Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 311

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public finance sector
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie o prawidłowość praktyki operatora wyznaczonego - Poczty Polskiej S.A., polegającej na oferowaniu w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych, prowadzonych przez podmioty należące do jednostek sektora finansów publicznych, usług przesyłek listowych krajowych o wadze i wymiarach określonych w art. 45 ust. 1 ustawy Prawo pocztowe jako usług umownych - nie będących powszechnymi usługami pocztowymi i w konsekwencji naliczanie w zakresie tych usług 23% podatku VAT. W ramach artykułu omówiono także skutki takiej praktyki dla oferty złożonej przez operatora wyznaczonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zarówno w zakresie zamówień publicznych podlegających ustawie Prawo zamówień publicznych, jak również zamówień publicznych nie podlegających reżimowi tej ustawy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie stopnia obciążenia przyszłego pokolenia spłatami zadłużenia publicznego. Tak postawionemu celowi towarzyszy następująca hipoteza badawcza: rosnąca nierównowaga sektora finansów publicznych powoduje zwiększanie wykorzystania publicznych instrumentów dłużnych o długich terminach zapadalności. Weryfikacji hipotezy dokonano w oparciu o analizy danych statystycznych pochodzących z baz Eurostatu, Europejskiego Banku Centralnego i OECD, dotyczących sektora finansów publicznych krajów UE.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza zmian w art. 112aa i art. 112d ustawy o finansach publicznych, które zostały uchwalone na mocy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Na wstępie krótkiemu opisowi została poddana konstrukcja mechanizmu SRW oraz nakreślone zostały jego wcześniejsze zmiany. Następnie dogłębnej analizie poddane zostały przyczyny i forma każdej z omawianych zmian. Na tej podstawie zostały wyciągnięte wnioski co do wpływu modyfikacji na funkcjonowanie stabilizującej reguły wydatkowej w następnych latach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został zbadaniu związków zachodzących pomiędzy rozmiarem sektora finansów publicznych (SFP) a gospodarką. Celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie najważniejszych zmiennych służących zobrazowaniu związków zachodzących pomiędzy rozmiarem SFP i gospodarką oraz ustalenie częstotliwości ich występowania w relacji do badanych par zmiennych. Do odkrywania związków pomiędzy zmiennymi opisującymi rozmiary SFP oraz gospodarki wykorzystano metodologię bazującą na sieciach Bayesa. Analizie poddano gospodarki państw UE oraz ich systemy finansów publicznych. Okres przyjęty do badań obejmował roczniki od 2000 do 2013. Do opisu gospodarki wytypowano 18, a do opisu SFP 15 zmiennych, dla których źródłem były bazy Eurostat, OECD oraz Banku Światowego. Wśród miar gospodarki oraz SFP znalazły się zarówno miary uznawane za standardowe (klasyczne), jak i mierniki zaproponowane przez autorów. Przeprowadzone badania pozwoliły zbudować ranking zmiennych opisujących rozmiary SFP według klasyfikacji opartej na maksymalnej liczbie ich wystąpień w regułach opisujących gospodarkę. Badanie umożliwiło także opracowanie rankingu zmiennych opisujących rozmiary SFP oparte na liczbie związków identyfikowanych w odniesieniu do pojedynczej zmiennej opisującej rozmiary SFP ze zmienną opisującą gospodarkę. W wyniku analiz ustalono, które ze zmiennych opisujących rozmiary SFP oraz zmiennych opisujących gospodarkę wykazywały w badanym okresie największą częstotliwość związków mierzoną liczbą lat, w których identyfikowano powiązania pomiędzy zmiennymi. Badanie pozwoliło zbudować ranking zmiennych opisujących rozmiary SFP według kryterium liczby zmiennych opisujących gospodarkę, w stosunku do których miary SFP wykazywały związek. Przeprowadzone ustalenia powodują, że artykuł wpisuje się w dyskusję nad SFP i optymalizacją jego rozmiaru, a jednocześnie stanowi punkt wyjścia dla dalszych badań nad jego wielkością oraz wpływem na gospodarkę. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto rozważań na temat zasad i organizacji rachunkowości w publicznej jednostce oświatowej, która funkcjonuje w formie jednostki budżetowej. Celem artykułu jest przedstawienie uregulowań prawnych z zakresu rachunkowości jednostki oświatowej ze szczególnym uwzględnieniem specyficznych rozwiązań stosowanych w jednostkach sektora finansów publicznych. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy opisowej, której wynikiem jest zidentyfikowanie występujących w praktyce rozwiązań z zakresu organizacji rachunkowości w jednostkach oświatowych. W artykule wskazano przede wszystkim te zasady rachunkowości, których stosowanie gwarantuje rzetelne i przejrzyste prowadzenie rachunkowości, co jest niezbędne w sytuacji wykorzystywania do realizacji zadań środków publicznych. W opracowaniu wskazano także możliwe formy obsługi ekonomiczno-administracyjnej jednostek oświatowych wykorzystywane przez organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki z zakresu prawa finansów publicznych. Przedmiotem analizy są wybrane kompetencje ministra właściwego do spraw finansów publicznych odnoszące się do państwowego długu publicznego. W pierwszej części opracowania autorka dąży do ustalenia zakresu przedmiotowego i podmiotowego oraz znaczenia realizowanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych kompetencji kontrolnych w obszarze państwowego długu publicznego. Druga część pracy poświęcona została analizie kompetencji programistyczno- strategiczych. Autorka nie tylko dokonuje prezentacji i oceny Strategii zarządzania długiem publicznym w ostatnich latach, ale też podejmuje próbę ustalenia relacji między tym dokumentem a innymi dokumentami o charakterze programistycznym dotyczącymi finansów publicznych w Polsce. W konkluzji autorka potwierdza tezę o szerokich wręcz dyskrecjonalnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było wyodrębnienie prowzrostowych, neutralnych i nieprowzrostowych grup wydatków sektora finansów publicznych, a także dokonanie analizy porównawczej ich aktualnej struktury oraz dynamiki w latach ubiegłych w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej. Badanie dotyczyło 28 krajów dla okresu 1996-2015. Podział na prowzrostowe i nieprowzrostowe wydatki publiczne został oparty na dostępnej literatury przedmiotu oraz estymacji za pomocą modelu z efektami stałymi. Przegląd przytoczonej literatury nie dał jednoznacznej odpowiedzi na to, które z grup wydatków publicznych mają charakter prowzrostowy, wobec czego przyjęto pewne upraszczające założenia, bazując na wynikach modelu z efektami stałymi. Na podstawie przeprowadzonej estymacji do grup wydatków prowzrostowych zaliczono: usługi ogólnopaństwowe, obronę narodową, bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz sprawy gospodarcze, natomiast nieprowzrostowymi grupami wydatków okazały się: ochrona środowiska, rekreacja, kultura i religia oraz ochrona socjalna. Ustalone kryterium wyodrębnienia wydatków publicznych stanowiło podstawę do weryfikacji hipotezy o wypieraniu prowzrostowych wydatków publicznych przez nieprowzrostowe. Ustalono, że od 2011 roku w Polsce wydatki nieprowzrostowe zaczęły wypierać prowzrostowe. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Budżet zadaniowy - ujęcie polskie i międzynarodowe
76%
Koncepcja budżetu zadaniowego wpisuje się w trend światowej transformacji w obszarze finansów publicznych definiowany jako Nowe Zarządzanie Publiczne, które jest próbą przełożenia modeli i zasad zarządzania stosowanych w sektorze prywatnym na sektor publiczny. Celem artykułu jest synteza i prezentacja aktualnych rozwiązań prawnych w Polsce i na świecie oraz dorobku naukowego w tym zakresie. Artykuł ma charakter przeglądowy literatury tematu, wskazując na różne ujęcie tej problematyki zarówno od strony teoretycznej, jak i zastosowania w praktyce. Dokonano również analizy porównawczej w celu prezentacji najważniejszych przyczyn wprowadzania budżetu zadaniowego, jak i zróżnicowanego podejścia do tej koncepcji w wybranych krajach świata. Przedstawione międzynarodowe porównanie wskazuje, że jest to narzędzie, które wpisuje się w nowy styl zarządzania sektorem publicznym.(abstrakt oryginalny)
Cel - Przedstawienie przebiegu realizacji czynności audytowych w jednostkach sektora administracji rządowej. Metodologia badania - Analiza regulacji prawnych, literatury oraz opracowań Ministerstwa Finansów w zakresie oceny funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Wynik - Zestawienie informacji na temat realizacji zadań audytowych w jednostkach administracji rządowej w latach 2011-2015. Oryginalność/wartość - Zwrócenie uwagi na aspekt doskonalenia pomiaru efektowności czynności doradczych.(abstrakt oryginalny)
Cel - Omówienie istoty wartości dodanej, którą przysparza jednostce audyt wewnętrzny, a także wpływu wdrożenia programu oceny i poprawy jakości audytu na zwiększenie wartości dodanej dla komórki audytu wewnętrznego i jednostki jako całości. Metodologia badania - Analiza krytyczna literatury, standardów i przepisów prawnych, metoda dedukcyjna oraz synteza wniosków z analizy. Wynik - Przedstawiono wyniki badań ankietowych na temat jakości audytu wewnętrznego w wybranych jednostkach sektora finansów publicznych w województwie wielkopolskim. Oryginalność/wartość - Przedstawione wyniki badań mogą stanowić asumpt dla teoretyków do dalszych zaawansowanych badań nad zagadnieniami pomiaru i doskonalenia jakości audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
Cel - Analiza funkcjonowania audytu wewnętrznego w Polsce w aspekcie obowiązujących regulacji prawnych. Metodologia badania - Analiza porównawcza, wnioskowanie logiczne. Wynik - Wskazanie rozwiązań prawnych, których funkcjonowanie wpływa na działanie jednostek sektora finansów publicznych oraz ocenę audytu wewnętrznego. Oryginalność/wartość - Analiza regulacji prawnych definiujących funkcjonowanie audytu wewnętrznego umożliwiła wskazanie rozwiązań wpływających na skuteczność zorganizowanego systemu kontroli i nadzoru wynikającego z negocjacji akcesyjnych Polski z UE. Interpretację przepisów prawnych poparto badaniami empirycznymi. Wartość naukową pracy stanowi poszerzenie wiedzy w zakresie oddziaływania regulacji prawnych dotyczących audytu wewnętrznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problemy związane z zadłużeniem sektora samorządowego w Polsce w latach 2010-2014. Głównym celem pracy była próba ustalenia zależności pomiędzy poziomem wydatków inwestycyjnych, a wielkością zadłużenia tego sektora. Według autora wzrost poziomu wydatków inwestycyjnych pociągał za sobą zwiększenie zadłużenia w przyjętym do badania okresie. Do zbadania tego problemu wykorzystano analizę danych statystycznych, a otrzymane wyniki zostały uzupełnione o wnioski z badań innych autorów dostępne w literaturze przedmiotu. W wyniku przeprowadzonych badań można powiedzieć, że niekorzystna alokacja środków pochodzących z kredytów i pożyczek na wydatki bieżące JST oraz spadek udziału w wydatkach inwestycyjnych ogółem tych podmiotów może świadczyć o nieodpowiedzialnej i nierozwojowej polityce władz tych jednostek. (abstrakt oryginalny)
Audyt wewnętrzny w sektorze finansów publicznych jest prowadzony od 2002 roku. Okresowo Ministerstwo Finansów publikuje informacje o rozmiarach i efektach audytu wewnętrznego. W artykule przedstawiono informacje z 2007 roku w zakresie liczby jednostek objętych audytem, ilości audytorów wewnętrznych, liczby wykonanych zadań audytorskich i liczby złożonych sprawozdań. (abstrakt oryginalny)
Audyt zamówień publicznych stanowi szczególną pozycję listy zadań w planie strategicznym, wynikającym z analizy ryzyka dokonywanej przez każdego audytora wewnętrznego. Zapewnienie efektywnego i celowego gospodarowania środkami publicznymi jest priorytetowym zadaniem w zakresie obowiązków kierowników jednostek budżetowych, dlatego też skuteczność audytu w tym obszarze ma kolosalne znaczenie dla jednostek sektora finansów publicznych. Celem artykułu jest przedstawienie przykładowej listy kontrolnej ułatwiającej przeprowadzenie audytu zamówień publicznych. (fragment tekstu)
W artykule wskazano problem państwowych wydatków sztywnych. Na wstępie przytoczone i przeanalizowane zostały doktrynalne definicje wydatków sztywnych. Na tej podstawie opracowano katalog wydatków sztywnych, którego elementy później zostały zaklasyfikowane do odpowiednich grup wydatkowych. W dalszej części pracy przytoczone są metody "uelastyczniania wydatków sztywnych" w zależności od ich źródła. Następnie problem nadmiernego wzrostu wydatków sztywnych zestawiony zostaje z postępującą w ostatnich latach marginalizacją budżetu państwa. Na podstawie obecnych procesów zachodzących w polityce fiskalnej wskazano na konieczność rozpatrywania opisywanego problemu w szerszym obszarze niż budżet państwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę form organizacyjno-prawnych w sektorze finansów publicznych. Mając na uwadze zróżnicowane zasady ich tworzenia oraz finansowania zadań publicznych, za cel pracy przyjęto analizę zasad funkcjonowania form organizacyjno-prawnych działających w warunkach quasi-rynkowych. W artykule zaprezentowano rozważania o charakterze teoretycznym dotyczące kryteriów wyboru formy organizacyjno-prawnej finansowania zadań publicznych oraz podstaw prawnych funkcjonowania agencji wykonawczych i instytucji gospodarki budżetowej. W części empirycznej pracy analizie poddano wyniki finansowe omawianych form w latach 2011-2016 w kontekście regulacji prawnych. W opracowaniu zastosowano metodę porównawczej analizy opisowej. Przeprowadzone badania umożliwiły ocenę efektywności działania wybranych form organizacyjno-prawnych w świetle osiąganych wyników finansowych, a także wskazanie rozbieżności pomiędzy regulacjami ustawowymi i ich funkcjonowaniem w praktyce.(abstrakt oryginalny)
Cel - W artykule zaprezentowano opublikowane akty prawne regulujące audyt wewnętrzny w Polsce. Metodologia badania - Badania polegały na analizie regulacji prawnych w zakresie audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych. Wynik - Z przeglądu regulacji prawnych audytu wewnętrznego w Polsce wynika, że dotyczą one wyłącznie sektora finansów publicznych. Oryginalność/Wartość - Zwrócono uwagę na potrzebę opracowania rekomendacji w sprawie audytu wewnętrznego w pozostałych sektorach gospodarki. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny przydatności audytu w procesie ochrony zasobów publicznych oraz zwiększenia efektywności ich wykorzystywania. Autor wskazuje na istotę audytu wewnętrznego oraz ewolucję jego roli. Szczególne miejsce poświęcono znaczeniu audytu wewnętrznego w ochronie zasobów sektora finansów publicznych. W końcowej części autor stawia tezę, że potrzebne są badania dotyczące roli audytu w budowaniu systemów kontroli zarządczej. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Metodyka pomiaru efektywności w jednostce budżetowej
76%
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych, podobnie jak przedsiębiorstwa prywatne, powinny funkcjonować efektywnie. Wiąże się to z koniecznością racjonalnego gospodarowania, wymagającego z jednej strony osiągania właściwie postawionych celów, z drugiej natomiast odpowiedniego alokowania dostępnych zasobów. Efektywność musi być jednak w prawidłowy sposób mierzona, przy czym brak ogólnie dostępnych wzorców odnoszących się do jednostek budżetowych oznacza, że każda z nich może stosować własne rozwiązania w tym zakresie. Dlatego za cel artykułu przyjęto scharakteryzowanie oraz ocenę metod wykorzystywanych do pomiaru efektywności działalności prowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Lublinie. Realizacja celu wymagała dokonania analizy literatury przedmiotu oraz materiałów empirycznych pochodzących z badanej jednostki(abstrakt oryginalny)
Każdą zorganizowaną działalność cechuje istnienie określonych procedur, zasad działania, określonych przez kierownictwo danej jednostki organizacyjnej, które mają zapewnić spójność funkcjonowania, a nade wszystko osiągnięcie założonych celów. Jednak nawet najlepiej opracowane reguły i systemy nie będą w pełni efektywne, jeśli równocześnie nie będą funkcjonowały procedury kontroli wewnętrznej. Nowoczesna kontrola wewnętrzna powinna nie tylko chronić majątek, ale również przyczyniać się do jego pomnażania i osiągania optymalnych wyników. Wymaga to doskonalenia systemu kontroli wewnętrznej w kierunku aktywnego instrumentu zarządzania. Prawidłowość ta obejmuje również jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych. Dlatego też wprowadza się w nich systemy kontroli wewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli zarządczej. Celem artykułu jest ukazanie istoty kontroli wewnętrznej w nawiązaniu do kontroli zarządczej jako narzędzia wspomagającego procesy zarządcze w jednostkach sektora finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.