoczenie rynkowe, a same fundusze stały się jednym z ważniejszych podsegmentów rynku finansowego, nazywanym mianem inwestycji alternatywnych. Mimo wielu zmian rynkowych fundusze te nadal inwestują w młode innowacyjne spółki, które charakteryzują się ponadprzeciętnym ryzykiem inwestycyjnym wynagradzanym niespotykaną nigdzie indziej stopą zwrotu. Należy podkreślić, iż dyspersja stóp zwrotu inwestycji VC jest najwyższa spośród wszystkich dostępnych na rynku inwestycji alternatywnych. Globalnie rynek ten ewoluuje w sposób ciągły oraz rozwija się w sposób dość dynamiczny. Wydaje się, iż aktywność tego typu inwestycji na świecie jest uzależniona w głównej mierze od sytuacji na publicznym rynku akcji oraz od sytuacji na rynku finansowania dłużnego przedsiębiorstw. Aktywność funduszy VC może być postrzegana jako cykliczna i można ją odnieść do fazy tworzenia funduszu, akwizycji kapitału, inwestycji oraz monitorowania rozwoju spółek udziałowych oraz przeprowadzenia ostatniej fazy, jaką jest dezinwestycja. Aktywny profesjonalista zarządzający funduszem VC lub PE powinien orientować się w jakiej fazie cyklu gospodarczego znajduje się dany obszar geograficzny lub branża, w którą zamierza się zaangażować. Do tej sytuacji winien on dostosowywać pozycje funduszu i jego aktywność w zakresie pozyskiwania, inwestowania oraz wychodzenia z przeprowadzonej inwestycji. Celem artykułu jest zaprezentowanie cyklu funduszy private equity oraz venture capital funkcjonujących w Polsce.(fragment tekstu)
16
Content available remote Uwarunkowania decyzji funduszy private equity o wyborze metody dezinwestycji
61%
Tomasz Sosnowski w artykule zatytułowanym: "Uwarunkowania decyzji funduszy private equity o wyborze metody dezinwestycji", wskazuje na wiele ważnych kwestii skutecznego i efektywnego działania funduszy private equity. Można je sprowadzić do trzech następujących kluczowych problemów decyzyjnych, odnoszących się do wyboru metody, momentu i zakresu wyjścia z inwestycji. Autor przedstawia przesłanki wyboru metody wyjścia z inwestycji funduszy private equity oraz dotychczasowe rozmiary i strukturę rynku dezinwestycji tych funduszy w Polsce. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest prezentacja sektora funduszy Private Equity i praktycznych aspektów transakcji wykupów w Polsce i na świecie. Fundusze Private Equity są jednym z najefektywniejszych źródeł finansowania średnich i dużych przedsiębiorstw w gospodarce, dzięki zaangażowaniu kapitałowemu oraz wsparciu w zakresie zarządzania i strategii pomagają w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Udział Polski w PKB wszystkich krajów regionu przekracza jedną trzecią, dla funduszy Private Equity, które planują inwestycję w Europie Środkowo - Wschodniej, Polska jest najczęściej wybieraną lokalizacją do prowadzenia dzielności. W większości transakcji realizowanych przez Fundusze Private Equity zasadniczą rolę odgrywają kluczowi Menedżerowie przejmowanych Spółek, na podstawie wspólnych porozumień Fundusze realizują wykup. W niektórych transakcjach, Fundusze dopuszczają możliwość zaangażowania kapitałowego przez kluczowych Menedżerów. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowane zostały rezultaty prac badawczych zorientowanych na ocenę efektywności ekonomicznej procesów dezinwestycji funduszy private equity realizowanych za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyniki badań empirycznych wskazują, że czas upływający od momentu debiutu giełdowego spółki portfelowej do pełnego wyjścia funduszu private equity z inwestycji w tę spółkę stanowi ważny nośnik efektywności realizacji procesów dezinwestycji.(abstrakt oryginalny)
Rynek funduszy private equity w Polsce w porównaniu do Europy Zachodniej nie jest zbyt rozbudowany, zarówno pod względem ilości, jak i wielkości inwestycji dokonywanych przez fundusze, czy poziomu inwestycji w relacji do PKB państwa. Alternatywne możliwości wspierania (finansowego i pozafinansowego) przedsiębiorstw, takie jak te oferowane przez private equity warte są rozważenia w kontekście zmieniającej się obecnie rzeczywistości. Dlatego zasadna wydaje się również analiza czynników, które mogą wpłynąć na rozwój rynku private equity w Polsce.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Perspektywy rozwoju rynku funduszy venture capital oraz private equity
61%
Do 1990 r. fundusze venture capital oraz private equity były mało znanym aktywem, w które angażowali się nieliczni inwestorzy. Wraz z rozwojem tego rynku i pojawieniem się wysokich stóp zwrotu zainteresowanie tą tworzącą się klasą aktywów wykazały większe instytucje finansowe. W efekcie zbyt wiele podmiotów zaangażowało zbyt wiele środków, co skutkowało tym, iż fundusze VC angażowały się w spółki których pozycja nie kwalifikowała ich do inwestycji typu venture capital. Wyniki inwestycyjne funduszy venture capital zaczęły spadać i jakość portfela pogarszać, gdy spółki portfelowe nie były w stanie przełożyć otrzymywanych środków na dynamiczny rozwój. Dlatego wielu inwestorów wycofało się z zaangażowania w utworzoną klasę aktywów, a liczba aktywnych funduszy zaczęła spadać. Następuje więc pewna ewolucja w podejściu do inwestycji typu venture capital na bardziej kapitałowo efektywne inwestycje oraz nowe modele biznesowe. Branża funduszy venture capital oparta jest na rewolucji i ciągłej innowacji dlatego możliwe jest do zaobserwowania zmiana modelu działania funduszy w przyszłości. Celem artykułu jest charakterystyka zmieniających się trendów w sektorze funduszy venture capital oraz potwierdzenie hipotezy, iż poziomy aktywności inwestycyjnej funduszy będą się zmniejszały i dążyły do poziomów obserwowanych w latach 1996-1998 oraz 2002-2005. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.