Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1050

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 53 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public sector
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 53 next fast forward last
Organiczną częścią państwa jest sfera, w której istotną rolę odgrywają władze publiczne szeroko pojmowane. Wraz z instytucjami publicznymi tworzą infrastrukturę państwa, decydującą o jego stabilności i sprawności. W języku ekonomicznym kluczowym pojęciem jest sektor publiczny, jako obszar gospodarki (i państwa), wydzielony na podstawie kryterium własnościowego. W literaturze ekonomicznej i w praktyce gospodarczej nie występuje jednoznaczna definicja sektora publicznego. Obok niego funkcjonuje kategoria sektora prywatnego. Od pewnego czasu zerwano z podziałem dychotomicznym na te sektory i wyodrębniono kolejny, trzeci sektor, nazywany społecznym lub organizacji pozarządowych. Jednostki działające w ramach poszczególnych sektorów odgrywają różną rolę i realizują różne funkcje w procesie gospodarowania, w strukturach państwowych i w zbiorowościach społecznych. Złożoność problemów publicznych, wpływ zmiennego i dynamicznego otoczenia powodują konieczność współpracy pomiędzy tymi sektorami, polegającej na tworzeniu koalicji wokół wspólnych interesów. (fragment tekstu)
2
100%
Sektor publiczny odgrywa strategiczną rolę w funkcjonowaniu każdego państwa. Charakter świadczonych usług publicznych i społecznych przezeń sprawia, iż zasadne jest stałe dokonywanie ich oceny, aby sprawować kontrolę nad osiąganym poziomem jakości oraz racjonalnością wydatkowania publicznych pieniędzy. Dorobek ekonomiki sektora publicznego w zakresie wygenerowania mierników i metod oceny jakości oferowanych i realizowanych usług dla społeczności lokalnych jest znaczący, jednak ich praktyczne wykorzystanie jest jeszcze małe.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest zbadanie relacji pomiędzy wartością publiczną a legitymizacją. Pierwsza z nich jest relatywnie nową koncepcją zarządzania w sektorze publicznym i wyraża ideę, że menedżerowie sektora publicznego powinni kreować "wartość dla społeczeństwa" (tak zwaną wartość publiczną). Niestety, istnieje kilka interpretacji wartości publicznej, które omówione są w niniejszym artykule. Opisano również główne cechy legitymizacji będącej jedną z kluczowych idei w naukach politycznych. W zakończeniu przeanalizowano koncepcję, wedle której wartość publiczna jest podstawą dla legitymizacji(abstrakt oryginalny)
Problem korupcji stał się w ostatnich latach jednym z szerzej omawianych zjawisk społecznych. O korupcji pisze się i mówi wiele, jednak zazwyczaj robią to publicyści i komentatorzy życia publicznego. Korupcja stała się tematem szeroko opisywanym przez media, rzadziej przez badaczy życia społecznego. Tymczasem zjawisko to ewoluowało i coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania nie tylko socjologów i prawników, lecz także ekonomistów. Dzieje się tak dlatego, iż towarzyszy ono wszelkim procesom gospodarczym i to zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także na ich styku. W niektórych aspektach wymiany gospodarczej korupcja uzupełnia lub też całkowicie zastępuje mechanizm rynkowy. W takim ujęciu jest ona procesem dokonującym się w sposób ciągły i w praktyce niemożliwym do wyeliminowania. Jednak natężenie korupcji różni się w poszczególnych rejonach świata, w zależności od wielu uwarunkowań politycznych, historycznych, gospodarczych, kulturalnych i społecznych. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie źródeł korupcji w polskim sektorze publicznym. Nasz kraj jest bowiem postrzegany jako jeden z bardziej skorumpowanych w Unii Europejskiej, a w komentarzach prasowych wskazuje się na sferę publiczną jako odpowiedzialną za taki stan rzeczy. Autor stawia tezę, iż korupcja jest naturalnym zjawiskiem społecznym, którego nie można wyeliminować, a wyższy jej poziom w Polsce związany jest z czynnikami instytucjonalnymi oraz kulturowymi. Kolejną tezą jest stwierdzenie, iż korupcja nie jest wyłączną domeną sektora publicznego, lecz wynika z naturalnych skłonności człowieka do maksymalizowania indywidualnych korzyści przy możliwie jak najniższych kosztach(fragment tekstu)
Decentralizacja jest warunkiem koniecznym poprawy efektywności usług publicznych, ale jej nie gwarantuje. Do tego potrzebne jest spełnienie wielu dodatkowych warunków, co, jak pokazuje praktyka wcale nie jes łatwe. (fragment tekstu)
Polityka innowacyjna obecnie jest jedną z najważniejszych dziedzin polityki ekonomicznej. Celem tej polityki jest tworzenie odpowiednich warunków oraz wspieranie wszelkich działań służących powstawaniu i rozwijaniu innowacji. W artykule przedstawiono istotę, przekształcenia oraz zadania współczesnej polityki innowacyjnej prowadzonej w krajach i regionach Unii Europejskiej. W artykule omówiono także rolę władz regionalnych w kreowaniu tej polityki, która jest szczególnie ważna we wspieraniu transferu technologii, promowaniu zastosowań technologii informatycznych oraz tworzeniu wizji rozwoju i rozbudowie infrastruktury służącej tworzeniu i rozwojowi wiedzy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Advantages of Implementing Project Management in Enterprises
80%
Introduction/background: This article presents the advantages of using project management in an enterprise. The article is developed on the basis of a literary review including the results of the author's own research.Aim of the paper: The goal of the article is to identify the main advantages for the introduction of project management in an enterprise.Materials and methods: The method of writing the article is a literary review, which was made on the basis of research materials from international scientific journals. As an example, the author considers the public sector of the Republic of Kazakhstan.Results and conclusions: Based on the literature review described in the article, the results obtained from the implementation of project management at enterprises allow to reveal in more detail the advantages of using project management. However, the existing problems faced by some enterprises still remain a barrier to achieving certain goals of the enterprises themselves. Based on the author's own research, the article examines the indicators of the implementation and use of project management on the example of the public sector of Kazakhstan. Problems in the implementation and use of project management in the public sector are based on the lack of necessary national standards, qualified specialists and not high involvement of the state authorities in the implementation of project management. According to these problems, recommendations are given that can help solve some problems and improve the overall project management system in the public sector. (original abstract)
Każda formacja społeczno-polityczna wyróżnia się swoistym systemem wartości, akceptowanym przez większość społeczeństwa. W strukturze tego systemu ważne miejsce zajmuje etyka zawodowa. Jest ona definiowana .... jako całokształt ocen i norm wyznaczających określone obowiązki moralne, dotyczące zarówno czynności wynikających bezpośrednio z wykonywania danego zawodu, jak i związanych z nim społecznych stosunków zawodowych .Istnienie takich standardów etycznych w sektorze publicznym jest o tyle ważne, że niejednokrotnie jego urzędnicy są zmuszeni dokonywać wyborów, co do hierarchii realizowanych przez nich celów publicznych. Ich realizacja i rozumienie może powodować wiele konfliktów, za których rozstrzyganie odpowiada w dużej mierze administracja publiczna.(fragment tekstu)
Przed rokiem 1978 Chiny stosowały wysoko scentralizowany system gospodarki planowej. Do zarządzania nim potrzebna była niezwykle rozrośnięta administracja, w efekcie przedsiębiorstwa były nierentowne. O konieczności reform w sektorze przedsiębiorstw państwowych zadecydowano już na pierwszym etapie modernizacji - w 1984 roku, na XII zjeździe Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh) zadecydował o priorytetowym znaczeniu reformy przedsiębiorstw państwowych, z kolei w 1993 roku XIV zjazd KC KPCh ogłosił, iż celem reformy przedsiębiorstw państwowych będzie stworzenie nowoczesnego systemu korporacyjnego. W artykule przedstawię cztery etapy reformy przedsiębiorstw państwowych. Oprócz tego omówię, jaki wpływ na reformę przedsiębiorstw państwowych miały zmiany wprowadzone w innych sektorach gospodarki. Ponadto w początkowej części artykułu przybliżam polityki czterech modernizacji, jakie miały mieć miejsce w powojennych Chinach.(abstrakt oryginalny)
Mimo podobnych przyczyn (nieefektywność sektora publicznego, kłopoty budżetowe wielu państw) i celów (chęć zrównoważenia budżetu, usprawnienia sektora publicznego i przekazania władzy "w dół") sposób wprowadzania zmian w rożnych krajach istotnie się różnił. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie aktualnych światowych trendów w zakresie reformowania sektora publicznego oraz zarysowanie na ich tle propozycji zmian, które być może należałoby wprowadzić w Polsce. (fragment tekstu)
12
80%
Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na następujące pytania: jaka jest jakość polskiego sektora publicznego i od jakich czynników ona zależy, czy wyższa efektywność tego sektora w innych krajach wynika tylko z poziomu wydatków publicznych? Stawia się tezę, że poziom efektywności sektora publicznego zależy nie tylko od czynników ekonomicznych, ale również od czynników instytucjonalnych i kulturowych. Problemy związane z pomiarem efektywności są jednym z powodów, dla którego nie należy budować modelu funkcjonowania sfery publicznej opierając się na wskaźnikach efektywności, w oderwaniu od kontekstu kulturowego i instytucjonalnego. W celu weryfikacji tak postawionej tezy w pracy przedstawiono sposoby mierzenia efektywności sektora publicznego, określono mikroekonomiczne uwarunkowania jego efektywności oraz wpływ sfery instytucjonalnej i kultury na jego funkcjonowanie. W podsumowaniu dokonano syntezy przedstawionych ujęć oraz wskazano postulaty dotyczące kształtu i wielkości sektora publicznego w Polsce. (fragment tekstu)
13
Content available remote Badania relacji międzysektorowych w Polsce w kontekście polityki społecznej
80%
Zakres i formy relacji międzysektorowych stanowią jeden z czynników wpływających na efekty realizacji zadań publicznych, w tym z zakresu polityki społecznej. Artykuł przedstawia wyniki przeglądu badań dotyczących relacji międzysektorowych w Polsce prowadzonych w latach 2014-2016. Projekty badawcze zostały sklasyfikowane według zakresu przedmiotowego, podmiotowego, czasowego i przestrzennego, celu oraz metody badawczej. Analiza założeń metodycznych wykazała, że porównywalność danych pochodzących z poszczególnych źródeł jest bardzo ograniczona. Ponadto zaprezentowano wybrane wyniki badań oraz sformułowano rekomendacje dotyczące kierunku rozwoju badań w omawianym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Sprawność działania w sektorze publicznym, jak twierdzi Allen Schick, to pomysł prosty, a jednocześnie zwodniczy. Jest on prosty ze względu na łatwość przedstawienia głównych pojęć i celów, a zwodniczy z powodu trudności w rea­lizacji tych idei przez władze państwowe'. Trudności te mają zarówno charakter obiektywny wynikający ze specyfiki sektora publicznego, jak i subiektywny - biorący swe źródło z naturalnej niechęci organizacji do oceniania swojej działal­ności. (abstrakt oryginalny)
Zrównoważona karta wyników (Balanced Scorecard) jest jednym z najpopularniejszych systemów pomiaru dokonań, który wywodzi się z sektora przedsiębiorstw, ale jest też z powodzeniem stosowany w sektorze publicznym. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie adaptacji zrównoważonej karty wyników do specyfiki sektora publicznego. W artykule zaprezentowano również praktyczny przykład wykorzystania zrównoważonej karty wyników w sektorze publicznym, którym jest przypadek Kanadyjskiej Komisji Turystyki.(abstrakt oryginalny)
Definicja sektora publicznego w Polsce obejmuje wszystkie podmioty ekonomiczne, w których system zarządzania finansowego wynika z zasad prawa budżetowego, oraz inne podmioty, których system finansowy określają odrębne ustawy, a dla których głównym źródłem finansowania są dotacje. Przekształcenia w sektorze publicznym wynikają z dążenia do efektywności wydatkowania środków publicznych przy realizacji określonych zadań publicznych. Znajduje to swój wyraz w procesach prywatyzacji i stosowaniu nowoczesnych metod zarządzania uwarunkowanych systemem gospodarki rynkowej.(abstrakt oryginalny)
W światowych rankingach uogólnionego zaufania Polska zajmuje niską pozycję. Polacy raczej są nieufni. W analizach dotyczących zaufania podejmuje się próby wyizolowania (rozróżnienia) nieufności. Nieufność coraz częściej jest definiowana jako odrębny termin, nie tylko jako przeciwieństwo zaufania. Niezbędna wydaje się analiza nieufności, szczególnie w odniesieniu do sektora publicznego. Organizacje publiczne zwracają uwagę na budowanie zaufania. Celem artykułu i badań jest opis ram teoretycznych do analizy nieufności w sektorze publicznym. Artykuł jest oparty na przeglądzie literatury oraz ogólnodostępnych danych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiona w niniejszym artykule koncepcja architektury korporacyjnej państwa bazuje na doświadczeniach innych krajów. W szczególności należy wskazać tutaj prace realizowane w Finlandii, gdzie za projekt budowy architektury korporacyjnej państwa odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów, jednakże działanie to ma status międzyresortowego. Architektura ta ogniskuje się na wymianie informacji, wspólnych podstawach technologicznych, wspólnych usługach oraz procesach realizowanych między poszczególnymi agencjami rządowymi. Natomiast w Danii za projekt budowy architektury korporacyjnej państwa odpowiedzialne jest Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacji. Współpracuje ono z Ministerstwem Finansów, jak również duńskimi jednostkami samorządowymi. Tworzona architektura dotyczy głównie interoperacyjności, bezpieczeństwa, elastyczności oraz skalowalności tworzonych rozwiązań IT. Wreszcie w Kanadzie za projekt budowy architektury korporacyjnej państwa jest odpowiedzialna The Enterprise Architecture and Standards Division, umocowana na poziomie Rady Skarbu. Planuje się wykorzystanie architektury do zwiększenia efektywności funkcjonowania jednostek rządowych rozpatrywanych jako całość. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Risk Identification and Assessment - Guidelines for Public Sector in Poland
80%
Proces zarządzania ryzykiem powinien stanowić jeden z kluczowych elementów procesu zarządzania w każdej jednostce sektora finansów publicznych. Główną przyczyną zarządzania ryzykiem w sektorze publicznym jest zapewnienie realizacji celów zawartych zarówno w planach finansowych jak i niefinansowych, ustalonych zgodnie z zapisami prawa finansowego. Celem artykułu jest opracowanie wytycznych dla sektora publicznego w Polsce w zakresie dwóch elementów procesu zarządzania ryzykiem: identy-fikacji ryzyka i oceny ryzyka. Autorka podkreśliła ponadto, iż identyfikacja i ocena ryzyka powinny być poprzedzone przyjęciem określonej definicji ryzyka oraz wyborem podejścia do procesu zarządzania ryzykiem. W ramach identyfikacji ryzyka autorka przedstawiła następujące elementy: zdefiniowanie celów i zadań, w odniesieniu do których ryzyko będzie identyfikowane, wybór metod identyfikacji ryzyka, analizę przyczyn ryzyka i podział ryzyka na kategorie. Zaproponowała własną typologię ryzyka, która może być stosowana w sektorze finansów publicznych oraz wybrała określone metody identyfikacji ryzyka. Ocena ryzyka jest przedstawiona jako proces składający się z następujących etapów: określenia skutku i prawdopodobieństwa wystąpienia danego rodzaju ryzyka, oceny powią-zań między różnymi rodzajami ryzyka, oszacowania poziomu ryzyka oraz porównania go z przyjętym poziomem tolerancji(abstrakt oryginalny)
Jednym z głównych motywów reformy rynków sieciowych (energetycznego, kolejowego, gazowego, pocztowego), a w szczególności ich liberalizacji, było przekonanie, że rosnąca konkurencja pobudzi innowacje procesów i usług, podniesie efektywność i spowoduje spadek cen. Generalnie, wysiłki podejmowane w celu liberalizacji, a co za tym idzie wprowadzenia konkurencji spowodowały jej wzrost tylko na niektórych rynkach. W wielu krajach członkowskich jest jeszcze daleko do osiągnięcia znaczącego poziomu konkurencji na rynkach usług sieciowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 53 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.