Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zwrócono uwagę na problem braku emitentów na polskim publicznym rynku kapitałowym. Wskazano błędy popełnione w okresie tworzenia zrębów publicznego rynku kapitałowego oraz giełdy.
Celem artykułu jest wykazanie, że utwór architektoniczny nie jest jednolity w swej postaci i w jego obrębie mogą występować także utwory zaliczane do architektury krajobrazu, wobec których należy wykonywać autorskie prawo osobiste do oznaczania autorstwa utworu. W efekcie umożliwi to również prawidłowe wykonywanie wobec tych utworów dozwolonego użytku publicznego, jakim jest tzw. prawo panoramy, z obowiązkiem oznaczania autorstwa. Następcy praw autorskich majątkowych bardzo często traktują dzieła architektury oraz architektury krajobrazu jak przedmioty wyłącznie użytkowe, naruszając autorskie prawa osobiste, w szczególności poprzez nagminne ich nieoznaczanie. Walor użytkowy omawianych utworów nie powinien pozbawiać ich autorów prawa do decydowania o tym, jak i czy dzieło ma być oznaczone. Bez zgody autora nikt nie powinien arbitralnie podejmować decyzji o anonimowej prezentacji takich utworów, zwłaszcza, że nie ma realnych przeszkód, aby ich autorstwo uwidoczniać np. na plakietkach, tabliczkach, umieszczonych w widocznym miejscu, co powinno stać się dobrą praktyką postępowania i świadectwem społecznej tożsamości kulturowej.(abstrakt oryginalny)
Od 1995 r. obserwuje się w Polsce dynamiczny rozwój tynku obligacji komunalnych. Jednostki samorządowe coraz chętniej korzystają z tego instrumentu dłużnego, który jest konkurencyjny w stosunku do tradycyjnego źródła długu, jakim jest kredyt bankowy. Na koniec 2005 r. wartość rynku obligacji komunalnych wyniosła prawie 3,3 mld zł i stanowiła 20% całkowitej wartości rynku obligacji pozaskarbowych w Polsce. Niestety wśród 264 emisji tylko trzy wprowadzone zostały do obrotu publicznego na rynku CeTO (obligacje Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania i Rybnika).Sytuacja taka wydaje się niezrozumiała, gdyż zważywszy na korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie emisji tych obligacji do obrotu publicznego, koszty z tym związane nie są wysokie.Celem niniejszego opracowania jest wskazanie, dla jakiej wielkości emisji obligacji komunalnych zasadne jest ich wprowadzenie do obrotu publicznego na rynku CeTO (według kryterium wysokości kosztów ponoszonych na rzecz KPWiG, KDPW oraz CeTO). W ramach opracowania zaprezentowano:- syntetyczną charakterystykę sposobów emisji obligacji komunalnych,- korzyści płynące z wprowadzenia obligacji do obrotu publicznego,- kalkulacje kosztów wprowadzenia obligacji do obrotu na rynku CeTO. (fragment tekstu)
Resort skarbu chce wdrożyć zasady ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa. Rozważa skierowanie części emisji akcji PKO BP do klientów banku.
Regulacja zamówień publicznych koncentruje się na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej i jego funkcjonowaniu zgodnie z podstawowymi swobodami. Ma ona na celu określenie zachowania sektora publicznego posiadającego dynamikę podobną do rynków prywatnych. Regulacja zamówień publicznych odzwierciedla jednak cechy rynków tego sektora, stanowiących kategorię samą w sobie, których cechą charakterystyczną jest realizacja interesu publicznego. Rynki te określane są jako rynki publiczne, różniące się od rynków prywatnych rodzajem bodźca do działania. Rynki publiczne mają za zadanie realizację interesu publicznego, podczas gdy rynki prywatne są po to, by przedsiębiorcy mogli osiągać zyski. Regulacja zamówień publicznych opiera się na harmonizacji, która jako proces kreowania prawa i polityki została wybrana przez instytucje europejskie do tworzenia regulacji za pośrednictwem dyrektyw. Dyrektywy są instrumentami prawnymi zapewniającymi ramy do wdrażania dorobku wspólnotowego, umożliwiając jednocześnie wymaganą elastyczność poprzez swobodę decyzyjną przyznaną państwom członkowskim co do form i metod ich wdrażania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na istotne zmiany, które zaobserwowano na polskim rynku kapitałowym w obszarze legislacyjnym. Nowelizacje oraz wprowadzane w życie nowe akty prawne, a przede wszystkim liberalizacja części przepisów powinna wpływać pozytywnie na rozwój rynku regulowanego. Na tle przemian prawnych przeprowadzonych w Polsce, w artykule opisano najważniejsze tendencje świadczące o rozwoju rynku giełdowego. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy obligacji gminnych. Okazało się, że na ich emisję zdecydowało się niewiele gmin, zaś na upublicznienie tylko jedna. Tymczasem autorka dowodzi o przewadze obligacji nad kredytami.
Omówiono sposoby podniesienia kapitału własnego przedsiębiorstwa w drodze pozyskiwania pieniędzy od inwestorów na rynku prywatnym i publicznym. Zwrócono uwagę, że przedsiębiorstwo działające w ramach grupy holdingowej ma dodatkowe możliwości działań w tym zakresie.
W niniejszym rozdziale ocenie podlega opłacalność inwestycji w akcje przy użyciu podstawowych wskaźników analizy fundamentalnej na podstawie własnych obliczeń. Przedmiotem analizy są akcje spółek z różnych branż gospodarki. Celem niniejszego badania uczyniono ocenę opłacalności inwestycji w akcje spółek z listy indeksu KASE (Kazakhstan Stock Exchange). Wyniki badań wskazują, że warto inwestować w akcje spółek branży naftowej oraz energii elektrycznej, a mianowicie w akcje S.A. KazTpansOil oraz S.A. KEGOC, ponieważ walory tych przedsiębiorstw są najbardziej opłacalnymi dla inwestorów na publicznym rynku papierów wartościowych w Kazachstanie. Rynek akcji Kazachstanu nie wydaje się atrakcyjny dla inwestorów z powodu jego wysokiej koncentracji. Charakterystyczną cechą rynku akcji w Kazachstanie jest to, że około 85% kapitału na rynku akcji zapewnia 8 największych przedsiębiorstw reprezentujących sektor surowcowy i bankowy [Информационный бюллетень, 2020]. Akcje przedsiębiorstw koncentrują się głównie na pakietach kontrolnych inwestorów strategicznych, którzy nie są zainteresowani utratą kontroli nad przedsiębiorstwem i ujawnieniem informacji. Wynika z tego, że potencjalni inwestorzy mają ograniczone możliwości inwestowania swoich oszczędności na rynku akcji. Cel główny publikacji stanowi zatem ocena opłacalności inwestycji w akcje spółek z listy indeksu KASE (Kazakhstan Stock Exchange). Powodem wyboru spółek do badania jest to, że po pierwsze, akcje tych spółek generują 85% obrotów rynku akcji; po drugie, zostały zawarte na liście indeksu KASE; po trzecie, akcje tych spółek są najbardziej płynne na giełdzie; po czwarte, jako instrumenty finansowe są popularne wśród inwestorów. Wyniki badań wskazują, że na publicznym rynku akcji w Kazachstanie najbardziej opłacalne okazuje się inwestowanie w akcje spółek działających w branży naftowej oraz energii elektrycznej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest porównanie sektora bankowego oraz rynku papierów wartościowych jako kanałów przepływu kapitału od podmiotów dysponujących jego nadwyżkami do instytucji odczuwających jego niedobór. Stwierdzono nikłą rolę publicznego rynku kapitałowego, w tym giełdy warszawskiej, w alokacji zasobów w polskiej gospodarce.
Gdyby spojrzeć na polski rynek obligacji samorządowych począwszy od początku trzeciego tysiąclecia, okaże się, że rynek ten jest w fazie stosunkowo dynamicznego rozwoju. Wciąż rośnie liczba emitentów. W okresie 2000-2004 liczba samorządów emitujących obligacje uległa niemal podwojeniu. Dotąd wśród nabywców obligacji dominowały banki. Struktura przyszłych inwestorów powinna ulec zmianie.
Celem opracowania jest przedstawienie związków, punktów styku między usługami publicznymi i sferą publiczną, jako obszarów kluczowych dla rozwoju społecznego. W nawiązaniu do tak postawionego celu sformułowano następujące pytanie badawcze: Co jest podstawowym łącznikiem między sferą a usługą publiczną? Weryfikacja przedstawionej hipotezy przeprowadzona została w oparciu o analizę literatury naukowej z dziedziny socjologii, filozofii i ekonomii. Przestrzeń publiczna traktowana jako nieożywiona część cywilizacyjnego krajobrazu jest miejscem, które może, a właściwie powinno stanowić scenę dla sfery publicznej, która w odróżnieniu od infrastruktury posiada już wymiar społeczny, niematerialny - duchowy. Odwołując się zarówno do filozofii J. Habermasa, H. Arendt czy Z. Baumana można wykazać, że sfera publiczna staje się agorą dopiero wówczas, gdy skupia się na wspólnocie, odtrącając wartości utylitarne. Owa wspólnotowość natomiast sprowadza się w zasadzie do pojęcia dobra. Tym samym dochodzimy do punktu styku sfery publicznej z sektorem usługowym. Świadczyć (usługę) w domyśle znaczy bowiem czynić dobro - co podkreśla K. Rogoziński. Zatem służenie, szczególnie w wersji publicznej miało olbrzymi potencjał uratować zanikającą sferę publiczną. Niestety, okazuje się, że obecna epoka, oficjalnie zwana postindustrialną jest w zasadzie re-industrializacją, a nawet hiper-industrializacją. Wzorce przemysłowe są masowo adaptowane na grunt usługowy. Postępująca transformacja cyfrowa sektora usług zabiera przestrzeń do spotkania i dialogu. Zatomizowane społeczeństwo egzystuje w wirtualnym świecie. Sfera publiczna umiera, zostaje tylko pusta przestrzeń. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto omówienie niektórych kwestii poruszonych w referacie wygłoszonym przez autora na konferencji, która miała miejsce w Warszawie w dniach 22-23 stycznia 2001 r. na temat publicznego rynku instrumentów pochodnych. Przedstawiono podstawowe fakty, korzyści i zagrożenia związane z instrumentami pochodnymi. Przybliżono zagadnienie polskiego rynku publicznego instrumentów pochodnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.