Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procedura budżetowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie roli niezależnych instytucji fiskalnych w przemianach współczesnych finansów publicznych. Wskazano w nim na specyfikę ich funkcjonowania w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Ukazano także możliwości zastosowania podobnych rozwiązań w Polsce w świetle wprowadzanych zmian w regulacjach finansów publicznych, służących wzmocnieniu dyscypliny fiskalnej.(abstrakt oryginalny)
2
75%
Artykuł stanowi próbę oceny - w świetle doświadczeń wybranych państw UE - efektywności rządowego systemu decyzyjnego w Polsce w zakresie projektowania budżetu państwa, a także zarys pożądanych kierunków zmian. Poprzez wskazanie czynników wpływających na proces projektowania budżetu państwa autor przedstawia, co, jego zdaniem, należy zrobić dla poprawy efektywności rządowego planowania budżetowego w Polsce. W artykule przedstawiona została analiza tworzenia budżetu państwa w Polsce. Autor podjął także próbę wykazania, że obecny stan rządowego systemu decyzyjnego w zakresie przygotowywania projektu budżetu państwa w Polsce, wykorzystywane procedury planistyczne i narzędzia zwiększania efektywności gospodarowania środkami publicznymi nie sprzyjają racjonalizacji wydatków budżetowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przegląd głównych metod budżetowania wraz ze wskazaniem najważniejszych kierunków, w których zmierza rozwój teorii planowania finansowo-kosztowego. Zebrane informacje posłużą do opracowania ankiety na temat metod budżetowania stosowanych w polskich przedsiębiorstwach. Zestaw pytań wraz z wynikami badania próbnego zaprezentowane zostaną w końcowej części artykułu. (fragment tekstu)
W artykule opisano udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w procedurze stanowienia ustawy budżetowej. Pierwsza część artykułu dotyczy początkowego okresu funkcjonowania urzędu Prezydenta w polskim porządku ustrojowym, ze szczególnym uwzględnieniem unikalnych kompetencji w zakresie ogłaszania ustawy budżetowej. W drugiej części opracowania omówiono udział Prezydenta w procedurze budżetowej w latach 1989-1997. Trzecia i ostatnia część odnosi się do okresu obowiązywania obecnej Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. W artykule wykorzystana została metoda dogmatyczno-prawna i pomocniczo metoda historyczno-prawna. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma trzy zasadnicze cele. Pierwszy z nich to przedstawienie rozwiązań prawnych opracowywania i uchwalania budżetu państwa w Polsce. Drugim celem jest dokonanie porównania najważniejszych zasad tego procesu w danym okresie oraz wskazanie podstawowych czynników ustrojowych, wpływających na rozwiązania prawne odnoszące się do budżetu państwa. Cel trzeci to ocena tych rozwiązań i wysunięcie wynikających z owej oceny wniosków de lege ferenda. Przeprowadzone rozważania koncentrują się na ewolucji zasad opracowywania i uchwalania budżetu państwa w Polsce. Ich treść i charakter sprawiają, iż budżet państwa jawi się nie tylko jako zestawienie dochodów i wydatków państwa, ale przede wszystkim jako mechanizm, który działa umożliwiając funkcjonowanie gospodarki państwa. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Współczesne warunki działania jednostek samorządu terytorialnego powodują, że coraz większego znaczenia nabiera zjawisko konkurencji i potrzeba zwiększania efektywności działania. Jednym ze sposobów reakcji jest w tej sytuacji implementacja teoretycznych rozwiązań usprawniających procesy tworzenia budżetu. Wiąże się to w głównej mierze z uwzględnianiem potrzeb społeczności lokalnych, partycypacją pracowniczą oraz wykorzystaniem instrumentarium inżynierii wartości. Zapewnienie tych czynników jest podstawowym warunkiem usprawniania procesów decyzyjnych związanych z alokacją ograniczonych zasobów finansowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Problematyka budżetowa w ustawie o związkach metropolitalnych
75%
Uchwalona w 2015 r. ustawa o związkach metropolitalnych z założenia ma charakter aktu prawnego o charakterze kompleksowym. Zawiera ona unormowania dotyczące ustroju i zadań związków oraz podstaw gospodarki budżetowej, a także procedury budżetowej. Nie są to regulacje wyczerpujące, a niektóre z nich nawet mogą być uznane za zbędne z punktu widzenia standardów poprawnej legislacji. W odniesieniu do problematyki budżetowej związków metropolitalnych uregulowania nie mają jednak charakteru wyczerpującego i stanowią w zasadzie zarys określonej koncepcji statusu finansowego, w tym budżetowego, tych podmiotów. Pozycja finansowoprawna oraz budżetowa związku metropolitalnego musi być zatem kształtowana przy odpowiednim stosowaniu przepisów odrębnych ustaw, a zwłaszcza ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. (abstrakt oryginalny)
8
75%
W artykule przybliżono aspekty procesu budżetowania jako narzędzia planowania i kontroli w przedsiębiorstwie. W pierwszej części omówiono istotę, cele oraz zakres budżetowania, poddano dyskusji funkcje, etapy oraz zasady tworzenia budżetów. Druga część to prezentacja procesu budżetowania w wybranym podmiocie gospodarczym, omówienie procedury budżetowej, jej kluczowych etapów oraz elementów procedowania budżetowego mających wpływ na jego efektywność. Celem artykułu jest identyfikacja elementów procedury budżetowej, które determinują efektywność procesu alokowania zasobów w badanym podmiocie. W artykule zastosowano następujące metody badawcze: analiza literatury w przedmiocie opracowania oraz studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
Procedura uchwalania i wykonywania budżetu ogólnego UE wymaga dokładnej analizy ze względu na międzyrządowy i zarazem ponadnarodowy charakter. W artykule omówiono przygotowywanie projektu budżetu ogólnego UE, zatwierdzanie go przez Parlament Europejski i Radę UE oraz zmiany w procedurze budżetowej, jakie wprowadzono Traktatem lizbońskim. Na zakończenie poddano ocenie wykonanie budżetu ogólnego UE.
Rozwój przedsiębiorstwa może przebiegać w dwóch kierunkach, do wewnątrz i na zewnątrz. Każdy z tych kierunków ma swoją specyfikę i jest pożądany w odmiennych uwarunkowaniach. W opracowaniu niniejszym skupiono się na zagadnieniach związanych z rozwojem wewnętrznym (endogenicznym), który jest pożądany w sytuacji względnej równowagi konkurencyjnej w danym sektorze, przy braku możliwości ekspansji i braku zagrożenia przejęciem. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano cele, zasady i efekty budżetowania. Na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego omówiono proces wdrażania i tworzenia budżetów.
12
Content available remote Procedura budżetowa w Polsce na tle innych państw
75%
Celem niniejszego artykułu jest pokazanie ważniejszych elementów polskiej procedury budżetowej na tle rozwiązań stosowanych w innych państwach. Szczególna uwaga zostanie poświęcona etapowi prac parlamentarnych.(fragment tekstu)
Kontynuacją zagadnień prezentowanych w artykule pt. Procedura budżetowa w Polsce na tle innych państw zamieszczonym w tym tomie jest przedstawienie uwag o wybranych rozwiązaniach procedury budżetowej w Polsce w odniesieniu do postulatów nauki oraz rozwiązań obowiązujących w innych państwach. W literaturze poświęconej tym zagadnieniom znaleźć można przykłady badań i oceny procedur budżetowych dokonywanych w różnych aspektach, np. pod kątem występujących rozwiązań instytucjonalnych, tego czy sprzyjają one szybkiemu (sprawnemu) uchwalaniu budżetu, czy ułatwiają ograniczanie deficytu budżetowego lub szerzej- nierównowagi fiskalnej, czy sprzyjają realizacji określonych zadań państwa poprzez wprowadzenie gwarancji prymatu interesu kolektywnego (grupowego) nad interesami partykularnymi, wreszcie jaką mają potencjalną wartość dla ustawodawcy niezależne instytucje analizujące budżet oraz czy zwiększają przejrzystość, wiarygodność i odpowiedzialność w procesie budżetowym. Zważywszy na to, że ostatnio wyzwaniem dla większości państw, w tym także Polski, jest ograniczenie deficytu budżetowego i długu publicznego, wydaje się, iż ten ostatni aspekt oceny procedur budżetowych winien mieć kluczowe znaczenie. Dlatego też ta kwestia będzie najszerzej rozważana w niniejszym artykule, z uwzględnieniem zmian zachodzących w Polsce, które służą wydłużeniu horyzontu budżetowania oraz dotyczą wprowadzenia budżetu zadaniowego. (fragment tekstu)
W artykule omówiono istotę budżetowania. Przedstawiono etapy procesu budżetowania i rodzaje budżetów. Wymieniono problemy jakie można napotkać w czasie tworzenia budżetów, a także zasady budowy i realizacji budżetu.
W pracy omówiono rolę i znaczenie procedur dla prawidłowego funkcjonowania budżetowania krótkookresowego w przedsiębiorstwie. Zdaniem autora procedury realizacji działań stanowią bazową podstawę dla prawidłowego przebiegu budżetowania zarządczego, którego ogólną koncepcję zaprezentowano w niniejszej publikacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano różne podejścia do wieloletniego planowania budżetowego. Przedstawione zostały doświadczenia krajów Unii Europejskiej w tematyce średnioterminowych ram budżetowych oraz polskie rozwiązania wieloletniego planowania budżetowego. Podjęto próbę określenia jaką rolę w procesie budżetowym krajów Unii Europejskiej odgrywają niezależne instytucje fiskalne.
Niniejsze opracowanie dotyka problematyki wspierania funkcji zarządzania przez fazy budżetowania. Przedstawiono relacje faz tworzenia, realizacji oraz kontroli budżetów z funkcjami planistyczną, organizacyjną, kontrolną i motywacyjną zarządzania. W efekcie rozważań ustalono, że funkcje: planistyczna, kontrolna i motywacyjna są wspierane w sposób bezpośredni przez proces budżetowania. Natomiast funkcja organizacyjna nie ma bezpośrednich związków z budżetowaniem. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono rolę aktywnego budżetowania w strukturze planowania. Przeanalizowano powiązania procesu aktywnego budżetowania z orientacją ogólną na procesy w zarządzaniu. Omówiono też rolę mierników dokonań oraz ich wskaźniki w procesie transformacji strategicznych zadań.
19
Content available remote Procedury budżetowe w wybranych krajach
75%
Budżet państwa jest najważniejszym instrumentem zarządzania finansami publicznymi i odgrywa kluczową rolę w sprawnym funkcjonowaniu państwa. Artykuł przedstawia procedury budżetowe w Bułgarii, Republice Czeskiej, Słowacji, Słowenii, Rosji i Rumunii, począwszy od etapu przygotowania projektu budżetu, poprzez prace w parlamencie, proces wykonania budżetu oraz jego kontrolę. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono cechy charakteryzujące proces opracowywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Opisano uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne wdrażania budżetu zadaniowego w jednostkach samorządu terytorialnego.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.