Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 150

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Professional burnout
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wiele osób w swojej pracy może dostrzec bardzo głęboki sens związany z pomaganiem innym. Poczucie spełnienia, satysfakcja, że to co robią, czyni życie innych szczęśliwym, daję szanse normalnego życia, staje się motorem wielu działań. Jednak w wielu przypadkach praca zawodowa jest przyczyną poważnych obciążeń i rodzi wiele stresu i problemów. Charakterystyka wykonywanej pracy jest jednym z najistotniejszych czynników determinujących stopień zagrożenia zawodowym wypaleniem zawodowym, wpływającym na bezpieczeństwo jednostki i publiczne. Praca w ciągłym, kontakcie z ludźmi, jak to jest w służbach mundurowych, często charakteryzuje się dużym stopniem zaangażowania emocjonalnego. Jeżeli dodamy do tego wpływ stresu i konieczność radzenia sobie z nierealistycznymi oczekiwaniami otoczenia, śmiało możemy przypuszczać, iż grupa służb mundurowych jest grupą podwyższonego ryzyka, której stan wpływa na poziom bezpieczeństwa narodowego. Osobiste obserwacje i doświadczenia skłoniły autorów do opracowania artykułu, którego głównym celem jest analiza, przedstawienie i zbadanie procesu wypalenia zawodowego wśród pracowników służb mundurowych oraz znalezienia możliwych instrumentów przeciwdziałania temu procesowi(abstrakt oryginalny)
2
80%
Artykuł zawiera ogólna charakterystykę wypalenia zawodowego, opis i symptomy syndromu wypalenia zawodowego oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wypalenie zawodowe jako przejaw patologii w organizacji
80%
W artykule omówiono syndrom wypalenia zawodowego - patologię, którą coraz częściej można napotkać we współczesnym środowisku pracy. Autor usystematyzował dostępną wiedzę na temat tego zjawiska, a także opisał je, jego przyczyny, przejawy oraz działania możliwe do podjęcia w walce z nim. W artykule wykorzystano, poza dostępną literaturą przedmiotu, wyniki własnego badania na temat zachowań patologicznych w środowisku pracy. Badanie przeprowadzono wśród 200 pracujących studentów WNEiZ UMK w Toruniu. Badanie dotyczy wyłącznie osób z wyższym wykształceniem bądź w trakcie zdobywania wykształcenia wyższego. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowane główne zagrożenia występujące w praktyce lekarskiej, do których należą: przeciążenie pracą, brak czasu wolnego i wypoczynku oraz zła sytuacja materialna.
Scharakteryzowano zjawisko 'wypalenia zawodowego' oraz przedstawiono jego przyczyny i etapy.
Poruszono problem wypalenia zawodowego oraz przedstawiono wyniki badań dotyczące omawianego zagadnienia. W badaniu wzięło udział ponad 300 pielęgniarek i pielęgniarzy studiujących w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Narzędziem badawczym był kopenhaski kwestionariusz wypalenia, który składa się z trzech kategorii.
7
Content available remote Wypalenie zawodowe wśród psychologów
80%
Wypalenie zawodowe, na które składają się wyczerpanie emocjonalne, depersonalizacja i obniżone poczucie dokonań osobistych, to zjawisko, na które narażone są przede wszystkim osoby wykonujące tzw. zawody pomocowe, które bazują na bliskim kontakcie interpersonalnym. Jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na zjawisko wypalenia w zawodzie są psychologowie. (fragment tekstu)
8
80%
Obecnie coraz częściej również zwraca się uwagę na fakt efektywnej pracy, czyli takiej, która przynosi zadowolenie z rezultatów własnego działania. Dlatego przedmiotem zainteresowania badaczy są nie tylko warunki skuteczności działań zawodowych, czy odczucia klientów, bądź pacjentów lub podopiecznych, ale głównie satysfakcja zawodowa, oraz cena jaka płacą za zaangażowanie w swą profesję jej wykonawcy. Wypalenie zawodowe jest jedną z wielu możliwych reakcji organizmu na chroniczny stres związany z pracą zawodową, których wspólną cechą jest ciągły kontakt z ludźmi i zaangażowanie emocjonalne w ich problemach. Czy do nich zaliczają się także pracownicy socjalni - osoby zajmujące się szeroko rozumianą pomocą drugiemu człowiekowi? Próba znalezienia odpowiedzi na to pytanie stanowi przedmiot niniejszych rozważań. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na próbie N=2118 pracowników zatrudnionych w 9 elastycznych formach zatrudnienia: pracy na zastępstwo, telepracy, pracy tymczasowej, prac sezonowych, w ramach umów cywilno-prawnych, w niepełnym wymiarze czasu pracy, na czas określony, w ekonomii społecznej, samozatrudnionych. Problem doświadczania symptomów zjawiska wypalenia zawodowego - wyczerpania emocjonalnego oraz cynizmu, analizowany był z użyciem narzędzi MBI (Maslach Burnout Inventory - General Survey). Na potrzeby badania wykupiono licencje i uzyskano zgodę na zastosowanie niniejszej metody (for use by Magdalena Slazyk&Malgorzata Dobrowolska only. Received from Mind Garden, Inc. on March 21, 2013). Kwestionariusz został przetłumaczony oraz poddany wstępnej walidacji przez M. Ślazyk-Sobol. Celem badań było określenie poziomu wypalenia w grupach pracowników elastycznych form, a także porównanie komponentów wypalenia w zależności od miejsca zatrudnienia. Wyniki badań wskazują na alarmujący poziom wypalenia we wszystkich elastycznych formach poza sektorem ekonomii społecznej oraz zatrudnionymi w ramach umów zleceń (te grupy doświadczają średniego poziomu wypalenia). Wyczerpanie emocjonalne na poziomie przeciętnym i niskim wystąpiło wśród osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu, pracujących na umowę na zastępstwo oraz zatrudnionych w ramach ekonomii społecznej. Wszystkie badane grupy charakteryzują się wysokim cynizmem, jednak istotna różnica dotyczy telepracowników oraz ekonomii społecznej, gdzie wyniki tego komponentu były istotnie statystycznie niższe. Przedstawione badania miały charakter eksploracyjny, ale ich wyniki zachęcają do wdrażania działań profilaktycznych, obejmujących programy rozwoju pracownika - przede wszystkim szkoleń lub coachingów, które mogłyby wspierać kompetencje pracowników elastycznych form narażonych na doświadczanie zjawiska wypalenia. Nieodłącznym elementem zapobiegania wypaleniu powinny być także zmiany w polityce personalnej, przekładające się na kreowanie klimatu i kultury organizacyjnej, w których wartością byłoby dbanie o zdrowie, ale także o samorealizację zawodową pracowników.(abstrakt oryginalny)
Żyjemy w czasach zmian, które z definicji wytrącają człowieka z jego strefy komfortu, co jest równoznaczne z przeżywaniem stresu. Bombardowani gigabajtami informacji, których ludzki mózg nie jest w stanie przetwarzać, łatwo ulegamy stresowi, a ten staje się wszechobecny. Jak radzić sobie z tą sytuacją? (fragment tekstu)
Mając niekoniecznie sprzyjające środowisko, możemy własnym nastawieniem i konkretnymi działaniami uczynić pracę satysfakcjonującą albo przynajmniej wystarczająco dobrą. I odwrotnie - w środowisku sprzyjającym rozwojowi, autonomii i dobrej atmosferze czuć się nieszczęśliwymi poprzez narzucenie sobie zbyt wielkich wymagań i oczekiwanie od innych tego samego. (fragment tekstu)
12
Content available remote Wypalenie zawodowe a motywacja do pracy
80%
Artykuł przedstawia związki wypalenia zawodowego z motywacją do pracy. Najbardziej popularne koncepcje wypalenia zawodowego, są jednocześnie koncepcjami motywacyjnymi, mówiącymi o tym, że wypalenie zawodowe występuje u pracowników wysoce zmotywowanych do pracy, którzy doświadczają rozczarowania i frustracji swoich wysokich, idealistycznych, a nawet nierealistycznych oczekiwań w pracy związanej z intensywnym kontaktem interpersonalnym z pacjentami, uczniami, klientami. Przedstawiona jest także koncepcja wypalenia zawodowego jako przeciwieństwa zaangażowania, w którym jednym z najistotniejszych elementów jest własna stała i zaspokajana motywacja. W artykule przedstawiono środowiskowe oraz indywidualne czynniki sprzyjające wypaleniu zawodowemu. Zaprezentowano także metody zapobiegania wypaleniu zawodowemu, metody zwalczania go i niwelowania jego skutków, a także odzyskiwania utraconej motywacji do pracy poprzez koncentrację na budowaniu zaangażowania, zamiast zwalczania negatywnych czynników facylitujących wypalenie zawodowe. Dzięki koncentracji na zaangażowaniu wymiary wypalenia zawodowego zmieniają się w wymiary zaangażowania: wyczerpanie emocjonalne jest zastąpione przez entuzjazm, zgorzknienie będące wyrazem depersonalizacji, przez współczucie i empatię, a obniżone poczucie osiągnięć osobistych przez efektywność i poczucie kompetencji. (abstrakt ze strony domowej czasopisma)
Purpose: Nowadays the concept of sustainable development of a company includes job burnout, a new phenomenon which is still poorly recognized and rarely considered in company's activities. Burnout syndrome is a spectrum of symptoms of a physical and emotional nature, resulting from various burdens, including the professional ones, and most often caused by stress. The awareness of the problem should, and already results in preventive measures and a reaction to the existing syndrome of occupational burnout among companies representing sectors especially exposed to this phenomenon. Such sectors include Education, IT and Healthcare, among others. The solution to the growing problem is seen in the complex of well-being activities, comprised in the holistically approached concept of sustainable development. The aim of the paper is to define the basic research categories of the subject of the study and to define the structure of the contemporary model of the concept of sustainable development and the ways of its implementation in the area of "suppressing, preventing and mitigating" the negative effects in the business, environment, and human sub-spheres, with special focus on the latter sphere. Design/methodology/approach: The research is exploratory in nature. It includes methods of quantitative and qualitative analysis for the needs of discussion on the results of secondary research. The conducted primary research is only a pilot study, prior to in-depth explanatory research planned for the near future. Originality/value: The obtained results show that the necessary condition for the implementation of contemporary models of sustainable development is a holistic approach of companies to the implementation of its sub-areas, especially those aimed at preventing and reducing occupational burnout, which is expressed in a wide spectrum of ways in which it is perceived and experienced by the employer and an employee, and which are different for these two professional groups, and the three surveyed sectors.(original abstract)
14
Content available remote Istota i konsekwencje ekonomiczne wypalenia zawodowego
80%
W erze postindustrialnej, opartej na usługach i informatyzacji prawie wszystkich sfer życia jednostki, wiedza i umiejętności, głównie komunikacyjne oraz interpersonalne, a także elastyczność i mobilność pracowników nabrały szczególnego znaczenia. Nieustannie rosnący przepływ informacji, które muszą zostać przeanalizowane, i potrzeba stałego komunikowania się z otoczeniem wpływają na wydłużenie czasu pracy. Powszechność telefonii komórkowej i mobilnego Internetu sprawiają, że zakończenie dnia pracy ma dla wielu pracowników w zasadzie charakter iluzoryczny, z uwagi na wymóg dyspozycyjności, który coraz częściej odnaleźć można w publikowanych profilach poszukiwanych pracowników. Wzrost zaangażowania i zwiększony zakres obowiązków oraz odpowiedzialności nie znajduje jednak odzwierciedlenia w adekwatnie rosnących wynagrodzeniach, co w konsekwencji może prowadzić do powstania syndromu wypalenia zawodowego. Z uwagi na fakt, że zjawisko to zaczęło przybierać na sile, uznano, iż należy poznać istotę i przyczyny oraz wskazać sposoby zapobiegania mu. Aby osiągnąć tak sformułowany cel, przeprowadzono analizę wybranych pozycji polskiej i anglojęzycznej literatury przedmiotu oraz przestudiowano opisane przypadki syndromu wypalenia zawodowego, co w rezultacie pozwoliło na zastosowanie metody monograficznej.(abstrakt oryginalny)
Instruktorzy terapii zajęciowej podejmują w swej pracy szereg działań mających na celu rehabilitację społeczną i zawodową osób chorych lub niepełnosprawnych. Działania te wiążą się z organizowaniem i prowadzeniem zajęć terapeutycznych opartych na wykonywaniu prac angażujących różne sfery funkcjonowania człowieka: fizyczną, poznawczą, emocjonalną, społeczną. Zajęcia mogą mieć formę zajęć pracowniczych, komputerowych, plastycznych, rękodzielniczych - rzeźbiarskich, tkackich etc. Warto jednak zwrócić uwagę, że praca instruktora obejmuje aktywizowanie podopiecznych, kształtowanie ich motywacji, wspieranie poczucia własnej wartości i rozwijanie kompetencji społecznych, przez co wymaga osobistego zaangażowania i głębszej relacji. Tym samym praca ta wpisuje się w kategorię zawodów społecznych, w których dobry kontakt z drugim człowiekiem warunkuje skuteczność świadczonej pomocy. Wykonywanie zawodów z tej kategorii wiąże się jednak z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wypalenia zawodowego. (fragment tekstu)
W artykule podjęto tematykę zależności pomiędzy rodzajem motywacji osiągnięć a oczekiwaniami pracowników dotyczącymi działań wspierających rozwój. Głównym celem pomiarów było pokazanie znaczenia wykorzystanych narzędzi diagnozujących różnice pomiędzy pracownikami w celowym projektowaniu programów rozwojowych. W badaniu poddano weryfikacji, czy dominujący rodzaj motywacji w zakresie osiągania celów (nastawienie na efektywność vs nastawienie na mistrzostwo) różnicują oczekiwania w zakresie wsparcia ich rozwoju przez organizację. Jednocześnie ocenie poddano ryzyko pojawienia się negatywnych skutków w przypadku niespełnienia oczekiwań pracownika. Wyniki badań potwierdziły wszystkie założone tezy. Pracownicy cechujący się wyższym nastawieniem na mistrzostwo posiadali większe i bardziej różnorodne oczekiwania w zakresie wsparcia ich rozwoju przez organizację. Jednocześnie u osób, u których występowała większa różnica pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistymi działaniami pracodawcy, zaobserwowano wyższy poziom wypalenia zawodowego i innych niekorzystnych rezultatów. Uzyskane wyniki mogą stanowić istotną wskazówkę dla specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, a w szczególności projektowaniem programów rozwojowych(abstrakt oryginalny)
The aim of the article was to diagnose the professional burnout, work ethic, beliefs about the social world among employees of the Rybnik Coal District and analyse the relationships between these variables. The authors checked whether work ethic, beliefs concerning the bad world, system justification, focus on social dominance, compassion, faith in life, as a zero-sum game and identification with Poland constitute a predictor of professional burnout of employees of industrial and mining plants. It was stated that exhaustion is associated with deferred gratification, while withdrawal with the scale of morality and ethics. The overall rate of professional burnout is associated with hard work and deferred gratification as well as with the overall result in the field of work ethic. Deferred gratification and compassion turned out to be significant predictors of professional burnout. Deferred gratification is at the same time an important predictor of exhaustion.(original abstract)
18
Content available remote Przyczyny i skutki wypalenia zawodowego
61%
W artykule zajęto się problemem wypalenia zawodowego. Przedstawiono charakterystykę wypalenia zawodowego. Pokazano także przyczyny powstania tego niekorzystnego zjawiska oraz jego skutki. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Syndrom des emotionalen Ausgebranntseins. Philosoph-psychologischer Aspekt
61%
Strained living conditions in modern society, leading to the appearance of different negative mental states of the personality, in many ways determine the necessity for the investigation of the phenomenon of psychological (emotional) burned out of people. "The phenomenon of being burned out is a complicated Mehrebenensymptomatologie of soul loss as a result of permanent psychological tension in emotionally or cognitively complex situations of professional interaction with other people before". We propose an approach to the study of the syndrome of mental burnout of the positions of the neoclassical Eroläuterung the dual human nature. The essence of unconventional view of the dual nature of human nature after a short run down to this. Man as such has two factors. In a man, so to speak coexist two people - "a man in general" and "one man". These factors are in the dialectic. "A man in general" is the ability of man as such the fundamental need of human life ever to have in an abstract concrete insensible of it form and to satisfy, but perceived and understood in the vicinity of the individuals of it as something individual of the human race , especially him absolutely similar, but in the same time also it absolutely strange. (author's abstract)
20
61%
Wypalenie zawodowe charakteryzuje się doświadczaniem nieprzemijającego zmęczenia, wyczerpania emocjonalnego, złego samopoczucia psychicznego i fizycznego oraz uczucia niepowodzenia i rozczarowania w obszarze działalności zawodowej [Sokołowska 2007]. Wypalenie zawodowe rozpatrywane jest z wykorzystaniem różnych koncepcji psychologicznych, a długoletnie badania tego zjawiska spowodowały oddzielenie go od takich stanów jak nerwica czy depresja [Jakubowska-Winecka, Włodarczyk 2007, s. 168](fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.