Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Process-based approach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Podejście procesowe w harmonogramowaniu projektów unijnych
100%
Celem niniejszego artykułu jest próba wskazania możliwości wykorzystania wspólnych cech procesu i projektu na etapie planowania, ze szczególnym uwzględnieniem harmonogramowania w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Takie ujęcie problemu harmonogramowania może okazać się istotne dla omawianej problematyki. Zastosowanie podejścia procesowego w zarządzaniu czasem pozwoli na dokonanie identyfikacji procesów zachodzących na etapie przygotowywania harmonogramów oraz wykorzystanie narzędzi poprawy ich jakości. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Narzędzia wspierające orientację procesową w łańcuchach dostaw
100%
W obliczu konkurencji i nowej technologii na globalnym rynku w przedsiębiorstwach zachodzi wiele zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie do zarządzania organizację podejścia procesowego. Zarządzanie łańcuchem dostaw oparte na orientacji procesowej wymaga zastosowanie różnych koncepcji i metod zarządzania. Procesy w łańcuchach dostaw przekraczają granice organizacji i coraz częściej podlegają koordynacji i integracji w przedsiębiorstwach łańcucha. Należy je zatem odpowiednio zaprojektować oraz zarządzać nimi z uwzględnieniem ich intersystemowego charakteru. Najnowszą koncepcją zarządzania procesami jest BPO (Business Process Orientation), koncepcja oparta na procesowym, horyzontalnym, międzyfunkcjonalnym postrzeganiu elementów biznesu, takich jak struktura, wyniki procesów, własność procesów, klienci, tworzeniu zespołów skupionych na procesach, oraz przede wszystkim na zarządzaniu procesami z uwzględnieniem takich miar procesów, jak jakość, czas, koszt, zmienność czy wyniki finansowe.(fragment tekstu)
Warunkiem właściwego miejsca we współczesnej gospodarce oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania na konkurencyjnym rynku jest wprowadzanie w organizacjach nowych rozwiązań systemowych. Jednym z takich rozwiązań jest podejście procesowe do zarządzania, oparte nie na funkcjach, lecz na optymalizacji działań w przekroju procesowym. W literaturze przedmiotu spotkać można wiele publikacji z zakresu ubezpieczeń prezentujących tradycyjne, historycznie ugruntowane podejście do tej problematyki. Brakuje natomiast publikacji dotyczących zarządzania procesowego w zakładach ubezpieczeń. Nieliczni autorzy poruszający tę problematykę skupiają swoją uwagę na procesowej dekompozycji działalności ubezpieczeniowej, stanowiącej jedynie punkt wyjścia do zarządzania procesowego. Celem opracowania jest przedstawienie spotykanego w literaturze fachowej oraz w praktyce podejścia do problematyki zarządzania procesowego w zakładach ubezpieczeń funkcjonujących na krajowym rynku ubezpieczeniowym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie wyników szeroko zakrojonych badań empirycznych przeprowadzonych w 2016 r. na próbie 495 jednostek samorządu terytorialnego wykorzystując technikę kwestionariusza CAWI wspomaganą badanie CATI. Uzyskane w ten sposób wyniki zweryfikowano statystycznie a następnie przeprowadzono ich krytyczną analizę formułując wnioski końcowe. Celem artykułu jest poznanie wpływu SZJ na zidentyfikowane zalety i wady wynikające z wdrożenia podejścia procesowego w administracji publicznej. Główne pytanie badawcze można sformułować w następującej postaci: czy SZJ pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie podejścia procesowego i w jakim stopniu wpływa on na korzyści oraz bariery towarzyszące wdrożeniu podejścia procesowego? Zaobserwowano, że wdrożenie systemu jakości nie gwarantuje automatycznie żadnych korzyści zewnętrznych wynikających z orientacji procesowej. Wyniki badań sugerują, że skuteczność systemów zarządzania jakością w badanych jednostkach samorządu terytorialnego jest wątpliwa, szczególnie w obszarze ich doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
Nowe wydanie normy ISO/IEC 17025:2017stanowi wymagania zarówno dla akredytowanych Laboratoriów badawczych i wzorcujących, jak i Laboratoriów ubiegających się o akredytację. Celem artykułu jest opracowanie projektu podejścia procesowego w zarządzaniu systemowym według wymagań nowej normy. Nowelizacja normy wprowadza zmiany w systemie zarządzania laboratoriów, jedną z nich jest podejście procesowe. W artykule zastosowano metodykę badawczą opartą na literaturze przedmiotu podejścia procesowego w zarządzaniu systemowym. Artykuł w swej strukturze zawiera wprowadzenie, w którym omówiono główne zmiany, które występują w nowym wydaniu normy. Następnie w punkcie pierwszym omówiono podstawowe pojęcia związane z podejściem procesowym. W punkcie drugim przedstawiono podejście procesowe stosowane w rozwiązaniach norm ISO serii 9000. Wyniki przeprowadzonych analiz w zakresie wymagań procesowych zawarto w punkcie trzecim artykułu, ilustrując je w formie graficznej. Całość zamykają wnioski. (abstrakt oryginalny)
This study sets out an original concept of the decomposition process of insurance operations. The first part of the paper presents the concept of the process, the process-based approach and process management. The further part identifies the processes carried out in insurance companies and discusses the purposes of implementing them. The final part of the study presents an example of the practical application of the process-based approach to issues of financial management of an insurance company. (original abstract)
Pojęcie jakości nie jest łatwe do zdefiniowania, różni się w zależności od kontekstu, jego znaczenie zmienia się też z upływem czasu. Od początkowego skupiania się na właściwościach produktu, termin ten ewaluował stopniowo do szerszej kategorii, w której oprócz produktu ważne są też procesy wiążące się z jego powstaniem, i to nie wyłącznie procesy produkcyjne, ale też na przykład warunki pracy czy relacje organizacji z otoczeniem. Aktualnie zarządzanie jakością znajduje się w centrum uwagi zarówno naukowców, jak i praktyków. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, jaką rolę w naukach o zarządzaniu pełni zarządzanie jakością oraz na czym polega jego istota. Zastosowaną metodą badawczą jest narracyjny przegląd literatury przedmiotu. Zidentyfikowane zostały główne zasady współczesnych systemów zarządzania jakością oraz znaczenie koncepcji Total Quality Management (TQM) w naukach o zarządzaniu i praktyce biznesowej. W szczególności zwrócono uwagę na wpływ implementacji TQM na poprawę wyników oraz wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Wskazane zostały również proponowane kierunki przyszłych badań. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie logistyczne, można rozumieć, jako procesowe podejście do organizacji, czyli składowe takich elementów, jak gromadzenie, przepływ, monitorowanie i transport dóbr i usług. Zarządzanie logistyczne odpadami medycznymi, opiera się na zasadach, działaniu i podziale, jakim rządzi się logistyka, ale w odniesieniu do służby i ochrony zdrowia. Artykuł ukazuje cele logistycznego zarządzania odpadami medycznymi, jak również podział tego typu odpadów, przez WHO, przepisy prawne uregulowane w odpowiednich ustawach, jak również HCF. Dodatkowo w artykule poruszono tematykę gromadzenia i przechowywania odpadów oraz ich późniejszego transportu z podziałem na dwa rodzaje transportu - zewnętrzny i wewnętrzny. Ponadto autorzy artykułu umieścili w nim zagadnienia dotyczące kosztów transportu odpadów medycznych, wraz ze wzorem i objaśnieniem dotyczącym jego obliczenia. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ship-Seaport Relations in the Modular Perspective
84%
This article aims at specifying the significance of modularity in the practice of Polish small and medium-sized seaports, using the example of the shipport relation. It presents the idea of complexity as the contemporary dilemma in management as well as its main constituents, followed by the functional analysis of the seaports and distinguishing the port modules for the shipport relation. That served as the basis for developing a complexity model in seaports, based on the non-linear constituents: simple rules, modularity and organizational capabilities. The case study method was applied to analyze the complexity in the seaports of Darłowo and Mrzeżyno, Poland. The results have indicated the complementary role of modularity in limiting the complexity of management in small and medium-sized Polish seaports. (original abstract)
Przeprowadzono prace badawcze, rozwojowe i programistyczne dotyczące opracowania koncepcji narzędzia informatycznego, służącego do identyfikacji i analizy kosztów logistyki w przedsiębiorstwach rolnych w ujęciu procesualnym. W wyniku tych prac stworzono ogólną koncepcję funkcjonalno-informatyczną oprogramowania, przeznaczonego do identyfikacji i analizy kosztów logistyki dla przedsiębiorstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
Podejście procesowe jest koncepcją, która eksponuje sposób ujęcia systemu (przedsiębiorstwa, instytucji) w formule dynamicznej i integratywnej. Podejście to dotyczy metodologii badania tzw. struktur dynamicznych, gdzie w odróżnieniu od analizy funkcji, poszukuje się sposobów syntezy przebiegów organizacyjnych, a zarazem funkcji tworzących te przebiegi. W rozwinięciu artykułu przedstawiono następującą problematykę: specyficzne wyróżniki podejścia procesowego, podejście procesowe w zarządzaniu strategicznym, podejście procesowe w zarządzaniu operacyjnym. (abstrakt autora)
Opracowanie przedstawia założenia, które funkcjonują u podstaw systemów logistycznych operatorów pocztowych. Porusza problem odejścia od funkcjonalnego zarządzania systemem logistycznym. W dobie globalizacji oraz wysokich wymagań ze strony klientów, operatorzy pocztowi w celu osiągnięcia sukcesu na rynku, przyjmują systemowe i procesowe podejście do swoich systemów logistycznych. Wymóg takiego podejściu jest kluczowy dla optymalnych i skutecznych decyzji, także tych związanych z najistotniejszym procesem w każdym przedsiębiorstwie pocztowym, jakim jest proces produkcji usługi pocztowej. Podejście systemowe umożliwia głębszą analizę w celu rozważenia wszystkich potencjalnych rozwiązań, co może zwiększyć skuteczność działań. Podejście procesowe, dzięki integracji procesów w systemie logistycznym, stwarza podstawę dla całościowego spojrzenia na operatora pocztowego. Podejście to może przynieść konkretną wartość operatorowi, pozwalając na utrzymanie i umacnianie jego pozycji na rynku. (abstrakt oryginalny)
(...) na przełomie 2015 roku rozpoczęła się w Polsce publiczna dyskusja dotycząca proponowanych zmian w zakresie procesów likwidacji szkód komunikacyjnych. Gruntowne zmiany mają na celu za pomocą stosownych metod, narzędzi i technik zarządzania jak najszybciej dostosować pod względem procesowym polski system likwidacji szkód do systemów funkcjonujących już w krajach Wspólnoty. Jak wskazały obserwacje rzeczywistości rynkowej poczynione przez autorów pracy w ujęciu globalnym, w tym konkretnym przypadku rozwiązaniem problemu może być reeinginering, którego celem jest osiągnięcie maksymalnej efektywności organizacji przy jednoczesnej redukcji kosztów. Zatem podjęcie rozważań akademickich w tym obszarze może być kluczowe dla całego rynku ubezpieczeniowego, fundamentalnego znaczenia nabiera zaś w szczególności dla organizacji procesu likwidacji szkód komunikacyjnych, zwłaszcza, że do tej pory, większość towarzystw ubezpieczeniowych, nie wypracowała jeszcze wzorców zachowań w tego rodzaju sytuacjach. (fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto problem moderacyjnej roli podejścia procesowego w obszarze systemów informacyjnych rachunkowości, wskazując ich wpływ na efektywność procesu zarządzania przedsiębiorstwem. W pierwszej części artykułu przedstawiono istotę systemu informacyjnego przedsiębiorstwa z uwzględnieniem systemu informacyjnego rachunkowości. W drugiej części zaprezentowano podejście procesowe w oparciu o moduł systemu SAP związany z utrzymaniem ruchu obiektów technicznych. Celem opracowania jest poznanie i ocena zależności występujących między poziomem implementacji podejścia procesowego w systemach informacyjnych rachunkowości a efektywnością zarządzania w przedsiębiorstwach. Zastosowanymi metodami badawczymi są: studia literaturowe, analiza opisowa oraz studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym niniejszego artykułu było przedstawienie koncepcji strategii transformacji organizacji z zarządzanej funkcjonalnie w procesową na przykładzie autoryzowanych stacji obsługi. Celem cząstkowym było przedstawienie wyników postępowania empirycznego oceny dojrzałości procesowej autoryzowanych stacji obsługi w Polsce. Cele zostały zrealizowane z wykorzystaniem takich metod badawczych jak: przegląd literatury, analiza badań wtórnych, obserwacja i sondażowe badanie opinii. W drugiej części artykułu przedstawiono wybrane definicje dojrzałości procesowej oraz scharakteryzowano, wykorzystany w badaniu, wielowymiarowy model oceny dojrzałości procesowej organizacji. Następnie scharakteryzowano strukturę postępowania empirycznego. W rezultacie przedstawiono wyniki badań empirycznych, na podstawie których sformułowano trzy strategie transformacji: adaptacyjną, rozwojową i dynamiczną. Ponadto w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że badane obiekty są najczęściej klasyfikowane na drugim i piątym poziomie dojrzałości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne problemy związane z zarządzaniem wartościami niematerialnymi i prawnymi, koncentrując się na ich identyfikowaniu, wycenie i prezentacji w sprawozdaniu finansowym. Przedstawiono również podejście procesowe w zarządzaniu tą częścią majątku. Wykazano, ze współczesne przedsiębiorstwa często nie wykorzystują istotnych dla swojej pozycji rynkowej (pozycji konkurencyjnej) zasobów niematerialnych z powodu przepisów prawa bilansowego. Szczególnie ten problem dotyka małe jednostki o charakterze rodzinnym. Zaproponowano rozwiązania w zakresie wyceny tych składników w tego typu jednostkach. (abstrakt oryginalny)
W dobie społeczeństwa informacyjnego informacja, procesy i systemy informacyjne pełnią w gospodarce nową, istotną rolę. Informacja jest zjawiskiem społecznym, ekonomicznym i technicznym, więc zrozumienie istoty informacji wymaga łącznego traktowania wszystkich trzech jej aspektów: społecznego, ekonomicznego i technicznego. Dotyczy to również informacji o środowisku i systemie zarządzania środowiskiem. Podejście procesowe do systemu zarządzania środowiskiem zwraca większą uwagę niż podejście tradycyjne na wszystkie aspekty zjawisk informacyjnych. System zarządzania środowiskiem, jako system informacyjny, jest zbiorem powiązanych procesów informacyjnych. Generowanie informacji jest jedną z funkcji (faz) procesu informacyjnego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Instrumenty podejścia procesowego w zarządzaniu przedsiębiorstwem
67%
Celem publikacji jest zwrócenie uwagi osób zajmujących się podejściem procesowym na jego założenia i instrumenty. Współcześnie teoretycy zarządzania wracają do idei procesów. Wielu praktyków zadaje pytanie, co nowego jest w tym podejściu dzisiaj, czy jest to tylko próba adaptacji starych wzorców do nowych czasów, czy jakościowo nowa koncepcja. Dokonuje analizy stosowanych instrumentów podejścia procesowego, które zostały wymuszone przez wzrastającą siłę konkurencji. Podsumowując ideę podejścia procesowego, wskazuje na porównanie trzech kultur w aspekcie jakości. Kategorią artykułu jest przegląd literatury. (abstrakt oryginalny)
Omówiono znaczenie jakości zasobów pracowniczych w realizacji strategii zakupów, wskazano na znaczenie interdyscyplinarności kompetencyjnej organizacji zakupowych. Zasygnalizowano, jakie znaczenie dla omawianych procesów mają nowoczesne narzędzia informacyjne. Podjęto próbę rozważenia, jakie należy budować relacje pomiędzy kupującym i dostawcą, czy opierać je na maksymalizacji zysku czy racjonalnym partnerstwie.
W artykule omówiono możliwości efektywnego zarządzania procesami gospodarczymi przy pomocy systemów informatycznych. Sposób, w jaki technologia komputerowa może wspierać zarządzanie kredytami w banku są scharakteryzowane przez autora niektóre aplikacje systemu zarządzania procesami ADONIS.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.